Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS1PC
Okładka Tom Clancy's Rainbow Six (PS1)
OkładkaTom Clancy's Rainbow Six (PS1)

Tom Clancy's Rainbow Six

Sygnowana nazwiskiem słynnego pisarza Toma Clancy’ego pierwszoosobowa gra akcji, opracowana przez założone przez niego studio Red Storm Entertainment. Produkcja pozwala pokierować oddziałem antyterrorystycznym podczas kolejnych misji.

Akcji | FPP | terroryzm | współczesne konflikty | taktyczne | FPS | strzelanki | czasy współczesne

Tom Clancy's Rainbow Six Premiera

22sie1998

PC

23lis1999

PS1

producent: Red Storm wydawca: Red Storm wydawca PL: Play-It

Gry podobne do Tom Clancy's Rainbow Six

Spec Ops: Stealth Patrol

007 Racing

Tomorrow Never Dies

Tom Clancy's Rainbow Six to jedna z pierwszych trójwymiarowych produkcji na rynku, która łączy cechy gry FPS z elementami taktycznymi. Przygotowany przez studio Red Storm Entertainment tytuł bazuje na książce Tęcza Sześć.

Fabuła

Przełom XX i XXI wieku. Rosnące zagrożenie terrorystyczne motywuje członków NATO do stworzenia międzynarodowej jednostki Rainbow Six, która ma przeciwdziałać zagrożeniom na całym świecie. Na jej czele staje John Clark. Oddział szybko zyskuje okazję, by sprawdzić się w warunkach bojowych. Z czasem staje się jedyną przeszkodą na drodze złowrogiej organizacji Phoenix Group, która planuje zamach na nieznaną wcześniej skalę. Przedstawiona w grze historia bazuje na wydarzeniach opisanych w książce Tęcza Sześć Toma Clancy’ego.

Mechanika

Rainbow Six to trójwymiarowy FPS z rozbudowanymi elementami taktycznymi. Autorzy przygotowali w sumie szesnaście różniących się założeniami misji, które wymagają precyzyjnej analizy sytuacji, dobrania odpowiedniego ekwipunku, w tym broni, kamuflażu i gadżetów, a następnie perfekcyjnej realizacji założeń. Do zadań grupy należy m.in. ratowanie zakładników, eliminowanie celów, rozbrajanie bomb czy zdobywanie istotnych danych.

Gracz musi wybrać odpowiednich do danej misji żołnierzy z grona wszystkich członków Rainbow Six, a także rozdzielić pomiędzy nich zadania. Poszczególni operatorzy różnią się umiejętnościami i lepiej lub gorzej sprawdzają przy realizacji określonych celów. W trakcie misji gracz kieruje tylko jednym członkiem grupy, prowadzącym konkretny oddział. Pozostałe poruszają się zgodnie z ustalonymi wytycznymi, realizowanymi przez sztuczną inteligencję.

Produkcję charakteryzuje wysoki poziom trudności. Gra stara się wiernie symulować zachowanie broni, z których większość jest w stanie wyeliminować cel za pomocą jednego lub dwóch pocisków. Dodatkowym utrudnieniem jest zastosowanie permadeath. Raz zabity członek oddziału ginie na zawsze i nie może być wysłany na kolejne misje.

Tryby gry

Obok rozbudowanego modułu treningowego oraz trybu kampanii, w którym prezentowane są kolejne skomplikowane misje, Rainbow Six pozwala też na zabawę w gronie znajomych przez Internet. Twórcy przygotowali kilka opcji zabawy. Jest wśród nich tradycyjny deathmatch i team deathmatch, a także kooperacja i wspólne realizowanie różnych scenariuszy przeciwko sztucznej inteligencji.

Kwestie techniczne

Rainbow Six to trójwymiarowa produkcja, której autorzy starali się jak najbardziej realistycznie przedstawić pracę oddziału antyterrorystycznego. W tym celu odwzorowali m.in. kilkanaście typów broni i uniformów stosowanych na prawdziwych polach walki, a także zadbali o warstwę dźwiękową, w tym odprawy, odgłosy broni czy komunikaty radiowe.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 5,3 / 10 na podstawie 258 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Tom Clancy's Rainbow Six

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Tom Clancy's Rainbow Six Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 200 Mhz
  • 32 MB RAM
  • karta dźwiękowa
  • akcelerator 3D
PC
PS1