gutosaw

gutosaw ostatnie wypowiedzi na forum i w komentarzach

14.06.2026 22:47
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.5
PC

+++ Psychodeliczna, spaczona wizja Krainy Czarów
++ Zróżnicowany design poziomów. Etapy z pływaniem, wspinaczkowe, labirynty. Różnią się też stylistyką, która jest pełna niepowtarzalnego klimatu
++ Mapy są wielopoziomowe. Często zaprojektowane tak, żeby kluczyć dookoła, a ostatecznie wylądować ledwie kilka metrów od punktu startowego.
++ Wiele przydatnych broni. Warto nimi żonglować, bo każdy wróg ma inne słabości
+ Sporo typów wrogów
+ Projekt zasobów życia i many, które możliwe są do regenerowania po zabijaniu przeciwników. Zachęca to do optymalizacji doboru broni
+ Bardzo dobra, niepokojąca ścieżka dźwiękowa
+ Wgląd w psychikę Alicji
+ Wysoki, sprawiedliwy poziom trudności
o Przytłaczający klimat sprawia, że trudno grać dłuższe sesje
o Walki z bossami mają ciekawy pomysł na siebie, ale bardzo się dłużą. Są to gąbki na pociski
- - Walka z bliska jest niemożliwa. Wszystkich wrogów trzeba eliminować na dystans lub przy użyciu pułapek. Oprócz monotonii takiego stylu walki, spowalnia to rozgrywkę
- Sporo przeciwników i miejsc zostało stworzonych jako forma irytacji gracza. Pułapki, które zaprojektowane są tak, żeby za pierwszym razem na pewno w nie wpaść
- Lekko przydługawy etap wśród roślin
- Początek gry oferuje mało opcji do radzenia sobie z wrogami, co na najwyższym poziomie trudności jest frustrujące
- Brak zachęty do eksploracji poziomów. Znajdźki, zwiększenie życia lub obrażeń sprawiłoby, że chętniej zaglądalibyśmy w każdy kąt. Przez to czasem pojawia się myśl by bezmyślnie minąć wszystkich wrogów w drodze do celu
- Brak innych ciekawych postaci

14.06.2026 22:45
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
Image
4.5
PC

Asasyn3850 ++ Klimat młodzieńczego buntu i odkrywania kłamstw otaczającego nas świata
+ Ciekawa historia o relacji dwóch warstw społecznych
+ Płynne przejścia między rozgrywką i etapami muzycznymi. Pomimo ich absurdu zawsze były w klimacie gry
o Etapy muzyczne są widowiskowe i okraszone dobrą muzyką, ale mało rozbudowane i nieciekawe mechanicznie
- - Brak ciekawych postaci pobocznych
- - Gra za bardzo skupia się na byciu prequelem, a za mało na opowiedzeniu własnej historii
- Niezbyt ładna
- Wybory w grze są raczej bez znaczenia. Ruszają tylko suwak. Równie dobrze moglibyśmy podjąć jedną decyzję na końcu gry
- Wymuszony konflikt między głównymi bohaterami

14.06.2026 22:43
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.0
PC

++ Połączenie taktycznego myślenia ze zręcznością
+ Zróżnicowane mapy i cele misji
+ Każda z kampanii ma swój własny klimat
+ Każda postać posiada cechę ją wyróżniającą
- - - Beznadziejne AI, wszyscy przeciwnicy zachowują się tak samo
- - Mapy są zbyt proste. Większość trudności nie wymaga patrzenia na mapę jako wielką łamigłówkę, a jedynie na jedno konkretne miejsce. Sprawia to że gra ze strategii robi się bardziej zręcznościowa
- - Brak wielu przydatnych skrótów klawiszowych
- - Strzelanie jest nieporęczne, zbyt często wymagane, a jednocześnie zbyt łatwo rozwiązuje problemy
- - Bronienie punktów, cele których nie można przewidzieć
- - Mało charakterystycznych map, ciekawych map
- - Mapom brakuje wertykalności
- Mapy opierają się na skryptach, co utrudnia planowanie
- Sterowanie czasem szwankuje

14.06.2026 22:41
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
Image
6.0
PC

++ Dobrze wykonana mechanika strzelania. Wymaga przełączania się między walką w biegu i korzystaniem z osłon. Granaty są przydatne do wywabiania przeciwników z osłoniętych pozycji
++ Klimat okupacji, noir. Pokazanie miasta w odcieniach szarości z dodatkiem agresywnej, okupacyjnej czerwieni. Zupełna zmiana klimatu po odzyskaniu nadziei w dzielnicy
++ Zróżnicowane misje. Od infiltracji placówek, przez pościgi, kradzieże i morderstwa
+ Wszystkie bronie są przydatne
+ Dużo misji ma otwartą strukturę. Pozwala na znalezienie własnej ścieżki do celu. Często przy wykorzystaniu stroju czy skradania
+ Dobrze wykonana walka wręcz, możliwość rzucania wrogami
+ Świetna muzyka w klimacie okresu
+ Wciągająca. Samo poruszanie się po mieście, strzelanie, niszczenie jest zabawą
+ Dobrze zbalansowany poziom trudności. Gra wymaga odpowiedniego pozycjonowania się, wrogowie nie są przesadnymi gąbkami na pociski
o Przebieranie się za wrogów jest mało rozbudowane, ale dodaje różnorodności misjom
o Wspinaczka ma ciekawe momenty, wymagające przeczesania otoczenia do znalezienia odpowiedniej ścieżki, ale w większości sytuacji jest po prostu zbyt wolna
- - Zdecydowanie za dużo znajdziek. Dodatkowo ignorowanie ich utrudnia grę, więc poniekąd zachęca to do ich odblokowywania. Są jednak na to zbyt powtarzalne
- - Brak ciekawych postaci i dialogów. Wszystko jest przerysowane, ale jednocześnie nie wyróżnia nikogo na tyle by go polubić i zapamiętać
- Bardzo biedne zakończenie. Brak podsumowania historii lub nawet samego protagonisty i jego drogi
- Niezbyt intuicyjny i czytelny interface
- System zapisów jest bardzo nieintuicyjny
- Strzelaniny z nazistami poza głównymi misjami nie dają frajdy
- NPC są bardzo puste w swoim zachowaniu. Nie zwracają uwagi nawet na kradzież ich samochodu
- Przerywniki filmowe nie pauzują gry, przez co zdażyło mi się zginąć podczas ich trwania
- W ekwipunku można mieć jedynie 2 bronie jednocześnie, co zmniejsza różnorodność wyborów

14.06.2026 22:38
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
Image
6.0
PC

+++ Mocna historia o mrocznej stronie ludzkiej natury. Powolne popadanie w szaleństwo
++ Świetne zakończenie
++ Wydawanie rozkazów podwładnym jest proste i zaskakująco przydatne
++ Przydatne i ciekawe alternatywne tryby dla broni
+ Spora różnorodność broni. Wszystkie zdają się być przydatne
+ Sporadycznie otoczenie jest reaktywne na akcje gracza i pozwala na łatwiejsze radzenie sobie z przeciwnikami (szklane sufity, zsuwające się wydmy itp.)
+ Relacje między trójką głównych bohaterów
+ Dobrze zaprojektowane granaty
- - Nieciekawe, liniowe mapy. Często mocno oskryptowane. Cała akcja dzieje się w Dubaju co tym bardziej wzmacnia monotonię.
- - Oparcie mechaniki strzelania o chowanie się za osłonami, połączone z brakiem różnorodności wrogów, sprawia że rozgrywka z czasem staje się nudzi
- - Ograniczenie liczby broni do dwóch. Sprawia to, że noszenie takich jak karabin snajperski lub RPG jest nieporęczne.
- Odrobinę zbyt arcade’owe strzelanie
- Sztuczna Inteligencja przeciwników zdolna jedynie do skrycia się za przeszkodą i nacierania do przodu
- Podejmowane decyzje nie mają znaczenia
- Brak wertykalności map. Przeciwnicy mogą być na różnych wysokościach, ale nigdy nie jest to element możliwy do wykorzystania taktycznie
- Przesadna bombastyczność
- Komiksowy styl artystyczny nie pasuje do tej gry

14.06.2026 22:37
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.5
PC

++ Ekwipunek i doświadczenie dostępne dla każdej postaci
+ Kampania utrzymuje dość dobre tempo prowadzenia historii i dobry balans między historią, misjami no-build oraz budowaniem bazy
+ Kampania wraca do tych samych map, które zachowują bydynki i ulepszenia z przeszłości. Tworzy to większą wiarygodność
+ Wysoki limit jednostek, które możemy produkować i które możemy zaznaczyć na raz
+ Budowanie grodów jest bardzo przyjemne.
o Kolorystyka i styl artystyczny są ciekawe, ale niezbyt ładne
- - Bardzo nieczytelna mapa, z której trudno czerpać informacje i po której ciężko się poruszać
- - Tylko jeden surowiec, który ma niski maksymalny limit, przez co masowa produkcja jednostek lub ulepszeń jest bardzo powolna
- - Sterowanie jednostami jest niewygodne. Często obierają one ścieżki, które prowadzą prosto w sidła wroga. Korzystanie z grup kontrolnych tylko lekko niweluje ten problem, bo jednostki posiadają dużą bezwładność ruchu
- - Mało zdolności aktywnych. Większość jednostek może jedynie atakować. Przydałyby się w szczególności dla bohaterów
- - Tylko jedna frakcja, która nawet nie jest przesadnie rozbudowana. Mało jednostek o podobnych funkcjach (wszystkie są wysoce wyspecjalizowane), co nie pozwala za bardzo na mieszanie różnych formacji
- - AI mocno oszukuje na produkcji jednostek i mleka
- Informacyjne efekty dźwiękowe bywają zbyt długie
- Czasochłonne i nudne oblężenia
- Drobne błędy (spadek klatek, zniekształcenie głosów)
- Słaba gra aktorska
- Niezbyt wygodne przeskakiwanie między jednostkami jednego typu lub w obrębie jednej zaznaczonej grupy

05.06.2026 22:57
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81

+++ Więcej tego co było w podstawowej części gry
+ Piękna muzyka
o Krótki ale inensywny dodatek
- Historia oraz główna bohaterka mogą wydawać się odrobinę oklepane

05.06.2026 22:51
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
Image
7.0
PC

+++ Wspaniały styl audiowizualny, który amplifikuje przekaz fabularny
++ Wprowadzanie nowych umiejętności dopasowanych do każdej pory roku
++ Bardzo płynna rozgrywka, ładne animacje, piękne ujęcia
+ Proste ale przyjemne do śledzenia wątek przemijania i cykli
+ Główna bohaterka nie wypowiada nawet słowa, ale swoim zachowaniem dobrze przekazuje swoje emocje. Wydaje się być prawdziwa
+ Odpowiedni poziom trudności zagadek, które nie spowalniają historii, ale nie są też banalnie proste
+ Piękna muzyka
- Walce ze zwykłymi przeciwnikami brakuje trochę różnorodności
- Gra jest dość krótka, ale mimo to niektóre pory roku wydają się odrobinę dłużyć
- Historia oraz główna bohaterka mogą wydawać się odrobinę oklepane
- Lekka powtarzalność w zagadkach

post wyedytowany przez gutosaw 2026-06-05 22:52:05
11.05.2026 19:50
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
2.5
PC

+ Wytwarzanie, które pozwala na zabawę w łączenie różnych składników i efektów. A tych jest wiele
+ Dialogi mówione wierszem wprowadzają odrobinę klimatu
+ Słowiańskie potwory wyróżniają tę grę wśród innych
+ Pomimo wad, jest dość wciągająca
- - - Tragiczny design map, który składa się z przeplatanych korytarzy i hubów. Różnią się wyglądem, ale w grze wszystkie są jednakowe
- - Zdecydowanie zbyt prosta. Przez całą długość gry nie zginąłem.
- - Błędy (mój hak nie zepsuł się przez całą grę, pomimo tego, że psucie się ekwipunku to główna mechanika gry)
- - Brak balansu między brońmi i runami. Hak jest o wiele potężniejszy niż wszystkie bronie dodatkowe, a dodatkowo przyspiesza poruszanie się
- - Brak numerycznych wartości. Tworzenie ekwipunku wydaje się bardzo losowe, bo „większe obrażenia” lub „szansa na ogłuszenie” nic nie mówią o tym jak jest to potężne
- - Z każdym przeciwnikiem walczy się tak samo
- - Nudna historia. „Przynieś, zrób, pozamiataj”
- Niezbyt dokładne hitboxy
- Powtarzalna muzyka, która wydaje się być losowym zbiorem utworów. Często niepasującym do klimatu.
- Zbyt duża powtarzalność. Unikalności jest tu na dwie godziny
- Brak samouczka. Interface niczego nie tłumaczy
- Grafika i styl artystyczny są bardzo generyczne, budzą wrażenie gry zrobionej w AI (mimo że tak nie jest)

11.05.2026 19:48
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.5
PC

++ Bardzo ciekawy klimat. Niewielkie światy połączone ze sobą poprzez książki oraz swego rodzaju archiwiści, którzy na nie wpływają. Unikalny pomysł
++ Zagadki proste, ale zróżnicowane i dopasowane do różnych światów. Często wymagające korzystania z innych zmysłów niż wzrok
++ Bardzo ciekawy świat po głównym wątku
++ Wspaniały dziennik. Zapisywanie informacji w nim jest bardzo proste i pozwala na łatwe powroty do starych informacji
+ Dobrze odegrane postaci z ciekawym designem
+ Użycie ledwie kilku światów, do stworzenia wrażenia nieskończoności
+ Bycie dyspozytorem jest zajmujące i satysfakcjonujące
- - Historia jest zbyt prosta. Prawie od początku wiadomo co się stało i gdzie całość zmierza
- Trochę zbyt przejaskrawione postaci
- Czasami wymagane jest zbyt dużo chodzenia tam i z powrotem
- Rozczarowujące i szybkie zakończenie głównego wątku
- Niektóre światy były zbyt małe

11.05.2026 19:47
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
8.5
PC

+++ Ogrom ciekawych i rozbudowanych aktywności pobocznych. Wiele z nich mogłoby uchodzić za [proste] samodzielne gry
+++ 5 niezwykle ciekawych, zróżnicowanych klimatem i aktywnościami miast.
+++ 5 postaci zróżnicowanych zarówno pod względem charakteru i rozgrywki
++ Wzruszająca, bardzo personalna historia ze wspaniałym zakończeniem.
++ Bardzo dobra, wielowątkowa fabuła, z gamą interesujących postaci, które w odpowiednich momentach kierują historią w odpowiednią stronę
++ Absurdalne poczucie humoru, misje poboczne
++ Cutscenki
++ Gierki poboczne
+ Sporo ciekawych misji pobocznych
- - Brak nagranych dialogów dla misji pobocznych i sporej części misji głównych
- Drugi akt się dłuży
- Ostatni boss jest mało ciekawy
- Niezbyt rozbudowane i wciągające misje poboczne
- Trochę naciągane zwroty akcji
- Niektóre aktywności wymagają nużącego grindu

09.03.2026 20:02
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.0
PC

++ Niezwykły klimat legend arturiańskich. Wierne wykorzystanie mitów
++ Bardzo dobry rozwój bohaterów, który pozwala na wykorzystanie generałów, wojowników oraz magów. Z biegiem czasu stają się oni tak potężni, że rozgrywka zostaje zupełnie odmieniona
++ Orygianlne połączenie strategii i gry fabularnej z elementami RPG. Misje w stylu „paragrafówek” nadają unikatowego klimatu
+ Ścieżka chrześcijańska mocno różni się od ścieżki starej wiary
+ Dużo zdolności i zaklęć, które są niezwykle przydatne na polu bitwy i na mapie strategicznej
+ Sporo ciekawych jednostek na bazie których można budować różne typy armii. Każda jednostka rozwija się z czasem i pozwala na modyfikowanie pod swoje potrzeby
+ Wygrywanie bitew poprzez zdobywanie kluczowych punktów, pozwala na zwycięstwa naprzeciw wiele silniejszym armiom
+ Wiele artefaktów, które potrafią mocno wpłynąć na potęgę bohatera
+ Długość gry jest dobrze dostosowana do tego co ma ona do zaoferowania
o Zarządzanie krajem jest przyjemne, chociaż nierozbudowane
o Ładna, choć powtarzalna muzyka
- - Fabuła przeskakuje między wątkami, często należy na siłę ograniczać swoje postępy, żeby nie doprowadzić do zablokowania wątków
- - Główna kampania jest pozbawiona dyplomacji
- - Wrogowie nie na mapie strategicznej nie korzystają ze strategii
- Po dłuższym czasie walki zaczynają być powtarzalne, a taktyka AI ogranicza się do wysłania swoich jednostek prosto na gracza
- Największe zagrożenie podczas kampanii stanowią losowe wydarzenia, które dalece wykraczają poza możliwości gracza.
- Skala wydarzeń i mapy jest niewielka, przez co cała gra wydaje się lekko klaustrofobiczna
- Dodatki niewiele wnoszą do głównej gry

09.03.2026 19:52
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.0
PC

+++ Cały system walki został stworzony tak by oddać potęgę RoboCopa. Z biegiem czasu i rozwoju postaci, nowe zdolności sprawiają, że wszystko na naszej drodze zostaje zrównane z ziemią
++ Świetnie oddany klimat. Dużo krwi, rozwałki, dobrze oddane lokalizacje i epoka
++ Satysfakcjonujące niszczenie otoczenia i rozczłonkowywanie przeciwników
++ Rozwój pistoletu zmienia jego odbiór na przestrzeni całej gry. Z broni pomocniczej, przez niezawodną opcję do potężnego narzędzia masowej zagłady
+ Sporo zróżnicowanych broni. Jednak przy odpowiednim rozwoju podstawowego pistoletu, jest on od nich o wiele lepszy
+ Historia niezbyt ambitna, ale poprzez połączenie z interaktywnymi dialogami z konsekwencjami i rozwojem relacji, nigdy nie jest nudna. Główny wątek jest dość kinowy, a reszta dobrze działa jako rozwinięcie RoboCopowej otoczki
+ Różnorodność wrogów. Zabijanie ich wymaga ustalania priorytetów
- Brak zapisu manualnego. Często przerwanie rozgrywki było niemożliwe nawet przez kilkanaście minut, bo zapis automatyczny był po długiej sekwencji walki, rozmów i eksploracji
- AI wrogów. Nie jestem przekonany czy zaprogramowana logika zawiera więcej niż informacja, żeby biec w stronę gracza i strzelać w niego jak jest w zasięgu wzroku
- Im mniej ważna była postać, tym bardziej budżetowo wyglądał i brzmiała. A nikt poza głównym bohaterem nie był ważny
- Artefakty graficzne
- Możliwość zablokowania się lub wypadnięcia poza tekstury
- Odrobinę zbyt niski poziom trudności. O ile w walce ze zwykłymi szarakami, to dobrze oddaje naszą potęgę, to przydałby się raz na jakiś czas potężniejszy przeciwnik
- Powtarzalna muzyka, czasem efekty dźwiękowe wydają się być odseparowane od tego co się dzieje na ekranie
- Walki z bossami są mało emocjonujące
- Zakończenie jest rozczarowujące

09.03.2026 19:36
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.5
PC

++ Stworzenie zależnej od siebie paczki przyjaciół. Grupa z którą łatwo się zżyć, kibicować im. Wszystkie decyzje z nimi związane są trudne
++ Jakość animacji, widowiskowość
++ Emocjonujące momenty fabularne
+ Dobrze odegrane postaci z ciekawym designem
+ Bycie dyspozytorem jest zajmujące i satysfakcjonujące
- - Tragicznie słabe zakończenie. Bezsensowna nawalanka, która zabija wszelkie szanse na rozbudowanie postaci
- - Rozgrywka jest zupełnie odseparowana od historii. Hakowanie, praca jako dyspozytor i QTE są jedynie słabą iluzją
- - Historia jest sztywna, szybko uczymy się, że nasze decyzje są bez znaczenia. Wyborów jest niewiele i często brak racjonalnej opcji
- - Postaci są zupełnie nierozbudowane. Wydmuszki, które stworzone są tylko dla widowiskowości lub śmiechu
- Słaby, wrzucony na siłę fanserwis
- Słabe wątki romansowe

