Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPSPX360XBOXPS2PS3
Okładka Tom Clancy's Rainbow Six Vegas (PC)

Tom Clancy's Rainbow Six Vegas

Kolejna odsłona bestsellerowej serii taktycznych strzelanin FPS, w której śledzimy poczynania fikcyjnego oddziału antyterrorystycznego Rainbow Six, wykreowanego przez słynnego pisarza Toma Clancy’ego.

Akcji | FPP | TPP | terroryzm | współczesne konflikty | taktyczne | kooperacja | strzelanki

Okładka Tom Clancy's Rainbow Six Vegas (PC)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

anulowana

PS2 XBOX

22lis2006

X360

12gru2006

PC

26cze2007

PS3

29cze2007

PSP

Tom Clancy's Rainbow Six Vegas to następna część cyklu taktycznych gier akcji, firmowanego przez słynnego amerykańskiego autora książkowych thrillerów politycznych. Kolejne dzieło połączonych sztabów Red Storm Entertainment i Ubisoft Entertainment jest jednocześnie pierwszą odsłoną wspomnianej serii przeznaczoną dla konsol PlayStation 3 i Xbox 360. Oczywiście developerzy nie zapomnieli także o posiadaczach innych platform. Każdy z docelowych systemów otrzymał możliwie najlepszą oprawę wizualną, realistyczną animację na podstawie prawdziwych ludzkich ruchów itd.

Zgodnie z tytułem przenosimy się do największego miasta w amerykańskim stanie Nevada, znanego przede wszystkim dzięki licznym kasynom, hotelom etc. Nietrudno zgadnąć, że do metropolii na Pustyni Mojave trafiamy w związku z występującymi na tym terenie ogniskami terroryzmu, które jako członkowie elitarnego oddziału rządowego musimy natychmiast likwidować. W skład owego świetnie wyszkolonego zespołu wchodzi m.in. Logan Keller (dowódca i ekspert w dziedzinie rekonesansu), Michael Walter (fachowiec od ciężkiej broni) i Jung Park (elektronik i strzelec wyborowy zarazem). Zgodnie z tradycją nie mogło zabraknąć szeregu autentycznych rodzajów środków bojowych (np. karabiny, pistolety i granaty) oraz dodatkowego osprzętu, niezbędnego w konfrontacji z wyjętymi spod prawa osobnikami.

Przebieg akcji, obejmującej de facto jeden wirtualny dzień, ukazany został z perspektywy FPP. Autorzy położyli szczególny nacisk na elementy planowania taktycznego, dzięki czemu zespołowe działanie w rozświetlonym neonowym blaskiem mieście można prowadzić niezwykle profesjonalnie. Wykonywania zadań rzecz jasna nie ułatwiają dość obszerne lokacje, jak również liczni przeciwnicy, wyposażeni w wysokiej próby Sztuczną Inteligencję. Naturalnie nie jesteśmy skazani na zmaganie się jedynie z tą ostatnią, ponieważ udostępniono nam tryb multiplayer, pozwalający na zabawę za pośrednictwem globalnej Sieci (w ten sposób odblokowuje się rozmaite bonusy).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD9

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 1562 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5,5 / 10 na podstawie 80 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Tom Clancy's Rainbow Six Vegas

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tom Clancy's Rainbow Six Vegas

PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Pentium 4 3.5 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB (GeForce 6600GT lub lepsza)
 • 7 GB HDD
 • Windows XP
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci 8 MB
 • Network Adaptor
Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
PlayStation Portable

PlayStation Portable

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci 32 MB
Tom Clancy's Rainbow Six Vegas - recenzja gry
Tom Clancy's Rainbow Six Vegas - recenzja gry

Recenzja 22 grudnia 2006, 13:23

Jak już powiedziałem, w R6 Vegas opiekujemy się trzyosobową drużyną, przy czym przez cały czas sterujemy postacią dowódcy. Oznacza to, iż pozostałym żołnierzom możemy wydawać proste polecenia. Szerzej powiem o tym później. Teraz przedstawię Wam kilka ciekawszych patentów, dzięki którym zabezpieczanie kolejnych pomieszczeń stało się prostsze i przyjemniejsze. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że Vegas jest bardzo podobny do Lockdowna. Istotnych zmian można się jednak doszukać. Ciekawiej zrealizowano na przykład szturmowanie pomieszczeń, w których znajdują się terroryści (oraz, w niektórych przypadkach, zakładnicy). Pomimo tego, iż sterujemy zaledwie trzema postaciami, drużynę można podzielić na dwie grupy. Ustawienie swoich ludzi przy drzwiach nie stanowi właściwie żadnego problemu, podobnie jak wybranie akcji, która ma zostać podjęta. Może to być skorzystanie z granatu (wybuchowego, oślepiającego) czy ładunku wybuchowego, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy wrogowie stoją niedaleko wysadzanych drzwi. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że w wyniku eksplozji zginą. Ogromną rolę odgrywa tu także kamera, którą możemy wsunąć pod wybrane przez siebie drzwi. Nie zaalarmuje to terrorystów. Gracz może z kolei zapoznać się z całym terenem oraz ZAZNACZYĆ dwóch wybranych przez siebie wrogów. Przyznam szczerze, że początkowo do opcji tej podchodziłem z lekkim dystansem, ale już po kilku udanych akcjach całkowicie się do niej przekonałem. Zaznaczanie przeciwników jest przydatne szczególnie wtedy, gdy ratujemy zakładników. Możemy bowiem zadbać o to, żeby w pierwszej kolejności zginęli ci terroryści, którzy ich pilnują!

PC
PS2
XBOX
PS3
X360
PSP