Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3
Okładka Ratchet: Deadlocked HD (PS3)

Ratchet: Gladiator HD PS3

Ratchet: Deadlocked HD

Reedycja czwartej odsłony popularnej serii trójwymiarowych platformówek wydanych pierwotnie na PlayStation 2. Tym razem twórcy niemal całkowicie odeszli od korzeni cyklu i skupili się na zaaplikowaniu jak największej liczby elementów charakterystycznych dla gatunku strzelanin.

Akcji | TPP | science fiction | multiplayer | reedycje/remastery/remaki | kooperacja | strzelanki | podzielony/wspólny ekran | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 3
Okładka Ratchet: Deadlocked HD (PS3)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS3:

21maja2013

Ratchet: Gladiator HD to odnowiona, czwarta część znanego cyklu trójwymiarowych platformówek, w których całkiem istotną rolę odgrywały elementy charakterystyczne dla strzelanin. Tym razem studio Insomniac Games całkowicie nastawiło się na pełną akcji rozgrywkę, w której brakuje typowego skakania po platformach, czy rozwiązywania nawet najprostszych zagadek logicznych. Tytuł pierwotnie ukazał się na PlayStation 2, ale po latach zdecydowano się wydać reedycję z oprawą graficzną podniesioną do rozdzielczości HD, czy możliwością odblokowywania Trofeów. Gra jest sprzedawana za pośrednictwem cyfrowej dystrybucji.

Ratchet i Clank wpadają w kolejne tarapaty. Tym razem zostają porwani i zmuszeni do wzięcia udziału w widowiskowym show Dreadzone, którego uczestnicy muszą zabijać się nawzajem. Ratchet został oznaczony specjalną bransoletą DeadLock, która wybuchnie w momencie, gdy główny bohater będzie starał się wyłamać z założeń show. Dlatego jego głównym zadaniem jest odnalezienie sposobu na dezaktywację DeadLock i wydostanie się na wolność. W tym celu musi przedrzeć się przez kolejne grupy przeciwników, którzy walczą zaciekle niczym gladiatorzy na okazałych arenach.

Przed rozpoczęciem zabawy warto zdać sobie sprawę z tego, że twórcy wyeliminowali resztki elementów platformowych znajdujących się w poprzednich częściach i skupili się niemal wyłącznie na strzelaninie. Zmodyfikowano sterowanie, by bardziej pasowało do nowo przyjętej konwencji rozgrywki. Po raz kolejny otrzymaliśmy potężny arsenał broni, które tym razem można rozbudować nawet do dziesiątego poziomu (w poprzednich odsłonach tylko do piątego). Ulepszanie pukawek zwiększa ich siłę, czy szybkość wystrzeliwania pocisków. Można również instalować specjalne mody wprowadzające nowe efekty danego uzbrojenia. Rozgrywka stała się bardziej intensywna, do czego przyczyniły się m.in. nieco krótsze misje.

W stosunku do pierwowzoru znanego z konsoli PlayStation 2, otrzymaliśmy wsparcie dla Trofeów oraz oprawę graficzną działającą w 60 klatkach na sekundę i rozdzielczości HD. Pod względem technicznym nie ma mowy o przełomie, aczkolwiek reedycja może się podobać jeśli weźmiemy na poprawkę fakt, że to tylko odnowiona wersja produkcji z 2005 roku bez znaczących usprawnień. Tryb dla jednego gracza wzbogacono o multiplayer, w którym można pobawić się w kooperację z inną osobą lub wziąć udział w bezpośrednich starciach pomiędzy graczami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.6 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Ratchet: Deadlocked HD

odpowiednia dla każdego wieku

Ratchet: Gladiator HD zadebiutuje w tym roku na PlayStation Network
Ratchet: Gladiator HD zadebiutuje w tym roku na PlayStation Network

wiadomość3 września 2012

Niedługo po wydaniu The Ratchet & Clank Trilogy, studio Insomniac Games postanowiło ogłosić, że w przygotowaniu jest odświeżona wersja czwartej części serii. Ratchet: Gladiator HD ukaże się jednak wyłącznie za pośrednictwem cyfrowej dystrybucji.