Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Baldur's Gate - seria gier

Baldur's Gate (ang. Wrota Baldura) to seria izometrycznych gier RPG, osadzonych w uniwersum Forgotten Realms (stworzonym przez kanadyjskiego pisarza high fantasy – Eda Greenwood'a), opartych na zmodyfikowanej mechanice drugiej edycji podręcznika do Dungeons and Dragons (fabularnego RPG-a na licencji firmy Wizards of the Coasts). Za dwie pierwsze odsłony cyklu i dodatki do nich odpowiedzialne jest studio BioWare oraz wydawca Black Isle Studios; wydaniem ich w Polsce zajęła się natomiast firma CD Projekt. Praca nad trzecią częścią serii, zapowiedzianą po dziewiętnastu latach od premiery „dwójki”, została powierzona belgijskiemu Larian Studios, znanemu z ciepło przyjętych gier RPG z cyklu Divinity.

Fantastyczny świat Forgotten Realms (Zapomnianych krain), gdzie zabiera nas seria Baldur’s Gate, pełen jest niebezpiecznych potworów i pułapek, elfów, krasnoludów, smoków oraz walczących ze sobą bóstw. Rozgrywa się w nim akcja wielu powieści, gier paragrafowych i planszowych, komiksów oraz gier komputerowych. Uniwersum miało swój początek w 1967 roku.

Sama seria Baldur's Gate koncentruje się natomiast na przygodach stworzonej przez gracza postaci, która zostaje zmuszona do zmierzenia się ze swoim przeznaczeniem i podjęcia walki ze złem. Przemierzając świat fantasy, realizujemy różnorodne zadania i toczymy potyczki z napotkanymi przeciwnikami. W miarę postępów dołączają do nas towarzysze zróżnicowani pod kątem statystyk, umiejętności i charakteru, a odpowiednie skomponowanie drużyny i umiejętne wykorzystywanie mocnych stron jej członków jest kluczem do sukcesu na polu walki. W dwóch pierwszych odsłonach cyklu starcia toczą się w czasie rzeczywistym, z opcją aktywnej pauzy. Trzecia część serii wprowadziła istotną zmianę w postaci trybu turowego.

Dużym atutem gier spod szyldu Baldur’s Gate jest klimatyczna ścieżka dźwiękowa oraz profesjonalny dubbing do dwóch pierwszych odsłon cyklu. Na liście aktorów prym wiedzie Piotr Fronczewski, któremu zawdzięczamy kultową kwestię: „Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”.

Pierwszy Baldur’s Gate zadebiutował w grudniu 1998 roku na komputerach osobistych. Wykorzystano w nim silnik Infinity, którego później użyto do stworzenia klasyków takich jak Planescape: Torment czy Icewind Dale. Gra do dziś cieszy się ogromną popularnością, a wówczas złamała złą passę, którą miał gatunek RPG. Po roku od premiery pozycja doczekała się dodatku zatytułowanego Baldur's Gate: Opowieści z Wybrzeża Mieczy.

W 2000 roku na komputery osobiste została wydana druga część serii, czyli Baldur’s Gate II: Cienie Amn. Jest to bezpośrednia fabularna kontynuacja pierwszej odsłony, bazująca nie tylko na doświadczeniu zdobytym w trakcie pracy nad pierwszym Baldur’s Gate, lecz również na sugestiach graczy. Gra okazała się ogromnym sukcesem, a jej ocena na Metacritic do dziś wynosi 95/100; produkcja do tej pory umieszczana jest w rankingach najlepszych tytułów w historii i cieszy się statusem kultowej. Ta część serii również doczekała się dodatku – Baldur’s Gate II: Tron Bhaala, wydanego rok później. W 2003 roku Black Isle Studios rozpoczęło pracę nad trzecią odsłoną gry o roboczym tytule Baldur’s Gate III: Black Hound, jednak nigdy nie miało okazji jej ukończyć. Prace nad grą zostały wstrzymane po tym, jak studio nie było w stanie zapłacić za licencję Dungeons and Dragons.

Przez długie lata wydawało się, że seria nie będzie już kontynuowana, jednak w czerwcu 2019 roku belgijskie Larian Studios ogłosiło pracę nad grą Baldur’s Gate III. Do jej stworzenia wykorzystano czwartą wersję autorskiego silnika 3D, na którym powstały dwie gry z serii Divinity: Original Sin. Pełna wersja Baldur’s Gate 3 zadebiutowała na komputerach osobistych w sierpniu 2023 roku; wcześniej można było sprawdzić tę pozycję w ramach wczesnego dostępu. Tytuł odniósł spektakularny sukces artystyczny; według serwisu Metacritic, jego średnia ocen od branżowych mediów wynosiła 96/100 (co plasowało tę produkcję o „oczko” wyżej od jej wielkiej poprzedniczki), z kolei na platformie Steam cieszył się on „przytłaczająco pozytywnymi” recenzjami. W parze z wysokimi ocenami szły również wysokie słupki sprzedaży; dość powiedzieć, że jeszcze będąc we Wczesnym dostępie na platformie Steam, tytuł znalazł 2,5 miliona nabywców. We wrześniu 2023 roku omawiana pozycja trafiła na PlayStation 5, zaś w grudniu trafiła na Xboksy Series X/S.

W międzyczasie, bo w latach 2012-2013, dwie pierwsze odsłony cyklu doczekały się zremasterowanych wersji. Odpowiedzialne za nie studio Overhaul Games przystosowało je do działania w wyższych (i panoramicznych) rozdzielczościach oraz dostosowało je do nowych platform (oprócz komputerów osobistych, Baldur’s Gate: Enhanced Edition oraz Baldur’s Gate II: Enhanced Edition trafiły na konsole i urządzenia mobilne). Ponadto remaster pierwszego Baldur’s Gate’a otrzymał nowy dodatek; rozszerzenie zatytułowano Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear, a jego fabuła stanowi swoisty pomost pomiędzy pierwszą i drugą częścią serii.

Seria doczekała się także odrębnego podcyklu dedykowanego konsolom, na który składają się gry Baldur’s Gate: Dark Alliance (2001) i Baldur’s Gate: Dark Alliance II (2004). Polskie studio CD Projekt miało w planach wypuszczenie ich na PC, jednak ostatecznie ów projekt został anulowany. Podseria Dark Alliance została oparta na zasadach z trzeciej edycji podręcznika Dungeons and Dragons i mechaniką mocno odbiegała od podstawowej serii gry; zamiast izometrycznego RPG-a, gracze otrzymali pełnoprawnego RPG-a akcji, któremu bliżej było do marki Diablo niż do klasycznych „Baldurów”. Co ciekawe, ta miniseria również początkowo miała doczekać się trzeciej części, jednak i ją dotknęły problemy finansowe związane z licencją.

Baldur's Gate 3
Baldur's Gate 3

RPG 3 sierpnia 2023

Trzecia część kultowej serii gier RPG, opracowana przez zespół Larian Studios. Akcja gry Baldur’s Gate 3 toczy się około sto lat po wydarzeniach z Baldur’s Gate II: Thron Bhaala. Wśród najważniejszych zmian znalazł się turowy system walki. Poza tym autorzy zmodyfikowali między innymi system dialogów i zasady rozwoju drużyny.

PCPS5XSX

Baldur's Gate II: Enhanced Edition
Baldur's Gate II: Enhanced Edition

RPG 15 listopada 2013

Przygotowana przez Overhaul Games odświeżona edycja kultowej gry RPG Baldur's Gate 2: Cienie Amn wraz z dodatkiem Tron Bhaala. Oprawa graficzna Baldur's Gate 2 Enhanced Edition dostosowana została do standardu HD, a sama gra oferuje nową zawartość.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Baldur's Gate: Enhanced Edition
Baldur's Gate: Enhanced Edition