09.03.2026 19:11
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.5
PC

++ Dobrze stworzone zarządzanie poziomem ryzyka. Możliwość wycofania się z misji pozwala na odratowanie chociaż części zasobów
++ Design bohaterów i wrogów
+ Sporo kombinacji bohaterów, sprawdzających się w boju
+ Dobrze zaprojektowani bossowie. Pierwsze starcie z nimi pozwala nauczyć się ich schematów i zdolności, a każde kolejne wymaga dostosowania odpowiedniej drużyny i taktyki
+ Tworzenie idealnego zespołu jest nawet przyjemne
+ Ciekawe artefakty, które oprócz pozytywnych efektów, nakładają osłabienia. Należy sprawnie zarządzać wartościami procentowymi
- - - Gra opiera się o niekończący się grind. Wszystko wymaga ciągłego powtarzania, które wynika jedynie ze sztucznie nałożonych „twardych limitów” na aktywności jak maksymalny poziom bohatera na misji czy wysłanie bohatera do Mrocznego Lochu.
- - Gra ma niewiele do zaoferowania. 90% rozgrywki poznajemy w pierwsze 10 godzin. Cała reszta to powtarzanie tych samych wrogów w innych skórkach, tych samych lochów i tych samych misji.
- - Brak usprawnień dla użytkownika. Dziennik wrogów i ich zdolności, dokładne opisanie efektów, szybkie przypisywanie ekwipunku do postaci itp. usprawnienia bardzo by pomogły
- - Bardzo mocne oparcie wszystkiego na losowości. Ataki oprócz szans na trafienie, mają szanse na efekt, szanse na przerażenie. Są szanse na zachorowanie, szanse na pozytywne i negatywne cechy, szanse na zaskoczenie i bycie zaskoczonym, cnoty itd. Itd.. Na większość gracz ma minimalny wpływ. A fakt, że powtarzane są one ciągle przez dziesiątki godzin, to niemożliwym jest uniknięcia sytuacji, gdzie losowość odbiera wiele godzin progresu
- - Beznadziejny rozwój postaci, który podbija jedynie procentowe szanse... które tak samo rosną przeciwnikom, więc nie zmienia on prawie nic
- - Zdecydowanie zbyt długa. Skrócenie gry o 50% (lub nawet więcej) wyszłoby jej na dobre
- Brak balansu między klasami. Gra zmusza do posiadania wielu drużyn, ale najbardziej optymalne byłoby granie czterema identycznymi zestawami bohaterów
- Powtarzalność i grind prowadzą do znużenia
- Słaba historia. Gra składa się z powtarzalnych tekstów i kilku misji, które udają fabularne. Zakończenie nie może działać, gdy nic nie przywiązało gracza do historii
- Tylko jeden rodzaj broni i pancerza dla każdej klasy. Brak artefaktów lub alternatywnych wersji ekwipunku sprawia, że rozwój jest nudnie liniowy
- Losowość mechaniki głodu. Zamiast obliczania głodu na podstawie przebytego dystansu, to losowane są pola na których postaci muszą spożyć posiłek. Bez znaczenia jest czy przed chwilą jadły lub odpoczywały. Niepotrzebnie utrudnia to zarządzanie ekwipunkiem podczas wyprawy
- Zarządzanie miastem jest nieciekawe. Większość ulepszeń służy jedynie podbiciu procentów lub zmniejszaniu wpływu niezbyt interesujących mechanik chorób i cech
- Drobne błędy (wyrzucenie z gry, podwójny atak wroga)

09.03.2026 16:46
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.0
PC

++ Design poziomów jest bardzo unikatowy. Różnorodność w klimacie, przeszkodach oraz poziomy specjalne. Wszystko to zamknięte w dość krótkiej grze, nie daje się nudzić
+ Ładna i kolorowa gra
+ Prostota rozgrywki w połączeniu ze zmiennością poziomów
- - Myszka Mickey to chyba najgorsza postać Disneya. Niezależnie od medium nie potrafię polubić tej postaci
- Krótka gra i dość krótkie poziomy
- Nieciekawe walki z bossami
- Sterowanie i wykrycie kolizji mogłoby być płynniejsze
- Eksploracja wymaga częstego poświęcania żyć. Trudno ocenić co jest elementem, w którym może być znajdźka, a co otoczeniem

06.03.2026 23:53
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.5
PC

++ Mocno emocjonalna. Misje często wymagają trudnych wyborów, w których decydujemy o losach napotkanych ludzi
++ Satysfakcjonujące, bardzo wzruszające zakończenia-
++ Główna fabuła jest bardzo klimatyczna i dobrze porusza się w tematach lęków, uprzedzeń i zachęca analzowania psychologii postaci
+ Wrogowie zadają dużo obrażeń, ale szybko też umierają
+ Dobre wykorzystanie dwóch postaci w walce. Ataki drużynowe, dobieranie bohatera pod słabości wroga, moce specjalne. Wszystko to sprawia, że walka nabiera trochę głębi
+ Ciekawa para głównych bohaterów, których łączy bardzo mocna więź. Ich relacja jest na poziomie rzadko przedstawianym w grach
+ Prosta, ale wciągająca eksploracja. Wiele zagadek wymaga odrobiny spostrzegawczości lub planowania
+ Znajdowany ekwipunek nie jest lepszy, a oferuje inne mocne i słabe strony. Pozwala to na zróżnicowane podejścia do rozgrywki
+ Wymiana zdolności jest bardzo prosta i pozwala na eksperymentowanie
- - Backtracking. Dużo biegania pomiędzy tymi samymi miejscami. Większości walk nie można uniknąć, co tworzy nudną pętlę rozgrywki
- - Powtarzalne starcia, mało zróżnicowani wrogowie. Nawet bossowie używani są wiele razy
- - Wszystkie zadania mają taką samą strukturę i wymagają chodzenia po sznurku
- - Tylko jeden rodzaj broni, wszystkie ataki są takie same
- Ładunek emocjonalny gry w dużej mierze opiera się na podejściu do napotkanch postaci. Możliwe jest, że u niektórych ten aspekt może być zupełnie nietrafiony, bo postaciom często brakuje głębi i pojawiają się jedynie na krótkie epizody związane z ich misjami
- Walka opiera się w dużej mierze na ciągłym odskakiwaniu
- Gra jest zbyt długa
- Nudna muzyka, a czasem jej zupełny brak

18.01.2026 21:42
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
2.5
PC

++ Absurdalny klimat polskiej polityki sprawia, że pomimo jakości każdego elementu, to gra potrafi bawić
+ Niektóre gagi są śmieszne
+ Ukazanie absurdu polskiej polityki, atakując wszystkie strony polityczne
- - - Masowe użycie słabej SI do tworzenie głosów, muzyki. Być może też do pisania dialogów, bo te też nie wykraczają poza poziom sztucznej inteligencji
- - - Mechaniki są tragicznie słabe. Walka jest wiecznie na takich samych mapach, z identycznymi przeciwnikami. Nasze postaci się nie rozwijają.
- - - Gra sprzedawana jako pełna wersja, a pozbawiona jest zakończenia
- - Żałośnie niski poziom trudności. Zupełny brak wyzwania szybko zaczyna nudzić. Setki przedmiotów zużywalnych, które nigdy się nie przydają
- - Satyra na poziomie 30% poziomu Walaszka. A że Walaszek robi na 30%... Po prostu to nie jest satyra a wykorzystywanie memów i najprostszych gagów, które często zrobiły już wiele okrążeń po Internecie. Odtwórczość
- -Gra jest w pełni liniowa, w najgorszy możliwy sposób. Podążamy jedynie za głosem narratora. Równie dobrze mógłby to być pokaz slajdów. Brak eksploracji, decyzji politycznych, rozwoju postaci itd.
- Niezwykle nieczytelny interface

18.01.2026 21:37
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
1.5
PC

+ Zróżnicowanie klimatu między różnymi hubami
+ „Maksowanie” gry wymaga czasem odrobiny obszukiwania
+ Mapy podwodne są ciekawsze i mają bardziej rozbudowaną eksplorację
+ Późniejsze etapy gry rozbudzają trochę rozgrywkę
- - Bardzo generyczny styl artystyczny
- - Złe rozmieszczenie przycisków (sprint powinien być ciągły, skoki zabijają całą prędkość biegu, unik i pęd w powietrzu powinny być pod jednym przyciskiem)
- - Mechanika walki jest zupełnie nierozwinięta. Właściwie tylko jeden atak do naszej dyspozycji. Często atakują nas wielkie grupy wrogów, ale regeneracja zdrowia jest tak szybka, że zginąć można jedynie przez wypadnięcie poza mapę
- - Gra jest długa i skupia się na przekazie. Jest on jednak niezwykle prosty i nierozbudowany: „industrializacja jest niedobra”
- - Błędy, które zmuszają do restartu gry (albo same to robią)
- - Połowa map ma beznadiejną eksplorację. Twórcy zdali sobie z tego sprawę i dali opcję automatycznego wyszukiwania wszystkiego co ważne, żeby nie męczyć się w robienie tego samemu
- - Proste i nieangażujące elementy platformowe
- Zakończenie jest przewidywalne, proste i pozbawione ładunku emocjonalnego
- Animacje często nie wskazują czy jakaś akcja została zakończona czy nie. Widać to głównie przy lądowaniu, gdzie często próbując inicjować sprint (myśląc, że już wylądowaliśmy), zaczynamy pęd i spadamy z platformy
- Monotonna muzyka

18.01.2026 21:23
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

++ Postaci wyróżniające się zarówno w rozgrywce i charakterze
++ Dużo zdolności, których uczymy się krok po kroku, co daje nam pod koniec gry pokaźny arsenał przydatnych i zróżnicowanych ataków
++ Moco przejaskrawiona i pełna humoru gra, która zupełnie nie wstydzi się tego podejścia, a w pełni je wykorzystuje do stworzenia klimatu buntowniczych nastolatek
+ Dobrze zaimplementowany tryb kooperacyjny. Można się wzajemnie wspierać oraz odrobinę przeszkadzać
+ Bardzo dobra muzyka, która aż nakręca do bijatyki
+ Sporo różnych typów wrogów, którzy różnią się na tyle moco, by gra nie nudziła, ale też nie na tyle by było niemożliwe do nauczenia się
+ Satysfakcjonujące zakończenie
+ Walki z bossami wymagają nauczenia się kilku różnych ruchów, często wyglądają widowiskowo
- - Przeciwnicy mają zbyt dużo punktów życia. Czasami proste starcia aż nadto się dłużą
- Jedzenie jest zbyt potężne (wbudowany easy mode)
- Brak kooperacji Online. Rozgrywka ze znajomymi jest utrudniona
- Bardzo rzadko pojawiające się błędy, które wymuszają restart (blokowanie się wrogów w miejscu lub animacji gdzie nie można ich trafić)
- Brakuje informacji na temat zdolności i ataków. Większości trzeba się nauczyć „na czuja”, zamiast sprawdzić konkretne wartości obrażeń

18.01.2026 21:04
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.0
PC

++ Kilka poprawnych ścieżek rozwoju swojej armii. Są na tyle zróżnicowane, że ponowne przechodzenie gry wystarczająco się wyróżnia
+ Sporo zdolności i jednostek, które często posiadają wiele ciekawych interakcji między sobą
+ Każde starcie ma znaczenie, poprzez planowanie których jednostek używamy i jak dużo (z drugiej strony, spowalnia to kampanię)
+ Ciekawy i humorystyczny styl artystyczny
+ Pomimo prostoty, gra jest wciągająca
- - Tragicznie słaba historia i sposób jej opowiedzenia. Przeciążenie słabymi żartami i nawiązaniami, zupełnie nie w stylu reszty gry
- Ruchy jednostek są bardzo wolne
- Niski poziom trudności. Jedyne porażki przychodzą, gdy nie znamy jeszcze wszystkich zasad i coś nas zaskakuje
- Nieczytelny interface, który sprawia, że trudno odczytać jak będą zachowywać się wrogie jednostki
- Powtarzalność rozgrywki. Przeciwnicy też nie stanowią wystarczającego zagrożenia, żeby zaburzyć status monotonii
- Brak urozmaiceń na mapie między misjami
- Pojedyncze podejście trwa odrobinę zbyt długo
- Powtarzalna muzyka

post wyedytowany przez gutosaw 2026-01-18 21:04:51
18.01.2026 20:38
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.0
PC

++ Bardzo dużo różnych kart i talii
++ Dużo różnych usprawnień, które mogą dać szanse każdej talii
+ Pojedyńcza rozgrywka jest odpowiedniej długości
+ Dobry balans losowości
- - Zrobienie z pokera gry jednoosobowej (nie gramy przeciwko SI) sprawia, że gra sprawia wrażenie pustej, pozbawionej interakcji
- - Gra opiera całą swoją rozgrywkę na podbijaniu numerków w górę. Sprawia to, że gra nabiera bardzo „przeglądarkowej” lub „mobilnej” jakości
- - Wszystko tu trzeba odblokować. Zamiast bawić się na poziomie, który nam odpowiada, to trzeba najpierw rozegrać wiele rozgrywek, które nam na to pozwolą
- - Tragiczna muzyka
- Mało możliwości usprawniających rozgrywkę. Brakuje dziennika akcji (najlepiej z obliczeniami), oznaczania kluczowych kart w swojej ręce itp. Cały interface sprawia wrażenie przeglądarkowego

18.01.2026 20:09
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
9.0
PC

+++ Oprawa audiowizualna
+++ Mechanika walki, z niemalże nieskończoną wariacją łączenia umiejętności
+++ Różnorodność broni i wzmocnień sprawia, że przez 100h można ciągle odkrywać nowe rzeczy
+++ Mechaniki zachęcające do wychodzenia ze swojej strefy komfortu
++ Wykorzystanie mitologii greckiej w świeży sposób
++ Poziom trudności zmienia się z czasem. Gra ciągle rzuca nowe wyzwania
++ Odpowiednio dobrana długość całej gry oraz pojedyńczej próby wyjścia
+ Dwie ścieżki są bardzo różne od siebie, obie pełne dobrze zaprojektowanych wrogów i ciekawych, charakterystycznych dla lokalizacji przeciwności
+ Dawkowanie historii w odpowiednim tempie. Cierpliwość jest kluczem
+ Interesujące dialogi, brak powtarzalności w rozmowach, poczucie humoru
+ Rozwój swojej bazy oraz rozwój relacji z innymi postaciami
- - Różnorodność odwiedzanych pomieszczeń mogłaby być większa
- Słabe zakończenie gry, w tym „Prawdziwe zakończenie”
- Niektóre wątki fabularne są przeciętne
- Zakończenia większości wątków są nieciekawe
- Opis lore pojawia się ze zbyt długimi przerwami. Lepiej czytać całość.

31.12.2025 18:31
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.5
PC

++ Styl artystyczny, grafika i muzyka
+ Przyjemna, choć prosta historia
+ Wzruszające zakończenie
+ Ciekawe przedstawienie procesu twórczego i umysłu artysty
+ Prosta, szybka i przyjemna
- - Gra składa się jedynie z prostych i niezbyt angażujących elementów
- - Bardzo krótka, a jednocześnie historia zanika między elementami rozgrywki

post wyedytowany przez gutosaw 2026-01-18 20:29:33
31.12.2025 18:30
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

+++ Emocjonalna historia odwołująca się do nastoleniego buntu, wolności. Niesie ze sobą dużo pozytywnych emocji, pomimo umieszczenia w depresyjnej sytuacji
+++ Ciekawy pomysł na grę. Opowiedziany z perspektywy „NPC”, który natrafia na swojej drodze na „głównych bohaterów”, którzy zmieniają świat. Ale jednocześnie podkreślając, że do rewolucji każdy „NPC” jest konieczny
++ Sporo minigierek, które nie pozwalają się nudzić
++ Świetnie wyważona długość gry oraz każdego fragmentu. Nie idzie się nudzić, zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Niektóre są pełne akcji, inne spokojne i pełne emocji
++ Wspaniały klimat podróży zamknięty w grze drogi
+ Zarządzanie zasobami i drogą którą podróżujemy
+ Interesujące postaci, które zawsze znajdują się w sytacji testującej limity ich charakteru
- - Brzydka, modele postaci się ciągle powtarzają
- - Proceduralne generowanie historii sprawia, że niektóre przejścia między wydarzeniami są nielogiczne
- - Wydaje się że twórcom zabrakło czasu na realizację gry do końca. Zakończenia są proste, a niektóre postaci nie mają pełnoprawnego zakończenia swoich wątków
- Odrobinę zbyt czarno-biała i idealistyczna
- Wybory są bez znaczenia, chociaż nie jest to mocno widoczne
- Zasady gry są lekko niejasne. Nie wiemy ile postaci będziemy mieli do dyspozycji, co zmieniamy wybierając różne opcje dialogowe. Przez to odczuwalna jest niepotrzebna presja, gdy czas przyspiesza lub musimy decydować między aktualnie odgrywaną postacią, a całą historią

31.12.2025 18:29
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.0
PC

++ 3 postaci, z których każda ma zróżnicowany typ rozgrywki, zdolności. Wpływa to na odczucia z tempa
+ Intrygująca historia, która jest opowiedziana z trzech różnych perspektyw. Połączenie wszystkiego w całość jest zajmujące
- - - Za długie, rozciągnięte zakończenie, które jeszcze tłumaczy całą grę, psując jej obraz
- Wszystkie mechaniki są bardzo proste
- Niezbyt ładna
- Zagadki i eksploracja nie są przesadnie angażujące
- Słabo napisane dialogi
- Emocjonalne momenty nie wywołały emocji

31.12.2025 18:27
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.5
PC

++ Sporo wyborów z dużym znaczeniem
++ Eksploracja jest prosta, ale dodaje dodatkowe możliwości w wyborach
++ Trudno utrzymać wszystkie postaci przy życiu, co wpływa na emocje podczas rozgrywki
+ Główny motyw fabularny jest dobrze zrealizowany
+ Dużo postaci, a każdą można odgrywać w inny sposób
+ Odpowiednia długość poszczególnych aktów oraz fragmentów odgrywania postaci
- - Jedyne mechaniki to QTE i sporadyczny atak
- - Spore błędy w technikaliach (konstrukcja historii i sterowanie postaciami)
- - Scenom często brakuje związku przyczynowo-skutkowego
- Historia jest dość przewidywalna
- Postaci są słabo napisane, podobnie jak dialogi między nimi
- Biedne zakończenie

31.12.2025 18:25
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
9.5
PC

+++ 4 niezwykle unikalne stronnictwa. Każde różni się na wielu płaszczyznach. Od zbierania surowców, stawiania budynków, przez swoje mocne i słabe strony. Działa to zarówno na płaszczyźnie rozgrywki i historii
+++ Połączenie RTSa z RPGiem. Bardzo przydatni bohaterowie, wiele przedmiotów, które pozwalają budować bohaterów na różne sposoby. Sporo zaklęć, przedmiotów jednokrotnego użytku, które potrafią odmienić oblicze starcia
+++ Przemyślane synergie między jednostkami / bohaterami / budynkami. Wozy oblężnicze wożą zwłoki, które nekromanci mogą zamieniać w szkielety. Death Knight z Litchem tworzą zabójczą kombinację. Studnie przywracają życie i manę jednostkom elfów, które zdecydowanie tego potrzebują itd.
+++ Bardzo dużo jednostek posiada zdolności specjalne. Często więcej niż jedną. Używanie wszystkich wymaga sporego skupienia, ale możliwość automatycznego rzucania wielu z nich (leczenie kapłana, zdjęcie klątwy driady, czy szał szamana) jest niezwykle przydatna. Daje to więcej czasu na skupienie się na zaklęciach, które wymagają manualnego celowania
++ Kampania która opowiada prostą historię, ale z wieloma ciekawymi postaciami, interesującym lore i misjami, które dobrze reprezentują tę historię
++ Cele misji są zróżnicowane, z wieloma dialogami w trakcie. Często posiadają cele poboczne. Eksploracja jest wynagradzająca i satysfakcjonująca (ekwipunek i zdolności bohatera przechodzą pomiędzy misjami). Misje wykorzystują każdy unikalny element frakcji, by dobrze się z nią zapoznać i przygotować do trudniejszych starć w przyszłości.
++ System „utrzymania”. Im więcej jednostek mamy, tym mniej zarabiamy. Sprawia to, że często trzeba balansować na granicach przedziałów i odpowiednio planować starcia
++ Świetnie wykonane misje „no-build”, gdzie eksploracja, walki i poznawanie świata wychodzi na pierwszy plan
+ Poprawienie kilku błędów z podstawki, dodanie nowych jednostek
+ Czytelność audiowizualna. Dźwięki i wygląd umierających jednostek, rzucanych zaklęć są tak charakterystyczne, że bardzo łatwo orientować się nawet w chaosie bitwy
+ Ścieżka dźwiękowa dla każdej z ras jest unikalna i ciekawa
+ Lekko kreskówkowy design jednostek, świata i budynków
+ Satysfakcjonujące zakończenie dla każdej z kampanii i dla całości gry
+ System dnia i nocy, który lekko modyfikuje grę i wpływa na dynamikę między frakcjami
- - Jednostki blokują się na sobie i potrafią nawet wpaść w nieskończoną pętle szukania ścieżki, kiedy ta jest bardzo wąska i znajduje się w niej kilka jednostek
- Powolne tempo niszczenia baz. Te są bardzo wytrzymałe i często pokonanie przeciwnika sprowadza się do kilkuminutowego niszczenia pozostałych mu budynków
- Brak możliwości zaznaczenia podgrupy jednostek nr 1, wybrania zaklęcia, przejścia na podgrupę jednostek nr 2 i rzucenia zaklęcia na jednostkę z tej podgrupy. Utrudnia to leczeni

31.12.2025 18:24
gutosaw
odpowiedz
1 odpowiedź
gutosaw
81
7.0
PC

+++ Reżyseria, dialogi. Bardzo naturalne przedstawienie postaci zarówno w cutscenkach i podczas rozgrywki
++ Duże zróżnicowanie broni, które miały swoje nisze oraz dodatkowych elementów ekwipunku. Zarządzanie tymi zasobami
++ Przydatne, intuicyjne wytwarzanie, które miało swoje odzwierciedlenie w wyglądzie broni. Zmieniało nie tylko obrażenia, ale też przydatność broni w różnych sytuacjach
++ Historia Abby i Lwa
++ Wiele emocjonalnych momentów, które rezonują z graczem
+ Projekt map. Pomimo korytarzowej struktury, mapy wydają się dość otwarte, ale z bardzo subtelnym wskazaniem poprawnego kierunku eksploracji
+ Mieszanie różnych stylów rozgrywki. Strzelaniny, cichej eliminacji wrogów i omijania starć
+ Odpowiednio wyważony poziom trudności
+ Świat przygotowany z dużą ilością detali, zróżnicowanymi mapami i widokami
+ Przydatni, towarzysze. Podczas starcia ostrzegają przed flankowaniem wrogów, prowadzą ogień zaporowy, pomagają w zagadkach środowiskowych. Niestety ich ostrzał jest bardzo niecelny
-- Gra bardzo się dłuży. Zarówno poszczególne dni, jak i cała historia
-- Projekt map podczas starć. Bardzo powtarzalna struktura, brak wertykalności, wykorzystania otoczenia i niewielkie możliwości skradania
- Przez grę przewija się multum postaci, do których trudno się przywiązać lub nawet polubić
- Brak różnorodności wrogów i wyzwań
- Wrogowie zachowują się odrobinę zbyt chaotycznie
- Rozwój postaci zawiera ulepszenia do zdolności, z której nie można korzystać na wysokim poziomie trudności
- Niezbyt przekonująco oddany klimat postapokaliptyczny. Bandyci, „zombie”, stan świata zupełnie do mnie nie trafia
- Wątek Ellie jest zbyt jednowymiarowy
- Częste błędy gry wymuszające restart
- Nudny początek gry

31.12.2025 18:21
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.0
PC

+++ Dużo języków do nauczenia się. Każdy z nich różni się stylem, konstrukcją zdań i koncentruje się na różnych aspektach życia
++ Satysfakcja płynąca z odkrywania języka
+ Zagadki starają się być zróżnicowane
+ Zróżnicowany klimat różnych poziomów wieży
+ Spójny i ciekawy styl artystyczny
- - Dużo chodzenia po tych samych lokalizacjach
- - Światu brakuje głębi. Poznawanie języka nie pogłębia naszej wiedzy o świecie, wszystko jest wzajemnie odseparowane
- Zakończenie jest przesadzone i na siłę szokujące
- Nieciekawe zagadki środowiskowe
- Proste, jednowymiarowe postaci
- Mała liczba słów w językach sprawia, że można byłoby je rozwiązywać metodą prób i błędów
- Prostota grafiki psuje wrażenia z odbioru gry

31.12.2025 18:20
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
2.5
PC

+ Temat depresji, walki z własnymi lękami
+ Blokowanie ataków potrafi być satysfakcjonujące
+ Możliwość pomijania przerywników
+ Ostatnie walki są dość widowiskowe i sprawiają przyjemność
- - - Główna mechanika dwóch kolorów nie ma najmniejszego sensu. Zamiast zmiany kolorów, lepiej sprawdziłyby się dwa przyciski bloku. Kolor nie wpływa na nasze zdolności i nie jest powiązany z typem ataku przeciwnika, a trzeba się go uczyć na pamięć
- - Wysoki poziom trudności, który bazuje na zapamiętywaniu ataków przeciwnika
- - W starciach jest dużo czekania, bo przeciwnicy często odskakują
- Styl walki jest reaktywny. Głównym zadaniem jest blokowanie uderzeń przeciwników. Brakuje agresywnego wyważenia
- Historia nie wnosi nic do rozgrywki
- Trudno ocenić które zdolności powinno się rozwijać. Nie można ich przetestować i sprawdzić co odblokowują
- Nieciekawy styl artystyczny
- Nieciekawa eksploracja. Nie znajdujemy ciekawych miejsc lub wyzwań, a proste kulki do ulepszeń dla życia czy obrażeń
- Niezbyt dobrze działająca kamera
- Słaba, powtarzalna muzyka

post wyedytowany przez gutosaw 2025-12-31 18:20:50
31.12.2025 18:19
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.5
PC

++ Dużo zdolności, które dramatycznie zmieniają rozgrywkę
++ Sporo różnorodnych broni, które są przydatne w walce
+ Zróżnicowani wrogowie, którzy korzystają z wielu zdolności
- - - Bardzo dużo błędów (w tym sporo związanych z trybem kooperacyjnym)
- - Fabuła usypia. W większości opiera się na śledczej pracy, ale robi to bardzo słabo
- - Nudne, korytarzowe mapy
- Design świata i przeciwników niczym się nie wyróżnia, jest nudny
- Walki toczą się na zamkniętych arenach, co odbiera im unikalności
- Walce brakuje elementu taktycznego. Opiera się tylko na unikach i powtarzalnych atakach
- Pomimo różnorodności wrogów, ostatecznie z każdym z nich walczy się bardzo podobnie
- Przeciwnicy mają za dużo życia. Starcia z nimi często sprowadzają się do kilkuminutowego unikania ataków i próby zdobycia punktów do wykorzystania zdolności specjalnej
- Słabo napisane dialogi

21.08.2025 20:31
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
8.0
PC

+++Świetne wprowadzenie kości. Mają duże znaczenie w każdym aspekcie gry i mocno ją urozmaicają

+++Aktywni członkowie drużyny

+++Swoboda w kreowaniu postaci

++Unikatowe artefakty, które wspierają różne style

++Projekty broni, strojów

++Wiele zakończeń

+Gra prezentuje się znakomicie

+Wątki poboczne

+Muzyka

+Fabuła jest przemyślana i wielowątkowa

-Zbyt prosta

-Generyczny świat

-Zbyt wolne zdobywanie poziomów

-Nieciekawe zdolności

-Poza postaciami z drużyny, reszta jest generyczna

-Przepełniony ostatni akt

-Fabuła jest generyczna

-Niepotrzebne zagracanie ekwipunku

-Kontrola kamery

-Sporo błędów

21.08.2025 18:54
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.0
PC

++Niezwykle odprężająca rozgrywka

++Prosta historia, która jednak dobrze wykorzystuje elementy otoczenia i drobne słowa, by grać na emocjach

++Wspaniałe radio. Tworzy klimat i rozbudowuje historię

++Styl artystyczny. Piękna, ujmująca i nostalgiczna gra postapokaliptyczna

+Powoli odkrywana historia świata, która krytykuje konsumpcjonizm

+Mapy mają wyważony poziom trudności i odpowiednią długość

+Zakończenie

--Brakuje rozbudowania rozgrywki. Takich jak wiatr, rodzaj powierzchni lub wybór kija

-Powolne ruchy bohatera

-Niektórym mapom brak czytelności

-Jest to tylko prosta "minigra"

21.08.2025 18:11
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.0
PC

+Styl artystyczny miasta, pejzaży

+Satysfakcjonująca eksploracja

+Klimat Tajwanu

+Kradzież broni wrogom

+Ciekawy projekt bossów. Łatwo ich zapamiętać, chociaż nie są przesadnie rozbudowani

+Emocjonalne zakończenie, które nagradza za eksplorację i wykonywanie zadań pobocznych

--Brak kombinacji ataków. Walce brakuje głębi

--Poziomy są zbyt długie. Brakuje różnorodności akcji, wrogów lub elementów platformowych

-Walce brakuje odrobiny responsywności i impetu

-Dialogi się dłużą, a postaci pomimo przerysowania, nie przykuwają do ekranu

-Dość sporo pustych misji

-Powtarzalna mu

01.08.2025 22:31
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

+++Multum ciekawych i rozbudowanych aktywności pobocznych

+++Świetna, gęsta od aktywności mapa. Żywe miasto

++4 postaci zróżnicowane zarówno pod względem charakteru i rozgrywki

++Absurdalne poczucie humoru, misje poboczne

++Cutscenki

++Gierki poboczne

+Sporo ciekawych misji pobocznych

+Dużo rozbudowanych postaci oraz stronnictw

--Brak nagranych dialogów dla misji pobocznych i sporej części misji głównych

--Fabuła słabo zarządza tempem. Spora część jest przekazana przez prostą ekspozycję. Rozdziały wydają się za krótkie

--Fabuła jest przekombinowana

-Żaden antagonista nie zapada w pamięć

-Grind

30.06.2025 01:34
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.5
PC

++Stylistyka robotów wraz ze sposobem w jaki sposób przedstawiona została ich historia

+Oprawa audiowizualna

+Styl artystyczny

+Dobre tempo rozwoju historii i wprowadzania nowych informacji o świecie

--Gra kilka razy stara się wywołać emocjonalną reakcję. Ale przez to, że cała forma gry jest niezwykle schematyczna, to nie może się to udać.

--Zagadk - Ledwie kilka schematów na całą grę, które nie wymagają myślenia więcej niż 2 kroki do przodu

-Motywacje postaci są bardzo proste, nie pozwalają się wczuć

-Końcowe fragmenty gry są przesadzone. Sprawiają, że przeciwnicy wydają się niekompetentni

29.06.2025 23:56
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.5
PC

++Świetny silnik

++Przeplatanie się fabuły z historią z GTA IV

+Postaci główne i poboczne

+Klubowy klimat

+Dobrze zaprojektowane miasto

+Dobra ścieżka dźwiękowa. Wiele stacji radiowych

+Satysfakcjonujące strzelanie i prowadzenie pojazdów

+Duża różnorodność broni i pojazdów

+Nawiązania do popkultury, poczucie humoru (lekko gimnazjalne)

--Niezwykle nieciekawi antagoniści

-Zbyt silne opieranie się na fabule GTA IV

-Miałkie emocjonalnie zakończenie

-Misje poboczne

-Zbyt dużo jazdy od misji do misji

-Rozwałka szybko się nudzi

-Misje są krótkie i nierozbudowane

-Niezbyt dużo aktywności pobocznych

15.06.2025 23:28
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.0
PC

++Prostota gry powoduje, że główną przyjemność czerpie się z doskonalenia własnych zdolności

+Każdy boss zaprojektowany został, by pokonać go można było poprzez specyficzny trik. Jedno powtórzenie wystarcza, by wygrać. Odświeżające podejście do walki

--Kierunek artystyczny. Zarówno bossowie i biomy są bardzo schematyczne i proste

--Gra posiada jeden atak, strzelanie z łuku, a i tak jest on zbugowany

--Każda próba walki z bossem wymaga 20-30s bezmyślnego chodzenia

-- Eksploracja jest zupełnie zbędna. Brak historii

-Brak pauzy w grze dla jednego gracza

-Hitbox strzały

-Nieciekawi przeciwnicy

15.06.2025 14:24
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.0
PC

++ Wykorzystanie dźwięku i „zapachu” do kierowania uwagi gracza

+ Lekko wzruszające zakończenie

+ Styl artystyczny

+ Poruszenie tematu niepełnosprawności

- - Poruszanie się jest tak powolne, że przejście gry wymaga sporo cierpliwości

- - Nuda. Większość gry polega na chodzeniu, które zyskałyby na odrobinie narracji w tle, albo przyspieszeniu postaci, gdy chodzi po już poznanych terenach

- - Główna postać i jej problemy zupełnie nie są przedstawione w tej grze

- Mapy składają się z elementów kopiuj-wklej

12.06.2025 16:25
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.5
PC

+Lekko wzruszające

+Kształtowanie przyszłości swojego syna jest motywujące

+Łatwo zżyć się z głównymi bohaterami

+Każdy akt historii jest ciekawy, wszystkie są zróżnicowane

+Główny motyw fabularny pobudza wyobraźnię

--Bardzo niesatysfakcjonujące zakończenia w formie kilku kiepskich slajdów

--Histora jest przekombinowana. Zamiast spróbować sprawić, że główny wątek wyjdzie na pierwsze miejsce, to przykrywa go wszystkim co możlwe

-Wybory często są iluzoryczne, a opcje dialogowe niejasne

-Gra aktorska

-Zbytnio liniowa

-Brak przewijania dialogów i zapisywania w dowolnym momencie

12.06.2025 16:10
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.0
PC

+++Historia świata, książki, wiele perspektyw

++Swoboda w alchemii, zaklinaniu i czarotwórstwie

++Projekt miast i świata. Wizja artystyczna

++Rozwój postaci wpływa na grę

+OST

+Misje poboczne i gildie

+Wiele ciekawych zdolności

+Zakończenie

+Satysfakcjonująca rozgrywka

--Zbyt potężna magia

--Powtarzalna eksploracja

--Sporo błędów

--Skalowanie poziomu trudności, tempo rozwoju

-Nieistniejące odgrywanie postaci

-Bramy Otchłani

-Wiele nieprzydatnych zdolności

-Postaci są drewniane i nienaturalne

-Gra jest zbyt długa jak na ilość oferowanej zawartości

-Nieprzyjemny do użytkowania interface

16.04.2025 18:35
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

+++Technologie bardzo mocno wpływają na możliwości rozgrywki i priorytety w grze

++Zarządzanie surowcami

++Wciągająca

++Symulacyjna rozgrywka z kompetentnym AI

++Sporo narzędzi do prowadzenia zimnej wojny

+Krótka, skoncentrowana kampania

+Potencjał na RolePlay

--Im potężniejszy się stajesz, tym bardziej ułatwiane są wszystkie akcje

-Powiadomienia często nie działają

-Systemowi populacji brakuje duszy

-Zbyt dużo mikrozarządzania

-Większością państw gra się dość podobnie

-Ekonomia jest skomplikowana, ale prosta

-Systemy „niesławy” i celów wojennych zbytnio ograniczają

-Dyplomacja

18.03.2025 22:16
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
9.5
PC

+++4 niezwykle unikalne stronnictwa

+++Połączenie RTSa z RPGiem. Przydatni bohaterowie, sporo zaklęć i przedmiotów

+++Przemyślane synergie między jednostkami, bohaterami i budynkami

+++Zdolności specjalne

++Intrygujące postaci, ciekawa kampania

++Misje zróżnicowane, ciekawe i pełne zawartości

++System „utrzymania”

+Czytelność

+Ścieżka dźwiękowa

+Lekko kreskówkowy styl

+Satysfakcjonujące zakończenie

+System dnia i nocy

--Blokowanie się jednostek

-Tempo niszczenia baz

-Dłużące się misje nieumarłych

-Kierowanie podgrupami

-Jednostki latające

-Brak proaktywnych sposobów na zwalczanie zaklęć

04.03.2025 23:01
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.0
PC

++Sporo wyborów z dużym znaczeniem

++Eksploracja jest prosta, ale dodaje dodatkowe możliwości w wyborach

+Trudno utrzymać postaci przy życiu, co wpływa na emocje

+Nagrania do nadania charakteru zabójcy

+Przerysowana, wciągająca historia

+Ładnie oddane postaci i ich mimika

+Dużo postaci, a każdą można odgrywać w inny sposób

+QTE są płynne i odpowiednio trudne

+Dość dobrze przemyślany główny motyw fabularny

--Jedyne mechaniki to QTE i sporadyczny atak

-Trudno zżyć się z postaciami

-Sporo wyborów jest pozbawionych logiki

-To jak rozwija się historia jest dość losowe

-Zbyt ciemno

-Zakończenie

04.03.2025 21:15
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.5
PC

++Swoboda w prowadzeniu śledztwa

++Klimat i kierunek artystyczny

+Dobra. lekko nadnaturalna historia

+Śledztwo, które pozwala na powolne docieranie do prawdy i dopasowany do tego protagonista

+Kilka ciekawych zagadek

---Błędy które mogą doprowadzić grę do stanu niegrywalnego

--Wiele elementów jest nieczytelnych, chociaż twórcy założyli, że są kluczowe

--Gra nie radzi sobie ze swoją wielowątkowością

--Quality of Life

-Niektóre zagadki są niczym dla dzieci

-Słabe zakończenia, które nie oferują podsumowania

-Tłumaczenia gry kuleją

04.03.2025 21:07
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.5
PC

+++Rozbudowany lore

+++Angażujący główny wątek

++Ciekawi towarzysze, których można wymieniać między misjami. Można się z nimi zżyć

++Sporo zdolności aktywnych

++Frakcje w świecie

+Modyfikacja ekwipunku

+Satysfakcjonujące zakończenie

+Większość mechanik jest dość prosta, ale wystarczająca jak na potrzeby gry

+Sporo ciekawych wrogów (minibossów)

+Wyważony poziom trudności

+Wątki poboczne dostarczają więcej historii świata

--Zbytnia powtarzalność gry

--Misje poboczne

-Interface, czytelność i wygląd przedmiotów

-Krótki główny wątek

-Dialogi z oszukanymi opcjami wyboru

-Pusty świat i eksploracja

16.02.2025 19:14
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.5
PC

++Świetny silnik

++Przeplatanie się fabuły z historią z GTA IV

+Dowodzenie bandą motocyklistów

+Dobrze zaprojektowane miasto

+Ścieżka dźwiękowa

+Satysfakcjonujące strzelanie i prowadzenie pojazdów

+Różnorodność broni i pojazdów

+Nawiązania do popkultury, poczucie humoru

--Powtarzalne misje. Schemat jest bardzo prosty i nużący

--Misje poboczne są nieciekawe

--Główny bohater jest zwykłym bandytą. Bez żadnych ciekawych cech

-Rozwałka szybko się nudzi

-Misje krótkie i nierozbudowane

-Mało aktywności pobocznych

-Model jazdy niedopasowany pod PCty

11.02.2025 17:31
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
8.0
PC

+++Zróżnicowany klimat

+++Projekt mapy. Zróżnicowanie, rozmiar i klimat

++Gra nastawiona na zabawę

++Wspaniały soundtrack

++Niezwykle zróżnicowane misje

++Dużo ciekawych aktywności pobocznych

+Ciekawe postaci główne, poboczne i antagoniści

+Proaktywny bohater

+Satysfakcjonujące strzelanie i prowadzenie pojazdów

+Duża różnorodność broni oraz pojazdów

+Elementy RPG

+Nawiązania do popkultury, poczucie humoru

--Sztuczna inteligencja przeciwników oraz jej zasięg widzenia / reakcji

-Mozolne powtarzanie misji

-Zasięg rysowania

-Niezbyt angażująca główna fabuła

-Ilość znajdziek

-Chaos na ulicach

post wyedytowany przez gutosaw 2025-10-14 10:24:50
10.02.2025 21:34
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.5
PC

++Bujanie się na sieci

++Usprawnienia kosmetyczne

+Przyjemny, choć prosty system walki

+Rozmowy podczas eksploracji, podcasty

+Ładna grafika, dobrze wykonane punkty charakterystyczne w mieście

-Nieciekawe, pozbawione duszy miasto. Zupełny brak eksploracji zarówno na mapie świata i w trakcie misji

-Historia rozwodniona aktywnościami pobocznymi

-Sporo błędów

-Walce brakuje impetu. Zbyt mało różnorodne animacje ataku

-Bardzo prosty projekt misji

-Nudne, mocno oskryptowane walki z bossami

-Postaci są proste, nierozbudowane.

-Miałka, przewidywalna fabuła, która wybiela terroryzm

10.02.2025 20:27
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81

+++Zróżnicowany klimat

+++Projekt mapy. Zróżnicowanie, rozmiar i klimat

++Gra nastawiona na zabawę

++Wspaniały soundtrack

++Niezwykle zróżnicowane misje

++Dużo ciekawych aktywności pobocznych

+Ciekawe postaci główne, poboczne i antagoniści

+Proaktywny bohater

+Satysfakcjonujące strzelanie i prowadzenie pojazdów

+Duża różnorodność broni oraz pojazdów

+Elementy RPG

+Nawiązania do popkultury, poczucie humoru

--Sztuczna inteligencja przeciwników oraz jej zasięg widzenia / reakcji

-Mozolne powtarzanie misji

-Zasięg rysowania

-Niezbyt angażująca główna fabuła

-Ilość znajdziek

-Chaos na ulicach

10.02.2025 20:24
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.5
PC

++Sporo wyborów z dużym znaczeniem

++Eksploracja prosta, ale dodaje możliwości w wyborach

++Trudno utrzymać postaci przy życiu

+Główny motyw fabularny jest dobrze zrealizowany

+Przerysowana, ale wciągająca historia

+Ładnie oddane postaci i ich mimika

+Dużo postaci, a każdą można odgrywać w inny sposób

+QTE są bardzo płynne i odpowiednio trudne

+Odpowiednia długość poszczególnych aktów

--Jedyne mechaniki to QTE i sporadyczny atak

--Spore błędy w technikaliach

--Sceny na statku to trochę kombinacja losowych pomysłów twórców. Bez związku przyczynowo-skutkowego

-Postaci i dialogi

-Zakończenie

10.02.2025 20:17
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.5
PC

++Sporo wyborów, które mają znaczenie

++Wykorzystanie linii czasowych w intrygujący sposób. W budowie postaci i fabuły

++Zakończenie

++Eksploracja prosta, ale mocno wpływa na historię

+Dobrze utrzymany klimat zagrożenia

+Płynne przejścia między postaciami

+Przerysowana, ale wciągająca

+Ładnie oddane postaci i ich mimika

+Dużo postaci, a każdą można odgrywać w inny sposób

+QTE są płynne i odpowiednio trudne

+Długość poszczególnych aktów i fragmentów odgrywania postaci

--Jedyne mechaniki to QTE i sporadyczny atak

--Granie pod „dobre” zakończenie

-Historia zbyt liniowa

-Dialogi

-Proste zagadki

10.02.2025 19:57
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.5
PC

++Przemierzanie gór jedynie z mapą i kompasem

++Proste, klimatyczne ścieżki. Każda skupia się na lekko innym typie eksploracji. Z wykorzystaniem dźwięku, elementów otoczenia itp.

