Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4PS3XONEX360
Okładka Call of Duty: Advanced Warfare (PC)

Call of Duty: Advanced Warfare

Kolejna odsłona kultowej serii strzelanin FPS, zapoczątkowanej przez firmę Activision w 2003 roku.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | multiplayer | kooperacja | strzelanki

Okładka Call of Duty: Advanced Warfare (PC)

data premiery gry:

4lis2014

XONE PS4 PC PS3 X360

Call of Duty: Advanced Warfare to kolejna odsłona jednej z najpopularniejszych serii gier wideo. Jest to pierwsza część wyprodukowana przez studio Sledgehammer Games, założone w 2009 roku przez Glena Schofielda i Michaela Condrey’a (byłych pracowników Visceral Games), które współtworzyło wcześniej Modern Warfare 3. Produkcja skupia się na zaprezentowaniu futurystycznego pola walki, gdzie wykorzystywane są rozmaite gadżety. Żołnierze wyposażeni są w egzoszkielety, dzięki którym stają się silniejsi, mogą skakać na wielkie odległości, używać zaawansowanego technologicznie kamuflażu czy też wspinać się po pionowych ścianach budynków. Oprócz tego na polu walki wykorzystywane są niewielkie latające drony, pojazdy unoszące się w powietrzu (hoverbikes), a także osłony rozstawianie w czasie wymiany ognia.

Akcja produkcji rozpoczyna się w przyszłości, dokładnie w roku 2052. Prywatna korporacja militarna ATLAS Corporation, dowodzona przez Jonathana Ironsa (w tej roli znany aktor Kevin Spacey), chce uratować ludzkość, starającą się stanąć na nogi po globalnym, terrorystycznym ataku na wojsko i kluczową infrastrukturę. Gracz wciela się w jednego z żołnierzy, korzystającego w walce z zaawansowanych technologicznie urządzeń, w tym wspomnianego egzoszkieletu. Naszym zadaniem, wraz z resztą doskonale przeszkolonego oddziału, jest przywrócenie porządku na pogrążonym w chaosie świecie.

Rozgrywka opiera się na wykorzystywaniu niezwykłych możliwości futurystycznego uzbrojenia. Dodatkowo twórcy zatroszczyli się o większą swobodę podczas misji, dzięki czemu możliwe jest stosowanie różnych strategii w czasie walki oraz ulepszanie dostępnego asortymentu. Podczas starć strzelamy z pistoletów i karabinów wykorzystujących zwykłą amunicję, choć do dyspozycji otrzymamy także broń energetyczną oraz inne nowoczesne gadżety. Kilka z tych nowości znalazło się także w usprawnionym trybie multiplayer.

Advanced Warfare jest pierwszą odsłoną serii Call of Duty, która powstawała przez trzy lata. Dzięki temu studio Sledgehammer Games mogło skupić się nie tylko na stworzeniu wciągającej rozgrywki, ale także zatroszczeniu się o znacznie lepszą oprawę graficzną, niż miało to miejsce w przypadku poprzednich części. Zastosowano m.in. nową technologię skanowania twarzy i ich animacji, przez co postacie pojawiające się w grze są dużo bardziej naturalne.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 3426 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,2 / 10 na podstawie 2165 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 144,90 PLN

Gry podobne do Call of Duty: Advanced Warfare

Klasyfikacja PEGI Call of Duty: Advanced Warfare

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Call of Duty: Advanced Warfare

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-530 2.93 GHz/AMD Phenom II X4 810 2.26 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450/Radeon HD 5870 lub lepsza
 • 55 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-2500K 3.30 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
 • 55 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1 64-bit
Recenzja gry Call of Duty: Advanced Warfare - CoD wkracza w przyszłość
Recenzja gry Call of Duty: Advanced Warfare - CoD wkracza w przyszłość

Recenzja 5 listopada 2014, 13:14

To, co rzuca się w oczy już niemal od samego początku to fakt, iż giniemy i zabijamy znacznie częściej niż w poprzednich odsłonach. Sytuacja na polu bitwy zmienia się doprawdy błyskawicznie, wszyscy są w nieustannym ruchu, a całość najlepiej opisuje chyba określenie kontrolowany chaos. Odnalezienie się w całym tym zamieszaniu zajęło mi wprawdzie trochę czasu, jednak w momencie, w którym w końcu przyzwyczaiłem się do wykonywania podniebnych skoków i używania uników, świetnej zabawy nie było końca. Być może nie jest to najbardziej realistyczna i taktyczna rozgrywka, jaką można sobie wyobrazić, ale daje po prostu mnóstwo frajdy i co najważniejsze – satysfakcji. Na ten ostatni element składa się bez wątpienia nie tylko lekko usprawniony model strzelania, ale także wprowadzony system tzw. supply drops, czyli paczek z kosmetycznymi przedmiotami oraz zmodyfikowanymi pukawkami. Otrzymujemy je za zdobywanie poszczególnych osiągnięć lub po prostu losowo, bez względu na to, jak poradziliśmy sobie na polu bitwy. Przedmiotów do odblokowania jest naprawdę cała masa – począwszy od butów, przez pancerze czy choćby egzoszkielety, a na hełmach kończąc i to przynajmniej w kilku zróżnicowanych wariantach. I choć większość rozgrywki spędzamy widząc jedynie lufę naszego karabinu, wierzcie mi – na modyfikowaniu wyglądu wojaka można spędzić zawstydzająco dużo czasu.

XONE
PS4
PC
PS3
X360