Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 marca 2016, 15:25

autor: Hed

Paradox i Obsidian ujawnią wspólny projekt w tym tygodniu

Firmy Paradox i Obsidian ogłosiły, że 15 marca ujawnią swój wspólny projekt. Tajemnicza strona poświęcona temu przedsięwzięciu zawiera na razie tylko krótki kwestionariusz psychologiczny. Paradox jest znany z wydawania gier strategicznych, a Obsidian specjalizuje się w ambitnych RPG.

Co kombinują Obsidian i Paradox? - Paradox i Obsidian ujawnią wspólny projekt w tym tygodniu - wiadomość - 2016-03-13
Co kombinują Obsidian i Paradox?

Co wyjdzie z połączenia firmy Paradox i studia Obsidian? Tego dowiemy się 15 marca, bo właśnie wtedy te dwa zasłużone w branży gier przedsiębiorstwa ogłoszą swój nowy projekt. Przedsięwzięcie zostało zaanonsowane na niezbyt obszernej w treść stronie internetowej, gdzie można wziąć udział w tajemniczym kwestionariuszu osobowościowym. Po zakończeniu tego cudownego testu otrzymujemy informację, że ogłoszenie nowej produkcji odbędzie się wspomnianego dnia na łamach serwisu do przeprowadzania transmisji na żywo Twitch, oczywiście na kanale firmy Paradox. Do tego czasu pozostają nam tylko spekulacje, pogłoski i wskazówki, których być może udziela wspomniana ankieta.

  1. Kwestionariusz na stronie promującej projekt

Gra o ludzkiej naturze i byciu złym?

Rozczarują się osoby, które liczą na to, że Obsidian robi grę w uniwersum World of Darkness, nabytym niedawno przez Paradox. W studiu pracują przecież osoby, które maczały palce w słynnym Vampire The Masquerade: Bloodlines, ale Paradox napisał w mediach społecznościowych, że „ten projekt nie jest powiązany z World of Darkness”.

Test dostępny na wspomnianej stronie nazywa się „zasoby ludzkie” i jest bardzo specyficzny. Odpowiadając na kilka prostych pytań, opartych na scenkach rodzajowych, otrzymamy podsumowanie naszej osoby oraz odpowiedź na to „jak bardzo podatni jesteśmy na zło”. Dziwność pytań i odpowiedzi polega jednak na tym, że wiele z nich jest bardzo specyficzna, sugerując, że osoba, która je przygotowała ma poważne problemy ze sobą lub, przeciwnie, szuka osób o skłonnościach socjopatycznych. W pytaniu o to, co zrobimy z niemiłym dla nas pracownikiem kawiarni, możemy na przykład spalić budynek, wygryźć kelnera z pracy czy śledzić go. Gra Paradoxu i Obsidian zdecydowanie będzie więc zgłębiała istotę natury ludzkiej w ten czy inny sposób.

Temat zła i natury ludzkiej wydaje się całkiem prawdopodobny. - Paradox i Obsidian ujawnią wspólny projekt w tym tygodniu - wiadomość - 2016-03-13
Temat zła i natury ludzkiej wydaje się całkiem prawdopodobny.

Poza tymi spekulacjami o projekcie nie wiemy nic. Oczywiście pamiętamy, że niedawno Obsidian zapowiadał reaktywację swojego starszego projektu North Carolina, który niegdyś został anulowany po utracie wsparcia ze strony Microsoftu. Deweloper wyjaśnił, że znalazł wydawcę dla tego pomysłu i wkrótce może dojść do jego oficjalnego ujawnienia.

Paradox i Obsidian – specjaliści w swoich dziedzinach

Niedawno szeregi Obsidianu opuścił wieloletni pracownik studia Chris Avellone, kojarzony z tak kultowymi tytułami jak Fallout 2 czy Planescape Torment. Avellone obecnie współpracuje ze studiem Larian przy Divinity: Original Sin II.

Paradox i Obsidian współpracowały ze sobą w przeszłości przy sfinansowanym społecznościowo Pillars of Eternity oraz dwóch dodatkach do gry. Obie firmy na przestrzeni lat pokazały, że są świetne w pewnych dziedzinach. Paradox znamy jako twórcę, wydawcę i promotora wielu gier strategicznych – firma ma na koncie takie marki jak Europa Universalis czy chociażby Hearts of Iron. Z kolei Obsidian zasłynął jako studio potrafiące tworzyć niebanalne gry RPG. Deweloper rozpoczął od Star Wars: Knights of the Old Republic II, Neverwinter Nights 2, a później próbował wielu pomysłów i stylistyk – pamiętamy takie gry jak szpiegowski Alpha Protocol czy absurdalny South Park: Kijek prawdy. Bez wątpienia z połączenia tych dwóch firm wyjdzie coś interesującego.

Obecnie Paradox szykuje między innymi Hearts of Iron IV i Stellaris. Obsidian zajmuje się rozwojem Pillars of Eternity i wydawaniem paru innych projektów (np. gry o czołgach Armored Warfare). Członkowie tej ekipy wyrażali też zainteresowanie stworzeniem kolejnej części Fallouta (studio odpowiada za Fallout: New Vegas), ale to raczej pobożne życzenie niektórych fanów serii a nie realne plany na przyszłość.