Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Ratchet & Clank - seria gier

Ratchet & Clank to cykl wesołych platformówek przeznaczony na konsole firmy Sony. Za proces deweloperski w przypadku większości odsłon odpowiada amerykańskie studio Insomniac Games, doświadczone w produkcji gier zręcznościowych i znane z takich serii jak Spyro czy Resistance. Wydawcą od samego początku jest firma Sony Interactive Entertainment.

Głównymi bohaterami cyklu są Ratchet – przypominający humanoidalnego lisa przedstawiciel rasy Lombax – oraz jego wierny towarzysz Clank, czyli miniaturowy robot o dużych zielonych oczach, posiadający charakterystyczne czerwone światełko ostrzegawcze na głowie. W poszczególnych częściach protagoniści pakują się w różnego rodzaju tarapaty, a w trakcie przygód niejednokrotnie przychodzi im uratować galaktykę przed całą masą typów spod ciemnej gwiazdy. W większości odsłon cyklu kierujemy na zmianę oboma bohaterami, przy czym rozgrywka dla każdego z nich wygląda nieco inaczej – np. Clank, z uwagi na swój niewielki rozmiar, może dostać się w miejsca niedostępne dla Ratcheta.

Akcja serii została osadzona w uniwersum inspirowanym gatunkiem science fiction, jednak z uwagi na komediowy wydźwięk całości przeważają tu elementy fantastyczne, upodabniające świat do typowej space opery. Duża doza humoru i dystansu wobec przedstawianych wydarzeń sprawiają, że wszystkie postacie są mocno przerysowane, a mnogość żartów sytuacyjnych i zabawnych dialogów mogłaby zapełnić niejeden film pełnometrażowy.

Z komediowym charakterem współgra również oprawa graficzna, utrzymana w jaskrawych kolorach i pełna szczegółów. Deweloperzy za każdym razem starali się o stworzenie szeregu niepowtarzalnych lokacji, w związku z czym w trakcie gry przyjdzie nam zwiedzić zarówno futurystyczne metropolie, jak i pełne lawy fabryki, lodowe pustynie czy też dziewicze puszcze.

Jeśli chodzi o mechaniki, seria należy do trójwymiarowych platformówek. Akcja ukazana jest z perspektywy trzeciej osoby (TPP), a rozgrywka sprowadza się do przemierzania świata, pojedynków z rozmaitymi przeciwnikami oraz kolekcjonowania różnego rodzaju „znajdziek”. Walka została przy tym zrealizowana w dość zabawny sposób, bo dzięki charakterystycznym dla cyklu gadżetom gracz może np. zmusić przeciwnika do tańca czy zamienić go w kurczaka.

Pierwsza gra z serii ukazała się w 2002 roku na konsoli PlayStation 2 (do Polski tytuł trafił na początku 2003 roku). Produkcja zawierała szereg oryginalnych elementów, które nie pojawiały się wówczas w konkurencyjnych tytułach z tego gatunku lub nie były tak mocno eksploatowane. W trakcie rozgrywki gracze mogli kupować przedmioty i uzbrojenie, a także zdobywać wymyślne gadżety służące do pokonywania lub omijania przeciwników. Tytuł nie zawierał natomiast wprowadzonych w późniejszych odsłonach punktów doświadczenia i możliwości ulepszania ekwipunku.

Kolejne części wychodziły w mniej więcej rocznych odstępach, a seria szybko stała się jedną z najbardziej charakterystycznych marek firmy Sony. W 2007 roku cykl trafił na konsolę PlayStation 3, rozpoczynając jednocześnie trylogię określaną mianem Future. Jej akcja została w znacznej mierze osadzona w nowej galaktyce – Polaris – co pozwoliło na wprowadzenie wielu unikalnych miejsc i postaci. W tym okresie dodano także możliwość ulepszania ekwipunku w zamian za specjalny surowiec – Raritanium – oraz system rozwijania broni poprzez jej częste używanie.

W 2016 roku na konsoli PlayStation 4 ukazała się gra Ratchet & Clank. Był to swoisty restart cyklu, bazujący w dużej mierze na jego pierwszej odsłonie. Deweloperzy zdecydowali się na zbudowanie wszystkich elementów gry od podstaw, wykorzystując przy tym możliwości technologiczne konsol ósmej generacji i uwzględniając mechaniki z późniejszych części serii. Jednocześnie fabuła została ściśle powiązana z animowaną adaptacją kinową cyklu, która trafiła na ekrany w tym samym roku. Obraz przedstawiał początki przyjaźni zwariowanego duetu, a głos pod tytułowe postacie podłożyli aktorzy pracujący przy konsolowych pierwowzorach. Oprócz tego w obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Sylvester Stallone czy znana z adaptacji serii Sin City Rosario Dawson.

W 2021 roku ukazało się Ratchet & Clank: Rift Apart. Gra została zaprojektowana z myślą o dziewiątej generacji konsol i wydano ją tylko na PlayStation 5. Jej fabuła stanowiła kontynuację wydarzeń znanych z Ratchet & Clank: Into the Nexus, czyli ostatniej pod względem chronologicznym części serii. W trakcie starcia z Doktorem Nefariousem, Ratchet przez przypadek zniszczył urządzenie do podróży międzywymiarowych, co otworzyło portale do alternatywnych rzeczywistości. Bohaterowie wpadli w jeden z nich – taki, który prowadził do dystopii rządzonej przez Doktora Nefariousa. Aby powrócić do domu, Ratchet oraz Clank byli zmuszeni przyłączyć się do ruchu oporu i pomóc jego członkini, Rivet – będącą kolejną grywalną postacią w serii – pokonać szalonego dyktatora.

Tytuł okazał się dużym sukcesem i zdobył dziewięć nominacji do DICE Awards 2022, trafiając m.in. na listę kandydatów do miana gry roku. Szczególnie chwalono oprawę graficzną – odwiedzane przez graczy krainy były nie tylko niesamowicie piękne oraz szczegółowe, ale także tętniły życiem. Moc PS5 pozwalała natomiast na częste i błyskawiczne przeskakiwanie pomiędzy nimi, co w połączeniu z charakterystycznym dla cyklu stylem graficznym, do złudzenia przypominało uczestniczenie w wysokobudżetowej animacji.

Po premierze Ratchet & Clank: Rift Apart seria liczyła szesnaście odsłon: sześć wydano na PlayStation 2, osiem na PlayStation 3, po jednej na PlayStation 4 i 5 – kilka z nich ukazało się także na konsolach przenośnych Sony (PS Vita i PSP).

Ratchet & Clank: Rift Apart
Ratchet & Clank: Rift Apart

Akcji 11 czerwca 2021

Ratchet & Clank: Rift Apart jest przygodową grą akcji TPP. Produkcja stanowi kolejną odsłonę bestsellerowej serii, której korzenie sięgają 2002 roku. Tytuł został opracowany przez czuwające nad cyklem studio Insomniac Games.

PCPS5

Ratchet & Clank
Ratchet & Clank

Akcji 12 kwietnia 2016

Nowa odsłona legendarnej trójwymiarowej platformówki stanowiąca swoisty restart całego cyklu. W Ratchet & Clank śledzimy zmagania tytułowej dwójki bohaterów: liska Ratcheta i jego towarzysza, robota Clanka, którzy próbują ocalić galaktykę przed zakusami niejakiego Dreka. Pragnie on zniszczyć świat i wykorzystać uzyskaną w ten sposób materię do uformowania nowej planety dla swojej rasy Blarg. Nasi bohaterowie szukają legendarnego superbohatera Kapitana Qwarka, który jako jedyny może stawić czoła złowrogiemu antagoniście. Ratchet & Clank to typowa trójwymiarowa platformówka w perspektywie trzecioosobowej, zaś rozgrywka sprowadza się do przemierzania świata, walki z rozmaitymi przeciwnikami oraz kolekcjonowania różnego rodzaju znajdziek.

PS4

Ratchet & Clank: Into the Nexus
Ratchet & Clank: Into the Nexus

Przygodowe 12 listopada 2013

Ratchet & Clank: Into the Nexus to przygodowa gra akcji autorstwa zespołu Insomniac Games. Gra powraca do korzeni cyklu i kładzie nacisk na kampanię dla pojedynczego gracza. Zabawa sprowadza się głównie do eliminowania hord wrogów, w czym pomaga nam potężny arsenał, pełen nowych zabawek.

PS3PSV

Ratchet: Gladiator HD
Ratchet: Gladiator HD

Akcji 21 maja 2013

Reedycja czwartej odsłony popularnej serii trójwymiarowych platformówek wydanych pierwotnie na PlayStation 2. Tym razem twórcy niemal całkowicie odeszli od korzeni cyklu i skupili się na zaaplikowaniu jak największej liczby elementów charakterystycznych dla gatunku strzelanin. Oprawa graficzna została podniesiona do rozdzielczości HD, a dodatkowo wprowadzono możliwość odblokowywania Trofeów.

PS3

Ratchet & Clank: Załoga Q
Ratchet & Clank: Załoga Q

Zręcznościowe 27 listopada 2012

Ratchet & Clank: Q-Force to utrzymana w humorystycznej konwencji trójwymiarowa platformówka. Tytuł wyprodukowany został przez studio deweloperskie Insomniac Games z myślą o uczczeniu jubileuszu 10-lecia serii. Gracze mają okazję poznać kolejne przygody pary sympatycznych bohaterów oraz ich przyjaciół ze słynnej grupy herosów – Q-Force.

PS3PSV

The Ratchet & Clank Trilogy
The Ratchet & Clank Trilogy

Zręcznościowe 29 czerwca 2012

The Ratchet & Clank Trilogy to zestaw pierwszych trzech części serii platformówek 3D z sympatyczną parą bohaterów w roli tytułowej. W pakiecie znalazły się gry: Ratchet & Clank, Ratchet & Clank: Going Commando oraz Ratchet & Clank: Up Your Arsenal. Staraniem ekipy deweloperskiej studia Idol Minds klasyczne tytuły zostały zremasterowane do standardu High-Definition i wzbogacone o szereg nowych elementów.

PS3PSV

Ratchet & Clank: 4 za Jednego
Ratchet & Clank: 4 za Jednego

Zręcznościowe 18 października 2011

Trójwymiarowa platformówka z rozbudowanym trybem kooperacji dla czterech osób. Gra opowiada o przygodach duetu Ratchet & Clank, do którego dołączają Kapitan Kwart i Dr Nefarius. Ten czteroosobowy zespół musi uratować świat przez niezwykle niebezpieczną maszyną. Każdy bohater posiada unikalne umiejętności i osiągnięcie sukcesu wymaga gry zespołowej.

PS3

Ratchet & Clank: A Crack in Time
Ratchet & Clank: A Crack in Time

Przygodowe 27 października 2009

Insomniac Games kontynuuje historię opowiedzianą w Tools of Destruction i Quest for Booty. Clank ponownie ma kłopoty, z których raz jeszcze wyciągnie go sprytny Ratchet. Przed bohaterami postawione zostają ważne pytania egzystencjalne.

PS3

Ratchet & Clank: Quest for Booty
Ratchet & Clank: Quest for Booty

Przygodowe 21 sierpnia 2008

Ratchet & Clank: Quest for Booty to druga część zapoczątkowanej przez Ratchet & Clank: Tools of Destruction trylogii, wchodzącej w skład cyklu platformówek autorstwa firmy Insomniac Games. Tytuł stanowi połączenie elementów zręcznościówki i gry logicznej. Gracze kierują poczynaniami Ratcheta, który rusza na ratunek Clankowi porwanemu przez przez niewidzialne roboty Zoni z wyspy Hoolefar.

PS3

Secret Agent Clank
Secret Agent Clank

Zręcznościowe 17 czerwca 2008

Secret Agent Clank to zręcznościowa platformówka 3D z bohaterem serii Ratchet & Clank w roli tytułowej. Mały robot wyrusza na ratunek swojemu przyjacielowi, niesłusznie oskarżonemu o przestępstwa, których nie popełnił. Gracz ma za zadanie pomóc mu odkryć prawdę i ujawnić, kto stoi za całą sprawą. Gra została wyprodukowana przez studio High Impact Games, odpowiedzialne m.in. za Ratchet & Clank: Size Matters.

PS2PSP

Ratchet & Clank: Tools of Destruction
Ratchet & Clank: Tools of Destruction

Przygodowe 23 października 2007

Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction to gra zręcznościowa, łącząca w sobie cechy platformówki oraz strzelaniny i zarazem kolejna odsłona serii o przygodach szczuropodobnego sympatycznego stwora imieniem Ratchet i jego przyjaciela robota, znanego jako Clank.

PS3

Ratchet & Clank: Size Matters
Ratchet & Clank: Size Matters

Zręcznościowe 13 lutego 2007

Ratchet & Clank: Size Matters to tytuł, będący połączeniem strzelaniny z platformówką. Wcielić się możemy w każdą z dwójki głównych postaci: zarówno uwielbiającego wyzwania i walkę Ratcheta, jak i robota Clanka.

PS2PSP

Ratchet: Gladiator
Ratchet: Gladiator

Zręcznościowe 25 października 2005

Ratchet: Deadlocked (na kontynencie europejskim tytuł brzmi Ratchet: Gladiator) jest czwartą grą z serii wirtualnych zręcznościówek, zapoczątkowanej w 2002 roku – wówczas bowiem ukazała się pozycja pt. Ratchet & Clank autorstwa pracowników firmy Insomaniac Games. Rzecz jasna ponownie w rolach głównych obsadzono wielkouchego humanoidalnego stwora i zawsze towarzyszącego mu robota.

PS2

Ratchet & Clank 3
Ratchet & Clank 3

Zręcznościowe 3 listopada 2004

Ratchet & Clank III: Up your Arsenal to kolejna część cudownej serii gier przygodowych z ogromną dawką zdrowej strzelaniny, w której dwóch kumpli zamienia w pył dziesiątki natarczywych przeciwników.

PS2

Ratchet & Clank 2
Ratchet & Clank 2

Zręcznościowe 11 listopada 2003

Ratchet & Clank: Going Commando to druga odsłona cyklu zręcznościowych platformówek z elementami logicznymi autorstwa studia Insomniac Games. Tym razem główni bohaterowie zostają porwani i trafiają do galaktyki Bogon, gdzie czekają na nich nowe przygody, zagadki oraz przeciwnicy. Twórcy zadbali o szereg zmian w mechanice rozgrywki, w tym możliwość rozwoju postaci i udoskonalania ekwipunku.

PS2

Ratchet & Clank (2002)
Ratchet & Clank (2002)

Zręcznościowe 4 listopada 2002

Ratchet & Clank to przebojowa platformówka 3D wydana wyłącznie na konsolę PlayStation 2. Tytułowymi bohaterami gry wyprodukowanej przez studio Insomniac Games są lisek i robot, którzy muszą uratować galaktykę Solana przed knowaniami przebiegłego Dreka. Podczas zabawy gracze mogą zdobywać nowe bronie i wyposażenie ułatwiające pokonywanie kolejnych przeszkód oraz przeciwników.

PS2