Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Tom Clancy's Rainbow Six - seria gier

Seria taktycznych strzelanin z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP) na motywach powieści Rainbow Six napisanej przez Toma Clancy'ego. Cykl zapoczątkowało i rozwija studio Red Strom (obecnie Ubisoft Red Storm) przy wsparciu wydawniczym koncernu Ubisoft.

Pierwsza gra z serii – Tom Clancy's Rainbow Six ukazała się w 1998 roku, tuż po premierze książki Toma Clancy'ego Rainbow Six. Tytuł pierwotnie wydany został w wersji na komputery PC, jednak z uwagi na spore zainteresowanie wśród graczy doczekał się także portów przeznaczonych na konsole Nintendo 64 i PlayStation (1999) oraz DreamCast i Game Boy Color (2000). Kolejne lata przyniosły nową odsłonę cyklu - Tom Clancy's Rainbow Six: Rogue Spear (1999) wraz z dodatkiem Urban Operations (2000) oraz trzy samodzielne rozszerzenia. Na pełnoprawną trzecią część - Tom Clancy's Rainbow Six 3: Raven Shield fani musieli poczekać do 2003 roku. Również ona wzbogacona została dodatkami. Nowy rozdział w historii cyklu otworzyła gra Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown z 2005 roku wprowadzająca szereg zmian w mechanice rozgrywki. Było to zarazem pożegnanie studia Red Storm z serią. Kolejne części – Tom Clancy's Rainbow Six: Critical Hour (2006), Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas (2006) oraz Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas 2 (2008) przygotowane zostały przez inne studia deweloperskie koncernu Ubisoft, w tym Ubisoft Montreal i Ubisoft Quebec.

Osią fabuły wszystkich gier z cyklu Tom Clancy's Rainbow Six są działania tytułowej, fikcyjnej jednostki antyterrorystycznej złożonej z doskonale wyszkolonych żołnierzy reprezentujących różne kraje NATO (i nie tylko). Gracz najczęściej wciela się w rolę dowódcy jednej z grup operacyjnych, a jego zadaniem jest przeprowadzenie akcji wymierzonej przeciw osobom i organizacjom w nieodległej przyszłości zagrażającym pokojowi na świecie.

Tym, co wyróżniało początkowe gry z serii Tom Clancy's Rainbow Six na tle konkurencyjnych taktycznych FPS-ów, był etap planowania operacji, pozwalający „zaprogramować” żołnierzy. Element ten jako „zbyt skomplikowany” został całkowicie usunięty w Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown, co wywołało kontrowersje wśród sporej części fanów.

Jedną z ciekawostek związanych z cyklem Tom Clancy's Rainbow Six jest „polski akcent” w osobie Kazimiery "Kamikazi" Rakuzanki. Była funkcjonariuszka GROM-u pojawia się w trzech odsłonach odsłonach serii: Tom Clancy's Rainbow Six, Tom Clancy's Rainbow Six: Rogue Spear i Tom Clancy's Rainbow Six 3: Raven Shield.

Tom Clancy's Rainbow Six: Quarantine
Tom Clancy's Rainbow Six: Quarantine

Akcji 2020

Poboczna odsłona serii taktycznych strzelanek Rainbow Six, nastawiona na rozgrywkę kooperacyjną w konwencji survival horroru. Za grę tradycyjnie odpowiada Ubisoft.

PCPS5XSXPS4XONE

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege
Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

Akcji 1 grudnia 2015

Kolejna odsłona firmowanej nazwiskiem Toma Clancy’ego serii taktycznych strzelanin spod znaku Rainbow Six. Tom Clancy's Rainbow Six: Siege powstał w studiu Ubisoft Montreal, znanym z takich bestsellerów, jak Watch_Dogs czy seria Assassin’s Creed i jest duchową kontynuacją zapowiadanej wcześniej Rainbow Six: Patriots, która ostatecznie nie trafiła na rynek. Rozgrywka koncentruje się na zmaganiach specjalnych oddziałów policji z terrorystami, kładąc szczególny nacisk na taktykę walki i możliwość fortyfikowania swoich pozycji. Większość misji toczy się w niewielkich, zamkniętych przestrzeniach, które – dzięki zaawansowanemu silnikowi fizycznemu – podlegają pełnej destrukcji. W toku zmagań drużyny mogą przestrzeliwać lub wysadzać ściany, podłogi oraz sufity, a także barykadować drzwi. Sprawia to, że sytuacja na polu walki zmienia się dynamicznie, wymagając stosowania różnych taktyk oraz ścisłej kooperacji w drużynie.

