Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Wolfenstein II: The New Colossus XBOX ONE

Kolejna odsłona bestsellerowej serii strzelanin FPP, a zarazem bezpośrednia kontynuacja gry Wolfenstein: The New Order, za której opracowanie odpowiada studio Machine Games. Akcja gry toczy się w 1961 roku – wybudzony ze śpiączki B.J.

Akcji, alternatywna historia, FPP, FPS, lata 60. i 70. XX wieku, science fiction, strzelanki.

Wolfenstein II: The New Colossus - screen - 2017-11-27 - 360214Wolfenstein II: The New Colossus - screen - 2017-11-27 - 360213Wolfenstein II: The New Colossus - screen - 2017-11-27 - 360212Wolfenstein II: The New Colossus - screen - 2017-11-27 - 360211Wolfenstein II: The New Colossus - screen - 2017-11-27 - 360210Wolfenstein II: The New Colossus - screen - 2017-11-27 - 360209Wolfenstein II: The New Colossus - screen - 2017-11-27 - 360208Wolfenstein II: The New Colossus - screen - 2017-11-27 - 360207Wolfenstein II: The New Colossus - screen - 2017-11-27 - 360206

wersja językowa:
PL napisy, EN napisy i dialogi

Data premiery gry Wolfenstein II: The New Colossus | XONE

27października2017

27października2017

premiera PL

27października2017

Xbox Live

Microsoft XBOX ONE
Okładka Wolfenstein II: The New Colossus (XONE)
Wolfenstein II: The New Colossus

W 2009 roku, w szwedzkim mieście Uppsala zostało założone studio Machine Games. Zespół, którego szeregi zasilali byli pracownicy firmy Starbreeze, szybko trafił pod skrzydła koncernu ZeniMax Media. Nowy właściciel powierzył mu trudne zadanie – debiutanckim projektem ekipy miała być bowiem kolejna odsłona kultowego cyklu Wolfenstein, którego korzenie sięgają wczesnych lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Z uwagi na fakt, że autorzy nie byli nowicjuszami, ze swoich obowiązków spisali się na medal – opracowany przez nich Wolfenstein: The New Order zdobył uznanie graczy i recenzentów, co przełożyło się na bardzo dobre wyniki sprzedaży. W związku z powyższym skandynawscy deweloperzy otrzymali zielone światło na stworzenie jego bezpośredniej kontynuacji, która pojawiła się nie tylko na pecetach i konsolach Sony oraz Microsoftu (mowa o PlayStation 4 i Xboksie One – w przeciwieństwie do poprzednika tytuł nie trafił na PlayStation 3 oraz Xboksa 360), lecz również na konsoli Nintendo Switch.

Fabuła

Akcja Wolfenstein II: The New Colossus rozpoczyna się w 1961 roku, bezpośrednio po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniej części serii, noszącej podtytuł The New Order. Wybudzony ze śpiączki B.J. Blazkowicz i jego przyjaciele trafiają na teren okupowanych przez nazistów Stanów Zjednoczonych. Z uwagi na terror, jaki Niemcy (z Frau Engel na czele) sieją w Ameryce, protagoniście nie pozostaje nic innego, jak ponownie chwycić za broń i stanąć do walki z agresorem. Na szczęście Blazkowicz i jego świta nie są sami – pomagają im m.in. Horton oraz Grace, czyli liderzy miejscowych ognisk ruchu oporu.

Należy odnotować, że podobnie jak wcześniejsza gra z cyklu, opisywana pozycja prezentuje alternatywną wersję historii, w której Niemcom udało się opracować i wykorzystać na polu bitwy Wunderwaffe – cudowną broń, która zapewniła im zwycięstwo w II wojnie światowej.

Mechanika

Rozgrywka w wydanym na platformie XONE Wolfenstein II: The New Colossus zasadza się na niemal identycznym schemacie, jak miało to miejsce w przypadku poprzednika. W dalszym ciągu filarem zabawy jest walka – spędzamy na niej najwięcej czasu, przemierzając dość rozległe etapy (odwiedzamy między innymi Roswell, Manhattan oraz Nowy Orlean) i realizując kolejne cele misji. Wśród przeciwników stających na drodze Blazkowicza pojawiają się zarówno żołnierze piechoty, jak i uzbrojone po zęby retrofuturystyczne roboty, w tym wielkie machiny bojowe.