+Wrażenia audiowizualne

+Klimatyczne notatki dotyczące przeszłości

--Tylko jeden rodzaj przeciwnika z bardzo podstawowym designem, prosty i niestraszny

--Częste blokowanie się na otoczeniu

-Historia odkrywania ekspedycji, zmienia się w zwykły thriller

-Świat jest składanką pół-liniowych korytarzy

-Gra jest krótka, ale mapa, przeciwnicy i mechanika zaczynają się nużyć

-Początek gry nie wprowadza nas w rolę postaci

01.02.2025 22:14
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

++Antagonista

++Postaci poboczne

++Świetny silnik

++Zakończenie

++Główny wątek fabularny i amerykański sen

+Immersja poprzez używanie telefonu w grze

+Dobrze zaprojektowane miasto

+Dobra ścieżka dźwiękowa

+Satysfakcjonujące strzelanie i jazda

+Duża różnorodność broni i pojazdów

+Nawiązania do popkultury, poczucie humoru (lekko gimnazjalne)

---Niezwykle powtarzalne, czasem nużące misje

--Misje poboczne

-Główny bohater to psychopata, któremu ciężko kibicować

-Rozwałka szybko się nudzi

-Misje są bardzo krótkie i nierozbudowane

-Niezbyt dużo aktywności pobocznych

-Agresywny model jazdy na PCtach

17.12.2024 00:52
gutosaw
3
odpowiedz
1 odpowiedź
gutosaw
81
Image

Ten rok zdecydowanie był zróżnicowany. Udało mi się zagrać zarówno w gry stare i nowe, akcji i strategie, wysokobudżetowe i relatywnie nieznane.

Dużo czasu spędziłem w grach kooperacyjnych i to one zdominowały ten rok.
Z ciekawszych wspomnień z tego roku zdecydowanie zapamiętam Króla Artura, którego rozgromiłem, jak praktycznie żadnej innej gry. Wszystko wychodziło mi tam perfekcyjnie (poza zepsutym początkiem, który dodaje jeszcze więcej smaku temu sukcesowi).

Robiłem niedawno kameralne "rozdanie nagród" więc podzielę się kilkoma przemyśleniami.

Najlepsza ścieżka dźwiękowa
Dark Souls 3 - Świetna muzyka do walk z bossami. Większość z nich dostała świetny utwór, którego słuchanie przywołuje miłe wspomniania z gry. Podobne wrażenie robi Othercide.
Yakuza 2 - ta część ma dużo emocjonalnych piosenek
Stardew Valley - bardzo cozy muzyka. Prosta, ale perfekcyjnie oddająca każdą porę roku.

Największe rozczarowanie
Max Payne 3 - Jest to dość dobra gra, ale zdecydowanie poniżej poziomu poprzedników. Spodziewałem się kolejnej wspaniałej gry, a dostałem "jedynie" dobrą. Brakuje klimatu, prezencji, a i rozgrywka jest mniej angażująca
Genesis Noir - Spodziewałem się po tej grze cudów. Wspaniała kreska i dobra muzyka nie ratują gry, która jest prawie pozbawiona mechanik i z niezbyt dobrą historią

Najlepsza gra pod kątem mechanik
Lies of P - świetne usprawnienie systemu walki w Soulslike'ach. Sprawienie, że oprócz uników, mamy też ładne odskoki, bloki, kontry, wiele umiejętności specjalnych i modyfikacje broni... Nie sposób się nudzić, nawet jeśli wrogowie czasem nie są przesadnie ciekawi
It Takes Two - zabawa x zabawa. Może prostota, ale w tylu formach, że nie sposób się nudzić
Blood Bowl II - wydawałoby się, że to prosty koncept, ale upchnęli tu niezwykle dużo wyborów, rozwoju i taktyki. RIP [*[ Kvothe, który poślizgnął się i zabił.

Najlepsza historia
Hellblade - historia podróży w głąb Helu, ze spojrzeniem w swoje własne lęki, niedoskonałości. Skupienie gry na introspekcji i próbie okiełznania samej siebie.
The Stanley Parable - narracja nie z tej ziemi. Nie wszystkie zakończenia są równie dobre, ale MOJE ULUBIONE TO ZAKOŃCZENIE SCHOWKA NA MIOTŁY. Słyszeliście o nim?
Othercide - Historia cierpienia, które urosło do takiego rozmiaru, że świat uległ zmianie. Przedstawiona w relatywnie przystępny sposób jak na formę gry. Nawet pomimo wielu, wielu wpisów do przeczytania.

Moją grą roku jest The Stanley Parable, chociaż blisko były też Dark Souls 3, Yakuza 2 Kiwami, Othercide, Lies of P i It Takes Two.

Pełna lista gier w zdjęciu (kolejność przechodzenia) i poniżej (według ocen):
Świetne:
The Stanley Parable Ultra Deluxe - 8.0
Dark Souls 3 - 8.0
Yakuza 2 Kiwami - 8.0
It Takes Two - 7.5

Bardzo dobre:
Lies of P - 7.5
Othercide - 7.0
Stardew Valley - 7.0
Cocoon - 7.0
The Last of Us - 7.0
Amnesia The Dark Descent - 7.0

Dobre:
Hellblade: Senua's Sacrifice - 6.5
Snufkin: Melody of Moominvalley - 6.5
Yakuza 3 - 6.5
Blood Bowl - 6.5
The Dark Pictures: House of Ashes - 6.5
Trine 5 - 6.0
Hi-Fi Rush - 6.0
King Arthur: Knight’s Tale - 6.0
Sąsiedzi z Piekła Rodem 2 - 6.0
Greedfall - 5.5
Gamedec - 5.5

OK
Gotham Knights - 5.0
Max Payne 3 - 5.0
Far Cry 5 - 4.5
Sąsiedzi z Piekła Rodem - 4.5
Disney's Hercules - 4.5
Blades of Time - 4.0
Senua's Saga: Hellblade II - 4.0

Słabe
Stll Life 2 - 3.5
Railway Empires - 3.5
Legion - 3.5
XCOM Chimera Squad - 3.0
Coffee Noir - 3.0
Death and Taxes - 3.0

Bardzo słabe:
Morkredd - 2.5
12 minutes - 2.5
Genesis Noir - 2.5
ArcaniA: Upadek Setarrif - 2.0

17.12.2024 00:11
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.0
PC

+ Projekt map waha się między średnimi i dość dobrymi

+ Ciekawe bronie, które jednak są rozstawione w zbyt liniowy sposób

+ Sterowanie jest responsywne, przyjemne i dość płynne

+ Dość dobrze i ciekawie poukrywane sekrety

+ Maksowanie map jest nawet przyjemne

--- Mapy wyglądają jak wycięte z wczesnej wersji gry

--- Dialogi i fabuła są fatalne i zajmują wiele czasu i tempa gry

-- Początkowe poziomy są zbyt proste i krótkie, a końcowe trwają po kilka minut, którym brakuje intensywności

-- Wizja świata jest szalenie nudna

- Przeciwnicy są nieciekawi

06.12.2024 22:58
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.0
PC

++Podjęcie tematu zdrowia psychicznego

++Oprawa audiowizualna, gra aktorska

+Rozwinięcie postaci Senui

+Mistycyzm historii

+Senua, jej psychoza i relacje z innymi

+Przekaz na temat tyranów, decyzji i kontroli

+Klimat starć z gigantami i podążania w Nidavellir

+Filmowość

---Gra bez mechanik. Walka i zagadki uproszczone

--Liniowość z nieciekawą eksploracją

--Początek gry

-Krótka, a potrafi się dłużyć

-Zakończenie jest zbyt proste, szybkie i nijakie

-Nieresponsywne sterowanie

-Niewykorzystanie głosów z głowy Senui

-Poziom trudności

-Walka

-Brak ciekawych wrogów, bossów

-Brak mechanik psychozy

30.11.2024 18:53
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.0
PC

+++Stylistyka gry i świata, zgranego z rytmem bohatera

++Dynamiczny system walki, premiujący rytmiczność, chaos i ciągłą ofensywę. Blokowanie i uniki są dobrym dodatkiem

+Eksploracja pobocznych ścieżek

+Walki z bossami

+Głupkowate poczucie humoru, które buduje styl tej gry

-Sporo utworów jest nieciekawych, przy długości map, do których zostały przydzielone

-Za dużo QTE związanych z blokowaniem

-Zbyt podobny rytm map

-Powolny początek, zbyt rozbudowane samouczki

-Walki na arenach bywały zbyt powtarzalne

-Projekt map raczej nie zapada w pamięć

-Postaci aż emanowały swoją jednowymiarowością

19.11.2024 03:13
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.5
PC

+++Projekt broni. Zróżnicowane pod względem ataków zwykłych, specjalnych i prezencji

+++System walki. Cieszą zarówno uniki bloki i ataki specjalne

++Wiktoriański klimat, inspirowany historią Pinokio

++Walki z bossami. Zróżnicowane, ciekawe i dość trudne

+Amulety

+Elementy kosmetyczne

+Mapy ładne i zróżnicowane

+Wątki praw robotów i człowieczeństwa

+Rozwój postaci, dopasowanie pod swój styl

+Minibossowie

+Ulepszanie EQ

+Przedmioty zużywalne

+Długość map

--Prosta eksploracja

-Wtórność

-Design zwykłych wrogów

-Historia jest wtórna i zbyt prosta

-Poza bossami gra jest prosta

-System utraty ergo

19.11.2024 03:12
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

++Bardzo przyjemne, intuicyjne zagadki. Rozwiązywanie ich wymaga myślenia na płaszczyźnie wielu światów, co jest bardzo satysfakcjonujące

+Zróżnicowane zasady działania w różnych światach i połączenia zasad

+Dość przyjemne walki z bossami

+Krótka, ale dość intensywna

+Zagadki pod koniec gry są już dość wymagające

+Bardzo czytelna, co jest ważne w zagnieżdżających się światach

+Klimat wieloświatów

-Historia zbyt mocno wchodzi na pierwszy plan pod koniec gry

-Klimat robaczej metamorfozy

-Niezbyt ładna

-Eksploracja dla znajdziek lekko zaburza płynność rozgrywkii nie daje nic w zamian

12.11.2024 02:35
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.5
PC

+++Multum ciekawych i rozbudowanych aktywności

+++Świetna, gęsta od aktywności mapa. Żywe miasto

++Dużo rozbudowanych postaci i stronnictw

++Absurdalne poczucie humoru

++Cutscenki

++Gierki poboczne

++Rozwinięcie Kiryu

++Sporo ciekawych misji pobocznych

++Okinawa

---Początek gry zaprzecza zakończeniu drugiej części

--Brak nagranych dialogów dla sporej części misji

--Fabuła słabo zarządza tempem, dużo ekspozycji i krótkie rozdziały

--Motywacja Kiryu w historii

--Początkowo system walki jest bardzo frustrujący, powolny i nieciekawy

-Główny antagonista

-Niektóre aktywności wymagają grindu

12.11.2024 02:10
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.5
PC

+++Różnorodność rozgrywki, klimatu, przeciwników, dynamiki i trudności

+++Świetny tryb kooperacyjny, zarówno w rywalizacji i współpracy

++Fabuła o współpracy, wzajemnym zrozumieniu i odbudowie relacji

++Eksploracja

++Projekt map

++Długość każdej sekcji

++Wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku w historii

+Wiarygodne dialogi

--Dialogi powtarzalne, uproszczone, naiwne

-Historia aż nadto ekspresyjna

-Różnice między stanem rzeczy u hosta i drugiego gracza

-Brak interesujących postaci

-Zakończenie przewidywalne i bez impaktu emocjonalnego

-Zbytnie przejmowanie się śmiercią

-Drobne błędy

26.10.2024 00:05
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.0
PC

+++ Możliwość planowania, improwizacji i wysnuwania wniosków z popełnionych błędów

++ Szybka, dynamiczna rozgrywka z naciskiem na jej powtarzanie

++ Wąskie grono postaci i celów

++ Granie mordercą

+ Podświetlanie i przewijanie dialogów z poprzedniej rozgrywki

+ Dobrze nakreślone postaci

+ Czytelne przedstawienie aktualnego czasu i pozycji innych postaci

-- Zakończenia mało satysfakcjonujące

-- Jedynie 3 opcje dialogowe/akcji do wyboru

-- Późniejsze podejścia szybko stają się nudne i powtarzalne

- Ciężko przewidzieć jakie akcje lub dialogi będziemy mogli poprowadzić

- Brak aktorów głosowych

18.10.2024 00:23
gutosaw
4
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Bardzo pocieszna gra.

18.10.2024 00:23
gutosaw
5
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Spokojny spacer późnym wieczorem.

18.10.2024 00:20
gutosaw
6
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Ładna ta nasza zatoka.

18.10.2024 00:20
gutosaw
6
odpowiedz
3 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Dalej! Pełni entuzjazmu ku przygodzie!

Włóczykij: Melodia Doliny Muminków

07.10.2024 07:33
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Wygibasy w pozycji odwróconego jeźdźca na łonie natury.

Disney's Hercules

03.10.2024 11:32
gutosaw
4
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Taki poranek najlepiej zacząć od dobrej herbaty.

03.10.2024 11:31
gutosaw
5
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Z kolei nad ludźmi poranku, czuwa anioł przyszłości - Kardaszow

03.10.2024 11:29
gutosaw
5
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Tak dobrze spędzoną noc, nocne marki uświęcają poprzez kawę.

03.10.2024 11:28
gutosaw
5
odpowiedz
3 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Masa przyciąga, bardzo przyciąga. Nawet czas ugina się pod jej wpływem.

Genesis Noir

03.10.2024 11:06
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.5
PC

++Sporo wyborów wpływających na historię

++Łatwo kibicować każdemu z bohaterów

++Eksploracja jest prosta, ale dodaje dodatkowe możliwości w wyborach

++Trudno utrzymać wszystkie postaci przy życiu

+Płynne przejścia między postaciami w scenach akcji

+Przerysowana, ale wciągająca

+Ładnie oddane postaci i ich mimika

+Dużo postaci, a każdą można odgrywać w inny sposób

+QTE są bardzo płynne i odpowiednio trudne

+Odpowiednia długość

--Jedyne mechaniki to QTE i sporadyczny atak

--Historia zdaje się nie podążać logicznym ciągiem przyczynowo-skutkowym

-Bardzo proste zagadki

03.10.2024 10:44
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.0
PC

++Walki z bossami

++Spora różnorodność wrogów.

++Niezwykle wciągająca

++Bardzo ciekawe klasy postaci

++Ciekawe zdolności

++Rozwój zamku, zarządzanie zasobami

++Wysoki poziom trudności

+Artura jako wróg

+Przedmioty jednorazowego użytku

--Brak zróżnicowania w terenie

--Niedokończony epilog

--Brak zróżicowanych celów podczas misiji

-Postaci są pozbawione charakteru

-Brak balansu klas

-Gra i misje są zbyt długie

-Niezbyt ciekawa historia

-Szary, ponury i niezbyt ciekawy styl artystyczny

-Decyzje nie mają najmniejszego znaczenia. Dialogi są napisane i odegrane dość słabo

-Niewygodne sterowanie, UI

08.09.2024 19:48
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.5
PC

++ Śliczna oprawa graficzna

++ Prosta, ale satysfakcjonująca eksploracja. Wykorzystanie wielu mechanik, muzyki, spostrzegawczości, w połączeniu z prostymi zagadkami

++ Wiele mechanik (zazwyczaj bardzo prostych), zróżnicowanie regionów

+ Przyjemny klimat, który tworzy spokojny Włóczykij

+ Prosta, przyjemna do śledzenia historia

+ Wiele barwnych postaci

+ Odpowiednio duża mapa jak na relatywnie krótką historię

- - Brak aktorów głosowych (to gra skierowana mocno dla dzieci)

- - Mechaniki mogłyby być bardziej rozbudowane

- Postaci poboczne zbyt mało wnoszą do historii

08.09.2024 19:14
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.0
PC

++Monologi Maxa

++Filmowość

++Dychotomia w klimacie faweli

++Dużo postaci wplątanych w historię

+Sceny z Nowego Yorku

+Znajdźki rozbudowujące historię

+Pościgi

+Dobrze rozplanowane rozłożenie apteczek

--Małe zróżnicowanie broni i wrogów

--System osłon

--Za dużo przerywników filmowych

--Celowniki w broniach

-Starcia tuż po cutscenkach

-Wertykalność map, elementy platformowe, eksploracja

-Oczywiste punkty rozstawienia wrogów

-Brak niepewności przy eklploracji

-Psychodeliczne efekty

-Główny bohater jest pionkiem w całej historii

-Błędy

-Nieprzydatne dodatki do broni

-Wrogowie wtapiają się w tło

13.08.2024 18:13
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
2.0
PC

+Desgin przeciwników oraz uzbrojenia

+System walki choć prosty, to potrafi sprawiać przyjemność

---Dodatek, który nic sobą nie wnosi. Jedna misja główna, która jest jedynie bezsensowną siepaniną

---System walki pozbawiony jakiejkolwiek głębi. Większość walk można wygrać poprzez naciskanie jednego przycisku myszy. Istnieją tylko 3 zaklęcia i 2 typy ataków

---Zupełny brak eksploracji. Świat jest pusty

--Postaci napotkane po drodze, powtarzalne twarze, dialogi

--Zakończenie, historia, zupełnie nic sobą nie wnoszą

-Główny bohater

-Mało przejrzysty interface

-Zróżnicowanie wrogów

-Błędy graficzne

13.08.2024 18:12
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
2.5
PC

+ Początkowo koncept wydaje się być ciekawy

+ Aura tajemnicy

+ Dobrze ustawione punkty zapisu, które pozwalają powtarzać fragmenty bez frustracji

- - Monotonny styl rozgrywki

- - Końcowy fragment gry jest bardzo niedopracowany i frustrujący

- - Zdecydowanie zbyt proste zagadki. Nigdy nie trzeba się zastanawiać nad tym co zrobić

- - Brak precyzji w sterowaniu

- - Bardzo krótka, a jednak powtarzalna

- Historia jest nieciekawa i choć starała się być niepokojącą, to nie wyszło

- Styl artystyczny i oprawa graficzna

- Bardziej wymagająca współpraca między graczami nie jest

13.08.2024 18:06
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.5
PC

+++Podjęcie tematu zdrowia psychicznego

+++Świetne zakończenie

++Wykorzystanie dźwięków, otoczenia i cienia do zasiania grozy

++Projekty poziomów. Zróżnicowane i pełne klimatu

++Senua, jej psychoza, reakcje i historia

+Widowiskowość, groza i psycho-thriller

+Głosy w głowie głównej bohaterki

--Liniowa gra z nieciekawą eksploracją

--Historia powtarza te same wątki, pierwsza część gry

-Zbyt dużo „zagadek”, z perspektywą

-Wmieszana mitologia nordycka

-Poziom trudności, przeciwnicy są zbyt wytrzymali

-Walki z bossami

-System walki

-Różnorodność wrogów

-Psychoza mogłaby mieć ciekawsze mechaniki

30.07.2024 12:29
gutosaw
5
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Jak do tej porty najlepsza część. Polecam

30.07.2024 12:28
gutosaw
4
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Ładna przystań nie służy emigracji. Kto chciałby wypływać z takiego miejsca?

30.07.2024 12:25
gutosaw
5
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Jak się ma pecha, to i w budynku deszcz cię zastanie.

Trine 5

30.07.2024 02:30
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.0
PC

++Satysfakcja płynąca z rozwoju bohaterów

+Rozwój bazy i technologii

+Spora różnorodność przeciwników

+Łatwo wciągnąć się w rutynę kolejnych starć

+Specjalne rodzaje amunicji i granatów

---Brak poczucia rozwoju, trudniejszych misji, ciekawszych zdolności.

