Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

12. Gry PlayStation 1

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 12. Gry na platformę Sony PlayStation 1 ułożone według popularności.

PS1
Tematyki
The City of Lost Children
The City of Lost Children

Przygodowe 31 marca 1997

Bazująca na francuskiej produkcji filmowej gra przygodowa, w której gracze wcielają się w dziecko szukające swoich uprowadzonych przyjaciół. W tytule nieobecne są elementy walki – zabawa ogranicza się do eksploracji miasta, rozwiązywaniu zagadek i wyszukiwaniu potrzebnych przedmiotów.

Um Jammer Lammy
Um Jammer Lammy

Towarzyskie 18 marca 1999

Spin-off gry PaRappa the Rapper, opracowany przez studio NanaOn-Sha. Gracze wcielają się w tytułową Lammy, która próbuje nie spóźnić się na swój wymarzony koncert. Zabawa w UmJammer Lammy polega na wciskaniu określonych przycisków w wyznaczonym momencie – im dokładniejsi jesteśmy, tym wyższa jest zdobyta przez nas ocena.

Tom and Jerry in House Trap
Tom and Jerry in House Trap

Akcji 24 listopada 2000

Gra akcji, w której wcielamy się w tytułowych bohaterów oraz bierzemy udział w zabawie w kotka i myszkę. Zabawa w Tom and Jerry in House Trap polega na zastawianiu pomysłowych pułapek na niczego niespodziewającego się przeciwnika i okładaniu go przedmiotami codziennego użytku. Zmagania wygrywa zawodnik, któremu jako pierwszemu uda się wyczerpać pasek życia swojego adwersarza.

Tobal No. 1
Tobal No. 1

Bijatyki 2 sierpnia 1996

Bijatyka, w której gracze biorą udział w turnieju sztuk walki, organizowanym na tytułowej planecie. Gra jest warta świeczki, gdyż zwycięzca przejmie kontrolę nad zasobami Molmoranu – rzadkiego i niebywale cennego surowca. Cechą charakterystyczną Tobal No. 1 jest obecność trybu fabularnego, w którym przemierzamy trójwymiarowe podziemia, obserwując akcję z perspektywy trzeciej osoby.

Torneko: The Last Hope
Torneko: The Last Hope

RPG 15 września 1999

Spin-off serii Dragon Quest, w którym głównym bohaterem jest wędrowny kupiec Torneko. Gra jest dwuwymiarowym japońskim RPG-iem akcji, skupiającym się na zwiedzaniu kolejnych lochów, zbieraniu skarbów i eliminowaniu hord wrogów.

Threads of Fate
Threads of Fate

RPG 14 października 1999

Zręcznościowy japoński action RPG, którego unikalnym elementem jest dwoje różniących się charakterem, celem i stylem walki bohaterów. Dla każdego z nich twórcy przygotowali odrębną historię.

Ridge Racer (1994)
Ridge Racer (1994)

Wyścigi 3 grudnia 1994

Ridge Racer to gra wyścigowa, będąca tytułem startowym konsoli PlayStation 1. Gracz zasiada za kierownicą jednego z dziewięciu odmiennych aut i uczestniczy w emocjonujących wyścigach z limitem czasowym. Do jego dyspozycji oddano parę poziomów trudności, kilka wyzwań oraz tryb wyścigu z czasem. Od jego umiejętności zależy, czy uda mu się pokonać diabelsko szybki samochód „the 13th Racing”. Produkcja zapoczątkowała długi cykl pod tą samą nazwą.

Alundra 2: A New Legend Begins
Alundra 2: A New Legend Begins

RPG 18 października 1999

Kontynuacja japońskiego action RPG-a, która w dużym stopniu zrywa z oryginałem, oferując nowy styl graficzny, lepszą oprawę audiowizualną i dużo mniej poważną stylistykę. Tytuł, w przeciwieństwie do wielu innych reprezentantów gatunku, oferuje wiele wyzwań logicznych.

Jet Rider 2
Jet Rider 2

Wyścigi 31 października 1997

Gra wyścigowa, w której dziesięcioro uczestników rywalizuje ze sobą na specjalnych skuterach powietrznych, potrafiących poruszać się zarówno nad ziemią, jak i nad wodą. Do dyspozycji graczy oddano dwadzieścia tras, z czego dziesięć pochodzi z poprzedniej odsłony serii, zatytułowanej Jet Moto. Cechą charakterystyczną produkcji jest bardzo wysoki poziom trudności zawodów.

Ace Combat 2
Ace Combat 2

Akcji 30 maja 1997

Druga odsłona strzelaniny powietrznej, która zgrabnie łączy elementy zręcznościowe i symulacyjne. Wydana ekskluzywnie na PlayStation 1 produkcja jest kontynuacją Air Combat z 1997 roku.

International Track & Field
International Track & Field

Sportowe 31 maja 1996

Pierwsza odsłona serii gier sportowych, która została wydana na PlayStation 1 i wykorzystuje grafikę 3D. Produkcja pozwala sprawdzić się graczom w jedenastu dyscyplinach sportowych. Każda z nich została zaprezentowana w zręcznościowym ujęciu.

C-12: Final Resistance
C-12: Final Resistance

Akcji 6 kwietnia 2001

Futurystyczna gra akcji, w której gracz wciela się w wyposażonego w cybernetyczne implanty żołnierza, broniącego planetę przed inwazją obcych. Zadanie to protagonista wykonuje początkowo za pomocą laserowego miecza, później zaś także przy użyciu broni palnej. Produkcja była jednym z ostatnich wysokobudżetowych tytułów wydanych na pierwszą konsolę firmy Sony.

Clock Tower II: The Struggle Within
Clock Tower II: The Struggle Within

Przygodowe 12 marca 1998

Trzecia odsłona cyklu przygodowych horrorów wykorzystujących mechanikę point & click. Produkcja nie nawiązuje fabularnie do poprzednich części i wprowadza kilka nowości, jak opcja przełączania się pomiędzy dwiema osobowościami głównej bohaterki.

Ronin Blade
Ronin Blade

Akcji 31 sierpnia 1999

Przygodowa gra akcji osadzona w feudalnej Japonii. Gracz może wcielić się w bezpańskiego samuraja albo kobietę wyszkoloną w tajnikach ninjutsu. Każde z nich posiada unikalny wątek fabularny. Rozgrywka kładzie duży nacisk na walkę i oferuje zaawansowany system toczenia pojedynków oraz możliwość rozwijania protagonistów i broni.

Constructor
Constructor

Strategiczne 1 października 1998

Humorystyczna strategia ekonomiczna, w której przejmujemy kontrolę nad własną firmą budowlaną, a naszym celem jest bezpardonowa rywalizacja z branżową konkurencją. Wznosząc odpowiednie warsztaty oraz domy na wynajem staramy się jednocześnie – przy pomocy niekoniecznie zgodnych z prawem środków – spowolnić rozwój naszych rywali.

Pandemonium 2
Pandemonium 2

Zręcznościowe 30 września 1997

Pandemonium 2 to kontynuacja popularnej platformówki z 1996 roku. Fabuła gry osnuta jest wokół tajemnicy "komety nieograniczonych możliwości", przelatującej nad krainą Lyr raz na 300 lat. Znani z pierwszej odsłony bohaterowie: Nikii i Fergus muszą stawić czoła złej królowej, która pragnie wykorzystać kometę do swych niecnych celów.

Star Wars: Rebel Assault II - The Hidden Empire
Star Wars: Rebel Assault II - The Hidden Empire

Akcji 7 lipca 1995

Kontynuacja hitu z 1993 roku na licencji jednej z najpopularniejszych filmowych franczyz. Podobnie jak poprzednik, tytuł jest interaktywnym filmem, w którym gracz co pewien czas jest stawiany przed różnymi wyzwaniami zręcznościowymi.

Play with the Teletubbies
Play with the Teletubbies

Zręcznościowe 8 sierpnia 2000

Kolejna gra edukacyjna, dzięki której dzieci mogą bawić się i uczyć wspólnie z czterema sympatycznymi bohaterami, znanymi z telewizyjnego serialu produkcji BBC, czyli tytułowymi Teletubisiami.

Warhammer: Dark Omen
Warhammer: Dark Omen

Strategiczne 7 kwietnia 1998

Strategia czasu rzeczywistego, której akcję osadzono w uniwersum popularnej gry bitewnej Warhammer Fantasy Battle. Produkcja stanowi kontynuację wydanej w 1996 roku Warhammer: Shadow of the Horned Rat i przynosi szereg usprawnień w oprawie i mechanice zabawy.

Final Doom
Final Doom

Akcji 1 października 1996

Przygotowany we współpracy studia id Software z firmą GT Interactive oficjalny dodatek do kultowej strzelaniny FPS Doom II: Hell on Earth z 1994 roku. Rozszerzenie zatytułowane Final Doom wzbogaca podstawową wersję gry o dwa zupełnie nowe epizody: Plutonia Experiment oraz TNT: Evilution, w którym śledzimy dalsze losy samotnego żołnierza, walczącego z hordami piekielnych potworów.

Warhammer: Shadow of the Horned Rat
Warhammer: Shadow of the Horned Rat

Strategiczne 1 listopada 1996

Opracowana przez studio Mindscape strategia czasu rzeczywistego bazująca na uniwersum gry bitewnej Warhammer Fantasy Battle. Warhammer: Shadow of the Horned Rat opowiada o losach najemnika, który zostaje wplątany w walkę o przyszłość Starego Świata.

Die Hard Trilogy 2: Viva Las Vegas
Die Hard Trilogy 2: Viva Las Vegas

Akcji 29 lutego 2000

Kontynuacja ciepło przyjętej produkcji z 1996 roku, która łączy trzy różne gatunki i pozwala graczom sprawdzić swoje umiejętności w trzeciosoobowej grze akcji, celowniczku oraz grze wyścigowej. Ponownie głównym bohaterem jest znany z kinowego ekranu John McClane. Tym razem jednak opowiedziana historia nie bazuje na żadnym z hollywoodzkich dzieł.

Klonoa: Door to Phantomile
Klonoa: Door to Phantomile

Zręcznościowe 11 grudnia 1997

Klonoa: Door to Phantomile to platformówka stworzona przez japońską firmę Namco, w której trójwymiarowe postacie poruszają się po dwuwymiarowej płaszczyźnie. Bohaterem gry jest antropomorficzny kot o imieniu Klonoa, będący w posiadaniu pierścienia, w którym zaklęty jest duch Huepow.

Syndicate Wars
Syndicate Wars

Akcji 31 lipca 1997

Utrzymana w klimatach science fiction produkcja łącząca elementy gier akcji i strategii. Syndicate Wars od studia Bullfrog Productions pozwala wcielić się w dowódcę doskonale wyszkolonych futurystycznych żołnierzy.