Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 13 lipca 2011, 11:17

Electronic Arts kupi PopCap Games za ponad 750 milionów dolarów

Electronic Arts kupi PopCap Games za ponad 750 miliardów dolarów – to już potwierdzona informacja. Znany wydawca zamierza sfinalizować wszystkie transakcje do końca sierpnia i tym samym przejąć kontrolę nad takimi grami jak Bejeweled, Peggle, Plants vs Zombies.

Firma Electronic Arts kupi producenta gier casualowych PopCap Games za ponad 750 milionów dolarów. Wydawca potwierdził plotki, które krążyły w sieci od jakiegoś czasu i ponownie pokazał, że zamierza podbijać nowe rynki. PopCap Games ma na swoim koncie wiele hitów – wystarczy wspomnieć o Bejeweled, Peggle czy chociażby Plants vs Zombies.

Szacunki analityków odnośnie ceny, jaką Electronic Arts musiałaby wyłożyć na zakup PopCap Games, nie były wyssane z palca. Mówiło się o sumie sięgającej miliarda dolarów. Wydawca zapłaci producentowi 650 milionów dolarów w gotówce, około 100 milionów dolarów w udziałach dla kluczowych akcjonariuszy oraz 50 milionów dolarów dla pracowników.

Transakcja nie kończy się na powyższych kwotach. Electronic Arts zobowiązała się do wypłacenia specjalnych bonusów dla PopCap Games, uzależnionych od wyników producenta w najbliższych latach. Jeżeli studio wygeneruje obroty przekraczające 343 milionów dolarów przed końcem 2013 roku, dostanie dodatkowe 550 milionów dolarów od swojego nowego właściciela.

Powyższe sumy mogą przyprawić o zawrót głowy, ale są uzasadnione świetnymi wynikami PopCap Games. Producent wypracował wzorcowy model gier casualowych, przy których bawią się świetnie chyba wszyscy. John Riccitiello, szef Electronic Arts, jest zdania, że zakup studia przyspieszy plan firmy do wypracowania miliardowych obrotów z działalności w zakresie dystrybucji cyfrowej.

Electronic Arts kupi PopCap Games za ponad 750 milionów dolarów - ilustracja #1

Jak będzie przebiegała współpraca obu gigantów? Riccitiello wyjaśnia, że Electronic Arts wspomoże nowego partnera na polu wydawniczym. Dzięki temu, gry PopCap Games trafią na więcej platform i kanałów dystrybucji. Do tej pory twórcy Bejeweled przenosili swoje dzieła na kolejne urządzenia z pewnym opóźnieniem, ale teraz pewnie zmieni się to znacząco.

Na oficjalnej stronie PopCap Games pojawił się stosowny komentarz do całej sprawy. Producent żartuje, że Electronic Arts będzie znane jako Poptronic Arts, a wkrótce gracze otrzymają takie gry jak Sim Zuma: The SwampLife Edition, Peggle: Dead Space i Bejeweled Battlefield Blitz. Przedstawiciele firmy przekonują, że jej profil się nie zmieni, więc gracze mogą spać spokojnie.

Zakup PopCap Games przez Electronic Arts zostanie sfinalizowany do końca sierpnia. To zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w tym roku i jego efekty warto śledzić.

  1. Komentarz PopCap Games
  2. Komentarz zombie
  3. Komentarz Electronic Arts