Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 września 2011, 11:34

Sierpniowe wyniki amerykańskiego rynku gier - sukces Deus Ex: Bunt Ludzkości i słaba kondycja całej branży

Organizacja analityczna NPD opublikowała raport z sierpniowych wyników amerykańskiego rynku gier. Miniony miesiąc należał do Deus Ex: Bunt Ludzkości.

Organizacja NPD opublikowała raport z wynikami amerykańskiego rynku w sierpniu tego roku. Niestety, był to kolejny miesiąc, którego branża nie może zaliczyć do udanych. Przychody ze sprzedaży gier, konsol i akcesoriów wyniosły łącznie 669,9 milionów dolarów, co stanowi znaczny spadek w porównaniu do 873,8 milionów dolarów uzyskanych w sierpniu ubiegłego roku.

Przypominam jednak, że badana organizacji NPD wciąż obejmują wyłącznie sektor sprzedaży tradycyjnej (tzw. Retail), czyli pomijają wyniki generowane przez coraz powszechniejszą dystrybucję online.

Sierpniowe wyniki amerykańskiego rynku gier - sukces Deus Ex: Bunt Ludzkości i słaba kondycja całej branży - ilustracja #1

Deus Ex: Bunt Ludzkości

W zeszłym miesiącu mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nabyli konsole za łączną sumę 249,4 milionów dolarów, czyli o 12 procent mniej niż rok temu. Koncern Microsoft pochwalił się, że w domach Amerykanów wylądowało 308 tysięcy nowych Xboksów 360, co uczyniło z tej platformy najlepiej sprzedającą się konsolę miesiąca. Dzięki obniżce ceny Nintendo 3DS, sprzedaż wzrosła aż o 260%, osiągając poziom 235 tysięcy egzemplarzy. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe platformy tej firmy to Wii uzyskało wynik 190 tysięcy, a DS zakupiło 165 tysięcy osób. Firma Sony nie wypuściło danych dotyczących własnego sprzętu, ale dzięki informacjom od Microsoftu i Nintendo wiemy, że w sierpniu konsolę PlayStation 3 zakupiło około 218 tysięcy Amerykanów.

Sprzedaż samych gier konsolowych przyniosła 264,8 milionów dolarów, czyli o 34% mniej niż 403,5 milionów uzyskanych w sierpniu 2010 roku. Powodem takiego spadku jest późniejsza niż zwykle premiera najnowszej odsłony cyklu Madden. Gra trafiła na półki sklepowe 30 sierpnia, a raport NPD obejmuje jedynie cztery tygodnie - od 31 lipca do 27 sierpnia.

Największą popularnością wśród kupujących cieszyły się następujące tytuły:

#

Gra

Platfomy

Wydawca

1.

Deus Ex: Human Revolution

360, PS3, PC

Square Enix

2.

NCAA Football 12

360, PS3

Electronic Arts

3.

Call of Duty: Black Ops

360, PS3, NDS, Wii, PC

Activision Blizzard

4.

Phineas and Ferb: Across the 2nd

NDS, Wii, PS3

Disney Interactive Studios

5.

Cars 2

NDS, Wii, 360, PS3, PC

Disney Interactive Studios

6.

Just Dance Summer Party

Wii

Ubisoft

7.

Just Dance 2

Wii

Ubisoft

8.

Lego Pirates of the Caribbean: The Video Game

Wii, 360, NDS, PS3, 3DS, PSP, PC

Disney Interactive Studios

9.

The Legend of Zelda Ocarina of Time 3D

3DS

Nintendo

10

Zumba Fitness: Join the Party

Wii, 360, PS3

Majesco

Warto na koniec przypomnieć, że do sklepów trafiły już 2 miliony egzemplarzy gry Deus Ex: Bunt Ludzkości.