RPG 28 listopada 2012

Zremasterowana edycja legendarnej gry cRPG, opracowanej przez studio BioWare w 1998 roku. Za odświeżenie gry odpowiada studio Overhaul Games, zaś przygotowany przez nie pakiet zawiera grę podstawową wraz z oficjalnym dodatkiem Opowieści z Wybrzeża Mieczy. Fabuła przenosi nas do popularnego uniwersum Forgotten Realms, gdzie śledzimy przygody sześcioosobowej drużyny na czele z głównym bohaterem – sierotą wychowaną przez przybranego ojca. Nasz protoplasta wyrusza w niebezpieczną podróż, aby stawić czoła złu i poznać przerażającą prawdę o swoim pochodzeniu. Rozgrywka toczy się wg zasad systemu Dungeons & Dragons. Odświeżona wersja gry niesie ze sobą przede wszystkim podrasowaną oprawę graficzną oraz zupełnie nową zawartość w postaci questów i przedmiotów opracowanych specjalnie na potrzeby tej edycji we współpracy z twórcami oryginału.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Saga Baldur's Gate: Edycja Kolekcjonerska
Saga Baldur's Gate: Edycja Kolekcjonerska

RPG 17 grudnia 2001

Saga Baldu’s Gate to kolekcjonerskie wydanie wszystkich części tej niezwykle popularnej epopei cRPG. W komplecie znalazły się: Wrota Baldura wraz dodatkiem Opowieści z Wybrzeża Mieczy, Baldur’s Gate II: Cienie Amn wraz z kompaktem bonusowym oraz dodatkiem Baldur’ s Gate II: Tron Bhaala.

PC

Baldur's Gate II: Cienie Amn
Baldur's Gate II: Cienie Amn

RPG 22 września 2000

Kontynuacja bestsellerowej gry RPG studia BioWare z 1998 roku. Fabuła Baldur’s Gate II: Shadows of Amn stanowi kontynuację opowieści z części pierwszej, w której protagonista stawiał czoła samemu synowi Bhaala i swemu rodzonemu bratu Sarevokowi. Tym razem losy rzuciły bohatera do nieznanej krainy Amn, znajdującej się w południowej części Wybrzeża Mieczy, gdzie wraz z całą drużyną zostaje on porwany przez potężnego maga Irenicusa. Zadaniem gracza jest zaś odszukanie Imoen – przyjaciółki bohatera z dzieciństwa - i stawienie czoła złemu czarnoksiężnikowi. Pod względem mechaniki tytuł nie odbiega w zasadzie od swojego pierwowzoru, oferując rozległe, nieznane dotąd tereny do eksploracji oraz całą masę nowych zadań i przeciwników. W grze pojawiły się jednak również nowe klasy postaci oraz niedostępne wcześniej umiejętności, czary i przedmioty. Wyraźnej poprawie uległa też oprawa graficzna, która wyświetlana jest w rozdzielczości 800x600 z wykorzystaniem akceleratorów 3D.

PC

Wrota Baldura
Wrota Baldura

RPG 23 grudnia 1998

Odwołująca się do korzeni gatunku gra cRPG w realiach fantasy, oddająca wiernie zasady drugiej edycji systemu D&D. Akcja gry rozpoczyna się w twierdzy Candlekeep, umiejscowionej na Wybrzeżu Mieczy w świecie Forgotten Realms, a jej bohaterem jest młodzieniec wychowywany przez swojego przybranego ojca Goriona. Kiedy na jego życie zaczynają czyhać nieznane osoby, obaj bohaterowie szykują się do ucieczki, podczas której Gorion poświęca się, ratując syna. Celem protagonisty staje się odkrycie swego prawdziwego przeznaczenia oraz przyczyn niewyjaśnionych zdarzeń. Opracowany przez kanadyjskie studio BioWare Baldur’s Gate oferuje klasyczny widok izometryczny i możliwość kontrolowania drużyny zróżnicowanych postaci o odmiennych osobowościach i statystykach. Zabawa koncentruje się na eksploracji rozległych terenów świata Forgotten Realms, wykonywaniu całej masy zadań głównych i pobocznych oraz walce rozgrywającej się w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą.

PC