Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 20 lipca 2009, 12:15

autor: Maciej "Maciej Śliwiński" Śliwiński

E-Sport: Zobacz najlepsze zdjęcia ubiegłego roku; problemy najlepszych zespołów

W naszym kraju trwają w najlepsze eliminacje do lokalnych finałów World Cyber Games, najlepsza esportowa organizacja przeżywa poważne kłopoty, a eksportowa drużyna Counter Strike znów niepewnym wzrokiem patrzy w przyszłość. Więcej informacji esportwych z poprzedniego tygodnia w dalszej części newsa.

W naszym kraju trwają w najlepsze eliminacje do lokalnych finałów World Cyber Games, najlepsza esportowa organizacja przeżywa poważne kłopoty, a eksportowa drużyna Counter Strike znów niepewnym wzrokiem patrzy w przyszłość. Więcej informacji esportwych z poprzedniego tygodnia w dalszej części newsa.

Zakończyły się pierwsze tury eliminacyjne rozgrywek World Cyber Games. Kwalifikację na warszawskie finały krajowe uzyskała już między innymi drużyna Frag Executors (Counter Strike 1.6). Zawodnicy tego zespołu w wielkim finale pierwszej fazy eliminacji pokonali 2-0 zespół D-Link PGS. Spotkanie absolutnej krajowej czołówki było wyrównane, a sukces FX jest tym większy, że gracze tej drużyny do decydującego pojedynku awansowali z drabinki przegranych, co oznaczało konieczność zwycięstwa w dwóch potyczkach. Ostatnie wyniki wskazywały raczej na D-Link PGS, które w poprzednich tygodniach kilkukrotnie okazało się lepsze od FX w oficjalnych spotkaniach, jednak to najważniejsze, zapewniające kwalifikację na finał krajowy, rozstrzygnęli na swoją korzyść popularni „egzekutorzy”. D-Link PGS i inna czołowa polska drużyna – BENQ DELTAeSPORTS.COM szczęścia szukać będą w kolejnych turach eliminacji.

E-Sport: Zobacz najlepsze zdjęcia ubiegłego roku; problemy najlepszych zespołów - ilustracja #1

W turnieju Warcrafta 3, którego pierwsza faza kwalifikacyjna była przeznaczona wyłącznie dla graczy wywodzących się z reprezentacji Polski, najlepszy okazał się Przemysław ‘Paladyn’ Wadoń, były gracz D-Link PGS, a obecnie gwiazda zespołu Betsson Voodoo Gaming. Cały turniej przebiegł pod dyktando zawodników, którzy do niedawna tworzyli najsilniejszy w naszym kraju zespół – D-Link PGS. Drugie miejsce zajął Artur ‘Almost’ Kulesza, a trzecie przypadło Michałowi ‘Valer’ Warelisiakowi. W kwalifikacjach najlepszych polskich strategów przepadł za to dość wcześnie Tomasz ‘Terror’ Pilipiuk, jedna z największych gwiazd polskiej sceny i obok Paladyna, najbardziej rozpoznawalny rodzimy gracz na scenie międzynarodowej. Jeszcze gorszy wynik zanotował Piotr ‘sLh’ Michalski, zawodnik D-Link PGS, który w 2007 roku odniósł największy międzynarodowy sukces wśród polskich graczy – podczas WCG 2007 zajął 8 miejsce, wygrywając między innymi z późniejszym triumfatorem całej imprezy.

Pierwsza faza eliminacji w grę FIFA 09 zdominowana została przez zawodników BENQ DELTAeSPORTS.COM. Krystian 'Bondar' Bondaruk i Jakub 'Tupi' Wójcik zajęli dwa pierwsze miejsca i wywalczyli awans na krajowe finały. Zwycięstwo dwóch zawodników popularnych ‘delciaków’ potwierdza, że w tym sezonie, po raz pierwszy od wielu lat, monopolu na wygrywanie nie mają gracze najsilniejszej polskiej drużyny FIFAD-Link PGS. Zresztą zawodnicy tej dywizji otwarcie przyznają, że w FIFA 09 nie spełnia do końca ich oczekiwań i sezon uznają za stracony.

