Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 11 września 2020, 14:09

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Tzar i Original War to nie jedyne zapomniane strategie sprzed lat

Dziś porozmawiamy o zasłużonych grach strategicznych, które nawet jeśli nie były doskonałe, to swego czasu robiły furorę. Gry takie jak Tzar, Myth 2, czy seria Warlords warto przypomnieć nawet tym z nas, którzy spędzili przy nich długie godziny.

Majesty: The Fantasy Kingdom Sim

MAJESTY: THE FANTASY KINGDOM SIM W SKRÓCIE

  1. Data premiery: 17 marca 2000
  2. Producent: Cyberlore Studios
  3. Ocena czytelników: 8,7
  4. Dostępność w sprzedaży: Steam, GOG

Skoro na poprzedniej stronie była czysta, taktyczna sieka, teraz dla równowagi – czarująca ekonomia i zabawa w zarządzanie fantastyczną krainą. Mowa oczywiście o Majesty: The Fantasy Kingdom Sim, jednej z najsympatyczniejszych gier w swoim gatunku, która na dodatek jak na swoje czasy była wyjątkowo świeża i innowacyjna. To właściwie taki RTS na opak. Kiedy patrzymy na zrzuty ekranu, widzimy klasyczną strategię czasu rzeczywistego w ładnej, nastrojowej grafice. Są budynki, zamki, jednostki, które się okazjonalnie tłuką, i prześliczne dwuwymiarowe tła.

Dowcip polega na tym, że żadnym z bohaterów, najemników i robotników nie sterujemy bezpośrednio. Wpływamy na ich zachowanie, morale i posłuszeństwo poprzez odpowiednie zarządzanie ekonomią, zasobami, stawianie budynków zapewniających dobry nastrój (tawerna to bardzo ważne miejsce z punktu widzenia społeczeństwa, pamiętajcie!) oraz zaplecze medyczne czy sprzętowe. Przypomina to trochę wczesnych Settlersów z elementami manipulacji drużyną bohaterów.

JAK ZABIĆ SMOKA W MAJESTY?

W dziele amerykańskiego studia Cyberlore nie mogliśmy tak po prostu zaznaczyć wojowników i kazać im zatłuc poczwarę. Mogliśmy jednak wyznaczyć cenę za głowę bestii (nie za niską, bo nie będzie zainteresowanych, i nie za wysoką, żeby bohaterowie się o nią nie pobili). Wtedy niewidzialna ręka wolnego rynku popychała jakiegoś dzielnego rycerza do walki.

Majesty jest bardzo złożoną produkcją, która wysiłek wynagradza sporą satysfakcją z zaliczania kolejnych scenariuszy i pokonywania przeciwników (nawet jeśli poszczególne misje nie składały się na wielką kampanię). Do tego dochodzi spora regrywalność, bo mapy nawet w obrębie tego samego scenariusza za każdym razem wyglądają trochę inaczej. Część druga, choć całkiem udana, cierpi już na niedobór tego magicznego, oldskulowego klimatu, chociaż bardzo się stara. Cóż, trójwymiar nie wszystkim wychodzi na dobre.

TWOIM ZDANIEM

Którą z zapomnianych strategii najlepiej wspominasz?

Knights & Merchants
16,9%
Tzar: Ciężar korony
13,1%
Original War
12,3%
Myth 2: Soulblighter
10%
Black & White
8,6%
Warlords: Battlecry 3
6,4%
Majesty: The Fantasy Kingdom Sim
6,1%
Earth 2150
5,7%
Total Annihilation
4,6%
Supreme Commander
3,5%
Kroniki Czarnego Księżyca
3,4%
Battle Realms
2,9%
Saga: Gniew wikingów
2,8%
Krush, Kill ’n Destroy
2,4%
Seven Kingdoms
1,2%
Zobacz inne ankiety
Tzar: Ciężar Korony

Tzar: Ciężar Korony

Original War

Original War

Battle Realms

Battle Realms

Black & White

Black & White

Knights & Merchants: The Peasants Rebellion

Knights & Merchants: The Peasants Rebellion

Saga: Gniew Wikingów

Saga: Gniew Wikingów

Majesty: Symulator królestwa fantasy

Majesty: Symulator królestwa fantasy

Total Annihilation

Total Annihilation

20 najlepszych gier strategicznych wszech czasów na PC
20 najlepszych gier strategicznych wszech czasów na PC

Kiedyś prezentowaliśmy listę dwudziestu najlepszych gier strategicznych ostatnich lat. Dziś czas sięgnąć trochę dalej w przeszłość i przyjrzeć się dwudziestu najlepszym strategicznym klasykom.

Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji
Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji

Przepytaliśmy redakcyjnych fanów gier strategicznych o ich ulubione tytuły i na tej podstawie stworzyliśmy listę świetnych strategii na PC. Która rządzi w 2018 roku na redakcyjnych dyskach? Przekonajcie się sami.