Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 stycznia 2021, 18:06

autor: Tomek Borys

Activision Blizzard jest warte najwięcej w swojej historii

Activision Blizzard może zaliczyć ostatnie miesiące jako niezwykle pomyślne. Wartość firmy nigdy nie była tak wysoka, na co wpływ miała między innymi pandemia COVID-19.

Jak donosi PC Gamer, powołując się na informacje The Wall Street Journal, szacowana wartość Activision Blizzard przebiła właśnie granicę 72 miliardów dolarów i jest to wynik historyczny. Akcje firmy kosztują obecnie 95 dolarów - najwięcej od 1984 roku, kiedy oczywiście było ich znacznie mniej. Od grudnia 2020 roku giełdowa wartość Activision Blizzard nieustannie rosła. Wpływ na sukces jednego z największych gigantów branży gier miały przede wszystkim dwa czynniki: pandemia oraz rosnący w siłę rynek mikropłatności.

Podczas gdy wiele innych sektorów gospodarki sięga dna i zastanawia się, jak przetrwać kolejny lockdown, twórcy gier komputerowych świętują sukcesy. Trudno się temu dziwić - wiele spośród osób znajdujących się w przymusowej izolacji wybiera gry jako sposób na urozmaicenie okresu nudy i bezczynności. Między innymi to zjawisko umożliwiło Activision Blizzard wspinaczkę na szczyt wykresów giełdowych.

Activision Blizzard jest warte najwięcej w swojej historii - ilustracja #1
World of Warcraft to jedna z najbardziej dochodowych produkcji Blizzarda

Ponad połowa zysku, jakim może pochwalić się firma, pochodzi z mikropłatności, które w 2020 roku zdominowały rynek gier. Aż 1,2 miliarda dolarów zapłacili w ten sposób użytkownicy gier Activision Blizzard w ostatnim kwartale finansowym. Spora część dochodów z mikropłatności pochodzi z wydanego w ubiegłym roku Call of Duty: Warzone - pierwszej w historii serii produkcji free-to-play przeznaczonej na PC i konsole, mogącej poszczycić się olbrzymią popularnością.

Activision Blizzard jest warte najwięcej w swojej historii - ilustracja #2
Call of Duty: Warzone okazało się olbrzymim sukcesem

Sukces Activision Blizzard nie jest odosobniony - pandemia wpłynęła pozytywnie także na ogólną sprzedaż gier, z której przychód w 2020 roku w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy przekroczył 4 miliardy funtów – więcej niż łączna suma z rynku filmowego i serialowego. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyjcie do podsumowania wyników branży gier w 2020 roku.