---Bardzo niski poziom trudności. AI aktywnie podejmuje decyzje, które mu szkodzą

--Dialogi i postaci są niezwykle generyczne

--Proste w konstrukcji, jednowymiarowe mapy

--Fabuła zamyka się w kilku dialogach

-Interface walki

--Brak zakończenia

-Infantylny styl artystyczny

-Proceduralność

-Powtarzalność

-Polska lokalizacja

23.07.2024 00:46
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.0
PC

++Mechanika cofania czasu

++Spora różnorodność przeciwników, którzy często wymagają korzystania z cofania czasu do ich pokonania

+Wysoki poziom trudności

+Dość krótka gra, ale dobrze wykorzystuje ten czas. Wiele różnorodnych lokalizacji i zakończenie nim mechaniki czasowe się znudzą

--Bardzo korytarzowa, eksploracja poza wyznaczone strefy jest niewynagradzająca

--Nieciekawa, przewidywalna historia, sztampowe postaci i słabi aktorzy głosowi

-Pomimo ciekawych mechanik, walka była odrobinę mdła

-Zbyt częsty recykling minibossa

-Grafika

-Walka bywa nieczytelna

-Niezbyt ciekawi bossowie,

14.07.2024 21:11
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

+++Reżyseria, dialogi. Bardzo naturalne przedstawienie postaci

++Eksploracja

++Duże zróżnicowanie broni, zarządzanie zasobami

++Przydatne, intuicyjne wytwarzanie

++Relacja między dwójką bohaterów

+Mieszanie różnych stylów rozgrywki

+Poziom trudności

+Ładne mapy, detale

+Przydatni, towarzysze

--Rozdziały mają bardzo powtarzalną strukturę (i się dłużą)

--Powtarzalna struktura walk, brak wertykalności, wykorzystania otoczenia. Skradanie

--AI

-Nieciekawy klimat post-apokaliptyczny

-Nieczytelne przedstawienie stanu zdrowia

-Rozwój postaci

-Niezbyt poruszające postaci

-Początek gry

-Prosta fabuła

14.07.2024 21:09
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.5
PC

++ Dobra proporcja pomiędzy strategią i taktyką

+ Dość wysoki, sprawiedliwy poziom trudności

+ Ciekawy pomysł na prowadzenie bitew

+ Teren na mapach mocno wpływa na strategię

+ Dobry balans siły i cen poszczególnych budowli i jednostek

- - Quality of Life, brak powiadomień o ruchach wroga, pustych budynkach, nieobstawionych miastach

- - Nacje inne niż Rzym są niezbyt ciekawe i brakuje im różnorodności

- - AI pozostawia sporo do życzenia

- - Kampanie są za krótkie i za mało dynamiczne

- - Praktyczny brak dyplomacji

- Mała różnorodność jednostek

14.07.2024 21:08
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

+++Swoboda w rozgrywce

++Dopasowanie do kooperacji

++Duża różnorodność przeciwników i broni

++Bardzo dużo aktywności

++Trudne wyzwania

++Większość informacji można zdobyć wewnątrz gry

++Poziom trudności

+Sielankowy klimat

+Sporo wydarzeń w ciągu roku

+Prosta, przyjemna historia

+Wciągająca

--Zlecenia

--Rozmowy przeciągają się długo po końcu dnia

--Ekonomia

--Grafika

-Zakończenie

-Postaci poboczne zbyt często opuszczają swoje miejsce pracy

-Niereaktywne postaci poboczne

-Plany psute przez losowość

-Przekolorowane, nieciekawe postaci

-Sterowanie

-Brak zatrzymywania czasu w kooperacji

14.07.2024 21:02
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
8.0
PC

+++Emocjonalna, wzruszająca fabuła

+++Ciekawe i rozbudowane aktywności poboczne

+++Świetna, gęsta od aktywności mapa. Żywe miasto

++Dużo rozbudowanych postaci oraz stronnictw z własnymi motywami

++Absurdalne poczucie humoru, misje poboczne

++System rozwoju postaci i zarabiania pieniędzy

++Cutscenki

++Mahjong

++Klub kabaretowy

+Główny bohater

+Poprawienie aktywności pobocznych

--Brak nagranych dialogów dla części misji

-Przesadzona liczba zwrotów fabularnych

-Usunięcie stylów walki z poprzednich części

-Początkowo walka jest niezbyt rozbudowana

-Grind

-Mało rozbudowanych misji pobocznych

14.07.2024 20:58
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.0
PC

++ Zróżnicowane zdolności i dopasowane do nich zagadki

++ Wzajemne wspieranie się / przeszkadzanie sobie w coopie

++ Przyjemna eksploracja

+ Ciekawe zdolności, które są przydatne zarówno w walce i eksploracji

+ Walki z bossami

+ Baśniowy klimat

+ Dobrze dobrana długość poszczególnych poziomów

+ Wielopoziomowość na większości map

+ Duża część zagadek wymaga współpracy

- - Powtarzalne walki na arenach

- - Brak różnorodności przeciwników

- Słabe zdolności bitewne dla Pontiusa

- Niezbyt ciekawe postaci

- Prosta, trochę zbyt nudna fabuła

14.07.2024 20:57
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.0
PC

++ Satysfakcja z maksowania map

+ Dość intuicyjne zagadki

+ Sporo zróżnicowanych map

+ Więcej osób

+ Wyważony poziom trudności

+ Przyjemna rozgrywka

+ Fajny wakacyjny klimat

+ Oryginalny koncept na grę

- - Bardzo długie fragmenty, które polegają jedynie na czekaniu. Często wiele razy z rzędu, by odnaleźć perfekcyjną trasę

- - Brak możliwości przyspieszenia czasu

- Lekko uciążliwe sterowanie

- Sporo powtarzalnych żartów

14.07.2024 20:57
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.5
PC

++ Satysfakcja z maksowania map

+ Dość intuicyjne zagadki

+ Wyważony poziom trudności

+ Przyjemna rozgrywka

+ Oryginalny koncept na grę

- - Bardzo długie fragmenty, które polegają jedynie na czekaniu. Często wiele razy z rzędu, by odnaleźć perfekcyjną trasę

- - Dużo żartów jest bardzo powtarzalnych

- - Brak możliwości przyspieszenia czasu

- - Tylko jedna mapa, z lekkimi urozmaiceniami

- Lekko uciążliwe sterowanie

04.07.2024 16:07
gutosaw
5
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Majima jak zwykle nie na temat

04.07.2024 16:06
gutosaw
4
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Nie zaszkodzi też poświętować

04.07.2024 16:06
gutosaw
5
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Nawet wrogi klan docenia taki sukces.

04.07.2024 16:05
gutosaw
4
odpowiedz
3 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Kolejna gra z serii wymaksowana.

Yakuza 2 Kiwami

25.05.2024 15:49
gutosaw
4
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Nadchodzi Białe Zimno

25.05.2024 15:49
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Portal do półświatka

25.05.2024 15:46
gutosaw
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Nie można ratować miasta bez porannej gimnastyki.

Gotham Knights

24.05.2024 18:03
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.5
PC

++Trzymanie gracza w napięciu

+Dość ciekawi, choć rozmyci, przestępcy

+Zwrot fabularny

+Skomplikowana, ale ciekawa fabuła

+Ciekawy, brudny klimat posiadłości

+Zbalansowane zagadki

--Jedna monotonna lokalizacja

--Polowanie na piksele

--Zarządzanie światłem

--Zagadki ograniczone czasowo

-Niepotrzebny drugi zwrot fabularny

-Mało postaci i rozmów

-Ciągłe zbieranie tych samych śladów

-System ekwipunku, powodujący backtracking

-Sterowanie jest powolne, toporne i przeszkadza w rozgrywce

-Jedna postać główna jest irytująca

-Niektóre zagadki są dość nielogiczne

-Rozwiązanie historii z części pierwszej

20.05.2024 00:49
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
2.5
PC

+Druga połowa gry jest mniej chaotyczna, łatwiej za nią podążać i dedukować

+Klimatyczna kameralna rozgrywka

+Dobra gra aktorska

---Nudne powtórki. bez pomijania, tych samych aktywności

---Brak ciekawych zakończeń dla większości prób

--Chaotyczny początek gry

--Niepotrzebne zwroty akcji, którym nie wychodzi szokowanie

--Wiele akcji można wykonać dopiero po wykonaniu innej konkretnej akcji, a nie w momencie dedukcji przez gracza

--Gra jest krótka i wydłuża ją tylko ciągłe powtarzanie tego samego

--Nieciekawy styl artystyczny, animacje

-Słabe zakończenie(a)

-Sterowanie jest trochę nieresponsywne

19.05.2024 13:51
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

"Wojna jest kontynuacją polityki innymi środkami"
~Legat De Sardet - po zastrzeleniu kolejnego żołnierza państw sojuszniczych

19.05.2024 13:47
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Został z niego tylko pomnik.

19.05.2024 13:47
gutosaw
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Pojedynek tradycjonalizmu z nowoczesnością - starcie na szczycie świata.

Greedfall

14.05.2024 21:19
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Ta gra zostanie na długo w mojej pamięci.

14.05.2024 21:16
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

By dotrzeć do Cierpienia, należy pozbyć się Miłosierdzia.

14.05.2024 21:13
gutosaw
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Siostrzyczki wybierają się na łowy.

Othercide

09.05.2024 22:47
gutosaw
😜
odpowiedz
gutosaw
81

Prawie, zbieraliśmy jądra do zjedzenia na festiwal jąder. A fakt, że zdobyłem je w tej ciekawej oprawie, tylko dodał im smaku.

09.05.2024 00:48
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Niektórzy w swoich igraszkach posuwają się za daleko.

09.05.2024 00:47
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Naturalna miłość jest o wiele piękniejsza.

09.05.2024 00:46
gutosaw
2
odpowiedz
4 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Nawet dobrze napisany skrypt, nie uratuje drewnianych aktorów.

Far Cry 5

09.05.2024 00:21
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.5
PC

+++Różnorodność drużyn i zawodników przy zachowaniu balansu rozgrywki

++Zarządzanie prawdopodobieństem

++Unikalne połączenie gatunków

++Niezwykle wciągająca

++Zróżnicowanie zawodników, zdolności

+Styl artystyczny, absurdalny pomysł na grę i poczucie humoru

+Przejrzysty interface

+Kampania jest dobrym wprowadzeniem

--Kość sześciościenna ogranicza rozdzielczość trudności akcji

--AI brakuje agresji

--Tylko jedna mapa/stadion

-Powtarzający się komentatorzy

-Zbyt długie mecze

-AI nie korzysta z części mechanik

-Frustrująca losowość

-Mało kosmetycznych elementów

-Kampania wymaga ciągłego wygrywania

08.05.2024 23:39
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

+++Świetne wykorzystanie światła, cienia i dźwięków

+++Potęgowanie zaszczucia poprzez konfliktujące mechaniki

++Amnezja, odkrywanie grzechów własnej przeszłości

++Oniryczna atmosfera

++Wrogowie - były mentora i złowroga siła natury

++Przemyślany projekt map

+Zarządzanie zasobami

+Dużo interaktywnych obiektów

--Mało rodzajów wrogów

--Za dużo oskryptowanych spotkań z przeciwnikami

--Wyraźny podział na część z wrogami i część z zagadkami

-Zbyt mało mechanik związanych z radzeniem sobie z wrogami

-Lokalizacje jednokrotnego użytku

-Zbytnie skupienie się na fabule pod koniec

-Nieciekawe zakończenie

08.04.2024 02:24
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
Image
3.0
PC

Ciekawa mieszanka gatunków. Zarządzanie biznesem, w połączeniu z Visual Novelką jest dość odświeżające. Do tego dobrze wybrany setting kawowego noir. Samo to przykuło moją uwagę. A jednak gra ma wiele bolączek, które nie pozwalają rozwinąć pełnego potencjału.

Główna oś rozgrywki obraca się wokół trzech aktwności:
1. Zarządzanie biznesem - Moim zdaniem, najgorsza część tej gry. Skupiamy się głównie na szkoleniu pracowników, rozbudowie możliwości produkcyjnych kaw i delegowaniu zadań do pracowników. Brzmi to dość ciekawie, ale w praktyce wypada słabo. Zarządzanie pracownikami, wymaga żonglowania nimi każdego dnia. Bez jakichkolwiek usprawnień od strony gry. A produkcję kawy można uprościć do "Brakuje mi kawy? To produkuję" Nawet starając się optymalizować zarobki, jest to system zbyt prosty, by dawał nawet odrobinę satysfakcji z sukcesu. Wzmocnione jest to przez fakt, że nasze główne zasoby w grze to pieniądze i czas. Obydwu jest aż nadto przez całą grę.
Twórcy starali się urozmaicić zarządzanie przez system wynagradzania pracowników, możliwości optymalizacji, jednak brakuje tu jakichkolwiek decyzji. Gracz nie ma powodu by eksplorować różne rozwiązania, gdy to najbardziej optymalne, jest też najbardziej oczywistym - nie licząc braku chęci do mikrozarządzania, która po dłuższym posiedzeniu z grą przeważyła u mnie nad perfekcjonizmem.
2. Rozmowy biznesowe - ten aspekt mi się podobał. Rozmowy były ciekawe i z progresywnie rosnącym poziomem trudności. Dobrze łączył się zarówno z systemem produkcji, jak i główną fabułą co sprawiało, że na rozmowy chodziłem chętnie. Nie obyło się tu bez problemów, jak to że często wypowiedzi głównego bohatera odbiegają dość daleko od wybranej opcji dialogowej, co potrafi zupełnie sabotować rozmowę. Fakt, że wynik rozmowy nie ma dużego znaczenia dla gry i to, że liczba opcji do wybrania jest relatywnie niewielka i sprowadza dyskusję na te same tory.
3. Śledztwo - fabuła zaczyna bardzo chaotycznie. Co chwilę pojawiają się nowe postaci, by zniknąć i nie wrócić. Ale z biegiem czasu, gdy gracz uporządkuje sobie wszystko w głowie, nabiera sensu. Niemniej zdobywanie informacji jest zbyt liniowe, a łączenie faktów w "menu dedukcji" jest nieczytelne. Brakuje tu usprawnień jak: zapamiętanie wcześniej wybranych błędnych połączeń, grupowanie podobnych wskazówek - często gracz ma dobrą intencję łączenia wskazówek, ale gdzieś indziej istnieje podobna, bardziej pasująca wskazówka. Najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie połączeń na bieżąco. Psuje to jednak trochę tempo rozgrywki i narzuca 'jedyną, poprawną drogę działania'.

Dodatkowo;
Aktorzy głosowi wypadli słabo, często sposób wypowiedzi nie pasuje do kontekstu rozmowy. Nawet u głównego bohatera, którego ciężko było mi polubić.
Interface rozdziela okna, które mogły być razem (jak produkcja i zarządzanie zespołem). Często zdarzały się z nim lekkie błędy, które wymagały opuszczenie okna i otworzenie go ponownie.

W skrócie - dobry setting, przeciętna historia, słabe mechaniki i trochę błędów. Myślę że tej grze na dobre wyszłaby bardziej otwarta struktura prowadzenia śledztwa, w stylu Ambition: A Minuet in Power.

post wyedytowany przez gutosaw 2024-04-08 02:24:34
08.04.2024 01:45
gutosaw
4
odpowiedz
gutosaw
81
Image

A to już bardziej ciekawostka. Starcie z ostatnim bossem.

spoiler start

Gael top

spoiler stop

Wszystkie apteczki poszły, żar zużyty. Prawie 0hp i następny cios by mnie dobił, bo walczyłem kataną chaosu, która zadaje obrażenia przy każdym moim trafieniu. Bardziej idealnego zakończenia dla tej serii nie mogłem sobie wyobrażać.

08.04.2024 01:42
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Śpi niewinnie, niczym anioł.

Ale serio, ta scena dużo u mnie zyskała przez to, że zrozumiałem to połączenie do Mamoru Oshii'ego.

08.04.2024 01:39
gutosaw
3
odpowiedz
3 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Pani poszła za narracją Sapkowskiego i traktuje walkę jak taniec.

Dark Souls 3

08.04.2024 01:09
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.5
PC

++Spora różnorodność misji

+Pierwsza połowa gry ma ciekawie zaprojektowane mapy, wiele ścieżek do wyboru, znajdziek

+Ścieżka dźwiękowa

+Przystępny poziom trudności, znajdźki

+Ciekawe wzmocnienia Herculesa

+Sporo różnych przeciwników, którzy wyróżniają się designem i typami ataków

+Nawiązywanie do żartów i charakterystycznych elementów z filmu

+Ładne, zróżnicowane wizualnie mapy

---Zdecydowanie zbyt krótka

--Historia opowiedziana poprzez losowe sceny z bajki

--Druga połowa gry jest zdecydowanie mniej rozbudowana

-Stacia z bossami

-Błędu w zbieraniu waz

08.04.2024 00:42
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.0
PC

++Wyróżniające się postaci

+Bohaterowie główni

+Taktyka w walkach

+Crafting, kosmetyka

+Design przeciwników.

+Otwarcie Gotham na wiele postaci z DC

+Projekt poziomów

+Różnorodni wrogowie, ze słabościami

+Sporo zdolności dla każdej postaci

+Pozwolenie graczom na rozdzielenie się

+Sporo wyzwań w misjach

--Zakończenie historii

--Rozwój postaci

--Antagoniści

-Mało gadżetów

-Aktywności poboczne

-Brak precyzji w sterowaniu

-Biedny coop

-Poruszanie się po mieście

-Eksploracja

-Fabuła zbytnio pędzi

-System łączenia ulepszeń

-Styl artystyczny Gotham

-Brak respeca

-Walki z bossami

-Wyrzucanie do pulpitu

07.04.2024 15:33
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.5
PC

+++Ciekawe, unikalne lore

++Pomocni i rozmowni towarzysze

++Wątki poboczne

+Crafting

+Pułapki, granaty

+Rozwój postaci

+Skupienie się na dyplomacji

+Wybory w misjach

+Kierunek artystyczny, design ekwipunku

---Backtracking

--Brak rozbudowanych elementów dyplomatycznych

--Różnorodność przeciwników, reuse bossów

--Zróżnicowanie w walce

--"Złe" zakończenie

--Mało interaktywne lokalizacje

--Utrata aggro u przeciwników

-Eksploracja

-Balans walki

-Poboczni aktorzy głosowi

-Gra dłuży się pod koniec

-Wszystkie wątki mają piękne, ideallistyczne zakończenie

-Reuse assetów, rozkładu pomieszczeń

-Romanse

20.02.2024 15:50
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image
7.0
PC

Gra o niezwykle spójnym kierunku artystycznym. Zarówno fabuła, muzyka, mechanika i design wspierają się wzajemnie. Twórcy mieli pomysł na swoją grę i jest to widoczne na każdym kroku. Cieszy to tym bardziej, że gra posiada kilka unikatowych pomysłów. Ciekawe podejście do inicjatywy i mocno położony nacisk na zarządzanie zasobami - zarówno podczas starć i przygotowań.

Othercide bardzo nagradza taktyczne podejście i drobne poświęcenia w celu uniknięcia dużych strat. Jest też bardzo uczciwe pod względem zachowania przeciwników. Nie ma tu wiele miejsca na losowość, a każdą akcję wroga można przewidzieć dzięki wpisom z kodeksu, które opisują ich schematy. Prowadzi to do planowania sięgającego wiele tur w przód i często pozwala wykonywać, nawet z pozoru trudne, misje bez najmniejszych strat. Prowadzi to też do szybkiego wyczerpania mentalnego i poczucia dużo większej odpowiedzialności za swoje córki niż np. żołnieży w XCOMie, którzy mogą umrzeć w wyniku nieszczęśliwego losu.

To co w zwykłych starciach działa dobrze, w walkach z bossem wzniesione jest na jeszcze wyższy poziom. Każdy z nich jest dobrze przemyślany, posiada wiele faz, dużo zdolności, które przy braku pomyślunku mogą rozgromić całą drużynę w zaledwie kilka tur. Do tego dochodzi fenomenalna muzyka i prezentacja. Jedynie ostatni boss nie oferuje wiele mechanicznie, a jest bardzo dłużącym się DPS checkiem

Poziom trudności gry wydaje się być dobrze zbalansowany. W zależności od poziomu gracza, ukończenie gry powinno zająć może 5-15 powtórzeń. W moim przypadku nie miałem żadnego problemu z początkiem gry i pokonałem pierwszych dwóch bossów, zanim w ogóle musiałem się odrodzić. Niestety, moje siostry nie były zbyt silne by kontynuować. I tu wkrada się jeden z problemów z grą. Kiedy czułem, że mogłem iść dalej, miałem odpowiednie zrozumienie mechanik, ale moje siostry nie były wystarczająco potężne, co wymusiło lekki grind. Było to konieczne tylko 2 razy, ale i tak odebrało sporą przyjemność z rozgrywki i chociaż wiedziałem, że zbliża mnie to do celu, to jednak powtarzanie prostych starć nie dawało żadnej satysfakcji.

Ten grind ukazuje też więcej bolączek gry. Starcia ze zwykłymi przeciwnikami nie są przesadnie ciekawe, potrafią się dłużyć i wydają się rozwijać jedynie postaci w grze, a nie gracza. Często odbywają się też na dokładnie tych samych mapach, co sprawia, że czujemy się być częścią pętli znużenia. Brakuje też opcji przyśpieszenia animacji przeciwników, żeby chociaż skrócić tę powtarzalność. I chociaż cała reszta gry jest na wysokim poziomie, to jednak najwięcej czasu spędzimy właśnie na tych zwykłych starciach, z których po czasie trudno czerpać przyjemność.

Gra posiada też dużo błędów, z czego wiele mocno irytujących:
- Niepoprawne wyświetlanie zasięgu ataku przeciwnika (w tym ataków specjalnych)
- Blokowanie się znaczników ataku specjalnego na mapie, nawet po jego wykonaniu. To potrafi sprawić, że cała mapa pokryta jest czerwonymi kwadracikami i czytelność mocno spada
- Raz zdarzyło się, że moja kamera zupełnie się zablokowała i mogłem poruszać mapę jedynie przez zmianę jednostek
- Dwa razy zdarzyło mi się, że przeciwnik zaatakował mnie atakiem "wręcz" z dystansu. Raz było to ok. 3 jednostki terenu ode mnie, a raz ok. 20
- Raz gra źle odczytała pozostałe mi punkty akcji i pozwoliła iść na dystans 150 punktów, pomimo, że miałem 110 dostępnych

20.02.2024 00:12
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Zawsze wstawiam zdjęcia w odpowiedzi, ale żeby nie psuć tym idei głosowania, to na czas trwania konkursu będę wrzucał jako osobną wiadomość

Cebula ma warstwy, ogry mają warstwy i A Highland Song też ma warstwy. Warstwy terenów między którymi poruszamy się w drodze do latarni.

20.02.2024 00:09
gutosaw
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Idę sprawdzić czy najciemniej jest pod latarnią.

