Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 grudnia 2020, 12:29

autor: Bartosz Świątek

Cyberpunk 2077 - kilka firm składa pozwy zbiorowe wobec CD Projekt

Kiepski stan techniczny gry Cyberpunk 2077 na konsolach poprzedniej generacji, a także ukrywanie prawdy na ten temat przez zarząd CD Projektu poskutkowały kilkoma pozwami zbiorowymi składanymi przez amerykańskie firmy. Podobny krok może planować też rodzima kancelaria.

W SKRÓCIE:

  1. dwie amerykańskie kancelarie prawnicze składają pozwy zbiorowe wobec CD Projekt;
  2. wcześniej pojawiły się informacje o tym, że podobną możliwość rozpatruje także warszawska firma OWL Legal;
  3. pozwy mają związek z ukrywaniem prawdy na temat stanu konsolowych wersji Cyberpunka 2077;
  4. CD Projekt zapowiedział, że będzie się bronił przed wszelkimi podobnymi roszczeniami.

Dwie amerykańskie kancelarie prawnicze – The Schall Law Firm z Los Angeles oraz Rosen Law Firm z Nowego Jorku – poinformowały w komunikatach prasowych o tym, że składają pozwy zbiorowe wobec polskiej firmy CD Projekt (via Wccftech). Ma to związek z oskarżeniami o ukrywanie informacji na temat problemów Cyberpunka 2077 na konsolach poprzedniej generacji (PlayStation 4 oraz Xboksie One).

Zgodnie z treścią skargi, Spółka złożyła na rynku fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia. Gorąco oczekiwana gra wideo Cyberpunk 2077 od CD Projektu była w zasadzie niegrywalna na konsolach Xbox i PlayStation aktualnej generacji, ze względu na ogromną liczbę błędów i innych problemów. Sony, Microsoft i Spółka (mowa o CD Projekcie - przyp. red.) zostały zmuszone do zaoferowania zwrotu pieniędzy klientom, którzy kupili Cyberpunka 2077, co skutkowało usunięciem gry przez Sony z PlayStation Store. Reputacja firmy znacznie ucierpiała na skutek nieudanej premiery Cyberpunka 2077. W oparciu o te fakty twierdzimy, że publiczne oświadczenia Spółki były nieprawdziwe i w istotny sposób wprowadzały w błąd w okresie, którego dotyczy pozew zbiorowy. Kiedy rynek poznał prawdę o CD Projekt, inwestorzy ponieśli straty - czytamy w komunikacie The Schall Law Firm.

Zgodnie z treścią pozwu, pozwani w całym omawianym okresie składali fałszywe i/lub wprowadzające w błąd oświadczenia i/lub nie ujawnili tego, że: 1) Cyberpunk 2077 był praktycznie niegrywalny na konsolach Xbox lub Playstation aktualnej generacji, ze względu na ogromną liczbę błędów; 2) w rezultacie Sony usunie Cyberpunk 2077 ze sklepu Playstation, a Sony, Microsoft i CD Projekt będą zmuszone do zaoferowania pełnego zwrotu pieniędzy za grę; 3) w rezultacie CD Projekt poniesie uszczerbek na reputacji i szkodę majątkową; oraz 4) w związku z tym, oświadczenia pozwanych w kwestii działalności, operacji i perspektyw, były w istotnym stopniu nieprawdziwe i wprowadzały w błąd lub nie zawsze miały racjonalne podstawy. Kiedy prawda została ujawniona rynkowi, inwestorzy ponieśli szkodę – czytamy w notce The Rosen Law Firm.

W komunikacie cytowanym przez portal Bankier.pl, CD Projekt zapowiedział, że „podejmie aktywną obronę przed wszelkimi tego typu roszczeniami”. Warto odnotować, że najprawdopodobniej nie są to jedyne podmioty planujące podobne kroki wobec polskiego studia. 18 grudnia na forum wspomnianego portalu Bankier.pl pojawił się post autorstwa niejakiego Mikołaja Orzechowskiego – warszawskiego adwokata z firmy OLW Legal i równocześnie inwestora, który również rozpatruje wytoczenie pozwu zbiorowego.

Szanowni Państwo, nazywam się Mikołaj Orzechowski, jestem warszawskim adwokatem i jednocześnie inwestorem CDPR. W związku z ostatnimi wydarzeniami - a w szczególności zawieszeniem sprzedaży produktu CYBERPUNK 2077, aktualnie analizujemy wraz z zespołem kancelarii przesłanki do wytoczenia pozwu zbiorowego wraz ze złożeniem zawiadomienia o możliwości popełnieniu przestępstwa z ar.t 286 kk. - wprowadzenie w błąd celem uzyskania korzyści majątkowej. Osoby zainteresowane uczestnictwem w powyższym, zapraszam do kontaktu na mail [email protected]. Kontakt jest absolutnie bezpłatny, mój wpis ma na celu zweryfikowanie, czy podejmować się powyższych czynności samemu, czy jest więcej osób w sytuacji podobnej do mnie. Przygotowujemy także materiał wraz z jednym z portali internetowych, na temat praw, przysługujących inwestorom, w razie tak jaskrawie, niezgodnej ze stanem faktycznym, postawy zarządu - vide informacje o tym, iż gra jest gotowa, przy uwzględnieniu kilkukrotnych opóźnień premiery, a także oświadczeń, w których wspomniany zarząd przyznaje się, iż nie dochował należytej staranności w przedmiocie opracowania gry na platformę PS4 – czytamy.

Należy zaznaczyć, że podobne sytuacje nie zawsze kończą się głośnymi sprawami sądowymi – przykładowo w styczniu zeszłego roku wspomniane powyżej kancelarie The Schall Law Firm oraz Rosen Law Firm wytoczyły proces wobec koncernu Activision Blizzard niedługo po tym, jak firma ta zakończyła współpracę z twórcami serii Destiny – studiem Bungie. Do dziś nie wiemy, czy coś się w tej sprawie wydarzyło – niewykluczone, że doszło do jakiegoś rodzaju ugody i pozwy zostały wycofane. Trudno powiedzieć, czy podobnie będzie w przypadku CD Projektu. Pozostaje nam tylko uważnie przyglądać się rozwojowi sytuacji.

  1. Recenzja gry Cyberpunk 2077 - samuraju, masz świetne RPG do ogrania
  2. Cyberpunk 2077 na PS4 to katastrofa. Miałeś spalić miasto, nie konsolę, samuraju
  3. Cybeprunk 2077 – poradnik
  4. Wszystko o Cyberpunk 2077
  5. Cyberpunk 2077 - strona oficjalna