Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweANDiOS
Okładka Prince of Persia: The Shadow and the Flame (AND)
OkładkaPrince of Persia: The Shadow and the Flame (AND)

Prince of Persia: The Shadow and the Flame

Odświeżony z myślą o urządzeniach mobilnych remake klasycznej platformówki z 1993 roku, będącej drugą odsłoną kultowej serii studia Broderbund Software. Fabuła Prince of Persia: The Shadow and The Flame kontynuuje wątek z pierwszej części cyklu.

Przygodowe | platformówki | reedycje/remastery/remaki | przygodowe gry akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Prince of Persia: The Shadow and the Flame Premiera

25lip2013

AND iOS

producent: Ubisoft wydawca: Ubisoft Strona oficjalna

Gry podobne do Prince of Persia: The Shadow and the Flame

Limbo

Trine 2: Complete Story

Another World: 20th Anniversary Edition

Prince of Persia: The Shadow and The Flame to gruntownie odświeżony remake klasycznej platformówki z roku 1993, będącej drugą odsłoną bestsellerowej serii wykreowanej przez firmę Broderbund Software. Podobnie jak w przypadku Prince of Persia Classic, za reedycję gry na urządzeniach przenośnych odpowiada francuski koncern Ubisoft.

Akcja gry kontynuuje wątki zapoczątkowane w pierwszej części cyklu. Szczęście księcia Persji z córką sułtana nie trwa zbyt długo, gdyż niespodziewanie powraca z martwych pokonany w poprzedniczce zły wezyr Jaffar. Uciekając się do sztuczek oraz magii, przekonuje on wszystkich strażników królestwa, aby pojmali księcia i umożliwili mu dokonanie zemsty. Nasz protagonista musi rzecz jasna ratować się ucieczką, podczas której przemierzy kilkanaście perskich krain, starając się uniknąć pościgu.

Analogicznie jak we wspomnianym Prince of Persia Classic, gra została stworzona praktycznie od nowa w oparciu o nowoczesny silnik 3D, mimo że akcja ukazana jest nadal w klasycznym, dwuwymiarowym widoku z boku. W przeciwieństwie do pierwszej części serii, w grze przemieszczamy już nie tylko pałacowe lochy, ale także i otwarte przestrzenie Orientu. Poza podrasowaniem oprawy graficznej, twórcy wprowadzili szereg poprawek w konstrukcji poziomów oraz rozmieszczeniu pułapek i wrogów. Niektóre z oryginalnych scen zostały wycięte, ale pojawiły się także zupełnie nowe.

W rezultacie nowa wersja gry stała się znacznie bardziej przyjazna niż oryginał sprzed 20 lat. W grze wprowadzono odblokowywane mapy poszczególnych poziomów, możliwość ulepszania kombosów, życiodajne eliksiry i szereg innych przedmiotów. Wszystkie one mogą być nabywane za monety, zdobywane w trakcie rozgrywki, ale przewidziano także opcję ich wcześniejszego zakupu za realną gotówkę.

Minirecenzja Prince of Persia: The Shadow and the Flame – klasyczna platformówka w nowoczesnym wydaniu

PLUSY:
  • Klasyczna platformówka wzbogacona szeregiem nowych elementów;
  • Zupełnie nowa oprawa graficzna 2.5D.
MINUSY:
  • Niepotrzebne mikropłatności;
  • Mało precyzyjny system sterowania;
  • Bugi utrudniające rozgrywkę.

W bezliku nowych produkcji, kuszących rozbudowaną mechaniką oraz efektowną oprawą graficzną 3D, coraz rzadziej mamy okazję (i ochotę), aby sięgnąć ponownie do klasycznych hitów i doświadczyć choćby namiastki emocji, jakie towarzyszyły kultowym tytułom z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Rozwój platform mobilnych stał się niewątpliwie okazją do przypomnienia wielu tamtych gier, choć oferowane w ten sposób produkcje są najczęściej wiernymi kopiami klasyków, zaadaptowanymi jedynie na potrzeby ekranów dotykowych. The Shadow and the Flame to nowa wersja platformówki z 1993 roku, jednak w odróżnieniu od znanego z konsol i urządzeń mobilnych Prince of Persia Classic, deweloperzy z firmy Ubisoft nie poszli tym razem na „łatwiznę”, oferując gruntownie odświeżoną i rozbudowaną wersję swojej gry sprzed 20 lat.

To co rzuca się w oczy od razu po uruchomieniu tytułu, to całkiem nowa oprawa 2.5D, w której wykorzystano nowoczesny silnik graficzny. Ci, którzy grali w oryginalne Prince of Persia 2 bez trudu zauważą też nowe, niedostępne w pierwowzorze elementy fabuły oraz mechaniki. W grze pojawiła się m.in. możliwość ulepszania combosów czy zakupu życiodajnych eliksirów w specjalnym sklepie. I w zasadzie można by powiedzieć, że The Shadow and the Flame powinien stanowić wzór dla wszystkich twórców remake’ów, jednak nie obyło się bez kilku wad, które z pewnością nieco zaniżają ogólną ocenę gry.

Jednym z największych problemów odświeżonego „Księcia” jest model sterowania. Po dłuższym obcowaniu z grą uwidacznia on wszystkie trudności, związane z dotykowym sterowaniem w grze, w której precyzja jest jednym z najistotniejszych elementów, potrzebnych do osiągnięcia sukcesu. Twórcy udostępnili graczom dwa odmienne schematy sterowania: bazujący na gestach i tapnięciach model dotykowy oraz nieco bardziej klasyczny, w którym wykorzystujemy wirtualny joystick oraz przyciski. Niestety każdy z nich ma swoje plusy oraz minusy i sprawdza się nieco lepiej w określonych sytuacjach, po to by w innych okazać się kompletnie nieprzydatnym. Niestety, w pierwotnej wersji gry nie zabrakło także bugów, które potrafią uprzykrzyć rozgrywkę. Przykładowo podczas walki z dwoma przeciwnikami zdarzało się, że bohater nie był w stanie się obrócić, przez co zbierał cięgi od rywala, znajdującego się za plecami.

Mimo, że gra należy do kategorii premium, deweloperzy z Ubisoftu nie mogli darować sobie wprowadzenia systemu mikropłatności, które stały się nieodłącznym elementem większości współczesnych produkcji mobilnych. W przypadku recenzowanej gry za realną walutę możemy znacząco przyspieszyć rozwój bohatera, wykupując wcześniej dostępne upgrade’y. Paradoksalnie jednak nie są one wcale konieczne i nie ułatwiają w jakiś istotny sposób rozgrywki.

Przymykając oko na niedoskonałości systemu sterowania oraz bugi, Prince of Persia: The Shadow and the Flame można by z całą pewnością polecić wszystkim fanom klasycznych platformówek. Dodatkowym argumentem wydaje się fakt, że druga część „Księcia” dostępna jest w tak odświeżonej formule póki co wyłącznie na urządzeniach mobilnych.

Ostatnia modyfikacja 27 marca 2015

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Ocena użytkowników: 8,4 / 10 na podstawie 103 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Prince of Persia: The Shadow and the Flame: 12+

iOS
AND