PCPS5XSXPS4XONE

Tom Clancy's Rainbow Six Vegas 2
Tom Clancy's Rainbow Six Vegas 2

Akcji 18 marca 2008

Kontynuacja doskonale przyjętej taktycznej strzelaniny Tom Clancy’s Rainbow Six: Vegas, będąca szóstą z kolei odsłoną bestsellerowej serii, zapoczątkowanej w 1998 roku przez ekipę Red Storm Entertainment. W grze powracamy ponownie do tytułowego miasta hazardu, zaś fabuła opowieści łączy się dość ściśle z historią ukazaną w poprzedniczce. Poszczególne rozdziały opisują wydarzenia, jakie rozegrały się zarówno przed atakiem na Vegas, jak i równolegle do wydarzeń z pierwszej części (kierujemy wtedy zupełnie inną drużyną), by w końcu skupić się na finale całej historii. Prócz rozszerzonego arsenału broni oraz ulepszonego AI komputerowych przeciwników, wśród najważniejszych zmian w mechanice rozgrywki, wyróżnić należy przede wszystkim dodanie opcji sprintu, wykorzystania podglądu termalnego oraz możliwość wykreowania własnego bohatera, który w toku zabawy rozwija się i nabiera doświadczenia. Zmiany dotknęły także trybu kooperacji, który teraz możemy rozpocząć w dowolnym momencie kampanii.

PCX360PS3

Tom Clancy's Rainbow Six Vegas
Tom Clancy's Rainbow Six Vegas

Akcji 22 listopada 2006

Kolejna odsłona bestsellerowej serii taktycznych strzelanin FPS, w której śledzimy poczynania fikcyjnego oddziału antyterrorystycznego Rainbow Six, wykreowanego przez słynnego pisarza Toma Clancy’ego. Tym razem akcja przenosi nas do tytułowego miasta hazardu, które stało się siedliskiem niebezpiecznych ognisk terroryzmu. Pod względem mechaniki, gra stanowi kontynuację linii zapoczątkowanej w Rainbow Six: Lockdown, gdzie zrezygnowano ze skrupulatnego planowania taktycznego na rzecz bardziej dynamicznej akcji. Podczas zabawy stajemy na czele kilkuosobowego teamu, złożonego ze specjalistów w różnych dziedzinach, a rozgrywka wymaga wydawania rozkazów pozostałym członkom ekipy i umiejętnego współdziałania w zespole. Całość stała się zdecydowanie łatwiejsza od poprzednich gier cyklu m.in. dzięki wprowadzeniu systemu regeneracji zdrowia. W grze nie zabrakło jednak tradycyjnie autentycznego arsenału środków bojowych, wykorzystywanego przez jednostki antyterrorystyczne na całym świecie.

PCX360PS3PS2PSPXBOX

Tom Clancy's Rainbow Six: Critical Hour
Tom Clancy's Rainbow Six: Critical Hour

Akcji 14 marca 2006

Tom Clancy's Rainbow Six: Critical Hour jest następną pozycją, reprezentującą bestsellerowy cykl taktycznych gier akcji, rozwijany od 1998 roku i firmowany przez popularnego amerykańskiego autora książkowych thrillerów politycznych.

PS2XBOX

Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown
Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown

Akcji 6 września 2005

Czwarta pełnoprawna odsłona serii taktycznych gier akcji, promowanej nazwiskiem słynnego pisarza Toma Clancy’ego. Gra jest efektem współpracy oryginalnych twórców cyklu z Red Storm Entertainment oraz studia Ubisoft Montreal. W odróżnieniu od poprzednich produkcji spod znaku Rainbow Six, osią fabuły jest mroczna historia fabularna osnuta wokół postaci Dinga Chaveza – lidera słynnego oddziału antyterrorystycznego. W serii kolejnych misji, Chavez wraz ze swoją ekipą będzie musiał stawić czoła organizacji terrorystycznej Global Liberation Front, która za swój główny cel obrała sobie zniszczenie jednostki Rainbow Six. W kwestii mechaniki produkcja stanowi lekkie odejście od mocno taktycznego charakteru poprzedniczek, a środek ciężkości został tu przesunięty w stronę żywej akcji. Dla graczy rozpoczynających swoją przygodę z serią, przygotowano także specjalny poziom trudności z licznymi ułatwieniami. Całość uzupełnia rozbudowany tryb multiplayer z kilkoma wariantami zabawy.

PCPS2XBOXGCN

Tom Clancy's Rainbow Six 3: Złota Edycja
Tom Clancy's Rainbow Six 3: Złota Edycja

Akcji 14 lipca 2004

Tom Clancy's Rainbow Six 3: Złota Edycja to kompilacja dwóch produktów: pełnej wersji gry Tom Clancy's Rainbow Six: Raven Shield oraz dodatku Tom Clancy's Rainbow Six 3: Athena Sword.

PC

Tom Clancy's Rainbow Six 3
Tom Clancy's Rainbow Six 3

Akcji 28 października 2003

Konsolowa edycja gry Tom Clancy’s Rainbow Six 3, będąca jednocześnie pierwszą odsłoną tej niezwykle popularnej serii, jaka pojawiła się na urządzeniach stacjonarnych. W trakcie zabawy przejmujemy kontrolę nad członkami tytułowej jednostki specjalnej, która zajmuje się zwalczaniem zagrożeń ze strony ugrupowań terrorystycznych, podejmując się szeregu zróżnicowanych zadań w różnych lokacjach na całym świecie.

