Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCANDSwitchPS3iOSPS4XONEX360
Okładka Batman: The Telltale Series (PC)
OkładkaBatman: The Telltale Series (PC)

Batman: The Telltale Series

Epizodyczna gra przygodowa Batman: A Telltale Series przenosi nas do mrocznego miasta Gotham. Twórcy koncentrują się na samej postaci Bruce’a Wayne’a, starając się ukazać dylematy moralne bohatera.

Przygodowe | point-and-click | DC Comics | Batman | komiksy | superbohaterowie | epizodyczne

Batman: The Telltale Series Premiera

2sie2016

PC PS4 XONE PS3 X360

13wrz2016

AND

21wrz2016

iOS

14lis2017

Switch

producent: Telltale Games wydawca: Telltale Games wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Batman: The Telltale Series to wydana na platformę PC, PS4 itd. epizodyczna gra przygodowa, poświęcona jednemu z najsłynniejszych superbohaterów wszech czasów, który narodził się w 1939 roku na łamach komiksowego czasopisma firmy DC Comics. Produkcję opracowało specjalizujące się w tym gatunku gier studio Telltale Games, znane m.in. z takich tytułów jak Tales from the BorderlandsThe Walking DeadThe Wolf Among Us czy Game of Thrones: A Telltale Games Series.

Fabuła

Fabuła gry Batman: The Telltale Series nie jest bezpośrednio powiązana z jakimkolwiek filmem, komiksem czy grą poświęconą Batmanowi. Zamiast tego, deweloperzy ze studia Telltale Games zaprezentowali graczom swoją własną wizję miasta Gotham oraz interpretację postaci słynnego superbohatera, koncentrując się w typowy dla siebie sposób na kwestii dokonywanych przez niego wyborów moralnych. Gra prezentuje nam Batmana na stosunkowo wczesnym etapie kariery, na którym posiada on już wszystkie dobrze znane gadżety, a przestępcy czują przed nim respekt. Z drugiej jednak strony, policja wciąż nastawiona jest do niego nieufnie, a niektórzy stróże prawa nie mają nic przeciwko temu, aby na jego widok użyć broni.

Całość opowiada o obu aspektach życia naszego protagonisty i działaniach podejmowanych zarówno jako Batman, jak i Bruce Wayne. Co ważne, wybory każdej z tych tożsamości nie pozostają bez wpływu na rzeczywistość tej drugiej. Scenariusz koncentruje się zaś głównie na osobistych problemach bohatera, w tym próbach podtrzymania reputacji własnego rodu, jak również skutkach, jakie nocna walka z przestępcami wywiera na jego ciele i psychice.

W grze spotykamy całą galerię znanych fanom serii osobistości, takich jak Alfred Pennyworth, Vicki Vale, James Gordon czy Renee Montoya. Zabrakło za to różnych pomocników Batmana pokroju Robina, Batgirl czy Nightwinga.

Na fabułę gry składa się pięć epizodów: Realm of Shadows, Children of Arkham, New World Order, Guardian of Gotham, i City of Light.

Mechanika

Pod względem mechaniki, Batman: The Telltale Series podąża ścieżkami przetartymi przez większość wcześniejszych gier studia. Otrzymujemy zatem złożoną z pięciu epizodów grę przygodową, w której zabrakło tradycyjnych zagadek fabularnych, a rozgrywka koncentruje się na opowiadaniu ciekawej historii, kształtowanej przez wybory i poczynania gracza. Podczas zabawy zajmujemy się przede wszystkim eksplorowaniem kolejnych lokacji, prowadzeniem rozbudowanych sekwencji dialogowych z postaciami niezależnymi oraz podejmowaniem szeregu decyzji natury moralnej, które w kluczowych momentach rozgrywki wpływają na dalszy rozwój historii. Co bardzo istotne, owe konsekwencje zachodzą nie tylko w ramach jednego odcinka, ale również we wszystkich kolejnych, dzięki czemu grę można przechodzić wielokrotnie, za każdym razem odkrywając inną wersję opowieści.

Jako że kierujemy poczynaniami słynnego superbohatera, w trakcie rozgrywki nie brakuje też licznych scen akcji, które zrealizowane zostały w tradycyjnej dla studia Telltale Games formie sekwencji QTE (quick time events). Jest ona obecna również podczas tradycyjnych scen walki, kiedy to bezbłędne wciskanie odpowiednich klawiszy ładuje specjalny pasek energii, którego zapełnienie pozwala nam szybko zakończyć starcie.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy, wydana na platformie PC, PS4 itd. gra Batman: The Telltale Serieszrealizowana została w charakterystycznym dla amerykańskiego dewelopera, kreskówkowym stylu graficznym. Równocześnie jednak, dzięki przystosowaniu gry do możliwości nowoczesnych pecetów i konsol ósmej generacji, jej grafika stoi na nieco wyższym poziomie niż w ostatnich produkcjach firmy. Przygotowując szatę graficzną tytułu, twórcy inspirowali się twórczością najsłynniejszych rysowników komiksowych przygód Batmana, takich jak Jim Lee, Greg Capullo czy Neal Adams. Efekt końcowy odznacza się zatem dość mroczną i ponurą atmosferą, a w całej historii nie zabrakło sporej dawki brutalności, dlatego też jest ona przeznaczona raczej dla graczy powyżej 17 roku życia.

Batman: The Telltale Series to pierwszy tytuł Telltale Games korzystający z funkcji Crowd Play. Opcja ta (dostępna dla posiadaczy każdej z platform stacjonarnych) jest swoistego rodzaju namiastką trybu multiplayer, pozwalającą graczom siedzącym przy jednym ekranie na głosowanie w sprawie następnych kroków naszego bohatera. Co ciekawe, mimo tego, że Crowd Play jest przewidziany dla małego grona graczy (od 4 do 12), teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by w podejmowaniu decyzji uczestniczyło znacznie więcej osób, nawet w ilościach znacznie przekraczających możliwości przeciętnego salonu.

Inne

Swoistą ciekawostkę może stanowić fakt, że głosu Batmanowi użyczył Troy Baker, który w poprzednich latach kilkukrotnie wcielał się w rolę… Jokera (np. w grze Batman: Arkham Origins oraz filmie animowanym Batman: Assault on Arkham).

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran  

Ocena użytkowników: 7,4 / 10 na podstawie 799 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 179 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Batman: The Telltale Series

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Batman: The Telltale Series Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 3 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 lub lepsza
  • Windows 7 64-bit
PC
PS4
XONE
PS3
X360
iOS
AND
Switch