Główny bohater w starciach robi użytek z rozbudowanego arsenału. Wśród dostępnych narzędzi mordu pojawia się nie tylko klasyczna broń palna (pistolety, karabiny maszynowe), lecz również bardziej wymyślne giwery pokroju Laserkraftwerka (strzelającego promieniem lasera zdolnego do dezintegracji oponentów) oraz Dieselkraftwerka (czyli napędzanego paliwem granatnika umożliwiającego jednoczesną eliminację całych grup adwersarzy).

W dalszym ciągu nic nie stoi na przeszkodzie, by siać zniszczenie, prowadząc ostrzał z dwóch sztuk broni jednocześnie – lub przeciwnie, skradać się i eliminować nazistów po cichu. Warto odnotować, że autorzy w dalszym ciągu zastępują automatyczną regenerację zdrowia oldskulowym zbieraniem apteczek i fragmentów pancerza. Równie oldskulowe są znajdźki, które poukrywano na poziomach w ilościach hurtowych.

Kwestie techniczne

Wolfenstein II: The New Colossus może się pochwalić grafiką wysokiej jakości, robiącą właściwy użytek z możliwości technologicznych silnika id Tech 6. W porównaniu z wcześniejszą grą spod znaku Wolfenstein podrasowano przede wszystkim tekstury i efekty specjalne, jakie towarzyszą wymianie ognia. Zauważalnie wzrósł też poziom wykonania cut-scenek, które często przetykają rozgrywkę w kampanii.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8.53 / 10 na podstawie 29 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.5 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Gry podobne do Wolfenstein II: The New Colossus

Klasyfikacja PEGI Wolfenstein II: The New Colossus

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Koniec cenzury swastyk w niemieckich wersjach gier
Koniec cenzury swastyk w niemieckich wersjach gier

wiadomość9 sierpnia 2018

Swastyki były tematem tabu w niemieckich wersjach gier wideo. Tamtejsze władze uznały jednak, że najwyższa pora skończyć z ich cenzurą. W efekcie nazistowska symbolika będzie mogła trafić do wybranych produkcji... pod pewnymi warunkami.

Wolfenstein III w nowej formule?
Wolfenstein III w nowej formule?

wiadomość30 maja 2018

Projektant z MachineGames, Andreas Ojerfors, w wywiadzie dla serwisu Eurogamer zdradził, że w nowej produkcji z serii Wolfenstein możemy spodziewać się zmian w formule gry.

Wolfenstein 2 na Switcha ukaże się w czerwcu
Wolfenstein 2 na Switcha ukaże się w czerwcu

wiadomość24 kwietnia 2018

Miłośnicy FPS-ów posiadający konsolę Nintendo Switch powinni zarezerwować sobie wolne pod koniec czerwca, gdyż własnie wtedy zadebiutuje konwersja gry Wolfenstein II: The New Colossus.

Wolfenstein II The New Colossus - pierwszy gameplay z wersji na Switch
Wolfenstein II The New Colossus - pierwszy gameplay z wersji na Switch

wiadomość8 kwietnia 2018

Dzięki konwentowi PAX East możemy wreszcie zobaczyć, jak w akcji prezentuje się Wolfenstein II: The New Colossus w wydaniu na Nintendo Switch, przygotowywanym przez studio Panic Button. Zapisy rozgrywki pokazują, że konwersja zmierza w dobrym kierunku.

Krwawy zwiastun na premierę nowego DLC do Wolfenstein II: The New Colossus
Krwawy zwiastun na premierę nowego DLC do Wolfenstein II: The New Colossus

wiadomość14 grudnia 2017

The Adventures of Gunslinger Joe to drugie, po Episode Zero, DLC do Wolfenstein II: The New Colossus. Dodatek zadebiutował na pecetach i konsolach, a z tej okazji doczekał się krwawego zwiastuna.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
20.02.2018 15:50
👍
Weider_XBOX360
5
Legionista
8.5

Powrót Blazkowicza i to w Ameryce kto grał w jedynkę spodoba mu się dwójka.

16.07.2018 20:59
odpowiedz
gospider
3
Junior
9.0

Świetna gra!