Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria WRC (Nacon) - seria gier

Seria gier wyścigowych, skupiających się na tematyce rajdów samochodowych. Cykl stworzony został przez studio Milestone przy współpracy z wydawnictwem Black Bean Games oraz Międzynarodową Federacją Samochodową (FIA).

Pierwsza odsłona cyklu WRC: FIA World Rally Championship wydana została w 2010. Produkcja adresowana na komputery PC oraz konsole Xbox 360 i PlayStation 3 była zarazem pierwszą po sześciu latach przerwy grą posiadającą oficjalną licencję Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC). Dewelopingiem tytułu zajęło się studio Milestone, mające spore doświadczenie w gatunku gier wyścigowych (m.in. serie MotoGP i SBK). Produkcja spotkała się z umiarkowanie dobrym przyjęciem wśród graczy, co jednak nie zniechęciło wydawcę – firmę Black Bean Games do rozwinięcia marki. Efektem tego stały się wydane w jednorocznych odstępach czasowych gry: WRC 2: FIA World Rally Championship i WRC 3: FIA World Rally Championship, które zdołały przekonać do siebie miłośników wirtualnych rajdów i umocnić rynkową pozycję serii.

Głównym atutem cyklu WRC: FIA World Rally Championship jest możliwość wcielenia się w rolę kierowcy rajdowego. Oficjalna licencja World Rally Championship pozwoliła twórcom umieścić w grach autentyczne nazwy drużyn i nazwiska zawodników, a także wiernie odwzorować wygląd oraz podstawowe parametry techniczne samochodów biorących udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Co ciekawe, twórcy pokusili się nie tylko o możliwość kierowania współczesnymi rajdówkami, ale także wieloma legendarnymi maszynami.

Jak przystało na symulację, model jazdy w grach z serii WRC: FIA World Rally Championship ma realistyczny charakter. Deweloperzy z Milestone postarali się o uwzględnienie szeregu czynników wpływających na zachowanie się pojazdów na trasie, jak chociażby zastosowany napęd, rodzaj nawierzchni czy panujące warunki pogodowe. Uzupełnieniem trybu zabawy jednoosobowej jest multiplayer pozwalający na rywalizację z innymi graczami za pośrednictwem sieci Internet lub przy wykorzystaniu tzw. gorącego krzesła.

Początkowo cykl WRC: FIA World Rally Championship odznaczał się mocno przeciętną oprawą wizualną, wskazującą na relatywnie niewielki budżet produkcji. Sytuacja uległa znaczącej poprawie wraz z premierą WRC 3: FIA World Rally Championship, gdzie po raz pierwszy wykorzystano możliwości nowoczesnego silnika Spikengine.

WRC Generations
WRC Generations

Wyścigi 3 listopada 2022

WRC Generations to następny po WRC 10 symulator rajdów samochodowych od studia KT Racing i firmy Nacon. Wprowadza auta hybrydowe i oferuje trasy w 22 krajach (w tym w odświeżonej Szwecji i 12 innych miejscówkach sezonu 2022) oraz 37 historycznych pojazdów.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

WRC 10
WRC 10

Wyścigi 2 września 2021

WRC 10 to dwudziesta odsłona cyklu gier rajdowych na licencji Rajdowych Mistrzostw Świata. Tym razem twórcy zadbali nie tylko o modernizację modelu jazdy i uwzględnienie wszystkich zespołów biorących udział w zawodach, ale też o jubileuszowy tryb historyczny.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

WRC 9
WRC 9

Wyścigi 3 września 2020

Dziewiąta odsłona cyklu licencjonowanych gier wyścigowych poświęconych rajdom samochodowym. W WRC 9 bierzemy udział w rajdowym sezonie 2020, zasiadając za kierownicą samochodów starszych i nowszych, by walczyć o zwycięstwo z prawdziwymi kierowcami.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

WRC 8
WRC 8

Wyścigi 5 września 2019

Ósma część serii gier wyścigowych firmy Bigben Interactive poświęconych rajdom samochodowym. Dzięki licencji FIA w WRC 8 gracze mogą wziąć udział w rajdowym sezonie 2019, oczywiście współzawodnicząc ze słynnymi kierowcami oraz zasiadając za kierownicami prawdziwych samochodów.

PCPS4XONESwitch

WRC 7
WRC 7

Wyścigi 15 września 2017

Kolejna odsłona serii gier rajdowych tworzonych przez studio Kylotonn Racing Games. Produkcja posiada licencję Rajdowych Mistrzostw Świata (FIA World Rally Championship), dzięki czemu podczas kampanii bierzemy udział w trzynastu prawdziwych rajdach, które przekładają się na tyle samo lokacji oraz sześćdziesiąt trzy odcinki specjalne. Oprócz tego nie brakuje rzeczywistych kierowców oraz reklam sponsorów. Pod względem modelu jazdy WRC 7 stanowi rozwinięcie rozwiązań znanych z WRC 6. Deweloperzy wprowadzili zmiany przede wszystkim w systemie fizyki, co wymusiły usprawnienia w tegorocznych samochodach. Ponadto zatroszczono się o eliminację mniejszych niedoróbek, jak np. zbyt krótkiej drogi hamowania. Wszystko to sprawia, że rozgrywka jest nieco bardziej wymagająca niż wcześniej i bliższa rzeczywistości. Tytuł pozwala na zabawę w singlu i multiplayerze, w tym także lokalnie na podzielonym ekranie.

PCPS4XONE

WRC 6
WRC 6

Wyścigi 7 października 2016

Przygotowana ponownie przez ekipę francuskiego Kylotonn Games, szósta część oficjalnej serii wyścigowej Samochodowych Mistrzostw Świata WRC. W grze znalazły się tradycyjnie wszystkie oficjalne rundy sezonu 2016, w tym powracający do kalendarza imprezy po kilkunastu latach przerwy Rajd Chin. Dzięki oficjalnym licencjom znajdziemy tu również wszystkich kierowców, pilotów i zespoły biorące udział w zawodach kategorii WRC, a także najważniejszych zawodników rywalizujących w rozgrywanych równocześnie Mistrzostwach Świata WRC-2 oraz Junior WRC. Pod względem mechaniki WRC 6 wprowadza kilka istotnych zmian, bazujących w głównej mierze na opiniach samych graczy. W porównaniu do stosunkowo krótkich i rozgrywanych na dość szerokich trasach OS-ów z "piątki", w kolejnej odsłonie serii odcinki stały się wyraźnie dłuższe, a drogi węższe i bardziej wyboiste. W grze poprawiono też model jazdy oraz system uszkodzeń, ulepszono oprawę wizualną i rozwinięto wprowadzony w poprzedniczce tryb eSports WRC.

PCPS4XONE

WRC 5
WRC 5

Wyścigi 9 października 2015

Piąta odsłona zapoczątkowanej w 2010 roku serii wyścigowej poświęconej klasycznym rajdom samochodowym. Mimo że jej opracowanie powierzono zupełnie nowej ekipie studia Kylotonn Games (znanego za sprawą takich gier jak Bet on Soldier czy Hunter’s Trophy), sama mechanika rozgrywki nie zmieniła się znacząco. Zabawa koncentruje się więc na zaliczaniu kolejnych szczebli rajdowej kariery poprzez uczestnictwo w wyścigach różnych klas (m.in. WRC, WRC 2 czy WRC Junior). Tytuł posiada oczywiście oficjalną licencję Rajdowych Mistrzostw Świata, tak więc wśród dostępnych załóg zobaczymy prawdziwe teamy, kierowców i ich pilotów, na czele z rodzimą ekipą Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na potrzeby gry twórcy opracowali nowy, bardziej realistyczny model jazdy i szczegółowo odwzorowali trasy rajdowe z 14 różnych krajów świata. WRC 5 jest pierwszą odsłoną serii tworzoną pod kątem platform nowej generacji, co przełożyło się m.in. na wyraźną poprawę oprawy graficznej oraz zmienne warunki pogodowe.

PCPS4XONEX360PS3PSV

WRC The Official Game
WRC The Official Game

Wyścigi 5 grudnia 2014

Pierwsza mobilna odsłona oficjalnej gry Rajdowych Mistrzostw Świata FIA WRC. Produkcja studia Firebrand Games pozwala na udział w pełnym sezonie Rajdowych Mistrzostw Świata, składającym się z 60 odcinków specjalnych w ramach 13 rajdów odbywających się w różnych regionach świata (m.in. Monte-Carlo, Szwecja, Finlandia, Sardynia, Wielka Brytania oraz Polska). Do dyspozycji graczy oddano 18 licencjonowanych rajdówek wraz z załogami, w tym Sebastianem Ogierem z pilotem czy Robertem Kubicą i Maciejem Szczepaniakiem. Mimo że WRC The Official Game powstało z myślą o urządzeniach mobilnych, cechuje się godnym uwagi przywiązaniem do realizmu, objawiającym się m.in. wpływem nawierzchni i warunków atmosferycznych na zachowanie pojazdu, a także zaimplementowanym modelem zniszczeń i koniecznością przeprowadzania napraw. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z grami rajdowymi mogą skorzystać z funkcji cofania czasu, pozwalającej uniknąć większych kraks. Gra może się pochwalić wysokiej jakości trójwymiarową szatą graficzną. Niestety, zabrakło w niej trybu wieloosobowego.

ANDiOS3DS

WRC 4
WRC 4

Wyścigi 25 października 2013

Czwarta część cyklu symulacji rajdów samochodowych na licencji Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Produkcja studia Milestone pozwala graczom spróbować swoich sił za kierownicą 15 modeli autentycznych aut rajdowych (m.in. Citroen DS3 WRC, Ford Fiesta RS WRC, Subaru Impreza WRX Sti, Peugeot 207 S2000 oraz Mitsubishi Lancer Evo X). Zmagania toczą się na starannie odwzorowanych trasach rajdów z 2013 roku, a rywalizować można z kierowcami kontrolowanymi przez komputerową sztuczną inteligencję lub żywymi przeciwnikami. W porównaniu z poprzednimi odsłonami serii, WRC: FIA World Rally Championship 4 oferuje bardziej realistyczny model jazdy. Znaczącej poprawie uległa także warstwa wizualna, w której zastosowano nowy system dynamicznego oświetlenia.

PCX360PS3PSV

WRC Powerslide
WRC Powerslide

Wyścigi 8 marca 2013

Spin-offowa odsłona cenionej serii rajdowej studia Milestone, kładąca nacisk na czysto zręcznościowy charakter rozgrywki. Podobnie jak w serii macierzystej, także i tu bierzemy udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC, przejmując kontrolę nad licencjonowanymi maszynami i realnie istniejącymi zespołami, wśród których znalazły się także i polskie załogi. Tryb kariery składa się z 24 zróżnicowanych tras, ulokowanych w 8 częściach świata, a w każdym wyścigu udział bierze 4 zawodników. W odróżnieniu od pełnoprawnych gier z cyklu WRC, model jazdy został mocno uproszczony, a wyścigowe zmagania obserwujemy z dynamicznej kamery zawieszonej wysoko nad trasą. Typowo arcade’owe podejście podkreśla także możliwość skorzystania z rozmaitych power-upów pogodowych (burza, deszcz, kurz) i technologicznych (nitro, tarcze czy dekoncentrujący przeciwników klakson). W grze przewidziano również możliwość rywalizacji wieloosobowej do 4 graczy jednocześnie.

PCX360PS3

WRC 3
WRC 3

Wyścigi 12 października 2012

Trzecia odsłona popularnej serii wyścigowej, zapoczątkowanej i rozwijanej przez doświadczone włoskie studio Milestone – twórców takich marek, jak Screamer, SBK czy MotoGP. W grze możemy już tradycyjnie wziąć udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata kategorii WRC, zaś dzięki pełnej licencji FIA do naszej dyspozycji oddano pełen zestaw tras, zespołów, zawodników i maszyn z sezonu 2012. Kolejna edycja gry to jednak również szereg zmian. Po raz pierwszy prócz typowych odcinków specjalnych mamy np. okazję sprawdzić się w drifcie lub zawodach typu „gate crasher”. W porównaniu z poprzednimi odsłonami znacznie urealniono nawierzchnię dróg i zwężono szerokość tras, co przełożyło się na wzrost poziomu trudności rozgrywki. W trybie kariery uproszczono nieco panel menadżerski, a na ocenę kierowców wpływ mają teraz nie tylko zajmowane miejsca, ale także i styl jazdy. Listę nowości uzupełnia nowy silnik graficzny, pozwalający na odwzorowanie większej ilości detali oraz lepsze efekty świetlne.

PCX360PS3PSV

WRC 2
WRC 2

Wyścigi 14 października 2011

WRC 2 to wyprodukowana przez studio Milestone gra wyścigowa korzystająca z oficjalnej licencji Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). Gracze mogą wcielić się m.in. w Sébastiena Loeb, Mikko Hirvonena, Kimiego Räikkönena, czy Sébastien Ogier, czyli kierowców startujących w Rajdowych Mistrzostwach Świata (World Rally Championschip) sezonu 2011. W grze dostępnych jest kilka klas samochodów, w tym najnowsze rajdówki WRC, ale także klasyki jak Subaru Impreza WRC czy Toyota Celica GT-Four.

PCX360PS3

WRC: FIA World Rally Championship
WRC: FIA World Rally Championship

Wyścigi 7 października 2010

WRC: FIA World Rally Championship to pierwsza odsłona serii gier rajdowych, rozwijanej przez studio deweloperskie Milestone i firmę Black Bean Games. Tytuł korzysta z oficjalnej licencji FIA World Rally Championship. Gracze mają okazję zasiąść za kierownicą 20 współczesnych oraz legendarnych samochodów i wziąć udział w zmaganiach o tytuł Rajdowego Mistrza Świata sezonu 2010. Twórcy przewidzieli kilka wariantów rozgrywki, w tym funkcjonalny tryb multiplayer.

PCX360PS3