Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Ancient Cities (PC)
OkładkaAncient Cities (PC)

Ancient Cities PC

Gra strategiczna czasu rzeczywistego, wzbogacona o elementy RPG, produkcji typu city builder i gry survivalowej, za której opracowaniem stoi niezależne studio Uncasual Games.

Strategiczne | ekonomiczne | elementy RPG | survival | crowdfunding | indie | historyczne | prehistoria | budowa miasta

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ancient Cities Premiera PC

wczesny dostęp

17grudnia2020

2022

Steam

2022

producent: Uncasual Games wydawca: Uncasual Games Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Ancient Cities

Cities: Skylines

Banished

Dawn of Man

Ancient Cities jest grą RTS od studia Uncasual Games, w której gracz musi podołać niełatwym wyzwaniom stawianym człowiekowi przez środowisko w czasach neolitu. Produkcja cechuje się dość unikalnym połączeniem kilku gatunków: oprócz strategii można w niej zauważyć elementy survivalu, symulatora budowy miasta oraz proste mechaniki RPG.

Fabuła

Zabawa rozpoczyna się w neolicie, zwanym też młodszą epoką kamienia. W tym czasie ludzie zaczynali zakładać pierwsze osady, przechodząc tym samym z koczownictwa na rzecz osiadłego trybu życia. Zmiana ta podyktowana była łatwiejszym dostępem do jedzenia – plemiona przestały bazować na zbieraniu dziko rosnących roślin i polowaniach, a głównymi źródłami żywności stały się uprawiane pola i hodowla oswojonych zwierząt.

Właśnie w takich realiach znajduje się gracz na początku swojej przygody. Jako przywódca własnego plemienia musi zapewnić swoim podwładnym dach nad głową, dostateczną ilość jedzenia i ochronę przed drapieżnikami. To, czy przeżyją i jaki ślad pozostawią po sobie, zależy tylko od roztropności ich wodza.

Mechanika

W Ancient Cities większość mechanik podobna jest do tych znanych ze strategii czasu rzeczywistego oraz symulatorów zarządzania miastem. Gracz musi więc zbierać surowce by wznosić kolejne budynki, dbać o bezpieczeństwo, budując struktury obronne i zapewnić wszystkim odpowiednie narzędzia, aby mogli wykonywać swoją pracę. Naszym przodkom nieobce były też zjawiska nadprzyrodzone, toteż mądry wódz może zadbać o odpowiednie miejsca kultu przodków lub monumenty wzniesione w celu ułaskawienia lokalnych bożków.

Nieprzyjazny i dziki klimat sprawia, że dbanie o zasoby przypomina nieco grę survivalową. Dzikie rośliny i grasujące w okolicy zwierzęta dość szybko przestają zapewniać wystarczającą ilość zasobów dla ciągle rosnącego plemienia, a stały dopływ jedzenia wcale nie jest taki pewny na początku rozgrywki. Dodatkowo flora i fauna symulowane są w ramach dynamicznego ekosystemu – jeśli nasi łowcy wybiją wszystkie antylopy do nogi, to nie będziemy mieli w przyszłości dostępu do mięsa. W trudnych okresach przywódca musi więc balansować na granicy głodu i mądrze racjonować zgromadzone zapasy, które dodatkowo ulegają naturalnym procesom psucia się. Chleb nie pozostaje jadalny w nieskończoność, a brak lodówek mocno utrudnia przechowywanie mięsa.

Neolit nie był również wolny od radykalnych zmian klimatu i katastrof naturalnych. Wódz musi zdecydować, czy lepiej przeczekać nieprzyjazny okres w ciepłych szałasach, czy porzucić zbudowaną w pocie czoła bazę i udać się w przyjaźniejsze tereny. Decyzje między migracją i pozostaniem w osadzie są niezwykle ważne i zły ruch może doprowadzić do wymarcia naszych podopiecznych.

Jeśli już o współplemieńcach mowa, każdy z nich żyje w naszej małej społeczności własnym życiem. Co więcej, ma indywidualne statystyki, talenty i umiejętności, co przypomina rozwiązania znane z tytułów RPG. Warto więc wysyłać wprawnego łowcę na polowanie, a doświadczony rolnik zapewni nam lepsze zbiory zboża. W ciężkich czasach podział pracy to podstawa przeżycia. Pamiętać też należy, że nie jesteśmy jedynymi ludźmi w okolicy. Inne plemiona mogą mieć z nami różnorodne stosunki – z niektórymi możemy pohandlować, inni próbują zaś nas napaść i obrabować.

Ważnym elementem rozgrywki jest także rozbudowane drzewko technologii, które pozwala doskonalić metody wyrobu narzędzi, uprawy i na inne sposoby ułatwiać życie neolitycznego ludu. Założona na samym początku prosta osada łowiecko-zbieracka może wraz z nowymi wynalazkami rozwinąć się w niewielką wioskę otoczoną ostrokołem, a z czasem w jedno z pierwszych miast na planecie, z trwałymi schodkowymi domami z gliny i zdywersyfikowanym klasowo społeczeństwem. Wraz z ewolucją technologii ewoluuje więc też sposób, w jaki gracz zarządza swoimi podwładnymi.

Kwestie techniczne

Produkcja jest pierwszym projektem studia Uncasual Games, tworzonym początkowo na platformie Unity, a następnie już na autorskim silniku. Zbudowane od podstaw narzędzia pozwalają deweloperowi na wierne odwzorowanie tysięcy obiektów jednocześnie i zapewnienie użytkownikowi pięknych widoków dziewiczych terenów, ludzkich osad, pełnej symulacji klimatu, zbiorników wodnych oraz niebezpiecznych katastrof naturalnych.

Pozostałe informacje

Ancient Cities była jedną z ostatnich gier zatwierdzonych na platformie dystrybucji cyfrowej firmy Valve w programie Steam Greenlight. Po początkowym zwróceniu uwagi społeczności graczy deweloper zdecydował się na przeprowadzenie zbiórki funduszy w serwisie Kickstarter. Kampanię wsparło prawie 3 tysiące osób i zakończyła się ona sukcesem. Autorzy otrzymali 125 tys. euro, przekraczając tym samym minimalny cel projektu o 25 tys.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.9 / 10 na podstawie 261 głosów czytelników.

Ancient Cities cena w dniu premiery: 179,99 PLN

Wymagania wiekowe Ancient Cities: 12+

Ancient Cities Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5
  • 6 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i7
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit