Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePCPS4XONE
Okładka Elite: Dangerous (PC)

Elite: Dangerous

Elite IV

Kosmiczny symulator, będący czwartą odsłoną cyklu Elite. Za produkcję Elite: Dangerous ponownie odpowiada David Braben i ekipa deweloperska studia Frontier. Akcja gry toczy się w odległej przyszłości.

Symulacje | science fiction | ekonomiczne | symulator kosmiczny | kosmiczne | multiplayer | crowdfunding | kooperacja | Oculus Rift | HTC Vive | rzeczywistość wirtualna

Okładka Elite: Dangerous (PC)

data premiery gry:

16gru2014

PC

6paź2015

XONE

27cze2017

PS4

Elite: Dangerous to czwarta część serii sandboksowych symulatorów kosmicznych Elite. Produkcję opracowało studio Frontier Developments pod wodzą Davida Brabena, twórcy wszystkich dotychczasowych odsłon gry.

Fabuła

Akcja Elite: Dangerous toczy się w odległej przyszłości, w czasach, gdy ludzkość skolonizowała niezliczone systemy planetarne. W stworzonym przez autorów uniwersum dominującą rolę odgrywają trzy supermocarstwa – Imperium, Federacja oraz Przymierze. Nie kontrolują one jednak całej zamieszkanej przestrzeni kosmicznej ani nawet jej większości. Poza strefą ich wpływów panuje anarchia i bezprawie, ale potencjalne profity możliwe do uzyskania w tych układach często warte są ryzyka.

Istota gry jest prosta – na starcie otrzymujemy mały statek i niewielką ilość gotówki, a następnie zostaniemy rzuceni na realistycznie odwzorowaną Drogę Mleczną ze wszystkimi znanymi ciałami niebieskimi oraz czterystoma miliardami układów gwiezdnych stworzonych z zachowaniem skali, praw fizyki i aktualnej wiedzy astronomicznej.

Tylko od nas samych zależy, w jaki sposób potoczy się dalsza rozgrywka. Sami decydujemy, czy stać się gwiezdnym kupcem, przemytnikiem, piratem, łowcą nagród, zabójcą, odkrywcą, górnikiem lub dowolnie połączymy te aktywności.

Gameplay

Gra posiada złożony model symulacji lotu w warunkach zerowej grawitacji i atrakcyjną mechanikę starć w przestrzeni kosmicznej. Równie ciekawa jest kariera handlowa. Na skutek działań gracza oraz procedur symulacji świata, galaktyka ulega ciągłym zmianom, które wpływają na ekonomię, bezpieczeństwo, czy siłę i wzajemne stosunki pomniejszych frakcji w każdym zamieszkanym systemie. Przekłada się to na ceny i ilości towarów, rodzaje dostępnych misji, aktywność piratów, czy konflikty w przestrzeni kosmicznej, w których mogą uczestniczyć gracze. Udział pilotów w konsekwencji przyczynia się do zmiany układu sił w galaktyce.

O najciekawszych wydarzeniach w galaktyce - zarówno tych wywołanych przez graczy, jak i zaplanowanych przez autorów gry - można przeczytać w codziennych wiadomościach, dostępnych na każdej stacji. Na graczy, którzy wybiorą karierę odkrywcy i zdecydują się opuścić cywilizowaną przestrzeń, czekają miliardy gwiazd, planet, mgławic, czy czarnych dziur do odkrycia. Długie i niebezpieczne wyprawy w nieznane przynoszą - oprócz podróżniczej sławy i własnej satysfakcji - konkretne profity w postaci wysokiego wynagrodzenia za informacje o szczególnie interesujących obiektach astronomicznych.

Cross-play multiplayer

Akcja Elite: Dangerous rozgrywa się w stu procentach online, w jednym dynamicznym świecie wspólnym dla wszystkich graczy. W jego ramach twórcy oferują jednak kilka trybów zabawy. Podstawowym jest open play, czyli otwarty multiplayer. Prócz niego dostępne są również private group - gra w grupie znajomych, oraz solo - zabawa bez interakcji z innymi graczami. Elastyczność całego rozwiązania polega na tym, że istnieje możliwość przełączania pomiędzy tymi trybami, za wyjątkiem sytuacji, gdy za gracza jest wyznaczona nagroda. Gracze bawiący się na PlayStation 4, Xboksie One i komputerach PC dzielą tą samą galaktykę, przez co mogą wpływać na te same wydarzenia, mimo że nie dochodzi między nimi do bezpośrednich interakcji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 675 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,1 / 10 na podstawie 339 głosów czytelników.

Gry podobne do Elite: Dangerous

Klasyfikacja PEGI Elite: Dangerous

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Elite: Dangerous

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Quad Core 2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 260/Radeon 4870 HD lub lepsza
  • Windows 7/8
Recenzja gry Elite: Dangerous - w kosmosie nikt nie usłyszy Twojego marudzenia
Recenzja gry Elite: Dangerous - w kosmosie nikt nie usłyszy Twojego marudzenia

Recenzja 27 stycznia 2015, 14:46

Trzy supermocarstwa – Federacja Ziemska, Imperium Achenarskie i Przymierze Światów Niepodległych – próbują na swój sposób uporządkować ten buzujący, gotujący się tygiel. Federacja mieniąca się strażnikiem wartości demokratycznych i praw człowieka jest w rzeczywistości skorumpowanym, skonfliktowanym wewnętrznie i opanowanym przez korporacje molochem. Imperium chce uchodzić za wzór ładu i uniwersalnego porządku, podczas gdy większość swojej potęgi zawdzięcza usankcjonowanemu niewolnictwu. Z kolei jedynym elementem jednoczącym członków Przymierza jest strach przed pozostałymi potęgami. Pomiędzy frakcjami z rzadka dochodzi do otwartych konfliktów, natomiast na porządku dziennym są wojny propagandowe czy wykorzystywanie mediów dla swoich korzyści. Życie jednostki w takim świecie niewiele jest warte. Kto przejmie się losem dotkniętych klęską żywiołową mieszkańców planety na krańcach cywilizacji? Kogo obchodzi życie tysięcy zniewolonych i wystawionych na sprzedaż pracowników opuszczonej kolonii wydobywczej?

PC
XONE
PS4