Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

13. Gry PlayStation 1

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 13. Gry na platformę Sony PlayStation 1 ułożone według popularności.

PS1
Tematyki
Monkey Magic
Monkey Magic

Zręcznościowe 27 listopada 1999

Kolorowa platformówka 2.5D, w której antropomorficzny małpi wojownik próbuje uratować rodzinną krainę przed zagładą. Gra powstała na bazie anime emitowanego na przełomie XX i XXI wieku.

Hoshigami: Ruining Blue Earth
Hoshigami: Ruining Blue Earth

RPG 7 lutego 2002

Taktyczny japoński RPG, w którym gracze prowadzą posiadaną drużynę do kolejnych zwycięstw w rozgrywanych w turach potyczkach. Pomiędzy bitwami rozwijają dostępnych herosów i poznają kolejne fragmenty historii.

Tail of the Sun
Tail of the Sun

Przygodowe 26 kwietnia 1996

Produkcja, którą najkrócej można opisać jako symulator jaskiniowca. Zadaniem graczy jest stworzenie cywilizacji prehistorycznych ludzi. W tym celu, jako jeden z pierwszych przedstawicieli homo sapiens, muszą zadbać o przetrwanie i rozwój swojego plemienia.

Formula 1 97
Formula 1 97

Wyścigi 26 września 1997

Kontynuacja ciepło przyjętej gry wyścigowej na licencji Formuły 1, która ukazała się w 1996 roku. Formula 1 97 przynosi szereg nowości, starając się jeszcze lepiej odwzorowywać zmagania na torach całego świata za kierownicami superszybkich bolidów.

Bust-A-Groove
Bust-A-Groove

Zręcznościowe 31 października 1998

Trójwymiarowa gra rytmiczna, w której wirtualni tancerze mierzą się w efektownych pojedynkach, popisując opracowanymi choreografiami. Zadaniem graczy jest wciskanie odpowiednich kombinacji przycisków w określonym dla danej piosenki rytmie.

Monster Rancher 2
Monster Rancher 2

Strategiczne 25 lutego 1999

Druga część serii gier strategicznych z elementami RPG i symulacji życia, w której wcielamy się w początkującego trenera tytułowych potworów. Naszym zadaniem jest zdobywanie nowych okazów i stopniowe zwiększanie ich potencjału bojowego, by mogły odnosić kolejne zwycięstwa w trakcie turowych potyczek na arenie.

Tobal No. 1
Tobal No. 1

Bijatyki 2 sierpnia 1996

Bijatyka, w której gracze biorą udział w turnieju sztuk walki, organizowanym na tytułowej planecie. Gra jest warta świeczki, gdyż zwycięzca przejmie kontrolę nad zasobami Molmoranu – rzadkiego i niebywale cennego surowca. Cechą charakterystyczną Tobal No. 1 jest obecność trybu fabularnego, w którym przemierzamy trójwymiarowe podziemia, obserwując akcję z perspektywy trzeciej osoby.

Amerzone: The Explorer's Legacy
Amerzone: The Explorer's Legacy

Przygodowe 13 grudnia 1999

Przygodówka, w której przenosimy się do tytułowej krainy Amerzone. Produkcja przypomina klasycznego Mysta – przemierzamy w niej kolejne statyczne lokacje, szukamy przedmiotów i rozwiązujemy zagadki. W ten sposób ratujemy mistyczny świat od zagłady. Na uwagę zasługują ciekawe projekty fantastycznych lokacji.

Evil Dead: Hail to the King
Evil Dead: Hail to the King

Przygodowe 5 grudnia 2000

Bazująca na filmowej sadze „Martwe zło” produkcja, która przedstawia dalsze losy bohaterskiego Asha. Tytuł jest survival horrorem, który wykorzystuje sprawdzone mechanizmy i motywy charakterystyczne dla całego gatunku.

Shadow Master
Shadow Master

Akcji 24 lutego 1998

Zręcznościowa strzelanina z widokiem FPP, w której gracze przejmują kontrolę nad wyposażonym w najnowocześniejszą broń łazikiem i stają do walki z hordami mechanicznych oponentów.

Infestation
Infestation

Zręcznościowe 1 września 2000

Infestation to dynamiczna strzelanka, która pod wieloma względami przypomina takie produkcje jak Incoming, czy Bandits: Phoenix Rising.

James Pond 2: Codename RoboCod
James Pond 2: Codename RoboCod

Zręcznościowe 10 grudnia 2003

Remaster produkcji wydanej na początku lat dziewięćdziesiątych na Amigę, Atari i Segę Genesis. Odświeżona wersja platformówki 2D oferuje lepszą oprawę audiowizualną, inne projekty poziomów, a także kilka zmian w fabule.

Jet Rider 2
Jet Rider 2

Wyścigi 31 października 1997

Gra wyścigowa, w której dziesięcioro uczestników rywalizuje ze sobą na specjalnych skuterach powietrznych, potrafiących poruszać się zarówno nad ziemią, jak i nad wodą. Do dyspozycji graczy oddano dwadzieścia tras, z czego dziesięć pochodzi z poprzedniej odsłony serii, zatytułowanej Jet Moto. Cechą charakterystyczną produkcji jest bardzo wysoki poziom trudności zawodów.

The Fifth Element
The Fifth Element

Akcji 23 września 1998

Bazująca na licencji filmu science fiction gra akcji z widokiem z perspektywy z trzeciej osoby. Tytuł pozwala wcielić się w znanych z kinowego ekranu herosów i wziąć udział w wydarzeniach przedstawionych w hollywoodzkiej produkcji.

International Track & Field
International Track & Field

Sportowe 31 maja 1996

Pierwsza odsłona serii gier sportowych, która została wydana na PlayStation 1 i wykorzystuje grafikę 3D. Produkcja pozwala sprawdzić się graczom w jedenastu dyscyplinach sportowych. Każda z nich została zaprezentowana w zręcznościowym ujęciu.

Valkyrie Profile
Valkyrie Profile

RPG 22 grudnia 1999

Japoński RPG mocno inspirowany mitologią nordycką, który został przygotowany przez specjalistów od gatunku, studio Tri-Ace. Opowiada o losach walkirii, która trafia do Midgardu, by odnaleźć wojowników potrzebnych Odynowi. Tytuł wyróżniają przede wszystkim opracowany specjalnie na potrzeby gry model prowadzenia walk, a także łącząca 2D i 3D oprawa graficzna.

San Francisco Rush: Extreme Racing
San Francisco Rush: Extreme Racing

Wyścigi 28 lutego 1998

Konwersja gry wyścigowej, która ukazała się w 1996 roku na automatach. Produkcja stawia na zręcznościowy charakter zabawy, pozwalając szaleć za kierownicą sportowych maszyn w charakterystycznych miejscach San Francisco.

Star Wars: Demolition
Star Wars: Demolition

Akcji 12 listopada 2000

Osadzona w uniwersum Gwiezdnych wojen gra akcji, w której gracz przejmuje kontrolę nad jedną z kilkunastu postaci sterujących różnorodnymi pojazdami i toczy boje na zamkniętych arenach. Celem zabawy jest wyeliminowanie wszystkich oponentów. Rozgrywkę urozmaicają rozsiane po mapach wzmocnienia w rodzaju ulepszenia broni albo urządzenia maskującego.

Street Fighter Alpha
Street Fighter Alpha

Bijatyki 7 lutego 1996

Pierwsza od czasu Street Fightera II zupełnie nowa odsłona popularnego cyklu bijatyk firmy Capcom. Produkcja rozwija formułę poprzedniczki, wprowadzając szereg zmian do pojedynków jeden na jeden między mistrzami sztuk walki. Najistotniejszą jest dodanie możliwości blokowania ataków w powietrzu oraz trójstopniowego, specjalnego paska, który umożliwia wykonywanie najpotężniejszych ataków i unikalnych kontr.

Ronin Blade
Ronin Blade

Akcji 31 sierpnia 1999

Przygodowa gra akcji osadzona w feudalnej Japonii. Gracz może wcielić się w bezpańskiego samuraja albo kobietę wyszkoloną w tajnikach ninjutsu. Każde z nich posiada unikalny wątek fabularny. Rozgrywka kładzie duży nacisk na walkę i oferuje zaawansowany system toczenia pojedynków oraz możliwość rozwijania protagonistów i broni.

PaRappa the Rapper (1997)
PaRappa the Rapper (1997)

Towarzyskie 26 października 1997

Jedna z pierwszych współczesnych gier rytmicznych. PaRappa the Rapper opowiada historię rapującego psa, który, by zaimponować swojej sympatii Sunny Funny, rozpoczyna naukę kung-fu i robi sobie prawo jazdy. Gra polega na wciskaniu wyświetlanych na ekranie sekwencji przycisków. Im gracz jest bardziej precyzyjny, tym lepszą zyskuje ocenę.

Bishi Bashi Special
Bishi Bashi Special

Towarzyskie 7 lipca 2000

Kompilacja dwóch wydanych wyłącznie w Japonii gier - Bishi Bashi Special oraz Bishi Bashi Special 2. Produkcja oferuje w sumie 85 imprezowych minigier testujących refleks graczy i stawiających ich przed zwariowanymi wyzwaniami. Tytuł charakteryzuje się szybkim tempem akcji oraz mangową oprawą wizualną.

Wild Arms
Wild Arms

RPG 20 grudnia 1996

Pierwsza odsłona serii japońskich RPG-ów, które wyróżniają się nietypową, nawiązującą do Dzikiego Zachodu i czasów średniowiecznych stylistyką.

Bomberman World
Bomberman World

Zręcznościowe 28 stycznia 1998

Zręcznościowa produkcja, w której kierowane przez graczy postacie toczą potyczki na specjalnych arenach, próbując wysadzić wszystkich oponentów. To pierwsza odsłona słynnej serii wydana na PlayStation 1.