A Highland Song

19.02.2024 19:50
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.5
PC

++Projekt świata, wyróżniające się lokalizacje i widoki

+Główni przeciwnicy

+Motywy religijne, proroctwa

+Zróżnicowane misje

+Przyjemne strzelanie

+Przydani kompani

+Misje paserskie

--Brak pomysłu na przedstawienie historii

--Różnorodność przeciwników, w tym bossów

--Niski poziom historii

--Prowadzenie pojazdów

-Odróżnianie wrogów od sojuszników

-Sporo powtarzalnych aktywności

-Gra się odrobinę dłużyła, ale fabuła była zbyt szybka

-Mało broni i możliwości ich modyfikacji

-AI

-Szybko przestaje rzucać nowe wyzwania

-Postaci poboczne, dialogi

-Kooperacja niesprawiedliwa gracza dołączającego

13.02.2024 01:34
gutosaw
06.02.2024 22:09
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
8.0
PC

+++ Niesamowity narrator

+++ Ogrom przygotowanych ścieżek

+++ Poczucie humoru

++ Dużo ukrytych, nieoczywistych rozwiązań

++ Rozbudowanie podstawowej rozgrywki o wiele nowych ścieżek

++ Metazabawa z graczem

+ Oryginalny pomysł

+ Menu, które jest częścią gry

- - Gra jest stworzona tak, by przejść ją na kilka posiedzeń, ale jednocześnie jest dość długa

- Prostota mechanik bywa zbyt duża

- Niezbyt ładna

06.02.2024 22:07
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
8.0
PC

+++Walki z bossami

+++Projekt lokalizacji

++Dużo zbalansowanych stylów rozgrywki

++System rozwoju postaci

++Dużo broni i unikalnych ataków

++Bardzo wciągająca

++Różnorodność wrogów

+Możliwość ulepszania ekwipunku

+Przedmioty zużywalne

+Długość map

+Klimat świata

+Wątki głównych wrogów

+Dobra muzyka do starć z bossami

--Nieciekawy system walki

-Postaci poboczne

-Brak dziennika

-Niektóre lokalizacje zostały zaprojektowane by były irytujące

-Ukrywanie historii w słabo napisanych opisach przedmiotów

-Brak muzyki przy eksploracji

-System utraty dusz

-Zbytni balans ekwipunku

-Przerysowany design

06.02.2024 02:02
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.5
PC

++Satysfakcja z dobrze działających tras

++Rozwój technologiczny, zarządzania i aukcje

+Misje fabularne oparte na historii

+ ntuicyjny system budowy infrastruktury kolejowej

--Mapy nie zostały zbalansowane i bardzo łatwo zyskać niesprawiedliwą przewagę

--Losowy kierunek rozwoju miast.

--Bardzo niespójny kierunek artystyczny

--Brak możliwości przyspieszenia czasu bardziej niż x2

--Brak trudności wynikających z dużej sieci kolei

--Brak możliwości łatwej rekonstrukcji tras, stacji czy magazynów

-Niezbyt intuicyjny przegląd tras kolei

-Rozbudowa tras podczas kampani potrafi być uciążliwa

04.02.2024 17:27
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Kiedy nie ma dobrego kandydata na wyborach...

04.02.2024 17:26
gutosaw
3
odpowiedz
1 odpowiedź
gutosaw
81
Image

Na Manhattanie jest tyle restauracji, że gdyby co dzień jeść w innej, to nie byłoby czasu być Spider-Manem.

Marvel’s Spider-Man Remastered

04.02.2024 16:58
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.5
PC

+++Dużo możliwości rozwiązywania problemów.

++Oportunistyczny system prowadzenia dialogów

++Śledztwa, sporo przeplatających się wątków

+Postaci główne

+Spora reaktywność

+Poczucie humoru

+System dedukcji

+Ciekawe zagadki

--Odwiedzane gry nie mają wystarczająco dużo mechanik i charakteru

--Druga połowa gry, dłużące się, nieciekawe zakończenie

-System zapisywania

-System rozwoju postaci

-Klaustrofobiczne mapy

-Gra bywała niestabilna

-Czasem dedukcja jest ustawiona krok za wcześnie

-Brak nagranych głosów postaci

-Gra jest dość brzydka

-Postaci poboczne

-Nieciekawy kodeks

-Krótka, miejscami nudna

04.02.2024 16:57
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
Image
7.0
PC

Kolejna nietuzinkowa gra od studia Inkle.

Tym razem przyjdzie nam przemierzać szkockie wzniesienia, pagórki, doły, doliny, góry, jaskinie, mosty i zamki. Nietypowe umiejscowienie miejsca akcji zdecydowanie działa na plus. Zwłaszcza w połączeniu z regionalną muzyką i szkockim akcentem u postaci. Gra opiera się na odkrywaniu drogi do latarni morskiej, oddalonej o kilka dni drogi. W tym celu wspinamy się na szczyty, analizujemy mapy i znajdujemy skróty. Mechaniki z tym związane bywają nieoczywiste i wymagają przyzwyczajenia się. Poruszanie się pomiędzy pięknie namalowanymi warstwami jest przyjemne, ale wspinaczka pozbawiona jest paska zmęczenia i trudno ocenić na które wzniesienia damy radę wejść, a na które nie. Najlepiej wypada bieg w rytm szkockiej muzyki, który pozwala przemierzyć spory dystans, a jednocześnie wprowadza uśmiech na twarz gracza.

Klimat gry jest zmienny niczym góry. Czasem ogarnia nas spokój, chęć podziwiania widoków, czasem aura tajemniczości, a czasem odezwie się gniew gór i pogoda zmusi nas do wybrania bezpieczniejszej ścieżki. Jest to dobrze odzwierciedlone w fabule, która przedstawia lokalne legendy związane z górami, ich szczytami, ale też mieszkańcami. Niektóre wątki jednak wymagają bardzo dużo zaangażowania do ich skończenia, co może lekko zniechęcać, gdyż główna fabuła niespecjalnie się zmienia przy kolejnych podejściach.

Warto zagrać chociaż 2-3 rozgrywki. A gdy klimat trafi do kogoś, tak jak do mnie, to i sporo czasu można spędzić na aktywnościach pobocznych, optymalizacji trasy, czy odkrywaniu historii.

01.02.2024 18:15
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Kiedy życie daje ci cytryny... a ty wywracasz się zanim zrobisz z nich lemoniadę.

01.02.2024 18:09
gutosaw
2
odpowiedz
1 odpowiedź
gutosaw
81
Image

Kiedy wreszcie ktoś przeniesie smak Butter Chickena na język muzyczny

Florence

28.01.2024 01:56
gutosaw
4
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Powiedz: "Aaam...mit"

28.01.2024 01:54
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Siedziba Adramahlihka

28.01.2024 01:53
gutosaw
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

W poszukiwaniu skarbów, szkieletów i... kotków.

Strange Brigade

27.01.2024 01:19
gutosaw
4
odpowiedz
1 odpowiedź
gutosaw
81
Image

Zagrałem, żebyście wy nie musieli

Arcania

spoiler start

To nie Gothic 4

spoiler stop

post wyedytowany przez gutosaw 2024-01-27 01:26:04
03.01.2024 16:29
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image
6.5
PC

Wszystkie elementy tej gry aż tryskają bombastycznym, prostym szczęściem. Walka jest pełna humoru, pozwala na wykorzystanie na swoją korzyść otoczenia (rzucanie obiektami, kopanie ich, wykorzystanie do przeskoczenia przeciwnika i zaskoczenia go). Mimo prostoty samego blokowania i uników, razem tworzy to bardzo wciągającą mieszankę.

Podobnie historia i postaci - proste, samoświadome. Służące głównie wzmocnieniu, pełnego werwy, klimatu.

Za główną wadę En Garde! uważam brak bardziej rozbudowanych elementów platformowych. Mapy są wertykalne i mają elementy eksploracyjne, ale wszystko jest odrobinę za proste i mało widowiskowe.
Również walki z bossami mogłyby być bardziej zróżnicowane i wprowadzić elementy wyróżniające ich od zwykłych przeciwników (jak np. korzystanie z podobnych zdolności co gracz lub wymuszające długą wymianę ciosów)

post wyedytowany przez gutosaw 2024-01-03 16:34:41
03.01.2024 16:20
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image
7.5
PC

Bardzo ciekawa strategia o dystopii w trakcie rewolucji. Główny wątek fabularny wyróżnia się przyłożeniem się do aspektu filozoficzno-społecznego. Mamy okazję spojrzeć na konflikt z różnych stron, które mocno różnią się motywacjami i wyznawanymi wartościami. W odpowiedni sposób prezentuje niedoskonałości każdego z podejść, co stanowi bardzo ciekawy komentarz na temat chęci zmian, , rewolucji. Wszystkie postaci, którymi przyjdzie nam kierować są ciekawe, posiadają swoje dobre i złe strony, a odkrywanie ich motywacji i systemu wartości jest nagrodą samą w sobie. Postaci poboczne są raczej jednak głównie po to, żeby nasi bohaterowie mieli jakieś tło dla swoich działań.

Zarządzanie jednostkami i bazą jest unikalne. Naszym "kursorem" jest dowódca, który zleca budowanie siedlisk, ale też zarządza armią (automatycznie podzieloną względem typu jednostki). Jest to ciekawe, ale często niewystarczające do implementowania bardziej rozbudowanych taktyk. Działa to jako zachęta do tworzenia deathballi, co jednak pasuje w pewnym sensie do klimatu tej gry.
Tylko jedna jednostka do kontroli ułatwia mikrozarządzanie, które często stanowi barierę dla nowych graczy w gatunku. Tutaj jest to proste, intuicyjne i nawet niedoświadczony gracz powinien umieć odpowiednio wykorzystać unikalne właściwości różnych jednostek. Jednostek jest sporo, a wszystkie potrafią być użyteczne (przynajmniej w kampanii).

Chociaż sama gra wydaje się najbardziej premiować ofensywę i szybkie przejęcie inicjatywy, to misje są bardzo różnorodne i nagradzają również podejścia defensywne i ekonomiczne. Dodatkowym atutem są wyzwania specjalne, które potrafią wymusić bardzo nietypowe strategie. Niestety wybór strategii zależy bardziej od mapy i celu misji niż od AI, które jest bardzo nierozbudowane i stosuje głównie taktykę wysyłania kupy jednostek aż osiągną cel. Dodatkowo ograniczenie w postaci dowódcy-kursora wydaje się ich nie obowiązywać.

Jest coś takiego w stylistyce portretów zwierząt-żołnierzy co trafia w mój gust (jak np. w Spór o Bór, Redwall). Portrety jednostek w tej grze są piękne i świetnie pasują do rewolucyjnego klimatu. Niestety pikselart psuje odbiór tej gry. Jednostki (a nie ich portrety) wyglądają nieciekawie, mało szczegółowo, często nawet ciężko odróżnić jakie to stworzenie. Rewolucyjny klimat ratuje jednak muzyka Austina Wintory. Ścieżka dźwiękowa potrafi oddać sedno każdej frakcji, misji i dobrze wspiera kampanię - chaos, zniszczenie, ale też odbudowę i nadzieję zawartą w rewolucji.

Gra jest unikalna, tania i relatywnie krótka. Jeśli do kogoś przemawia rewolucja zwierzęca, to zdecydowanie polecam.

post wyedytowany przez gutosaw 2024-01-03 16:34:07
27.12.2023 02:38
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.0
PC

++Zróżnicowane cele gry

++Dużo współczynników, które można optymalizować

++Sporo możliwości rozwoju

++Wiele sposobów na rozgrywkę

+Bomby atomowe i wodorowe

+Kolejkowanie akcji

+Cuda świata, cytaty

+Dostosowywanie rozgrywki

---Słabe pseudohistoryczne fanfiction

--Długie tury SI

--Słaba sztuczna inteligencja

--System barbarzyńców

--Często występują serie tur, w których nie robi się zupełnie nic

--Wiele mechanik jest bardzo uproszczonych

-Odzwierciedlenie rzeczywistości jest niemalże nieistniejące

-Różnorodność frakcji

-Grze brakuje czytelności

-Ubogie opcje dyplomatyczne

-Kreskówkowy styl

27.12.2023 01:39
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.5
PC

++System walki

++Płynne bujanie się na sieci

++Bardzo dużo usprawnień kosmetycznych

++Dobre dialogi i gra aktorska. Rozmowy podczas eksploracji, podcasty

++DLC dobrze rozbudowujące grę

+Różnorodni wrogowie

+Ładna grafika, punkty charakterystyczne w mieście

+Zakończenie

+Wyzwania Taskmastera

--Historia rozwodniona przez aktywności poboczne

-Nieciekawe, pozbawione duszy miasto

-Sporo błędów

-Walce brakuje impetu

-Bardzo prosty projekt misji

-Walki z bossami

-Wszystkie postaci są bardzo proste, nierozbudowane

-Miałka fabuła

-Misje z perspektywy MJ i Milesa

-Pełna patosu, powtarzalna muzyka

-QTE

27.12.2023 01:26
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.0
PC

++ Ładny, choć prosty styl graficzny

+ Historia prosta, ale w ciekawy sposób przedstawiające zmiany w życiu

+ Bohaterka z którą łatwo się identyfikować

+ Kilka ciekawych minigierek

-- Zbyt krótka by opowiedzieć angażującą historię

- Czasami zbytnia prostota historii

- Niektórym elementom życia poświęcono za mało czasu

27.12.2023 00:50
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.0
PC

++Przyjemna eksploracja

++Dość spore zróżnicowanie przeciwników pod względem mechanicznym

++Ciekawy system walki

+Dobrze zaimplementowane mechaniki kooperacyjne

+Zróżnicowanie broni, granatów i mocy

+Samoświadoma prosta historia

+Balans poziomu trudności

+Narrator z czerstwym poczuciem humoru, dzięki któremu zawsze jest czego słuchać

+Dobrze dobrana długość map i całej rozgrywki

+Dodatkowy tryb hordy

--Niewielkie zróżnicowanie pomiędzy postaciami

--Uniki

--Design przeciwników jest nieciekawy

-Nieciekawe walki z bossami

-Zbyt częste walki na arenach

-Nierówny design map - większość powtarzalna

27.12.2023 00:49
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
2.0
PC

+Desgin przeciwników, lokalizacji oraz uzbrojenia

+System walki choć prosty, to potrafi sprawiać przyjemność

---Projekt misji jest bardzo nudny, prosty, pozbawiony wyborów

---System walki pozbawiony jakiejkolwiek głębi

---Świat jest pusty, a nagrody nigdy nie warte zwiedzania

---Postaci poboczne, dialogi

---Słaba pierwsza połowa gry, tragiczna druga

--Główny bohater, jego motywacje i przemiana

--Psucie postaci z serii Gothic

--System rozwoju postaci

--Dużo powtarzalnych jaskini i świątyń

-Interface

-Zróżnicowanie wrogów

-System zapisów

-Błędy graficzne (psujące się kolory i tekstury)

12.11.2023 15:28
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

To już szósty raz jak Charon przewozi mnie przez Styx. Dobrze być kotem.

Stray

12.11.2023 15:25
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.5
PC

++Przyjemny symulator chodzenia kotem, sporo akcji które urozmaicają chodzenie

+Ładna stylistyka kanałów, miasta

+Dobre zakończenie głównego wątku

+Etapy skradankowe

-Brak zakończenia dla jedynego wątku związanego z kotem

-Gra nie wykorzystuje potencjału grania kotem

-Pierwsza połowa gry jest dość nużąca

-Sterowanie bywa nieresponsywne

-Tylko dwa rodzaje przeciwników

-Brak swobody zwiedzania. Możemy skakać tylko tam, gdzie przewidzieli twórcy

-Kot ma nikły związek z fabułą

-Nieciekawe postaci poboczne

-Wszystkie mechaniki są proste, nierozbudowane i się wzajemnie nie wspierają

-Muzyka

05.11.2023 12:14
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Dzięki! To mój największy sukces od czasów wygrania szkolnego konkursu matematycznego.

Majima nigdy nie zawodzi i przyszykował kolejne wyzwanie dla Kiryu.

03.11.2023 15:30
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

... a następnie kłaniają się tobie. Niech żyje król!

03.11.2023 15:29
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Przerwa na zabicie żaby

03.11.2023 15:28
gutosaw
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Najpierw ty się kłaniasz...

Tails of Iron

02.11.2023 20:46
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.0
PC

Tails of Iron jest grą, która urzeka swoim początkiem. Bardzo ładna grafika, baśniowy klimat i wspaniały narrator umilający każdą naszą czynność. Jednak im dalej w las, tym bardziej niedoskonałości gry stają się bardziej widoczne.

Historia tej gry jest dość prosta, ale swoją prostotą wpisująca się zarówno w klimat wojny myszo-żabiej, jak i w baśniowy sposób prowadzenia narracji. Historia prowadzi nas w wiele ładnych lokalizacji, które dodatkowo zmieniają się z czasem w wyniku odbudowy lub zniszczenia. Opis misji w formie obrazkowej też jest dość przyjemny i pozwala odsapnąć na chwilę od ciągłych starć.

Największą bolączką tej gry jest nieprzemyślany system walki. Sam pomysł jest niezły. Najważniejsze w walce jest nauczenie się ruchów wroga i kontrola dystansu w zależności od ataków przeciwnika i jego pozycji na arenie. Bez właściwego pozycjonowania, wiele ataków jest niemożliwych do uniknięcia, nawet gdy zareagujemy natychmiastowo na jego ruch. Ataki przeciwników są podzielone na kilka jasno rozdzielonych kategorii oznaczanych kolorami przed każdym atakiem. Dzielą się na te do uniknięcia, kontrowania, blokowania. System ten nie działa jednak poprawnie z kilku powodów.
1. Areny są bardzo małe. Przez to nie można zarządzać ustawieniem przeciwników, a walki z bossami często kończą się brakiem możliwości zrobienia uniku, gdy boss znajduje się na końcu areny. Jest to tym bardziej widoczne przy przeciwnikach z atakami o bardzo dużej powierzchni.
2. Nasza postać jest najwolniejszą istotą w tej grze. Ten punkt boli zdecydowanie bardziej niż pierwszy. Gramy małą myszką, każdy przeciwnik jest od nas większy, ale też zdecydowanie bardziej mobilny, wytrzymały i zadaje większe obrażenia (zazwyczaj 1/3-2/3 życia na atak). Moim zdaniem mobilność powinna być atutem naszej niewielkiej postaci. Prawie każdy boss posiada ataki, które pozwalają mu przeskoczyć / przelecieć całą mapę. Często nawet 2, 3 razy podczas kilku sekund. Dystans ten zajmuje głównemu bohaterowi na tyle długo, że często walki zmieniają się w bieganie za bossem, w próbie zadania mu jakichkolwiek obrażeń.
3. Brak klatek podczas których jesteśmy nieśmiertelni. W tej grze nie istnieje perfekcyjny timing uniku. Liczy się tylko odległość od ataku przeciwnika. Dodatkowo nie dostajemy też możliwości do przeprowadzania uników podczas serii ataków. Często prowadzi to do tego, że przez niefortunne pozycjonowanie przeciwników ich seria ataków może pozbawić gracza całego życia w ciągu kilku sekund. Dodatkowo twórcy stworzyli przeciwieństwo tego systemu - sytuacje, w których samoistnie załączająca się animacja zabicia przeciwnika nie pozwala nam wykonać uniku / kontry / bloku i jesteśmy skazani na zostanie trafionym. Często ze skutkiem śmiertelnym.
4. Akcje są niemożliwe do przerwania. Gdy nacisnęliśmy przycisk ataku, to jego animacja musi dobiec końca, nim będziemy mogli zrobić unik. Na najwyższym poziomie trudności animacja ta jest często dłuższa niż czas na reakcję przy ataku bossów.
5. Wiele bossów posiada kilka faz, które różnią się między sobą tak bardzo, że jest to właściwie zupełnie inny przeciwnik. To w połączeniu z faktem, że wiele ich ataków prowadzi do natychmiastowej śmierci, sprawia że trzeba się uczyć praktycznie każdego ataku z osobna, przypłacając sporą część tych prób śmiercią.
6. Bardzo niedokładne hitboxy. Często zostajemy zranieni przez atak, który nie miał prawa nas trafić. Często prowadzi to do serii ataków, która nas zabije.
7. Niezależnie od tego jak duże obrażenia zadaje przeciwnik, gdy mamy powyżej ok 10% życia, potrzebne są 2 ataki do zabicia nas. Sprawia to, że optymalna strategia (leczenie się do ok 15% życia) jest bardzo nudna i wydaje się psuć rozgrywkę.

Bardzo dobrze wypada natomiast różnorodność przeciwników. Gra jest bardzo krótka, a zróżnicowanie wrogów robi wrażenie, zwłaszcza że nie są to jedynie 'reskiny' a rzeczywiście unikatowe stwory.
Podobnej różnorodności brakuje jednak w systemie uzbrojenia. Właściwie przez całą grę nasze zdolności bojowe są identyczne jak na początku gry. Nie zmieniają się animacje broni, a jedynie ich obrażenia. Modele pancerzy są bardzo ładne, ale różnią się tylko wagą i ochroną (jednak trudno stwierdzić jak naprawdę działają te statystyki, bo nie były one opisane na żadnym etapie gry, wydawały się być praktycznie bezużyteczne). Jedynie broń dystansowa zmienia się z czasem.

Sytuacja nie wygląda wiele lepiej w kwestii misji i eksploracji. Zdecydowana większość z nich sprowadza się jedynie do pójścia z punktu A do punktu B i walki. Nie przeszkadzałoby to tak bardzo, gdyby nie fakt, że w jednym momencie możemy mieć aktywną jedynie jedną misję poboczną. W wyniku tego jesteśmy zmuszeni do ciągłego podróżowania tymi samymi ścieżkami, niszczenia tych samych przeszkód terenowych i powolnego powrotu, jedynie po to, żeby powtórzyć cały proces. Dla graczy, którzy chcieliby pominąć takie "misje poboczne" twórcy przygotowali ciekawą niespodziankę. Aby posunąć główną fabułę do przodu trzeba wykonać ok 90% misji "pobocznych", bo są one jedynym źródłem złota, które jest walutą fabularną.
Oprócz masowego backtrackingu, eksploracja jest raczej prosta i dość przyjemna, chociaż nasza postać mogłąby być bardziej mobilna i skrócone mogłyby zostać powtarzalne animacje zbierania przedmiotów.

