Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 marca 2015, 12:40

Nvidia zapowiada nowe urządzenie z rodziny Shield - konsolę opartą na systemie Android

Podczas trwającej konferencji GDC 2015 firma Nvidia zapowiedziała, że w maju na rynku pojawi się jej konsola stacjonarna Shield. Oparte na systemie Android urządzenie o wydajnym mobilnym procesorze będzie zdolne do streamowania gier z PC na ekran telewizora.

Podczas trwającej obecnie konferencji GDC 2015 koncern Nvidia zaprezentował swoją stacjonarną konsolę Shield. Oparte na systemie Android urządzenie charakteryzuje się możliwością odtwarzania filmów w rozdzielczości 4K oraz wykorzystaniem zapowiedzianego w styczniu mobilnego superprocesora Tegra X1 i – tak jak poprzednio wydany tablet oraz konsola przenośna z rodziny Shield – pozwoli nam na streamowanie rozgrywki z PC na ekran telewizora.

Sprzęt

Nowy Shield ma wspierać komputery z kartą graficzną GeForce, zaś sama konsola będzie wyposażona w obsługę DirectX 12. Najważniejszym elementem jest jednak wspomniany wcześniej procesor – Tegra X1 mieści w sobie ośmiordzeniowe, 64-bitowe CPU oraz 256 rdzeni graficznych CUDA. Prezes Nvidii, Jen-Hsun Huang, stwierdził, że w porównaniu do Xboksa 360 wynalazek jego firmy osiąga dwa razy lepsze wyniki, ma sześć razy więcej pamięci RAM, a do działania potrzebuje pięć razy mniej energii. Oprócz tego do Shielda dołączony zostanie kontroler o baterii pozwalającej na 40 godzin gry, zaś oddzielnie będzie można dokupić pilot, działający w oparciu o Bluetooth. Ponadto wraz z konsolą zadebiutuje płatna pełna wersja usługi GRID, pozwalająca na streamowanie szeregu produkcji bez potrzeby ich uprzedniego pobierania. Jak twierdzi Huang, GRID zrobi dla gier to, co „Netflix dla seriali, a Spotify dla muzyki”. W jego ramach subskrybenci będą mogli zagrać w szereg najnowszych tytułów (w momencie premiery ich liczba przekroczy 50, a oferta ma być rozszerzana co tydzień), a także kupować nadchodzące hity – chociażby planowane na najbliższe miesiące Wiedźmin 3: Dziki Gon czy Batman: Arkham Knight.

Konsola Shield przyciąga także estetycznym, nowoczesnym wyglądem. - Nvidia zapowiada nowe urządzenie z rodziny Shield - konsolę opartą na systemie Android - wiadomość - 2015-03-04
Konsola Shield przyciąga także estetycznym, nowoczesnym wyglądem.

Tytuły dedykowane

Poza samym streamowaniem z PC konsola będzie miała wystarczająco dużo mocy, by odpalać własne gry. Imponująco przedstawia się lista deweloperów, którzy wyrazili chęć współpracy z Nvidią przy tworzeniu nowego urządzenia. Jak obiecują przedstawiciele firmy, w momencie premiery konsoli jej posiadacze będą mogli zagrać w szereg tytułów, działających na systemie Android. Wśród nich zapowiedziano konwersje takich hitów jak Crysis 3, Resident Evil 5, Borderlands 2 oraz Borderlands: The Pre-Sequel!, a także Doom 3 BFG Edition. Podczas konferencji na GDC zaprezentowano działanie niektórych z tych produkcji w 30 klatkach na sekundę. Ambicje Nvidii na tym się jednak nie kończą i koncern ma nadzieję na to, że uda się przekonać kolejnych twórców do przeniesienia swoich hitów na Androida.

Borderlands: The Pre-Sequel! to tylko jeden szeregu znanych tytułów, w które zagramy na urządzeniu Nvidii. - Nvidia zapowiada nowe urządzenie z rodziny Shield - konsolę opartą na systemie Android - wiadomość - 2015-03-04
Borderlands: The Pre-Sequel! to tylko jeden szeregu znanych tytułów, w które zagramy na urządzeniu Nvidii.

Jeśli konsola nie zaliczy opóźnienia, to możemy się jej spodziewać w maju. Zapowiadana cena to 199 dolarów w zestawie z jednym kontrolerem. To stosunkowo niewysoka cena za urządzenie, które – jeżeli będzie odpowiednio rozwijane – może odebrać wielu potencjalnych klientów Sony i Microsoftowi. A że silniejsza konkurencja niemal zawsze dobrze wpływa na rynek, nie pozostaje nic innego, jak trzymać za Shield kciuki.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Nvidia
  2. Oficjalna strona internetowa targów Game Developers Conference 2015