Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Prince of Persia - seria gier

Seria produkcji z pogranicza platformówek i przygodowych gier akcji, inspirowana kulturą i historią Bliskiego Wschodu. Marka została wykreowana przez Broderbund Software, jednak obecnie pieczę nad jej rozwojem sprawuje firma Ubisoft. Ojcem cyklu jest amerykański programista Jordan Mechner (autor m.in. gry Karateka).

Krótka historia serii

Pierwsza pozycja spod tego szyldu – Prince of Persia – była klasyczną platformówką. Ukazała się w 1984 roku na komputerach Apple II i w niedługim czasie doczekała się portów na inne platformy sprzętowe. Na pełnoprawny sequel – Prince of Persia 2: The Shadow and the Flame – gracze musieli zaczekać do 1993 roku. Po kolejnych sześciu latach pojawiła się trzecia odsłona cyklu, czyli Prince of Persia 3D (1999), i nastąpiła gruntowna zmiana w sposobie ukazywania rozgrywki.

Następnie marka trafiła pod skrzydła Ubisoftu, co otworzyło nowy rozdział w jej historii. W 2003 roku na komputerach i konsolach pojawiła się gra Prince of Persia: Piaski czasu, rok 2004 przyniósł debiut gry Prince of Persia: Dusza wojownika, z kolei w 2005 r. na sklepowe półki trafiła gra Prince of Persia: Dwa trony. W 2008 r. seria otrzymała reboot zatytułowany po prostu Prince of Persia, jednak już w 2010 r. postanowiono powrócić do linii zapoczątkowanej przez Piaski czasu, wypuszczając grę Prince of Persia: Zapomniane piaski.

Na następną większą produkcję spod tego szyldu fani musieli zaczekać aż do stycznia 2024 roku, kiedy to na pecety i konsole trafiła gra Prince of Persia: Zaginiona korona – znów w formie side-scrollowej platformówki. Wcześniej zaś, w 2020 r., firma Ubisoft zapowiedziała Prince of Persia: Piaski czasu Remake, który jednak wpadł w tzw. piekło produkcyjne.

Po drodze cykl otrzymał szereg spin-offów. W 2005 roku na handheldzie Nintendo DS pojawiła się gra taktyczna pod tytułem Battles of Prince of Persia. W 2008 roku na tej samej platformie zadebiutowała też platformówka Prince of Persia: The Fallen King. Ponadto na przestrzeni lat pierwsze odsłony serii doczekały się odświeżonych wersji – mowa o grach Prince of Persia Classic (2007) oraz Prince of Persia: The Shadow and the Flame (2013).

Charakterystyka serii

Akcja gier z serii Prince of Persia jest osadzona w baśniowych realiach średniowiecznego Bliskiego Wschodu. W fabule często pojawiają się motywy związane z ratowaniem ukochanej i zemstą, a wśród czarnych charakterów prym wiedzie zdradziecki wezyr. Innym wspólnym mianownikiem prawie wszystkich produkcji spod tego szyldu jest postać głównego bohatera – tytułowego Księcia, doskonale posługującego się bronią białą i obdarzonego nietuzinkowymi umiejętnościami akrobatycznymi, które pozwalają mu pokonywać przeszkody w parkourowym stylu.

Rozgrywka, w zależności od odsłony prezentowana z boku lub z perspektywy trzeciej osoby (TPP), łączy elementy platformówki oraz przygodowej gry akcji. Zadaniem gracza jest pokonywanie przeszkód, omijanie pułapek i walka z przeciwnikami. Od czasu do czasu pojawiają się również łamigłówki, najczęściej wymagające odnalezienia i zdobycia określonych przedmiotów lub manipulowania elementami otoczenia.

Wiele odsłon serii Prince of Persia odznacza się wysokiej jakości oprawą audiowizualną. Pierwsza przygoda Księcia do dziś bywa uznawana za krok milowy w animacji ruchu postaci w grach (Mechner posłużył się sfilmowanymi scenami ruchu swego brata oraz techniką rotoskopii). Wczesne odsłony cyklu oferowały dwuwymiarową grafikę, a wraz z wydaniem Prince of Persia 3D seria wkroczyła w trzeci wymiar.

Sukces odniesiony przez Prince of Persia nie uszedł uwadze twórców z innych sfer popkultury. Marka doczekała się m.in. powieści graficznej pióra A.B. Siny z ilustracjami LeUyen Pham i Aleksa Puvillanda oraz własnej serii klocków LEGO. W 2010 roku na ekrany kin wszedł dość udany film Książę Persji: Piaski czasu, w którym w tytułową rolę wcielił się Jake Gyllenhaal.

Prince of Persia: Piaski Czasu Remake
Prince of Persia: Piaski Czasu Remake

Akcji 2026

Remake gry Prince of Persia: Piaski Czasu. Na tle pierwowzoru Prince of Persia: The Sands of Time Remake wyróżnia się za sprawą ładniejszej grafiki, usprawnionego sterowania oraz udoskonalonego systemu walki.

PCPS5XSX

The Rogue Prince of Persia
The Rogue Prince of Persia

Akcji 27 maja 2024

Platformowa gra akcji 2,5D z elementami roguelike, opracowana przez Evil Empire – studio należące do firmy Motion Twin, które dbało o rozwój Dead Cells. W The Rogue Prince of Persia jako książę Ktezyfonu mierzymy się ze złowrogimi Hunami, manipulując czasem.

PC

Prince of Persia: Zaginiona korona
Prince of Persia: Zaginiona korona

Akcji 18 stycznia 2024

Prince of Persia: The Lost Crown to przygodowa gra akcji zrealizowana w formie platformówki 2.5D. Podczas zabawy gracz eksploruje mapy, rozwiązane zagadki, unika zagrożeń i walczy z wrogami. Kluczową rolę w rozgrywce odgrywają akrobatyczne ewolucje i specjalne moce bohatera.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Prince of Persia: The Shadow and the Flame
Prince of Persia: The Shadow and the Flame

Przygodowe 25 lipca 2013

Odświeżony z myślą o urządzeniach mobilnych remake klasycznej platformówki z 1993 roku, będącej drugą odsłoną kultowej serii studia Broderbund Software. Fabuła Prince of Persia: The Shadow and The Flame kontynuuje wątek z pierwszej części cyklu. Szczęście Księcia Persji oraz córki sułtana zostaje przerwane za sprawą pałającego rządzą zemsty wezyra Jaffara. Z pomocą magii przekonuje on wszystkich strażników królestwa do pojmania księcia, kradnąc mu tożsamość i zmuszając do ucieczki przez kilkanaście lokacji, wśród których znalazły się nie tylko pałacowe lochy, ale także otwarte przestrzenie. Sama rozgrywka nie odbiega w sposób znaczący od rozwiązań znanych z pierwowzoru. Podobnie jak miało to miejsce w Prince of Persia Classic, produkcja charakteryzuje się jednak stworzoną od nowa, uwspółcześnioną oprawą graficzną oraz całym szeregiem poprawek w kwestii mechaniki i konstrukcji poziomów. Z gry wycięto również kilka oryginalnych scen, wprowadzając na ich miejsce zupełnie nowe.

ANDiOS

Prince of Persia Trilogy
Prince of Persia Trilogy

Akcji 19 listopada 2010

Kompilacja trzech części bestsellerowej serii Prince of Persia firmy Ubisoft, odświeżonych z myślą o użytkownikach konsoli PlayStation 3. W skład pakietu weszły wydane pierwotnie w latach 2003-2005 gry: The Sands of Time, Warrior Within oraz The Two Thrones. Fabuła ww. produkcji, określanych mianem nowej trylogii Prince of Persia osnuta jest wokół mitycznych Piasków Czasu oraz konsekwencji, jakim w efekcie ich uwolnienia zmuszony jest stawić czoła główny bohater serii. Rozgrywka łączy typowe elementy klasycznych odsłon cyklu z rozbudowaną warstwą fabularną oraz nowoczesną, w pełni trójwymiarową oprawą graficzną. Na potrzeby zestawu Prince of Persia Trilogy, każda ze wspomnianych gier została odpowiednio podrasowana do rozdzielczości 720p. Dodatkowo twórcy pokusili się o podmianę tekstur na ostrzejsze i dokładniejsze, wprowadzenie opcji anti-aliasingu, poprawę płynności animacji oraz wsparcie dla technologii 3D.

PS3

Prince of Persia: Zapomniane Piaski
Prince of Persia: Zapomniane Piaski

Przygodowe 18 maja 2010

Kolejna odsłona słynnego cyklu gier zręcznościowych. Fabularnie Prince of Persia: Zapomniane Piaski rozgrywa się pomiędzy Piaskami Czasu a Duszą Wojownika, ukazując wydarzenia, które wpłynęły na drastyczną przemianę księcia w jego bardziej mroczne wcielenie. Po dotarciu do stolicy królestwa swego brata, książę zastaje miasto niemal zmuszone do kapitulacji przez wrogą armię. Próbując ocalić poddanych przed zagładą, jego władca decyduje się skorzystać z potężnej, ale niebezpiecznej mocy, ta zaś obraca się przeciwko niemu. Gra opiera się na tradycyjnych założeniach serii. Mamy tu więc do czynienia z licznymi sekwencjami platformowymi, zagadkami wykorzystującymi elementy otoczenia oraz starciami z przeważającymi siłami wroga. Ciekawą nowością jest możliwość kiełznania sił natury, co przydaje się zarówno w walce, jak i w przemierzaniu kolejnych lokacji. Powraca też charakterystyczne dla serii cofanie i spowalnianie czasu. Prince of Persia: Zapomniane Piaski korzysta z silnika graficznego Anvil, który wcześniej znalazł zastosowanie m.in. w dwóch odsłonach serii Assassin’s Creed.

PCX360PS3PSPWiiNDS

Prince of Persia
Prince of Persia

Przygodowe 2 grudnia 2008

Kolejna odsłona bestsellerowej serii Prince of Persia, rozwijanej od 2003 roku pod egidą koncernu Ubisoft. Pod względem fabularnym gra nie łączy się z wydanymi wcześniej częściami cyklu, opowiadając całkiem nową historię, w której tytułowy bohater stawia czoła perskiemu bogu zła i ciemności, Arymanowi. Zadaniem księcia jest ocalenie mitycznego Drzewa Życia, poprzez stopniowe uzdrawianie kolejnych części krainy, zatrutych przez Arymana i jego popleczników. W podróży towarzyszy mu córka antagonisty – obdarzona magicznymi zdolnościami Elika, która służy pomocą podczas eksploracji, rozwiązywania zagadek oraz walki. Rozgrywka kładzie nacisk na typowe dla cyklu aspekty platformowe. Protagonista może skakać i wspinać się niemal wszędzie, a w walce ze znacznie silniejszymi przeciwnikami stosować ulepszony system walki, pozwalający na wykonywanie widowiskowych combosów. Całość odznacza się nietypowym dla serii stylem graficznym, uzyskanym dzięki technologii cel-shadingu.

PCX360PS3

Prince of Persia: The Fallen King
Prince of Persia: The Fallen King

Akcji 2 grudnia 2008

Prince of Persia: The Fallen King to kolejna gra, która skierowana jest do miłośników przygód Perskiego Księcia. Jak zwykle musi on pokonać mnóstwo przeszkód i przeciwników.

NDS

Prince of Persia Classic
Prince of Persia Classic

Przygodowe 13 czerwca 2007

Odświeżona edycja klasycznej platformówki studia Broderbund Software z 1989 roku. Wcielamy się w postać tytułowego księcia, który musi pokrzyżować plany złowrogiego wezyra Jaffara, pragnącego przez ślub z księżniczką przejąć władzę w Persji. Celem naszego bohatera będzie znaleźć drogę ucieczki z więzienia, a następnie uratować swą ukochaną i rozprawić się z uzurpatorem. Problem w tym, że na realizację wszystkich zadań przewidziano zaledwie sześćdziesiąt minut, po których gra kończy się porażką. Mechanika rozgrywki w Prince of Persia Classic w niczym nie różni się od kultowego pierwowzoru, a podczas zabawy skaczemy po platformach, omijamy rozmaite przeszkody i pułapki oraz walczymy z napotkanymi strażnikami wezyra. Okazjonalnie na drodze księcia pojawiają się także proste problemy natury logicznej. Całość odznacza się jednak zupełnie nową, przestrzenną i bardziej kolorową oprawą graficzną, a także przygotowanymi na nowo motywami muzycznymi.

X360PS3ANDiOS

Prince of Persia: Rival Swords
Prince of Persia: Rival Swords

Akcji 3 kwietnia 2007

Rozszerzony port wydanej w 2005 roku gry Prince of Persia: Two Trones. Akcja gry toczy się na obszarze Babilonu, gdzie po powrocie z Wyspy Czasu tytułowy książę stawia czoła swojemu mrocznemu odpowiednikowi, powstałemu w wyniku działania mitycznych Piasków Czasu. Podczas rozgrywki mamy okazję pokierować poczynaniami dwóch bohaterów o odmiennych charakterach, stylach walki i zdolnościach specjalnych.

PSPWii

Prince of Persia: Trilogy
Prince of Persia: Trilogy

Akcji 27 października 2006

Prince of Persia: Trilogy jest specjalną kompilacją, wydaną z okazji trzeciej rocznicy triumfalnego powrotu do świata elektronicznej rozrywki cyklu Prince of Persia, którego korzenie sięgają końca lat osiemdziesiątych XX wieku. Niniejszy zestaw został udostępniony wyłącznie posiadaczom stacjonarnej konsoli PlayStation 2 i zawiera gry, wydane w latach 2003-2005.

PS2

Prince of Persia: Revelations
Prince of Persia: Revelations

Akcji 6 grudnia 2005

Trzecioosobowa przygodówka akcji z elementami platformowymi, będąca w istocie rozszerzonym portem znanej z platform stacjonarnych gry Prince of Persia: Warrior Within. W grze śledzimy losy tytułowego księcia, który dowiaduje się, że w konsekwencji uwolnienia mitycznych Piasków Czasu będzie musiał umrzeć. Jedynym sposobem na uniknięcie przeznaczenia okazuje się podróż na tajemniczą wyspę, na której stworzony został ów potężny artefakt. Jak łatwo się domyślić, droga ta usiana będzie zaś całą masą pułapek oraz przeciwników, z którymi książę rozprawi się przy pomocy posiadanego oręża oraz unikalnej zdolności manipulowania czasem. W porównaniu z oryginalną wersją gry z 2004 roku, mechanika zabawy nie uległa żadnym istotnym zmianom. Prince of Persia: Revelations oferuje jednak ekskluzywną zawartość dodatkową w postaci czterech zupełnie nowych lokacji, nieobecnych w pierwowzorze.

PSP

Battles of Prince of Persia
Battles of Prince of Persia

Strategiczne 6 grudnia 2005

Battles of Prince of Persia to gra taktyczna, przypominająca nieco Tactics Ogre: The Knight of Lodis i Final Fantasy Tactics Advance. Niniejszy produkt jest nastawiony na walkę, ukazując wydarzenia z rozgrywające się pomiedzy Prince of Persia: The Sands of Time i Prince of Persia: Warrior Within.

NDS

Prince of Persia: Dwa Trony
Prince of Persia: Dwa Trony

Przygodowe 1 grudnia 2005

Kolejna odsłona wysoko ocenianej serii przygodowych gier akcji, traktującej o perypetiach tytułowego Księcia Persji, związanych z nieopatrznym uwolnieniem mitycznych piasków czasu. Po wydarzeniach z poprzedniej części cyklu, protagonista powraca do rodzinnego Babilonu, gdzie zastaje kraj pogrążony w wojnie. Na domiar złego, jego lud zwraca się przeciwko swojemu władcy, zmuszając go do ucieczki. Wkrótce okazuje się, że wcześniejsze dokonania księcia doprowadziły do powstania jego mrocznego alter ego, którego duch stopniowo zdobywa władzę nad bohaterem. Pod względem mechaniki, Prince of Persia: Dwa Trony rozwija rozwiązania znane z dwóch poprzednich odsłon serii, wprowadzając kolejne ulepszenia systemu walki oraz nowe zastosowania sztyletu czasu i niedostępne wcześniej zdolności (np. skradanie się). Największe novum stanowi jednak fakt, że podczas zabawy kontrolujemy dwie odmienne postaci, różniące się od siebie charakterem, stylem walki oraz posiadanymi mocami.

PCPS2XBOXGCN

Prince of Persia: Dusza Wojownika
Prince of Persia: Dusza Wojownika

Przygodowe 30 listopada 2004

Sequel wydanej w 2003 roku gry Prince of Persia: Piaski Czasu, opowiadającej o dalszych perypetiach bohatera, znanego z kultowych platformówek firmy Broderbund Software. W tej części serii legendarny książę zmaga się z kolejnymi konsekwencjami swoich lekkomyślnych czynów, bo choć udało mu się cofnąć czas i zapobiec uwolnieniu Piasków Czasu – nie oszukał on jednak przeznaczenia, a jego śladem podąża pragnący śmierci bohatera Strażnik Czasu. Aby ratować skórę, książę udaje się na tajemniczą wyspę, gdzie według legendy powstały piaski czasu, aby tam odwrócić bieg wydarzeń i nie dopuścić do ich stworzenia. Prince of Persia: Dusza Wojownika odznacza się znacznie mroczniejszym klimatem, choć sama rozgrywka przebiega podobnie jak w poprzedniej części cyklu. Bohater musi więc pokonywać liczne przeszkody i pułapki, a także walczyć z napotkanymi przeciwnikami. W grze zastosowano nowy, ulepszony system walki, a sam książę stał się silniejszy i posiadł zupełnie nowe umiejętności.

PCPS2XBOXGCN

Prince of Persia: Piaski Czasu
Prince of Persia: Piaski Czasu

Przygodowe 30 października 2003

Przygodowa gra akcji, wskrzeszająca legendę jednej z najsłynniejszych platformówek w historii, opracowanej w 1989 roku przez firmę Broderbund Software. Za powstanie tytułu odpowiada studio Ubisoft Montreal, a rolę konsultanta i głównego projektanta pełnił współtwórca oryginału Jordan Mechner. W grze śledzimy perypetie tytułowego księcia, który nieopatrznie uwalnia legendarne Piaski Czasu, stanowiące ogromne zagrożenie dla świata. Z pomocą pięknej księżniczki Farah, protagonista musi naprawić swój błąd i przywrócić porządek w krainie, stawiając czoła rozmaitym niebezpieczeństwom oraz przeciwnikom. Rozgrywka w Prince of Persia: Piaski Czasu ukazana została z perspektywy trzecioosobowej i zrealizowana w pełnym trójwymiarze, a bohater czyni użytek z nadprzyrodzonych mocy kontrolowania czasu. Jednocześnie autorzy położyli też spory nacisk na odtworzenie charakterystycznych elementów pierwowzoru, takich jak realistyczna animacja postaci czy system posługiwania się bronią białą.

PCPS2XBOXGBAGCN

Prince of Persia 3D
Prince of Persia 3D

Akcji 16 września 1999

Pierwsza próba przeniesienia mechaniki kultowej serii Prince of Persia w środowisko 3D, podjęta przez działające w strukturach firmy Broderbund Software studio Red Orb Enertainment. Akcja gry Prince of Persia 3D (znanej także pod nazwą Arabian Nights) przenosi nas ponownie do znanej fanom cyklu XII-wiecznej Persji, gdzie tytułowy książę zostaje wplątany w zagmatwaną intrygę z udziałem Sułtana oraz jego brata Assana. W wyniku nieprzewidzianych okoliczności Sułtan ginie, a protagonista ląduje w lochu, z którego, podobnie jak w oryginalnej wersji gry, musi się wydostać, aby ocalić życie księżniczki. Mechanika rozgrywki czerpie z charakterystycznych rozwiązań serii, a podczas zabawy przemierzamy 12 zróżnicowanych lokacji, usianych rozmaitymi pułapkami oraz przeciwnikami. Zgodnie z tytułem gry, całość przeniesiona została jednak w trzy wymiary, co wpłynęło m.in. na model sterowania oraz odmienne wrażenia z rozgrywki.

PC

Prince of Persia 2: The Shadow & The Flame
Prince of Persia 2: The Shadow & The Flame

Zręcznościowe 6 sierpnia 1993

Kontynuacja bestsellerowej gry platformowej z 1989 roku, opowiadającej o losach tytułowego Księcia Persji, starającego się uwolnić piękną księżniczkę z rąk złowrogiego wezyra. Akcja Prince of Persia 2: The Shadow & The Flame rozgrywa się kilkanaście dni po wydarzeniach ukazanych w pierwowzorze. Szukający zemsty na naszym bohaterze Jaffar kradnie mu tożsamość i zajmuje należne mu miejsce, a życie księcia oraz jego ukochanej ponownie wisi na włosku. Aby odzyskać spokój oraz swoje dobre imię, książę musi przemierzyć piętnaście rozbudowanych etapów, stawiając czoła rozmaitym pułapkom oraz ścigającym go wysłannikom wezyra. Pod względem mechaniki, druga część gry nie odbiega w sposób znaczący od swojej poprzedniczki, choć tym razem znacznie większy nacisk położony został na warstwę fabularną oraz walkę. Dodatkowo zmodyfikowano nieco system sterowania i wyraźnie poprawiono oprawę graficzną, dzięki czemu świat gry stał się znacznie ciekawszy i bardziej zróżnicowany.

PC

Prince of Persia (1989)
Prince of Persia (1989)

Przygodowe 3 października 1989

Klasyczna dwuwymiarowa platformówka autorstwa studia Broderbund Software, która stała się niedoścignionym wzorem dla wielu późniejszych gier w swoim gatunku. Wcielamy się w postać tytułowego Księcia Persji, który musi uratować piękną księżniczkę z rąk złego wezyra Jaffara, który porwał ją, aby przejąć władzę nad królestwem jej ojca. Jeśli ta nie zdecyduje się go poślubić, zostanie zgładzona, a nasz bohater ma tylko 60 minut aby uwolnić księżniczkę z pałacowych lochów. Podczas zabawy przemierzamy kolejne z blisko trzystu komnat, wypełnionych rozmaitymi pułapkami oraz uzbrojonymi strażnikami. Zabawę urozmaicają zagadki logiczne oraz wspomniane ograniczenie czasowe, wymagające perfekcyjnego opanowania tajników rozgrywki. Prince of Persia odznacza się stosunkowo prostą oprawą graficzną, lecz wyjątkowo realistyczną animacją postaci, a cała rozgrywka ukazana została w klasycznym widoku z boku i okraszona bliskowschodnimi motywami muzycznymi.

PC