Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 stycznia 2021, 11:37

Cyberpunk 2077 - CD Projekt pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko CD Projekt RED. Pod lupę została wzięta premiera Cyberpunka 2077, prace nad poprawkami oraz to, jak przebiegają zwroty.

W SKRÓCIE:
  1. UOKiK wszczął postępowanie przeciwko CD Projekt RED.
  2. Sprawdzana jest premiera Cyberpunka 2077, prace nad poprawkami oraz to, jak przebiegają zwroty.
  3. Gdyby stwierdzono nieprawidłowości, kara może wynieść nawet 10% rocznego przychodu studia.

Studio CD Projekt RED trafiło pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, urząd zainteresował się premierą Cyberpunka 2077 i problemami związanymi z grą na bazie doniesień, które pojawiły się w prasie.

Jak mówi Magdalena Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK, urząd wystąpił do przedsiębiorcy, prosząc o wyjaśnienie problemów z grą. Przedmiotem kontroli będą prace nad wprowadzeniem poprawek do produktu oraz kwestia zwrotów obiecanych przez CD Projekt RED.

Występujemy do przedsiębiorcy o wyjaśnienie problemów z grą i działań przez niego podjętych. Sprawdzimy, jak producent pracuje nad wprowadzaniem poprawek czy rozwiązaniem trudności uniemożliwiających grę na różnych konsolach, ale także jak zamierza działać w stosunku do osób, które złożyły reklamacje i są niezadowolone z zakupu w związku z brakiem możliwości odtworzenia gry na posiadanym sprzęcie mimo wcześniejszych zapewnień producenta.

Jeśli urząd stwierdzi nieprawidłowości, może zarządzić karę w wysokości 10% rocznego przychodu przedsiębiorcy lub, jak donosi Dominik Jędrzejko z bloga Nieuczciwepraktykirynkowe.pl, odstąpić od jej wymierzenia i wydać decyzję zobowiązującą do wydania konsumentom, którzy kupili grę na konsole starej generacji, dodatkowych bonusów w postaci treści cyfrowych, gadżetów lub zwrotów części ceny sprzedaży.

To nie jedyne problemy polskiego studia. Kilka dni temu poinformowaliśmy o tym, że firmy postanowiły złożyć pozew zbiorowy przeciw CDP RED. Mowa tutaj o dwóch amerykańskich kancelariach prawniczych – The Schall Law Firm z Los Angeles oraz Rosen Law Firm z Nowego Jorku.

Jednak gdy popatrzymy na sprzedaż gry, to polska ekipa nie może narzekać. W oficjalnym raporcie podano, że Cyberpunk 2077 znalazł ponad 13 milionów nabywców, wliczając w te dane wszystkie zwroty na każdej z platform. Zobaczymy jednak, jak rozwinie się sytuacja z UOKiK i czy będzie miała wpływ na cenę akcji w podobnym wymiarze co po usunięciu gry z PS Store.

  1. Wszystko o Cyberpunk 2077
  2. Recenzja gry Cyberpunk 2077 - samuraju, masz świetne RPG do ogrania
  3. Cyberpunk 2077 na PS4 to katastrofa. Miałeś spalić miasto, nie konsolę, samuraju
  4. Cybeprunk 2077 – poradnik