Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 26 maja 2011, 14:03

autor: Kono

Wyniki finansowe Sony. Bardzo dobra sprzedaż PlayStation 3

Koncern Sony udostępnił dzisiaj raport finansowy z roku fiskalnego zakończonego 31 marca 2011 roku. Dzięki temu poznaliśmy wyniki finansowe osiągnięte przez oddział zajmujący się elektroniczną rozrywką.

Koncern Sony udostępnił dzisiaj raport finansowy z roku fiskalnego zakończonego 31 marca 2011 roku. Dzięki temu poznaliśmy wyniki finansowe osiągnięte przez oddział zajmujący się elektroniczną rozrywką.

Całościowo oddział PlayStation w roku fiskalnym 2010 zanotował 435 milionów dolarów zysku operacyjnego. Jednakże wyniki uzyskane przez poszczególne konsole były różne. Jeśli chodzi o PlayStation 3, to do sklepów dostarczono 14,3 miliona konsol (o 1,3 miliona więcej niż w roku poprzednim). PSP i PlayStation 2 osiągnęły rezultaty gorsze niż w roku poprzednim. Przenośna konsola Sony trafiła na półki sklepowe w liczbie 8 milionów egzemplarzy (spadek o 1,9 miliona), a stara PlayStation 2 zanotowała wynik na poziomie 6,4 miliona sztuk (o 1,1 miliona mniej).

Wyniki finansowe Sony. Bardzo dobra sprzedaż PlayStation 3 - ilustracja #1

Jeśli chodzi o wyniki osiągnięte przez oprogramowanie to tutaj spory wzrost odnotowała zarówno stacjonarna konsola PlayStation 3, jak i przenośna PSP. Wynik tej pierwszej to 147 milionów egzemplarzy gier dostarczonych do sklepów (w ubiegłym roku tylko 115 milionów), a drugiej 46 milionów. Spadek zainteresowania dotknął software konsoli PlayStation 2. Jej wynik to tylko 16,4 miliona programów i gier, co jest dość sporą obniżką formy w porównaniu do poprzedniego okresu rozliczeniowego, kiedy to drugie PlayStation zanotowało rezultat na poziomie 35,7 miliona sztuk.

Przychód całego koncernu Sony ukształtował się na poziomie 87,6 miliarda dolarów (bardzo blisko przewidywanego wcześniej wyniku – 87,8 miliarda dolarów). Dodatkowo, strata netto wyniosła – zgodnie z przewidywaniami – 3,12 miliarda dolarów.

Aktualnie japońska firma nie zmienia swoich przewidywań dotyczących dochodu, który ma uzyskać w bieżącym roku fiskalnym. Należy jednak pamiętać o bardzo niekorzystnych zdarzeniach, które ostatnio miały miejsce. Chodzi tu oczywiście o trzęsienie ziemi w Japonii (zamknięcie fabryk Sony na terenie tego kraju) oraz włamanie do PSN (włamanie do sieciowego serwisu może kosztować firmę około 171 milionów dolarów).