Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 grudnia 2019, 21:53

autor: Entelarmer

PES 2020: Chiny wymuszają usunięcie Mesuta Ozila z gry

Mesut Özil, piłkarz Arsenalu F.C., zostanie usunięty z wydania gry eFootball PES 2020 w Chinach. Powodem są jego wpisy w mediach społecznościowych, w których zawodnik skrytykował tamtejszy rząd za prześladowania muzułmanów.

Jeden piłkarz wkrótce opuści szeregi zawodników dostępnych w chińskiej wersji nowego PES-a. - PES 2020: Chiny wymuszają usunięcie Mesuta Ozila z gry - wiadomość - 2019-12-18
Jeden piłkarz wkrótce opuści szeregi zawodników dostępnych w chińskiej wersji nowego PES-a.

W ostatnim roku wielokrotnie słyszeliśmy o naciskach wywieranych przez władze Chin, urażone czy to przez komentarze na temat cenzury, czy też niepochlebne ukazanie Bruce’a Lee. Teraz na celowniku Państwa Środka znalazł się Mesut Özil, piłkarz Arsenalu F.C. Miał on bowiem czelność potępić chiński rząd w mediach społecznościowych za prześladowania muzułmańskich Ujgurów w Sinciangu, odnosząc się do dokumentów ujawnionych pod koniec listopada. W odpowiedzi państwowa telewizja CCTV odwołała transmisję niedzielnego meczu Arsenalu z Manchesterem City. Na tym jednak nie koniec. Jak donosi brytyjska gazeta The Independent, Mesut Özil zostanie usunięty z chińskiej wersji trzech gier z serii PES, w tym eFootbal PES 2020. Odpowiadająca za krajową dystrybucję firma NetEase podała w oświadczeniu w serwisie Weibo (via The Independent), że słowa byłego reprezentanta Niemiec ugodziły chińskich fanów i naruszyły „sportowego ducha”:

Niemiecki piłkarz Özil opublikował skrajne oświadczenie na temat Chin w mediach społecznościowych. Jego słowa zraniły uczucia chińskich graczy oraz naruszyły sportowego ducha miłości i pokoju. Nie rozumiemy, nie akceptujemy ani nie wybaczymy tego.

Do sprawy odniósł się też chiński minister spraw zagranicznych, zdaniem którego Özil padł ofiarą „fałszywych wiadomości”. Od wpisów piłkarza odciął się też sam Arsenal – klub oświadczył, że zawodnik wypowiadał wyłącznie własną opinię. Wydaje się jednak wątpliwe, by Niemiec nie przewidział takiej reakcji. W każdym razie swój cel osiągnął, bo o sprawie prześladowań Ujgurów ponownie zrobiło się głośno w mediach. Może więc ominie go występ w chińskiej wersji tegorocznego PES-a, ale zapewne i tak czuje się moralnym zwycięzcą.

Warto było? - PES 2020: Chiny wymuszają usunięcie Mesuta Ozila z gry - wiadomość - 2019-12-18
Warto było?