Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lipca 2014, 15:08

AMD Mantle prawdopodobnie ze wsparciem Rockstar Games, Creative Assembly, Treyarch i innych

Serwis VideoCardz.com podzielił się niepotwierdzoną oficjalnie informacją o kolejnych studiach, które nawiązały współpracę z firmą AMD. Mogłoby to oznaczać wsparcie dla technologii Mantle ze strony takich tytułów jak Grand Theft Auto V, Call of Duty: Advanced Warfare, Alien: Isolation, Rise of the Tomb Raider czy Dying Light.

Gry z oficjalnie zapowiedzianym wsparciem dla Mantle (wybrane):
  • Battlefield 4
  • Thief
  • Star Citizen
  • Dragon Age: Inkwizycja
  • Sniper Elite III: Afrika

Wygląda na to, że firma AMD nabiera rozpędu w uzyskiwaniu wsparcia od twórców gier dla swojej technologii Mantle. Według „ekskluzywnych” informacji serwisu VideoCardz.com, producent kart grafiki marki Radeon nawiązał współpracę ze studiami takimi, jak Rockstar Games, Treyarch, Creative Assembly, Techland, Crystal Dynamics i Frontier Developments, zapraszając je do udziału w prywatnym programie beta. Nawet jeśli informacja ta jest prawdziwa (brak bowiem jej poświadczenia w innych źródłach), nie musi to jeszcze oznaczać wsparcia ze strony deweloperów dla Mantle, choć na pewno oznaczałoby przynajmniej ich udział w programie Gaming Evolved. Niemniej, prawdopodobieństwo zapewnienia obsługi omawianej technologii przez owych producentów wydaje się w tej sytuacji wysokie.

Czy dzięki nowym grom Mantle zwiększy swoje szanse w walce z DirectX?
Czy dzięki nowym grom Mantle zwiększy swoje szanse w walce z DirectX?

Więc jakie gry miałyby konkretnie wesprzeć Mantle, jeśli wierzyć serwisowi VideoCardz.com? Lista niepotwierdzonych tytułów wygląda następująco:

Co ciekawe, również w sekcji produkcji, które na pewno będą obsługiwały Mantle, jest kilka pozycji, o których do tej pory nie słyszeliśmy – Battlefield: Hardline, Dying Light, Rise of the Tomb Raider i The Sims 4.

Obecność wielu z tych gier na liście jest niewątpliwie zaskakująca i może okazać się potężną kartą przetargową w rękach AMD, jeśli współpraca z ich twórcami faktycznie dojdzie do skutku (dotyczy to zwłaszcza GTA V). Te natomiast, które powstają na silnikach Frostbite 3 albo CryEngine 3, nie wywołują takiego zdziwienia, biorąc pod uwagę, że producent Radeonów już w momencie ujawnienia omawianej technologii (we wrześniu tamtego roku) chwalił się wsparciem ze strony twórców Battlefielda 4, a w kwietniu poinformował o dołączeniu do spółki studia Crytek. Pełną listę gier, które serwis VideoCardz.com łączy z Mantle, znajdziecie pod tym adresem.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Wpadł w sidła elektronicznej rozrywki przez starszego brata – kolekcjonera gier i gracza. Przez lata młodości nie miał własnego sprzętu nadającego się do grania, więc inwestował czas w wertowanie GOL-owskiej Wielkiej Encyklopedii Gier (i CD-Action). Swoje przeznaczenie dopełnił krótko po maturze, w 2013 roku, wysyłając CV do krakowskiej redakcji. Zdobył wykształcenie dwuklasowca – bibliotekarza/infobrokera – ale zamiast pójść w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni, wolał kontynuować karierę autora wiadomości ze świata (i nie tylko). Po paru latach wiercenia dziury w brzuchu połowie redakcji wyszarpał miejsce w gronie pracowników GRYOnline.pl i w 2017 r. przeniósł się do Krakowa. Zanim wyfrunął stamtąd do Poznania (w 2020 r.), zdążył zostać zapamiętany jako ten koleś, który bywa na tolkienowskich konwentach, jeździ paskudnym Subaru Imprezą i wywija mieczem na firmowym parkingu. Dziś z dystansu dogląda Encyklopedię Gier i Serwis Informacyjny.

więcej