PS2XBOXGCN

Tom Clancy's Rainbow Six 3: Raven Shield
Tom Clancy's Rainbow Six 3: Raven Shield

Akcji 19 marca 2003

Trzecia odsłona zapoczątkowanej w 1998 roku serii taktycznych gier akcji, bazującej na motywach twórczości Toma Clancy’ego. Podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu, w grze dowodzimy wykreowanym w umyśle pisarza fikcyjnym oddziałem specjalnym Rainbow, którego zadaniem jest podejmowanie szeregu zróżnicowanych misji na całym świecie. Tym razem wśród stawianych przed nami zadań znalazło się m.in. zniszczenie magazynu broni biologicznej i likwidacja gangu terroryzującego londyński bank. Mechanika rozgrywki nie odbiega w znacznym stopniu od sprawdzonych rozwiązań serii, kładąc szczególny nacisk na aspekt taktycznego planowania poszczególnych misji. Tom Clancy’s Rainbow Six 3: Raven Shield oferuje jednak nieco większą liczbę broni i przydatnych gadżetów oraz poprawioną sztuczną inteligencję (zarówno komputerowych przeciwników, jak i członków oddziału). Największą zmianą jest jednak nowoczesny, trójwymiarowy silnik graficzny, wykorzystany wcześniej m.in. w drugiej części serii Unreal.

PC

Tom Clancy's Rainbow Six: Rogue Spear
Tom Clancy's Rainbow Six: Rogue Spear

Akcji 18 marca 2002

Jedna z bardziej skomplikowanych taktycznych strzelanek, które zdecydowano się wydać na przenośną konsolkę firmy Nintendo. Stajemy na czele drużyny antyterrorystów. Naszym zadaniem jest między innymi ratowanie zakładników.

GBA

Tom Clancy's Rainbow Six Rogue Spear
Tom Clancy's Rainbow Six Rogue Spear

Akcji 16 września 1999

Pełnoprawna kontynuacja entuzjastycznie przyjętej taktycznej gry akcji, stworzonej przy współudziale jednego z najpoczytniejszych współczesnych pisarzy, Toma Clancy’ego. W grze ponownie przejmujemy kontrolę nad elitarną jednostką antyterrorystyczną, a naszym zadaniem jest stawienie czoła dwóm niezwykle groźnym organizacjom przestępczym. Całość podzielona została na 18 zróżnicowanych misji, rozgrywających się w autentycznych lokacjach, takich jak muzeum sztuki, opera czy pokład Jumbo-Jeta. Podobnie jak pierwsza odsłona cyklu, Tom Clancy’s Rainbow Six Rogue Spear kładzie szczególny nacisk na elementy taktyczne, a kluczem do sukcesu jest drobiazgowe zaplanowanie każdej akcji i właściwy dobór członków ekipy oraz ich uzbrojenia. W porównaniu do pierwowzoru, w grze pojawiły się jednak nowe możliwości taktyczne i zmienne warunki atmosferyczne z uwzględnieniem deszczu oraz śniegu. Poprawiono także oprawę graficzną oraz sztuczną inteligencję komputerowych przeciwników.

PC

Tom Clancy's Rainbow Six
Tom Clancy's Rainbow Six

Akcji 22 sierpnia 1998

Sygnowana nazwiskiem słynnego pisarza Toma Clancy’ego pierwszoosobowa gra akcji, opracowana przez założone przez niego studio Red Storm Entertainment. Produkcja pozwala pokierować oddziałem antyterrorystycznym podczas kolejnych misji.

PCPS1

Tom Clancy's Rainbow 6 Patriots
Tom Clancy's Rainbow 6 Patriots

Akcji prace wstrzymane

Firmowana nazwiskiem słynnego autora powieści sensacyjnych taktyczna strzelanina, przygotowana przez studio Ubisoft Montreal przy wsparciu ekip deweloperskich Ubisoft Toronto oraz Ubisoft Red Storm. Tom Clancy’s Rainbow 6 Patriots pozwala graczom wcielić się w role członków elitarnego oddziału antyterrorystycznego Rainbow Team. Doskonale wyszkoleni żołnierze muszą powstrzymać niebezpieczną grupę rewolucjonistów - True Patriots, którzy dążą do obalenia rzekomo skorumpowanego rządu Stanów Zjednoczonych. Twórcy gry postawili na dojrzałą fabułę, w której niejednokrotnie gracze muszą podejmować trudne wybory moralne. Rozgrywka nastawiona jest głównie na taktyczne sekwencje strzeleckie oraz konieczność współpracy w grupie. Tom Clancy’s Rainbow 6 Patriots oferuje kilka wariantów zabawy, w tym rozbudowany tryb wieloosobowy.

PCPS4XONEX360PS3