Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość filmy i seriale 8 października 2019, 11:54

autor: Frozen

Chińskie władze czyszczą internet z Miasteczka South Park

W najnowszym odcinku serialu animowanego Miasteczko South Park Trey Parker i Matt Stone postanowili poruszyć temat chińskiej cenzury. W konsekwencji sami padli jej ofiarą – produkcja w ciągu kilku dni kompletnie zniknęła z internetu dostępnego w Państwie Środka.

Serial Miasteczko South Park ukazuje się nieprzerwanie od 1997 roku. - Chińskie władze czyszczą internet z Miasteczka South Park - wiadomość - 2019-10-08
Serial Miasteczko South Park ukazuje się nieprzerwanie od 1997 roku.
W SKRÓCIE:
  • najnowszy odcinek Miasteczka South Park poruszył kwestię cenzury w Chinach;
  • chiński rząd zareagował usunięciem wszelkich wzmianek o powstającym od 1997 roku serialu w tamtejszym internecie;
  • twórcy animacji nie przejęli się reakcją chińskich władz.

Drugi odcinek 23. sezonu serialu Miasteczko South Park zatytułowany Band In China poruszył drażliwy temat cenzury panującej w Chinach. Autorzy animacji, Trey Parker i Matt Stone, otwarcie skrytykowali w nim postawę dużych hollywoodzkich wytwórni (jak np. Disney), które dostosowują swoje produkcje pod tamtejszy rynek, przedkładając własne interesy ponad prawa człowieka. W Band In China jeden z bohaterów, Randy Marsh, zostaje aresztowany i zesłany do chińskiego obozu pracy za handel marihuaną, a Stan, Jimmy, Kenny i Butters zakładają kapelę metalową, która staje się na tyle popularna, że przyciąga uwagę producenta filmowego. Chce on nakręcić biografię zespołu, jednak scenariusz dzieła musi zostać najpierw zaakceptowany przez chińskich cenzorów, co okazuje się być dużo trudniejsze niż mogłoby się z początku wydawać.

Na reakcję Państwa Środka nie trzeba było długo czekać. W mniej niż tydzień od premiery kontrowersyjnego odcinka, wszelkie wzmianki o istnieniu serialu zniknęły z chińskiej części internetu. Wyszukiwanie frazy „South Park” zarówno po angielsku, jak i po chińsku nie przynosi żadnych rezultatów m.in. na Weibo (popularnej w Chinach platformie społecznościowej), a z Youku (strony hostującej wideo) zniknęły wszystkie klipy i odcinki serii. Chociaż Miasteczko South Park nigdy nie było oficjalnie dystrybuowane w Chinach, to posiadało sporą grupę oddanych fanów ściągających i streamujących produkcję z nieoficjalnych źródeł.

Twórcy serialu zareagowali na wieść o cenzurze w typowy dla siebie prześmiewczy sposób:

Wzorem NBA, witamy chińskich cenzorów w naszych domach i w naszych sercach. My również kochamy pieniądze bardziej niż wolność i demokrację. Xi wcale nie przypomina Kubusia Puchatka. Oglądajcie 300. odcinek naszego serialu w najbliższą środę o 10:00! Niech żyje Wspaniała Komunistyczna Partia Chin! Niech zbiory sorgo będą tej jesieni obfite! Między nami już w porządku, Chiny?

Przytyk w stronę NBA odnosi się do Daryla Moreya, menadżera Houston Rockets, który we wpisie na Twitterze wyraził wsparcie dla osób protestujących w Hongkongu, a następnie wycofał się ze swoich słów, gdy chińska telewizja i sponsorzy zagrozili zaprzestaniem współpracy z drużyną. Podobieństwo przywódcy Chin Xi Jinpinga do Kubusia Puchatka jest zaś znienawidzonym przez tamtejszy rząd memem internetowym, o którym pisaliśmy przy okazji tajwańskiej gry Devotion.

Serial Miasteczko South Park można oglądać w naszym kraju m.in. na platformie Netflix (sezony 1, 18-21 oraz wybrane odcinki z pozostałych serii).

  1. Oficjalna strona serialu
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.