O ile warstwa wizualna stanowi mocny punkt tej gry, tak muzyka jest zupełnie niewyróżniająca się i często brakowało mi ciekawego podkładu pod walki z bossami czy eksplorację.

Gra mogłaby mieć też kilka usprawnień QoL:
Uzupełnienie eliksiru życia mogłoby jednocześnie leczyć naszą postać, zamiast wymagać uzupełnienia, wypicia i ponownego uzupełnienia w tym samym miejscu.
Poprawienie ławek zapisu. Aktualnie lepiej zapisywać grę używając skrzyni ekwipunku, bo wczytywanie jest dużo mniej niezdarne.
Wyjaśnienie działania systemu pancerza i wagi.
Szybkie powtórzenie walki z bossem.
Niepotrzebne wyszarzenie ekranu przy niewielkiej ilości życia, gdy wskaźniki ataku przeciwnika są określone przez kolory. Zamiast dawać graczowi szansę na comeback, to utrudnia mu się rozgrywkę.

Podchodząc do tej gry, liczyłem że będzie to dość przyjemny platformowy akcyjniak w bardzo ładnej stylistyce. O ile oczekiwania względem stylu zostały przebity, tak cała reszta zdecydowanie nie jest na odpowiednim poziomie.

29.10.2023 17:09
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.5
PC

++ Łamanie czwartej ściany

++ Zupełna zmiana charakteru gry, powolna zmiana ze słodyczy we thriller

+ Odpowiednia długośc zarówno fragmentu słodkiego, thrillerowego i wyjaśnienia

+ Bawienie się, tworzenie klimatu dźwiękami, obrazem i muzyką

- - Główny bohater jest beznadziejnie nudny

- Postaci sa zbyt sztampowe, nawet po thrillerowych modyfikacjach

- Pisanie wierszy jest zbyt prostą, nieangażującą minigierką

- Twrócy łamią czwartą ścianę, ale są zupełnie niegotowi na reakcję gracza (poza zakończeniem)

- Nieciekawe zakończenie

- Mało zróżnicowana muzyka

27.10.2023 16:55
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Wiele jest dziewczyn, ale liczy się Tylko Monika

27.10.2023 16:53
gutosaw
1
odpowiedz
1 odpowiedź
gutosaw
81
Image

Serce bije szybciej doki doki atmosfera staje się gęstsza waku waku. Zawsze tak mam przy czytaniu.

Doki Doki Literature Club

21.10.2023 16:46
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

... żyje wielki skarabeusz z miastem na grzbiecie?!

21.10.2023 16:45
gutosaw
2
odpowiedz
1 odpowiedź
gutosaw
81
Image

Po drugiej stronie lustra, w świecie wróżek...

Faery: Legends of Avalon

20.10.2023 23:23
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.0
PC

++Duża customizacja postaci, z każdym poziomem wygląd się aktualizuje

++Eksploracja - Latanie!!

+Proste ale satysfakcjonujące misje

+Wykorzystanie różnych mitologii

+Małe ale dość gęste, wertykalne mapy

+Dużo misji posiada rozwiązania niesiłowe

+Towarzysze reagują na nasze działania

---Fabuła przerwana obietnicą kontynuacji

---Prosty, powtarzalny i nieelastyczny system walki

--Brak nagranych dialogów

--Brak możliwości przygotowania odpowiednich towarzyszy i zdolności na walkę

--Drzewo rozwoju tylko symuluje swobodę wyboru

-Mało detali

-Zbyt mocne przedmioty jednorazowe

18.10.2023 00:29
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

70% szans na trafienie

post wyedytowany przez gutosaw 2023-10-18 00:29:55
18.10.2023 00:29
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Dwa pistolety, jeden cel: "Nie trafić w rudą!"

18.10.2023 00:25
gutosaw
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Show zaczyna się od mocnego zwrotu akcji!

Showgunners

18.10.2023 00:21
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

++Dużo możliwych kombinacji jednostek

++Nagradzanie ofensywnej rozgrywki

++Eksploracja

++Ręcznie zaprojektowane walki

++Spora różnorodność przeciwników

++Warunki specjalne podczas walk,

++Ciągły progres podczas rozgrywki

+Świetnie wyważona długość gry.

+Ciekawy koncept telewizyjnej serii rozwałkowej

+Historia bardzo prosta, ale wspiera rozgrywkę

--Niski poziom trudności

--Niewielkie możliwości dostosowywania postaci z możliwością „wymaksowania” wszystkich umiejętności

--Nieciekawe i sztampowe postaci

-Dość słaby początek rozgrywki

-Bugujący się interface

-Część zdolności jest zbyt potężna

08.10.2023 15:47
gutosaw
4
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Czas, żeby arena poznała Smoka!

08.10.2023 15:45
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Znowu odwiedzamy naszą ulubioną dzielnicę Japonii.

Yakuza Kiwami

08.10.2023 15:42
gutosaw
9
odpowiedz
3 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Nie bez powodu mówi się, że wszyscy azjaci wyglądają tak samo. Czy to tancerka, policjant, hostessa... nie widzę różnicy.

Majima Everywhere!!

04.10.2023 21:09
gutosaw
😁
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Ograne w coopie. Jak już wstawiam tu zdjęcia, to zawsze z gier, które już skończyłem, więc przy długich produkcjach potrafi minąć sporo czasu między wrzutkami.

post wyedytowany przez gutosaw 2023-10-04 21:09:33
04.10.2023 17:29
gutosaw
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Dwie nitki włóczą się po świecie

Unravel 2

03.10.2023 21:13
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.5
PC

++Świetny styl audiowizualny

++W większości płynne i przyjemne sterowanie

++Ciekawe wyzwania z wyważonym poziomem trudności

+Ciekawe fragmenty z większymi przeciwnikami (ryba, kura, ogień)

+Odpowiedni poziom trudności zagadek

+Bardzo płynna rozgrywka

---Zupełnie niezrozumiała historia, która aktywnie odrywa od rozgrywki

--Mapy są zbyt długie i często brakuje im spójności stylu

--Niektóre mapy są projektowane pod wiele osób, inne pod tryb jednoosobowy

--Brak wprowadzania nowych możliwości dla graczy

-Sterowanie bywa nieprecyzyjne i nieczytelne

-Nieciekawi przeciwnicy

03.10.2023 20:50
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
8.5
PC

+++Majima everywhere!!

+++Multum ciekawych i rozbudowanych aktywności pobocznych

+++Świetna, gęsta od aktywności mapa. Żywe miasto

++Główny bohater

++Dużo rozbudowanych postaci oraz stronnictw

++Absurdalne poczucie humoru, misje poboczne

++Angażujący system rozwoju postaci

++Dużo stylów walki

++Lekko przerysowana, ale rozbudowana i wzruszająca fabuła

++Cutscenki

++Mahjong

--Brak nagranych dialogów dla misji pobocznych i części misji głównych

-Walka jest odrobinę drewniana i bardzo podatna na stunlock

-QTE

-Zbyt prosta historia

-Niektóre aktywności wymagają nużącego grindu

18.09.2023 18:58
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81

Mam kilka gier godnych polecenia:
We. the Revolution - https://www.gry-online.pl/gry/we-the-revolution/zf4cec#pc
Grasz jako sędzia podczas czasów rewolucji francuskiej. Dziesiątki spraw do rozwiązania, często dość ciekawe. I uczucie bezsilności, bo nasza praca zależy od tego czy rozwiążemy te sprawy po myśli stronnictw. Bardziej rozbudowana i ciekawa wersja Papers, Please.

The Banner Saga - https://www.gry-online.pl/gry/the-banner-saga/z62f8f
Dość znana gra. Słońce się zatrzymało, idzie apokalipsa, a naszym celem jest prowadzenie załogi ludzi w tych trudnych czasach. Dialogi często kuleją, walka jest niezbyt skomplikowana, ale sam klimat i fabuła nadrabiają.

Poleciłbym też coś od studia Inkle. Ich gry korzystają z ciekawego silnika, który sprawia, że rzeczy generowane losowo potrafią się dobrze odwołać do naszych decyzji z przeszłości. Można liczyć na bardzo dużo swobody.

Heaven's Vault - https://www.gry-online.pl/gry/heavens-vault/z94bc0#pc
Gramy panią archeolog w klimacie arabsko science fiction. Rozpracowujemy tajniki języka i starej cywilizacji.
Overboard! - https://www.gry-online.pl/gry/overboard/zd4ec1#pc
Zabiliśmy męża na statku, trzeba zrzucić winę na kogoś innego. Gra skupiona na odegraniu jej kilkanaście razy w celu szukania perfekcyjnego / ciekawego scenariusza.
80 Days - https://www.gry-online.pl/gry/80-days/za125b#pc
Zarządzamy podróżą dookoła świata. Gra bazowana luźno na powieści Juliusza Verne'a. Zarządzamy zasobami, wybieramy drogę i podejście do napotkanych po drodze dziwadeł.

10.09.2023 14:25
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Myślę że brakuje głównych cech gatunku, żeby tak powiedzieć. Nie ma etapów zamkniętych poprzez brak umiejętności (zdobywa się jedynie klucze), eksploracja jest raczej mało rozbudowana i relatywnie liniowa. Raczej bym powiedział, że to dość grindowa strzelanka 2D z przyjemną fabułą.

post wyedytowany przez gutosaw 2023-09-10 14:25:47
10.09.2023 14:11
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

... spogląda tylko na swoje wnętrze.

10.09.2023 14:10
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Prawdziwy badass nie patrzy za siebie...

10.09.2023 14:07
gutosaw
1
odpowiedz
4 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Kształt pancerza na klatce piersiowej zwiększa prawdopodobieństwo zrykoszetowania pocisków.

Ghost 1.0

31.08.2023 17:30
gutosaw
😢
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Kiedy trzeba kończyć grę.

31.08.2023 17:30
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Kiedy dziesiąty raz z rzędu wywalacie się w tym samym miejscu zagadki.

31.08.2023 17:29
gutosaw
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Kiedy rozwiążesz swoją część zagadki i przekazujesz sterowanie swojemu partnerowi, który zupełnie nie zrozumiał idei i idzie na pewną śmierć.

Toodee and Topdee

26.08.2023 15:26
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.5
PC

+++Klimat piracki

++Mechaniki walki morskiej

++Duża swoboda w podejściu do rozgrywki i rozwijania postaci. Kilka ścieżek fabularnych

++Duży wybór statków

+Muzyka

+Kilka interesujących wątków fabularnych

+Satysfakcjonujące zakończenia

--Nieczytelne dialogi.

--Historia może być prowadzona niezgodnie z zamierzoną przez twórców kolejnością

--Przeciwnicy często nie walczą, a uciekają

-Bardzo powolne pływanie, nawet w przyspieszonym czasie

-Nieczytelny interface i dziennik zadań

-Mechaniki związane z finansami

-Słabo wyjaśnione działanie zdolności

-Dialogi

-Krótka fabuła rozwija się zbyt szybko

24.08.2023 20:22
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

+++Zróżnicowanie frakcji i balans

++Połączenie strategii, taktyki z odrobiną losowości

++Kampanie korzystają z różnic frakcji

++Dużo przydatnych zaklęć

++Zróżnicowane cele map

++Jednostki z aktywnymi zdolnościami

++Wyzwanie

+Projekt miast i jednostek

+Muzyka

+Łatwe do utożsamienia się postaci

+Syndrom „kolejnej tury”

+Więcej jednostek

--Duchy

--Bardzo długie tury SI

--Widoczne oszustwa SI

-Zróżnicowanie mapy świata

-Mało jednostek neutralnych

- Zróżnicowanie artefaktów

- Niektóre misje zależą zbytnio od początku

-Balans pomiędzy zdolnościami

-Czasem brakuje czytelności

-Skąpe opisy zdolności

24.08.2023 20:22
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.0
PC

+++ Świetny początek w Paryżu

++ Projekt miasta i przeciwników, widoki

++ Styl artystyczny

+ Dość interesująca historia powrotu Fountaina

+ Klimat skradankowy pasuje do Rapture

+ Ciekawa główna bohaterka

- - Zdecydowanie za dużo nagranych materiałów

- - Połączenie historii z pierwszym Bioshockiem wydaje się wymuszone i niezbyt ciekawe

- Eksploracja nie jest zbytnio ciekawa

- Niezbyt długa, ale dość usypiająca gra

- Drobne błędy (przenikanie przez obiekty, blokowanie się)

- Za dużo potwarzalnych kwestii z radia

- Mechniki skradania niezbyt ciekawe z jedną bronią i jednym przydatnym czarem

24.08.2023 20:10
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.0
PC

++ Dobrze wykonana towarzyszka (podaje amunicję, zdrowie, otwiera zamki, komentuje, ma wpływ na fabułę i jest bardzo łatwa do polubienia)

++ Projekt miasta i przeciwników

++ Duża różnorodność broni i magii, możliwość łączenia różnych zdolności

+ Styl artystyczny

+ Muzyka

+ Bardziej ciekawe zarządzanie amunicją

- - Połowę historii zajmuje część wprowadzająca

- - Historia bez pełnoprawnego zakończenia. Cała gra wydaje się jedynie reklamą kontynuacji

- - Nieciekawa, krótka historia

- Rozwój zdolności od zera i bez ciekawych dodatków

- Drobne błędy

11.08.2023 16:26
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Czy bylibyście tak uprzejmi i stworzyli następną część?

11.08.2023 16:24
gutosaw
4
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Niczym księżniczka Disneya

11.08.2023 16:23
gutosaw
3
odpowiedz
3 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Czerwony dywan dla gwiazdy wśród towarzyszy w grach!

BioShock Infinite: Burial at Sea

06.08.2023 22:49
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

+++Zróżnicowane motywy gry

++Kilka postaci głównych i swoboda przy ich odgrywaniu

++Świetne zakończenie, z dobrym zwrotem fabularnym i odpowiednim podsumowaniem

++Dobrze poprowadzona fabuła

+Ładne miasta i krajobrazy

+Aktorzy głosowi

+Zbalansowany czas każdej postaci

+Naturalne przeskoki czasowe

--Motywacje antagonistów są zbytnio podkoloryzowane

--Dużo decyzji ma marginalne znaczenie

--Zbyt mało interaktywności

-Czasem trudno zaangażować się w emocje postaci

-Często nie można spauzować lub zapisać rozgrywki

-Czasem łatwo zgubić kwestie mówione w tle,

-Postacie poboczne są zbyt prostolinijne

06.08.2023 14:59
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

+++Zróżnicowanie frakcji i balans

++Połączenie strategii, taktyki z odrobiną losowości

++Kampanie korzystają z różnic frakcji

++Dużo przydatnych zaklęć

++Zróżnicowane cele map

++Jednostki z aktywnymi zdolnościami

++Wyzwanie

+Projekt miast i jednostek

+Muzyka

+Łatwe do utożsamienia się postaci

+Syndrom „kolejnej tury”

+Więcej jednostek

--Duchy

--Bardzo długie tury SI

--Widoczne oszustwa SI

-Zróżnicowanie mapy świata

-Mało jednostek neutralnych

- Zróżnicowanie artefaktów

- Niektóre misje zależą zbytnio od początku

-Balans pomiędzy zdolnościami

-Czasem brakuje czytelności

-Skąpe opisy zdolności

05.08.2023 14:52
gutosaw
4
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Rada na przyszłość. Nie spotykaj się z córką młynarza w młynie.

05.08.2023 14:50
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Wiara miała być jednym z filarów społeczeństwa. Jak widać ten filar nie jest wieczny.

05.08.2023 14:48
gutosaw
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Beksiński

Filary Ziemi

25.07.2023 19:00
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.5
PC

+++ Odszyfrowywanie języka z przeszłości

+++ Zabawa w archeologa

+++ Powoli odkrywana historia świata

++ Szukanie i badanie dowodów, łączenie faktów

++ Arabski klimat z science-fiction

++ Dialogi głównych bohaterów

++ Swoboda w kolejności eksploracji

+ Podróżowanie

+ Muzyka

+ Styl artystyczny serii

- - Powroty do odwiedzonych miejsc kończą się powtarzalnymi dialogami

- - Zakończenie z niedopowiedzeniami i niespójne z motywami w grze

- - Losowo generowane przedmioty

- Losowe tempo historii, brak kontroli twórców nad graczem

- Powolne poruszanie się

- Brak wyzwań poza odszyfrowywaniem języka

24.07.2023 20:55
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Samuraj nie ma celu... Nie ma też drogi, bo ktoś nie wyremontował.

24.07.2023 20:55
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Nim się do mnie zbliżysz, zostaniesz pociachany na kawałki.

24.07.2023 20:46
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Sekretna technika: Tysiąc lat śmierci!

24.07.2023 20:44
gutosaw
3
odpowiedz
3 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Miecz jest bronią. Fechtunek polega na nauczeniu się jak zabijać. Uważanie inaczej to nic innego jak czcze gadanie, w które mogą uwierzyć tylko ci, których ręce nigdy nie zostały splamione ludzką krwią.

Trek to Yomi

14.07.2023 00:42
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.0
PC

+++Świetny projekt audiowizualny

++Filmowość rozgrywki

+Ciekawie oddany klimat Japonii

+Początkowo walka wydaje się być przyjemna i rozbudowana

+Brak pomniejszych błędów

---Krótka gra, która powtarza etapy, czasem wielokrotnie

--Sztampowa, prosta fabuła

--Bardzo słabe, nieciekawe i sztampowe postaci

--Słaby balans zdolności

--Nieresponsywne sterowanie

--Powtarzalna rozgrywka

--Krótka a mimo to nużąca

-Słaba sygnalizacja ataków

-Nieznaczące wybory

-Grze czasami brakuje czytelności

-Rozstawienie punktów zapisu jest bardzo dziwne

-Przeciętnie zaprojektowane walki z bossami

-Ścieżki bez powrotu

30.06.2023 23:25
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.5
PC

+++Zróżnicowanie frakcji i balans

++Połączenie strategii, taktyki z odrobiną losowości

++Kampanie korzystają z różnic frakcji

++Dużo przydatnych zaklęć

++Zróżnicowane cele map

++Jednostki z aktywnymi zdolnościami

++Wyzwanie

+Projekt miast i jednostek

+Muzyka

+Łatwe do utożsamienia się postaci

+Syndrom „kolejnej tury”

--Mało jednostek neutralnych

--Zakończenie

--Duchy

--Zróżnicowanie mapy świata

--Bardzo długie tury SI

--Widoczne oszustwa SI

- Zróżnicowanie artefaktów

- Niektóre misje zależą zbytnio od początku

-Balans pomiędzy zdolnościami

-Czasem brakuje czytelności

-Skąpe opisy zdolności

17.06.2023 14:29
gutosaw
4
odpowiedz
gutosaw
81
Image

I trzeba ruszyć dalej, w nieznane

17.06.2023 14:29
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Ale nie należy powstrzymywać łez

17.06.2023 14:25
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

I trzecią część siebie... To chyba schizofrenia

17.06.2023 14:24
gutosaw
3
odpowiedz
3 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Po stracie poznajemy drugą część siebie. Zazwyczaj nieaktywną, ale to nie znaczy że mniej naszą.

Gris

10.06.2023 18:19
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

+++Wspaniały styl audiowizualny, który amplifikuje przekaz fabularny

++Prosty ale przyjemny do śledzenia wątek straty

++Odpowiednie zarządzanie tempem rozgrywki i wprowadzaniem nowych umiejętności

++Główna bohaterka nie wypowiada nawet słowa, ale dobrze przekazuje swoje emocje

+Odpowiedni poziom trudności zagadek

+Bardzo płynna rozgrywka, ładne animacje

+Potrafi wzruszyć

--Niepotrzebnie rozbudowana eksploracja i znajdźki

-Projekt poziomów zupełnie nie wskazuje, które miejsce powinniśmy odwiedzić

-Dość typowy projekt zagadek

-Nadmierna prostota gry i fabuły

10.06.2023 18:16
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.5
PC

++Świetny projekt Hogwartu

++Bardzo duża liczba zaklęć, przydatnych w walce i eksploracji

++Przyjemna, dynamiczna walka. Sporo zaklęć, system tarcz, które należy przełamać

++Design przeciwników. Większość z nich posiada słabości, które powinno wykorzystywać się w walce

+Pokój życzeń

+Muzyka

+Balans poziomu trudności

+Kreator postaci

--Większość gry dzieje się poza Hogwartem

--Świat poza Hogwartem jest pozbawiony unikalności

--Fabuła niczym przeciętny fanfic

--Generyczne postaci

--Projekt misji jest bardzo liniowy

-Zbyt wiele znajdziek

-Różnorodność wrogów

-Toporny interface

10.06.2023 18:09
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
3.5
PC

+Projekt postaci i przeciwników, możliwość zmiany wyglądu Kao

+Projekt map, które są dość zróżnicowane stylistyką i aktywnościami (snowboard, areny)

+Nawet ciekawe, wieloetapowe walki z bossami

+Dobrze wyważona długość poszczególnych map, jak i całej gry

---Możliwość całkowitego zepsucia się gry i niewykrywania otrzymywanych obrażeń

--Sporo drobnych błędów

--Bardzo prosta walka, której brakuje różnorodności

-Brak interesujących nagród za eksploracje i wyzwań

-Brak wyzwań dla bardziej doświadczonego gracza

-Brak ciekawych zdolności, które umiliłyby eksplorację map

09.06.2023 01:25
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Magia świąt!

post wyedytowany przez gutosaw 2023-06-09 01:27:40
09.06.2023 01:25
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

W poszukiwaniu magicznych stworzeń

09.06.2023 01:24
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Para słodziaków i złote ptaki

09.06.2023 01:22
gutosaw
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Jeden z nich trzyma odwrotnie swój miecz i psuje symetrię...

Dziedzictwo Hogwartu

23.05.2023 23:29
gutosaw
4
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Przynajmniej autoportret się udał.

23.05.2023 23:24
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Jak to zwykle bywa, koncert zakończył się rozwałką.

23.05.2023 23:23
gutosaw
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Przyszło mi prowadzić paradę małp i kozłów.

Kangurek Kao

14.05.2023 20:23
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.5
PC

+++Świetny projekt poziomów i struktury całego świata

++Mapa świata

++Lokalizacje pełne klimatu, dobra muzyka

++Dużo broni przydatnej w walce i poza nią

+Przedstawienie historii

+Ciekawe walki z bossami

+Swoboda w kolejności przechodzenia gry

+Progres postaci przez całą długość gry

+Świetny, nieinwazyjny interface

--Fabuła nie rozwija się przez całą grę

--Niewielka różnorodność przeciwników

--Backtracking

-Niektórzy przeciwnicy wprowadzają jedynie frustrację

-Postaci są zbytnio przerysowane

-Mapy są zbyt puste

-Niezbyt precyzyjne sterowanie

-Trochę zbyt długa

-Niesatysfakcjonujące zakończenie

14.05.2023 20:19
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.5
PC

+++Projekt map, dużo znajdziek i wyzwań

++Świetnie dopasowana pod kooperację

++Bardzo dobrze zaprojektowane walki z bossami

++Muzyka i kierunek artystyczny

++Rozbudowany system rozwoju postaci

++System walki, wiele zdolności, rodzajów broni i amunicji

++Różnorodność wrogów

++Dobra długość map

+Historia świata

+Główni bohaterowie z rozterkami, ciekawymi dialogami, zróżnicowani

--Bardzo dużo drobnych błędów

--Nieczytelność elementów platformowych

-Niektórzy przeciwnicy są gąbkami na pociski

-Postaci poboczne

-Niektóre wątki nie były rozbudowane

-Niezbyt ciekawa fabuła

14.05.2023 20:15
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.0
PC

++Świetny pomysł na zagadki, który twórcy starali się zróżnicować na wiele sposobów (wizualnie i logicznie)

++Kolejność wykonywania zagadek jest dowolna

++Szukanie znajdziek w elementach otoczenia

++Zakończenie jest serią trudnych i ciekawych zagadek

++Zarządzanie tempem poprzez poziom trudności zagadek

+Ładna i czytelna

--Mechaniczne utrudnienia w rozwiązywaniu zagadek

--Niektóre lokalizacje są zbyt długie

--Gra jest zbyt pusta

--Wymaganie od gracza rozwiązywania zagadek, które już rozwiązał

-Gra jest zbyt długa, a zagadki zbyt powtarzalne

14.05.2023 19:59
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.5
PC

+++Świetne powiązanie morderstw ze sztuką

++Granie dwiema ciekawymi i dość zróżnicowanymi postaciami

++Dość ciekawa historia i motywacja mordercy

++Łatwo podążać za fabułą i wykorzystać to do wnioskowania w zagadkach

+Charakter obu miast

+Większość zagadek jest ciekawa z wyważonym poziomem trudności

--Zagadki są szalenie nienaturalne

--Brak zakończenia

--Plot armour

-Niektóre interaktywne elementy w ogóle się nie wyróżniają z otoczenia

-Niektóre zagadki są dość nielogiczne

-Niesatysfakcjonujące rozwiązanie historii z przeszłości

-Postaci poboczne są tylko dodatkiem

13.05.2023 23:19
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Ale po wykonanej robocie jest przynajmniej chwila na zimne piwo ze znajomym.

13.05.2023 23:18
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Walka ze złem wymaga poświęceń. Czasem trzeba nawet dać sobie wbić nóż w serce.

13.05.2023 23:17
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Zebranie rodzinne po latach.

13.05.2023 23:15
gutosaw
3
odpowiedz
4 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Stara gra, to i zdjęcie profilowe zrobione jak przez "Twojego starego" z wycieczki po świątyniach Majów.

Shadow Man

04.05.2023 17:31
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81

Ach, trochę niejasno napisałem. Ja grałem w poprzednie części i ciekawiło mnie czy ciągle są takie dobre jak pamiętam.
Pewnie wrócę niedługo, bo bardzo lubię to uniwersum i chciałbym sobie na świeżo całą historię poukładać. Dzięki

04.05.2023 17:02
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81

Właśnie skończyłem Darksiders Genesis i myślałem, żeby ograć sobie trylogię od początku. Jak się trzyma Wojna po latach? Warto wracać?

02.05.2023 00:44
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Wojna i Waśń stanowią dobraną parę.

02.05.2023 00:42
gutosaw
2
odpowiedz
1 odpowiedź
gutosaw
81
Image

Tym razem apokalipsa sięga piekła.

Darksiders Genesis

05.04.2023 15:04
gutosaw
3
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Ach... nie ma to jak wybrać się do galerii sztuki, porobić fotki, zrobić kolaż i pochwalić się na forum. Od razu wiadomo, że jestem człowiekiem kultury.

Still Life

04.04.2023 21:50
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Pełno ich nawet w drzewach

04.04.2023 21:49
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Po tej grze wszędzie będę widział te upośledzone plemniki.

04.04.2023 21:48
gutosaw
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Wyszedłem w poszukiwaniu najbardziej Windowsowej tapety.

The Witness

30.03.2023 00:43
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Strach na wróble, potwory i ludzi.

30.03.2023 00:42
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Obalamy tyrana!

30.03.2023 00:41
gutosaw
2
odpowiedz
3 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Kobiety, alkohol, bronie... Czego chcieć więcej?

Borderlands 2

29.03.2023 23:47
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
4.0
PC

++ Mechanika świata cienia (chociaż jej potencjał nie został w pełni wykorzystany)

+ Proste, ale ciekawe postaci

+ Proste „znajdźki” zachęcające do eksploracji

+ Styl artystyczny i muzyka

- - Niezbyt trudne zagadki

- Główny wątek jest zbyt prosty

- Dość nieresponsywne sterowanie

- Gra jest bardzo krótka

29.03.2023 23:20
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
5.5
PC

+++Zróżnicowanie broni

++Dynamiczne walki

++Konieczność zmiany broni

++Przyjemne strzelanie

+Potrafi rozbawić

+Poziom trudności

+Zmiany buildów

+Zróżnicowani przeciwnicy

+Design broni

+Second wind

---Dialogi, na których zupełnie nie można się skupić

--Postaci

--Backtracking

--Niemrawy początek

--Dialogi i napotkane postaci są słabe (choć czasem dość zabawne)

--Doczytywanie tekstur. Brzydkie tekstury w oddali

-Za mało aktywnych zdolności

-Odrobinę zbyt długa

-Bardzo niesatysfakcjonujące zakończenie

-Przeciwnicy zlewają się z otoczeniem

-Sporadyczne wyrzucanie z gry

-Fabuła

22.03.2023 15:57
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Życie w cieniu może jednak powodować depresję.

post wyedytowany przez gutosaw 2023-03-22 15:57:40
22.03.2023 15:56
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Teatr cieni wymaga dobrej atmosfery.

22.03.2023 15:51
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Ten widok jest wart 25 centów.

22.03.2023 15:50
gutosaw
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Nie ma cienia bez światła. Nie ma pięknej historii miłosnej bez księżniczki.

Contrast

05.03.2023 20:00
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Na najnowszej, nawet wgrałem aktualizację z głosami czeskimi. Wiele tych błędów jest ciągle popularnych. Np. wyszukując błąd ze znikającym ekwipunkiem natrafiłem na zarówno stare i nowe wątki. Blokowanie na krzakach, crashowanie gry i doczytywanie się świata też często jest obiektem krytyki. Podobnie przenikające się postaci.
Mi jest naprawdę trudno uwierzyć, że ktoś uniknął większości tych błędów, ale nawet jeśliby tak było, to wystarczy kombinacja kilku z nich, żeby bardzo wpłynąć na ocenę gry.

05.03.2023 18:58
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Nie ma ognia, jest tylko popiół

05.03.2023 18:53
gutosaw
1
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Masa błędów

05.03.2023 18:52
gutosaw
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Henryk przyszykowany do walki z masą błędów, które jeszcze na niego czekają.

Kingdom Come: Deliverance

05.03.2023 18:43
gutosaw
odpowiedz
2 odpowiedzi
gutosaw
81
Image
4.5
PC

Kingdom Come stawia bardzo duży nacisk na zżycie się ze światem, na dobre przedstawienie realiów późnego średniowiecza. Ten aspekt wykonano z pieczołowitością. Świat jest piękny, miasta i wioski żywe, zgodne z historią, realistyczne. Pomimo tego, że eksploracja rzadko kiedy wynagradza gracza czymś więcej niż widokiem, to podróżowanie w nowe miejsca jest ciekawym elementem gry. Niestety twórcy postanowili zbyt często wysyłają gracza na przejażdżki po tych samych ścieżkach. Im dalej w grze, tym gorzej. Sztucznie wydłuża to grę o dodatkowe godziny, które zlatują głównie na jeżdżeniu na trasie Rataje-Sazawa. Część prostych zleceń mogłoby być zlecane w sposób: „Pozbądź się 4 obozów bandytów z tego regionu”, a jest podana w formie „Pozbądź się obozu A z regionu -> wróć do zleceniodawcy pozbądź się obozu B, który jest 300m od obozu A -> wróć do zleceniodawcy. Owszem, gra jest dłuższa, ale czas spędzony na tego typu misjach nie jest specjalnie przyjemny.

Wiele mechanik stara się jak najdokładniej odzwierciedlić rzeczywistość, dodać coś ciekawego do utartych, często prostych schematów z innych gier. Rozbudowana alchemia, strzelanie z łuku, statystyki widoczności i hałasu, charyzmy, powiązane z wyglądem nadają grze charakteru. Szczególnym przypadkiem jest walka bronią białą. Muszę powiedzieć, że wypada to dość dobrze. Łatwo zaangażować się w trudniejsze i rozbudowane systemy. Pojedynki na miecze są niezwykle emocjonujące i widowiskowe (chociaż spowolnienie czasu zupełnie do nich nie pasuje). Niestety w tej grze prawie w ogóle nie ma pojedynków. Większość starć odbywa się z przeciwnikami, którzy mają sporą przewagę liczebną. A system walki nie jest do takich starć dopasowany. Przez to walka staje się bardzo chaotyczna i frustrująca. Dodatkowo twórcy ewidentnie zdawali sobie sprawę, że większość walk nie jest pojedynkami i zbalansowali grę pod starcia przeciwko około sześciu przeciwnikom. Wszystko poniżej czterech jest bardzo prostym zwycięstwem, a większość pojedynków kończy się po dwóch, trzech uderzeniach. Jest to szalenie niesatysfakcjonujące. Dodatkowo walka przy użyciu konia jest jednocześnie nudna i szalenie potężna, a przeciwnicy nie dysponują wierzchowcami, ani możliwościami by nas skontrować. Dlatego konia powinno traktować się jedynie jako środek transportu. Brak balansu poziomu trudności jest widoczny w praktycznie każdej kategorii, gdzie mechanika z poziomu frustrującej, przeskakuje w zbyt prostą lub zbędną. Z zupełnym pominięciem satysfakcjonującego fragmentu.

Twórcy przyłożyli się jednak do ważniejszych misji pobocznych. Często istnieje kilka rozwiązań do napotkanych problemów, możliwość rozpoczęcia zadań z różnych stron i nawet zawalenie zadania można traktować jako część gry, a nie błąd gracza. Misje z katem, łowczym, inkwizytorem czy Ptaszkiem zdecydowanie zapadną mi w pamięć. Dodatkowo te zadania często są mocno oparte w codzienności, a mimo to potrafią zaciekawić. Inaczej jest jednak w wątku głównym. O ile całość wygląda dość dobrze. Intrygi, wątki fałszerstwa i polityki, wszystko wykonane przyzwoicie, to projekt misji nie pozwala w pełni tego odczuć. Początek otrzymał dość ciekawe zadania, ale późniejsza część gry wydaje się być niedokończona i twórcy tworzą iluzję rozbudowania poprzez zatrudnienie gracza jako posłańca. Brakuje również zakończenia z krwi i kości. Twórcy zbudowali sobie furtkę na kontynuację, ale w taki sposób, że brakuje jakiejkolwiek satysfakcji z ukończenia gry. Na horyzoncie nie widać też drugiej części gry, więc to może nie była najlepsza decyzja.

Postaci główne wydają się być bardzo naturalne, mają swoje motywacje, cele, a ich nastawienie do gracza i zmian w świecie jest dość dynamiczne. Niestety główny bohater – Henryk nie jest jedną z tych ciekawych postaci. Jest do bólu generyczny. Do tego stopnia, że aż dziwi brak opcji tworzenia swojego bohatera, bo gra mogłaby na tym jedynie zyskać. Reszta postaci pobocznych też jest bardzo prosta i zwykła. Można to traktować jako wadę i zaletę. Podnosi realizm świata, ale sprawia, że często potrafią oni przynudzać. Dodatkowo aktorzy głosowi w języku angielskim są, w zdecydowanej większości, fatalni. Nie da rady ich słuchać, z jakiegoś powodu mieszają akcenty i brak im spójności. Szczęśliwie w trakcie grania, wydano aktualizację z głosami czeskimi. One wypadają odrobinę lepiej, chociaż zdają się mieć problemy z dobraniem odpowiedniej głośności dialogów.

Muzyka jest przyjemna do słuchania, nic niezwykłego, ale pasująca do okresu i tworząca atmosferę. Niestety jest jej tak mało, że ledwie starczyłoby na wypełnienie kilkunastogodzinnej gry. Kingdom Come może zająć 5 razy tyle czasu. Wtedy ma się już dość odsłuchiwania w kółko tych samych utworów, które nawet na początku nie były wybitne.

Największą bolączką tej gry jest jednak natłok błędów. Minęło 5 lat od premiery, a ilość „niedociągnięć” jest zatrważająca i moim zdaniem blisko tej grze do statusu niezdatnej do grania. Dodatkowo wszystko jest potęgowane przez system zapisów, który nie osiąga żadnego z celów założonych przez twórców. Nie zachęca on do bardziej wyrachowanej gry, nie sprawia, że lepiej wczuwamy się w świat i nie karze nas za popełnione przez nas głupoty. Dostęp do zapisów jest zbyt powszechny i nigdy przed trudną akcją ich nie brakuje. Natomiast zapisy zachęcają do podejmowania akcji, których Henryk by się nie podjął, jak np. ciągłe odwiedzanie łaźni, nawet jak jest czysty. Możliwości zapisania się jest sporo, ale nie wystarczająco by zanegować błędy. Nigdy nie straciłem więcej niż 10 minut postępu w wyniku własnego błędu, ale często traciłem 15-30 minut w wyniku błędu gry.

Jako ostrzeżenie przed zagraniem w niedopracowaną grę, przedstawiam listę błędów, które udało mi się zapamiętać:
-Całkowity crash gry przy rozpoczęciu rozmowy podczas głównego wątku fabularnego. Udało się to obejść (tracąc ten dialog), ale inaczej gra byłaby nie do ukończenia.
-Dość częste wyrzucanie gry do pulpitu, które czasem powodowało utratę sporej ilości czasu.
-Skacząc (czasem też chodząc) po wzniesieniach gra odbija postać na dziesiątki metrów, co często może doprowadzić do śmierci. Podobnie stało się podczas jazdy koniem, gdzie na praktycznie prostej drodze, kamień wybił mnie wysoko ponad linię drzew.
-Możliwość wypadnięcia poza mapę i spędzenia resztki życia pod teksturami podłoża.
-Błędy w logice przynajmniej dwóch zadań pobocznych, które łatwo mogą doprowadzić do braku możliwości ich zakończenia.
-Część dialogów jest zepsuta i czytane są kwestie innych postaci lub w złej kolejności.
-Część dialogów ma źle dopasowane napisy. Np. w epilogu miałem napisy do finału wątku inkwizytora.
-Znikający ekwipunek (podczas treningu z Bernardem)
-Niedziałające perki
-Podczas grupowych walk (np. podczas oblężeń) postaci niezależne czasem teleportują się (wykonują animację ataku) do przeciwnika oddalonego o wiele metrów, byle tylko animacja się udała.
-Doczytywanie się świata na oczach gracza (szczególnie widoczne w przypadku fauny, która znikąd pojawia się metr od gracza.
-Przenikające przez siebie postaci (stojące w jednym miejscu niczym popularne przedstawienie superpozycji) – parę razy stali w idealnie tym samym miejscu i nawet nie zdawałem sobie z tego sprawy dopóki nie próbowałem okraść jednego z nich, a drugi to zauważył.
-Wiele innych pomniejszych błędów (Blokowanie się na krzakach; Animacje ładowania trebusza bez interwencji operatorów; Martwy koń na placu Talmberka wczytywał się za każdym razem, gdy tam wchodziłem, spadał z nieba i czasem jeszcze wpadał w drgawki. Za każdym razem oddalał się od stajni i zbliżał do schodów; T-pose w ekranie ekwipunku; lewitujące postaci; cień padający na powietrze)

Wydaje mi się, że gra bez tych błędów byłaby dość dobra. Jako miłośnik tego okresu historycznego mógłbym patrzeć na nią przez różowe okulary, ale kolor czarny nie może zróżowieć. Jeśli ktoś ma ochotę na masochistyczne przeżycie, to polecam zapoznać się z Kingdom Come: Deliverence. Z pewnością ta gra stara się osiągnąć wiele. Niestety są to w dużej części starania nieudane.

post wyedytowany przez gutosaw 2023-03-05 18:47:10
09.02.2023 17:38
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
2.0
PC

++Połączenie zarządzania mafią: ludźmi, biznesami, dyplomacją i walkami

+Przemyślany i dobrze skalujący się system opłacania członków mafii

+Sporo przedmiotów, zdolności i statystyk jednostek

+Czytelność w potyczkach

+Misje główne

+Relacje i ich rozwój między jednostkami

---Niedziałające mechaniki (cena alkoholu, policja)

---Brak zróżnicowania w rozgrywce

---Zarządzanie poziomem trudności

--Losowo generowane misje

--Nieczytelny ekwipunek i biznesy

--Dyplomacja, handel i część strategiczna

-Bitwy są zbyt proste, a przeciwnicy niezróżnicowani

-Drobne błędy

-Dialogi bez znaczenia

09.02.2023 17:35
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
7.0
PC

+++Dużo zróżnicowanych wrogów i przeszkód terenowych

+++Nauka tempa wykonywania akcji, uników jest satysfakcjonująca

+++Wyzwania są szalenie satysfakcjonujące

++Precyzyjne sterowanie i prostota mechanik

++Walki z bossami

++Zróżnicowane mapy, które często wymagają zupełnie innego podejścia

+Połączenie mechaniki z fabułą

+Czytelność

+Stylistyka cyberpunkowo-samurajowa

+Ścieżka dźwiękowa

+Długość

--Ucięta fabuła

--Nieoryginalna, przeciętna fabuła

--Zbyt długie przerwy w akcji

--Dialogi i napotkane postaci są słabe

-Sporadyczne wyrzucanie z gry

-Schodzenie między platformami bywa nieczytelne

09.02.2023 17:10
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81
6.0
PC

++ Motyw wiary i spojrzenia w siebie

++ Proste, ale ciekawe zagadki

++ Interesujący kierunek artystyczny

+ Historia w formie książki

- - Zbyt powtarzalne motywy zagadek

- - Większość zagadek możnaby pokonać poprzez losowe klikanie we wszystko

- Czasem pomimo znania rozwiązania, trzeba powtarzać niektóre elementy

- Historia nie jest ciekawa

- Niektóre powiązania są zbyt luźne

26.01.2023 00:52
gutosaw
odpowiedz
gutosaw
81

Dzięki, polecam gierkę. Bardzo mi się podoba jak powoli, przez całą grę człowiek uczy się odpowiedniego wyczucia ruchów i z nooba zmienia się w prawdziwą maszynę śmierci. Satysfakcja po przejściu gry na "utrudnionym" poziomie jest warta tych setek prób.

24.01.2023 21:00
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Nie wiem dlaczego, ale ten widok przypomina mi NGE.

24.01.2023 20:59
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Próba nawrócenia się z japońszczyzny na europejską kulturę.

24.01.2023 20:58
gutosaw
2
odpowiedz
4 odpowiedzi
gutosaw
81
Image

Mój psychiatra próbuje wyleczyć mnie z cosplayu.

Katana ZERO

17.01.2023 01:49
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Koniec!

17.01.2023 01:47
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

Całe Chiny już o mnie wiedzą

17.01.2023 01:41
gutosaw
2
odpowiedz
gutosaw
81
Image

A więc dalej, prosto w legowisko grozy... Powtarzam się.

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl