Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Prehistoria

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce prehistoria ułożone według popularności.

PC
PC Windows11
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 51 Sony PlayStation 45
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 12
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft Xbox Series X
Microsoft XBOX ONE4
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android3 Apple iOS2 Windows Phone1
Nintendo
Nintendo Switch1
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Akcji3
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG2 Strategiczne9 Przygodowe2
Sportowe
Wyścigi
Symulacje1
Logiczne
Towarzyskie
Far Cry Primal
Far Cry Primal

Akcji 23 lutego 2016

Spin-offowa odsłona serii pierwszoosobowych gier akcji z otwartym światem, rozwijanej od 2004 roku przez koncern Ubisoft. Far Cry Primal stanowi spore odejście od klimatu poprzednich części, przenosząc nas w odległą przeszłość ok. 10 tys. lat p.n.e. W grze wcielamy się w postać myśliwego imieniem Trakkar, którego grupa zostaje wymordowana, a on sam trafia do niebezpiecznej krainy Oros, gdzie ludzie są tylko zwierzyną łowną dla potężnych prehistorycznych bestii. Jak nietrudno się domyślić, jednym z najważniejszych elementów gry staje się więc aspekt przetrwania. Eksplorując świat gry, poświęcamy się realizacji kolejnych zadań fabularnych, polowaniu na rozmaite gady, a także tworzeniu przydatnych przedmiotów oraz nauce nowych umiejętności. W odróżnieniu od pełnoprawnych części cyklu, w arsenale bohatera nie znajdziemy oczywiście broni palnej, ale całą masę prymitywnego oręża, takiego jak dzidy, maczugi i łuki. Brak pojazdów rekompensuje nam zaś możliwość dosiadania rozmaitych zwierząt.

PCPS4XONE

Dawn of Man
Dawn of Man

Strategiczne 1 marca 2019

Dawn of Man stanowi połączenie survivalu i city buildera. Zadaniem gracza jest poprowadzenie osady osadzonej w prehistorii, zaczynając od epoki kamienia łupanego, na epoce żelaza kończąc. Za produkcję gry odpowiada studio Madruga Works.

PCPS4XONE

Ancient Cities
Ancient Cities

Strategiczne 2023 (wczesny dostęp od 2021)

Gra strategiczna czasu rzeczywistego, wzbogacona o elementy RPG, produkcji typu city builder i gry survivalowej, za której opracowaniem stoi niezależne studio Uncasual Games. Gracz wciela się w przywódcę plemienia żyjącego w czasach neolitu, a postawione przed nim zadanie polega na zapewnieniu podopiecznym dachu nad głową i ochrony przed drapieżnikami oraz dostarczeniu pożywienia w ilości wystarczającej do przeżycia. Pozyskiwanie surowców, na których opiera się cała tutejsza gospodarka, przypomina nieco grę survivalową – fauna i flora są symulowane w ramach dynamicznego ekosystemu, a dzikie rośliny i zwierzęta szybko przestają zapewniać wystarczającą ilość zasobów dla ciągle rosnącego plemienia. W trudnych okresach należy balansować na granicy głodu i mądrze racjonować zgromadzone (i z czasem psujące się) zapasy. Sprawy komplikują także radykalne zmiany klimatu i katastrofy naturalne – często musimy decydować, czy porzucić osadę i udać się w przyjaźniejsze tereny, czy też spróbować przeczekać nieprzyjazny okres. W miarę postępów odblokowujemy kolejne pozycje na rozbudowanym drzewku technologicznym, pozwalającym doskonalić metody wyrobu narzędzi i uprawy ziemi, a w efekcie – ułatwić życie neolitycznego ludu, którego członków opisano indywidualnym zestawem statystyk, talentów i umiejętności. Dopełnieniem tych mechanizmów jest utrzymywanie mniej lub bardziej przyjaznych stosunków z innymi plemionami.

PC

Ancestors: The Humankind Odyssey
Ancestors: The Humankind Odyssey

Symulacje 27 sierpnia 2019

Przygodowa gra akcji TPP z rozbudowanymi elementami survivalowymi, w której kieruje się małpimi praprzodkami homo sapiens. W toku rozgrywki gracz rozwija społeczność, zwiększając jej liczebność i kształtując atrybuty w drodze ewolucji. Tytuł jest debiutem studia Panache Digital Games, na którego czele stoi współtwórca serii Assassin's Creed, Patrice Désilets.

PCPS4XONE

Durango: Wild Lands
Durango: Wild Lands

RPG 15 maja 2019

Produkcja typu MMORPG opracowana przez studio What!. Gracze trafiają do postapokaliptycznego świata, w którym ludzie muszą stawiać czoła nie tylko konieczności przetrwania w niegościnnym środowisku, lecz także czyhającym na ich życie prehistorycznym stworzeniom pokroju dinozaurów czy mamutów. W Durango akcja prezentowana jest z lotu ptaka, a rozgrywkę rozpoczynamy od stworzenia postaci – możemy wybrać jej płeć, wygląd i startowe umiejętności, jakie rozwijamy, zdobywając cenne doświadczenie. Istotnym elementem gry jest aspekt survivalowy – bohaterowie muszą gromadzić pożywienie i wodę, pozyskiwać surowce, uprawiać ziemię, konstruować przydatne przedmioty, a nawet stawiać rozmaite budynki. Z uwagi na fakt, że rozgrywane w czasie rzeczywistym starcia z przeciwnikami mogą stanowić nie lada wyzwanie dla samotników, optymalnym rozwiązaniem jest dołączenie do społeczności graczy.

ANDiOS

Wild
Wild

Akcji 2021

Oryginalna produkcja MMO stworzona z myślą o posiadaczach konsoli PlayStation 4. Tytuł jest debiutem nowego studia Wild Sheep, na którego czele stanął twórca Beyond Good & Evil oraz serii Rayman – Michel Ancel. Akcja gry przenosi nas 10 tysięcy lat wstecz, kiedy ludzie i zwierzęta żyli ze sobą w jedności. Rozgrywka koncentruje się na aspekcie survivalowym, wrzucając graczy do ogromnego, otwartego świata wielkości Europy, w którym walczą oni o przetrwanie, stawiając czoła czyhającym na nich niebezpieczeństwom. Co ciekawe, w grze możemy wcielić się nie tylko w prymitywnego przodka człowieka, ale również w dowolne zwierzę, takie jak wilk, ptak czy ryba. WiLD cechuje się dużą dozą swobody w kwestii prowadzenia rozgrywki oraz spektakularną oprawą graficzną z dynamicznym systemem pogody.

PS5

Prehistoric Kingdom
Prehistoric Kingdom

Strategiczne 2022 (wczesny dostęp od 2021)

Strategia ekonomiczna, w której prowadzimy własny ogród zoologiczny z prehistorycznymi gatunkami stworzeń. W Prehistoric Kingdom tworzymy różnorodne wybiegi, dbamy o infrastrukturę dla gości, a także zatrudniamy pracowników oraz odkrywamy nowe gatunki.

PC

Warparty
Warparty

Strategiczne 28 marca 2019

Tradycyjny RTS osadzony w alternatywnej wersji prehistorii. Ludzie dzielą świat z dinozaurami oraz mitycznymi bestiami, a przetrwanie umożliwiają im nie tylko surowce naturalne, lecz także magiczne artefakty pozostawione przez prastarą cywilizację.

PCPS4XONESwitch

Niche - a genetics survival game
Niche - a genetics survival game

Strategiczne 21 września 2017

Niche - a genetics survival game jest grą turową, w której dbamy o przeżycie całego gatunku interesująco wyglądających stworków. Zdobycie jedzenia, ochrona przed drapieżnikami i ogólne przetrwanie w nieprzyjaznym środowisku są ważne dla każdego osobnika, lecz najwyższym priorytetem jest przekazanie swoich genów dalej. Na przestrzeni kolejnych pokoleń przy życiu utrzymają się jedynie ci, którzy najlepiej dopasowali się do twardych warunków Matki Natury.

PC

Dino Frontier
Dino Frontier

Strategiczne 1 sierpnia 2017

Oryginalna strategia czasu rzeczywistego, opracowana przez studio Uber Entertainment z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej. Akcja Dino Frontier osadzona została w alternatywnej wersji Dzikiego Zachodu, zamieszkanej nie tylko przez kowbojów, szeryfów, bandytów i miejscową ludność, ale także tytułowe dinozaury. Gracz wciela się w rolę tzw. "Wielkiego Burmistrza", którego zadaniem jest zarządzanie osadą. Rozgrywka koncentruje się na pozyskiwaniu zasobów i stopniowej rozbudowie miasteczka o kolejne budynki użyteczności publicznej oraz zabudowę przemysłową, a niezwykle ważną rolę odgrywa w niej odpowiedni przydział obowiązków poszczególnym mieszkańcom. Główne zagrożenie dla naszych osadników stanowią zaś początkowo wspomniane dinozaury. W toku zabawy pojawia się jednak możliwość ich oswojenia, co niesie ze sobą wymierne korzyści w postaci potężnych, choć niebezpiecznych sojuszników. Całość okraszona została przyjemną dla oka, komiksową oprawą graficzną.

PS4

Beast Wars: Transformers
Beast Wars: Transformers

Akcji 5 grudnia 1997

Gra akcji oparta na motywach serialu znanego w Polsce pod tytułem Kosmiczne wojny. Gracze opowiadają się po stronie Maximali (potomków Autobotów) lub Predaconów (następców Decepticonów), a od dokonanego przez nich wyboru zależy wynik konfliktu rozgrywającego się na powierzchni prehistorycznej Ziemi.

PCPS1

Before
Before

Strategiczne prace wstrzymane

Sandboksowa strategia czasu rzeczywistego z elementami survivalu, opracowana przez ekipę Facepunch Studios, znaną z takich tytułów, jak Garry’s Mod i Rust. Akcja gry przenosi nas w czasy prehistoryczne, gdzie jako wódz niewielkiego plemienia jaskiniowców musimy zadbać o przetrwanie swojego ludu. Rozgrywka sprowadza się do poszukiwania pożywienia i niezbędnych surowców, takich jak drewno, skóry czy kamień, które posłużą nam do wznoszenia budowli oraz konstrukcji rozmaitych przedmiotów. Istotny wpływ na przebieg rozgrywki mają dynamicznie zmieniające się pory roku i pogoda, a wśród głównych niebezpieczeństw czyhających na naszych współplemieńców wymienić należy drapieżniki, siły natury oraz wrogo nastawione plemiona. Dlatego też nie mniej ważny element zabawy stanowi walka, toczona na niewielką skalę w czasie rzeczywistym. W miarę rozwoju naszego plemienia, prymitywni z początku jaskiniowcy zaczną się mnożyć, a z czasem wytworzą własną hierarchię, kulturę, a nawet system wierzeń.

PC

Isle of Bxnes
Isle of Bxnes

RPG 10 listopada 2013

Isle of Bxnes to wyprodukowane z myślą o mobilnym systemie Android RPG akcji osadzone w klimatach prehistorycznych. Wcielamy się jaskiniowca próbującego zapewnić swojemu plemieniu przetrwanie. Grę cechuje proceduralnie generowany świat, zręcznościowy system walki oraz bardzo wysoki poziom trudności.

AND

Tail of the Sun
Tail of the Sun

Przygodowe 26 kwietnia 1996

Produkcja, którą najkrócej można opisać jako symulator jaskiniowca. Zadaniem graczy jest stworzenie cywilizacji prehistorycznych ludzi. W tym celu, jako jeden z pierwszych przedstawicieli homo sapiens, muszą zadbać o przetrwanie i rozwój swojego plemienia.

PS1

Age of Cavemen
Age of Cavemen

Strategiczne 18 sierpnia 2015

Społecznościowa gra strategiczna, stworzona przez polskie, niezależne studio Fuero Games. Gracze stają przed koniecznością rozbudowy osady, zadbania o odpowiednie zaplecze technologiczne i wytrenowania potężnej armii – z uwagi na fakt, że akcja omawianej produkcji toczy się w fantastycznej wersji czasów prehistorycznych, obok standardowych jednostek występują choćby oswojone dinozaury. Ponadto, w miarę postępów w grze zdobywamy punkty doświadczenia i awansujemy na kolejne poziomy, otrzymując dostęp do nowych budynków i możliwości. W Age of Cavemen można bawić się zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie innych graczy. Obok fabularnej kampanii single player zaimplementowano tutaj bowiem wariant PvP, gdzie zawiązujemy sojusze i plądrujemy wioski niesprzymierzonych z nami przywódców. Tytuł dystrybuowany jest w modelu darmowym z mikropłatnościami.

ANDiOSWP

Lithic
Lithic

Strategiczne prace wstrzymane

Lithic to połączenie strategii i gry cRPG, osadzone w nietypowych realiach fantasy przypominających epokę kamienia łupanego. Wcielamy się w półboską istotę i przejmujemy pośrednią kontrolę nad prymitywnym plemieniem, starając się przekazać jego członkom wiedzę na temat technologii, kultury, magii etc. Mowa tu o debiutanckim dziele niezależnego studia Flintlock Games.

PC

Lost Eden
Lost Eden

Przygodowe 31 marca 1995

Osadzona w fantastycznej wersji czasów prehistorycznych gra przygodowa. W obliczu zagrożenia ze strony złego Moorkusa Rexa i jego armii krwiożerczych tyranozaurów, jako książę podupadłego rodu władców ludzi musimy odbudować dawny sojusz ludzi oraz dinozaurów i ocalić oba gatunki przed niechybną zagładą.

PC