Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 listopada 2008, 15:37

autor: Hed

Wysokie wyniki sprzedaży Fable 2

Firma Microsoft pochwaliła się dzisiaj bardzo dobrymi wynikami sprzedaży jednego z najgorętszych ekskluzywnych tytułów na konsolę Xbox 360. Mowa oczywiście o Fable II, wokół którego kontrowersji było sporo, jednak sama gra okazała się wielkim sukcesem. Takiego obrotu sprawy oczywiście się spodziewaliśmy, w odróżnieniu do części pierwszej, której wysoka sprzedaż była dość niespodziewana.

Firma Microsoft pochwaliła się dzisiaj bardzo dobrymi wynikami sprzedaży jednego z najgorętszych ekskluzywnych tytułów na konsolę Xbox 360. Mowa oczywiście o Fable II, wokół którego kontrowersji było sporo, jednak sama gra okazała się wielkim sukcesem. Takiego obrotu sprawy oczywiście się spodziewaliśmy, w odróżnieniu do części pierwszej, której wysoka sprzedaż była dość niespodziewana.

Wysokie wyniki sprzedaży Fable 2 - ilustracja #1

W świecie Fable II można zostać popularnym. Być może dlatego Fable II jest tak popularny w świecie?

Gra Fable II firmy Lionhead sprzedała się w nakładzie 1,5 miliona egzemplarzy. Ten wynik gwarantuje jej miano najszybciej sprzedającego się tytułu z gatunku cRPG na konsole Xbox 360. Wydaje się więc, że poważne uproszczenia rozgrywki, na które postawił pomysłodawca tego przedsięwzięcia - Peter Monyleux - oraz świetne wykonanie wizualne, przyniosły wymierny rezultat w postaci sporej popularności wśród miłośników gier.

To raczej niezłe dokonanie, gdyż gry z gatunku cRPG zwykle nie sprzedawały się aż tak dobrze. Tymczasem, jeden rzut okiem na pierwsze lepsze zestawienie z ostatniego okresu pozwala zauważyć, że wysokie miejsce zajmuje także inny produkt tego typu – Fallout 3. Oczywiście podobnie jak w przypadku Fable II i w tym projekcie zastosowano sporo uproszczeń, poszerzających zapewne znacznie grupę docelową odbiorców (nawet pomimo ograniczeń wiekowych).

Wysokie wyniki sprzedaży Fable 2 - ilustracja #2
Im bardziej będą sławni, tym więcej locustów każą im zabić.

Także inny czołowy produkt na konsole Xbox 360, czyli Gears of War 2, sprzedał się nadzwyczaj dobrze, o czym informowaliśmy już jakiś czas temu. Wygląda więc na to, że Microsoft naprawdę potrafi sprzedawać gry, bo chociaż rzeczywiście w oba tytuły wtłoczono wielki potencjał finansowy, przeznaczony także na intensywną promocję, to trudno odmówić im wysokiej klasy i poziomu. Malkontenci znajdą się zawsze – w końcu Fable II czy Fallout 3 to już nie to samo co stare gry cRPG, a Gears of War 2 to tylko kolejny epizod przygód Marcusa Fenixa. Cóż z tego skoro wszystkie wymienione wciągają i bawią?

Powyższe świetne wyniki dotyczące gier są na pewno związane także z dobrą sprzedażą samego sprzętu Microsoftu. Konsole Xbox 360 znalazły w październiku tego roku 2 razy więcej nabywców niż PlayStation 3, sprzedając się w nakładzie 371 tysięcy egzemplarzy (według danych NPD). Spory udział w sukcesie tej platformy mają także niezależni producenci, którzy wyprodukowali takie hity jak wspomniany już Fallout 3, czy Saints Row 2.

Z ciekawych doniesień warto także wspomnieć o nieco zaskakujących przewidywaniach Microsoftu. Okazuje się bowiem, że w związku z kryzysem finansowym, sprzedaż konsol i gier znacznie wzrośnie. Jak to możliwe? Według przeprowadzonych badań, część użytkowników z powodu braku pieniędzy nie wyjedzie nigdzie na święta, spędzając więcej czasu w domu. Bardziej opłacalnym prezentem jest więc zakup konsoli, przy której bawić może się cała rodzina, tym bardziej, że znaczna większość przepytanej młodzieży liczy na nową grę pod choinką a część dorosłych przyznała chęć spędzania czasu przy ekranie telewizora, o ile elektroniczna rozrywka oferowałaby wspólną rodzinną aktywność. Z powyżej wymienionych tytułów do tego celu nada się zapewne najlepiej Fable II, bo pokazów najefektowniejszych rozwałek przeciwników przy użyciu V.A.T.S.a (Fallout 3), czy kilku brutalnych partyjek gry sieciowej w Gears of War 2, zaraz po wigilijnej kolacji w rodzinnym gronie nie polecamy.