Nie jest to jednak największy problem zespołu, który od lat stanowi wizytówkę polskich sportów elektronicznych za granicami naszego kraju. W ostatnim tygodniu D-Link PGS straciło dwie dywizje, które do tej pory były silnie kojarzone z tym zespołem. Chęć zmiany barw klubowych wyraziły na początku tygodnia dziewczyny z żeńskiej dywizji Counter Strike 1.6, formacja uznawana za najmocniejszą w kraju. Według niektórych esportowych serwisów, dziewczyny już niedługo zasilą drużynę BENQ DELTAeSPORTS.COM. Koniec poprzedniego tygodnia przyniósł kolejny zaskakujący transfer. Z D-Link PGS pożegnała się grupa kierowców TrackMania Nations, którzy uznali, że wolą obecnie występować jako samodzielna drużyna. Wszystkie te straty personalne PGS-u wiąże się przede wszystkim z problemami finansowymi zespołu, jednak biorąc pod uwagę, że już w nadchodzących tygodniach zawodników tej drużyny zobaczymy na międzynarodowym turnieju w Danii, plotki o ekonomicznych problemach wydają się być mocno przesadzone.

E-Sport: Zobacz najlepsze zdjęcia ubiegłego roku; problemy najlepszych zespołów - ilustracja #2

Jednak to, że esportowe zespoły mocno odczuwają skutki światowego kryzysu ekonomicznego, jest faktem. W poprzednim tygodniu pod znakiem zapytania stanął wyjazd do Hiszpanii na turniej GameGune najlepszej polskiej i jednej z najlepszych na świecie drużyn Counter Strike 1.6WICKED eSports. Okazało się, że niemiecka organizacja ma problem z załatwieniem wszystkich formalności związanych z transportem graczy do Bilbao, i przez dwa dni wszystko wskazywało, że Polaków w Hiszpanii zabraknie. Wątpliwości rozwiał kapitan drużyny, Wiktor ‘TaZ’ Wojtas, potwierdzając obecność prowadzonego przez siebie zespołu na GameGune, jednak wszystko wskazuje na to, że drużyna nie przedłuży kończących się we wrześniu kontraktów z niemieckim WICKED eSports i kolejny raz w ostatnich miesiącach będzie zmuszona do poszukiwania nowego pracodawcy.

Na koniec mamy małą niespodziankę dla fanów fotografii. Komitet organizacyjny eSports Awards 2009, najbardziej prestiżowej nagrody w świecie sportów elektronicznych, zaprezentował fotografie nominowane w kategorii zdjęcie roku. Możecie je obejrzeć poniżej. Miło nam również poinformować, że w gronie nominowanych do tytułu gracza roku znalazł się kolejny raz Filip ‘Neo’ Kubski z zespołu WICKED eSports, zdobywca statuetki w tej kategorii z 2006 roku.

E-Sport: Zobacz najlepsze zdjęcia ubiegłego roku; problemy najlepszych zespołów - ilustracja #3

Fly100% enjoys unique PGL victory (fot. Jonas Gebhardt, mymym.com)

E-Sport: Zobacz najlepsze zdjęcia ubiegłego roku; problemy najlepszych zespołów - ilustracja #4

Moon defeated (fot. Laurent Prost, eSportsfrance.com)

E-Sport: Zobacz najlepsze zdjęcia ubiegłego roku; problemy najlepszych zespołów - ilustracja #5

Come on guys! (fot. Laurent Prost, eSportsfrance.com)

E-Sport: Zobacz najlepsze zdjęcia ubiegłego roku; problemy najlepszych zespołów - ilustracja #6

Ed Ma Loss (fot. Kara Leung, getyourtournament.com)

E-Sport: Zobacz najlepsze zdjęcia ubiegłego roku; problemy najlepszych zespołów - ilustracja #7

eSports Love (fot. Gennadii Veselkov, gameinside.ua)