Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXBOXGCNPS2
Okładka Tom Clancy's Rainbow Six 3 (XBOX)
OkładkaTom Clancy's Rainbow Six 3 (XBOX)

Tom Clancy's Rainbow Six 3

Konsolowa edycja gry Tom Clancy’s Rainbow Six 3, będąca jednocześnie pierwszą odsłoną tej niezwykle popularnej serii, jaka pojawiła się na urządzeniach stacjonarnych.

Akcji | FPP | TPP | terroryzm | współczesne konflikty | taktyczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tom Clancy's Rainbow Six 3 Premiera

28paź2003

XBOX

23mar2004

PS2

15cze2004

GCN

producent: Red Storm wydawca: Ubisoft Strona oficjalna

Tom Clancy's Rainbow Six 3 to kolejna odsłona słynnej serii taktycznych gier akcji, zapoczątkowanych na komputerach osobistych. Poprzednie odsłony Rainbow Six trafiały wyłącznie na PC. Omawiana część jest pierwszą, którą zdecydowano się skonwertować na popularne modele konsol. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami R6 są dość spore. Edycje przeznaczone na PS2 i Xbox’a posiadają pełnoprawny tryb sieciowy. Konsola firmy Sony obsługuje maksymalnie ośmiu graczy, w przypadku sprzętu Microsoftu może być ich dwa razy więcej. Zawodnicy mogą korzystać z wielu popularnych trybów, między innymi drużynowego Deathmatch’a. Nie zabrakło zupełnie nowych form zabawy, a także map nieznanych posiadaczom PeCetowej edycji gry. Wersja przeznaczona na konsolę Gamecube jest pod tym względem zdecydowanie bardziej uproszczona. Oferuje bowiem wyłącznie multiplayer rozgrywany na podzielonym ekranie, w którym do pojedynku przystępuje zaledwie dwóch graczy. Wszystkie trzy edycje gry prezentują natomiast bardzo zbliżony poziom w kwestii oprawy audiowizualnej oraz złożoności kampanii singleplayer.

W trakcie zabawy przejmujemy kontrolę nad członkami tytułowej „Tęczy Sześć”, oddziału zajmującego się zwalczaniem zagrożeń ze strony ugrupowań terrorystycznych. Podobnie jak wcześniej, musimy zapobiec planom złoczyńców, wykonując serię ściśle zaplanowanych zadań. Warto jednocześnie zauważyć, iż misje (na kampanię singleplayer składa się kilkanaście rozbudowanych etapów) zostały rozrzucone po całym globie. W trakcie zabawy odwiedzamy między innymi Europę i obie Ameryki.

W przeciwieństwie do PeCetowej wersji Rainbow Six 3, w której równolegle dowodziliśmy kilkoma oddziałami, w opisywanych konsolowych wersjach gry jest to wyłącznie jeden team, składający się z czterech osób. Uproszczenia objęły model sterowania, który dopasowano do konsolowych joypadów, a także proces przygotowywania się do właściwej misji. W ramach ciekawostki warto natomiast dodać, iż podległym ludziom można wydawać różnorakie polecenia. AI przeciwników stoi na stosunkowo wysokim poziomie. Gracz w większości sytuacji musi błyskawicznie podejmować decyzje, tak aby nie zginąć i jednocześnie uratować więzionych zakładników. Wizualnie Rainbow Six 3 prezentuje zbliżony poziom do PeCetowej wersji gry. Szczególny nacisk położono na realistyczną animację członków drużyny. Na uwagę zasługują także bardzo zróżnicowane lokacje, w których rozgrywane są kolejne etapy kampanii.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / podzielony ekran   Liczba graczy: 1-16  

Ocena użytkowników: 6,8 / 10 na podstawie 42 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Tom Clancy's Rainbow Six 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Tom Clancy's Rainbow Six 3 Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • Network Adaptor
  • karta pamięci
Microsoft Xbox

Xbox

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live!
Nintendo GameCube

GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
PS2
XBOX
GCN