Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 23 września 2009, 10:34

autor: Piotr Doroń

Echa wycieku dokumentów ze spotkania firm Sony i SEGA

Okazuje się, że sprawa emulacji konsol PlayStation 2 i Dreamcast na PS3 nie była jedyną, wzbudzającą emocje kwestią poruszoną za pośrednictwem tajnych dokumentów spisanych tuż po sierpniowym spotkaniu przedstawicieli amerykańskich oddziałów firm Sony Computer Entertainment i SEGA. Obfitują one bowiem także w inne ciekawe informacje.

Okazuje się, że sprawa emulacji konsol PlayStation 2 i Dreamcast na PS3 nie była jedyną, wzbudzającą emocje kwestią poruszoną za pośrednictwem tajnych dokumentów spisanych tuż po sierpniowym spotkaniu przedstawicieli amerykańskich oddziałów firm Sony Computer Entertainment i SEGA. Obfitują one bowiem także w inne ciekawe informacje.

Jedną z nich jest przybliżona data premiery urządzenia PlayStation Motion Controller. Kontroler, będący odpowiedzią Sony na Wiimote’a od Nintendo i Project Natal od Microsoftu trafi do sklepów wiosną przyszłego (termin ten był już kilkukrotnie wymieniany). W pierwszej kolejności zadebiutuje w Japonii. Tamtejsza premiera odbędzie się w marcu. W niedługim czasie od światowego debiutu Sony planuje sprzedać od 4 do 5 milionów egzemplarzy urządzenia. Ma w tym oczywiście pomóc obecność na rynku wspierających je gier – część z nich pochodzić będzie od firmy SEGA (w dokumencie wymieniono m.in. markę Virtua Tennis).

Z danych przedstawionych na spotkaniu firm wynika również, że grę Bayonetta będziemy mogli nabyć zarówno w wersji standardowej, jak i kolekcjonerskiej. W skład tej ostatniej ma wejść m.in. figurka Bayonetty – głównej bohaterki produkcji Platinum Games. Zanim jednak dzieło trafi na półki sklepowe właściciele PlayStation 3 (a być może także Xboksa 360) otrzymają szansę przetestowania wersji demonstracyjnej. Do jej debiutu powinno dojść jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Premiera pełnej wersji odbędzie się natomiast na początku przyszłego roku.

Ponadto w dokumentach zamieszczono informacje m.in. o rozbudowie społecznościowego Home. Chodzi tu m.in. o możliwość udostępnienia przestrzeni poświęconych takim markom, jak Iron Man, Aliens vs Predator oraz oficjalnej grze Zimowych Igrzysk Olimpijskich Vancouver 2010. Po kilku miesiącach przerwano także milczenie w kwestii gry opartej na przygodach The Mighty Thor – superbohatera współtworzącego fantastyczne uniwersum zaprojektowane przez firmę Marvel Comics. Produkcja, o której pisaliśmy po raz pierwszy w maju bieżącego roku, miałaby zostać oparta na kinowym obrazie, którego premiera planowana jest na 2011 rok. Sony wyraziło na spotkaniu chęć przyjrzenia się aktualnemu kodowi gry.

Przedstawiciele Sony będący na spotkaniu wyrazili się również niezbyt pochlebnie na temat gry Alpha Protocol (PC, X360, PS3), opracowywanej przez studio Obsidian Entertainment. Według Michaela Fostera, osoby zajmującej się ocenianiem poziomu produkcji, pozycja posiada niewielką liczbę elementów RPG (w przeciwieństwie np. do Mass Effect) oraz jest zbyt wymagająca. Kontrowersyjna opinia spotkała się z niemal natychmiastową odpowiedzią ze strony Obsidian. Na oficjalnym forum pracownicy firmy oświadczyli, że Alpha Protocol jest pełnowymiarową produkcją cRPG. Wskazuje na to fakt, że zdobywasz w niej doświadczenie, osiągasz kolejne poziomy zaawansowania, dokonujesz wyboru spośród dostępnego wachlarza umiejętności, modyfikujesz broń, nawiązujesz interakcję z NPC, a świat reaguje na twoje zachowania. Przedstawiciele Obsidian są przekonani, że to swoiste nieporozumienie wynikło z faktu, że ludzie z SCEA testowali otrzymaną wersję Alpha Protocol zbyt krótko. Zaznaczyli również, że ich dzieło będzie liniowe w bardzo niewielkim stopniu. Decyzje gracza będą bowiem wpływać na otoczenie w wyjątkowo zróżnicowany sposób. Premiera gry już w przyszłym miesiącu.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej