Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweX360PS3
Okładka Sonic Adventure (X360)
OkładkaSonic Adventure (X360)

Sonic Adventure

Odświeżona wersja jednej z flagowych gier platformowych na Dreamcasta. W tym przypadku została ona dostosowana do rozdzielczości HD, otrzymała szereg Osiągnięć do odblokowania i jest dostępna tylko za pośrednictwem cyfrowej dystrybucji.

Zręcznościowe | platformówki | Sonic

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Sonic Adventure Premiera

15wrz2010

X360

21wrz2010

PS3

producent: Sonic Team wydawca: SEGA

Sonic Adventure to swego rodzaju usprawniona konwersja oryginału znanego przede wszystkim posiadaczom Dreamcasta. Później tytuł ten ukazał się jeszcze na konsoli Nintendo GameCube oraz pecetach, gdzie jednak nie odniósł już takiego sukcesu. Choć w omawianej tu edycji przynosi on ze sobą kilka poprawek mających dostosować go do nowoczesnych standardów, jest to tak naprawdę produkt dobrze znany fanom pierwowzoru.

Wcielamy się w tytułowego Sonica – niebieskiego jeża poruszającego się z ponaddźwiękową prędkością, który znowu musi skonfrontować się ze swoim odwiecznym przeciwnikiem, czyli doktorem Robotnikiem. Tym razem planuje on dla swoich niecnych celów zdobyć tzw. Szmaragdy Chaosu (ang. Chaos Emeralds), w czym my musimy mu oczywiście przeszkodzić. Warstwa fabularna została potraktowana z dużym przymrużeniem oka, mamy więc do czynienia z lekkimi, komicznymi wręcz dialogami, które mogą budzić co najwyżej uśmiech politowania.

Jest to pierwsza odsłona serii opracowana w trójwymiarowym środowisku, co wyszło jej autorom zaskakująco dobrze. Na poszczególnych etapach kierujemy nie tylko tytułowym głównym bohaterem, ale też pięcioma innymi postaciami. Wśród nich pojawił się Tails, Knuckles, E-102, Big oraz Amy. Każda z nich wyróżnia się odmiennym zestawem umiejętności i jest przydatna do jakże różnych zadań.

W produkcji tej znajdziemy kilkadziesiąt poziomów znanych z pierwowzoru cechujących się sporą różnorodnością oraz oryginalnością. Znalazły się tu etapy typowe dla platformówek, gdzie przede wszystkim musimy skakać z platformy na platformę i okazyjnie eliminować nie sprawiających większego kłopotu przeciwników. Równocześnie jednak trafiamy na bardziej wyróżniające się levele, takie jak ucieczka Sonica na desce snowboardowej przed nadciągającą lawiną, czy poziomy przywodzące na myśl Nights – nieco zapomnianą już platformówkę Segi.

Oprawa graficzna nie zmieniła się znacząco od czasów wydanego w Japonii pod koniec 1998 roku pierwowzoru. Oczywiście obraz podciągnięto do rozdzielczości HD, ale nie należy po tej produkcji oczekiwać nowej jakości pod tym względem, gdyż całość zdążyła się już trochę zestarzeć. Z pozostałych usprawnień względem oryginału warto wspomnieć o dodanych listach rankingowych oraz osiągnięciach do odblokowania, motywujących do wyciśnięcia z gry wszystkich soków.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: podzielony ekran   Liczba graczy: 1-2  

Ocena użytkowników: 7,2 / 10 na podstawie 55 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Sonic Adventure

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Sonic Adventure Wymagania sprzętowe

Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 3

PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
X360
PS3