Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Baldur's Gate - seria gier

Cieszący się dużą popularnością cykl gier cRPG w realiach fantasy, powszechnie uznawany za kanon tego gatunku. Seria Baldur's Gate stworzona została przez studio BioWare. Licencja firmy Wizard's of the Coasts pozwoliła na wykorzystanie mechaniki systemu fabularnego Dungeons&Dragons oraz uniwersum Forgotten Realms jak tła fabularnego.

Pierwsza odsłona serii – Baldur's Gate ukazała się w roku 1998. Zapoczątkowała ona sub-cykl Bhaalspawn Saga, który poza wspomnianą grą obejmuje również dodatek – Baldur's Gate: Tales of the Sword Coast (1999) oraz sequel – Baldur's Gate II: Shadows of Amn (2000) wraz z rozszerzeniem Baldur's Gate II: Throne of Bhaal (2001). Całość wyprodukowana została przez studio BioWare z przeznaczeniem wyłącznie na komputery PC. Z myślą o użytkownikach konsol studio Snowblind podjęło się dewelopingu drugiego sub-cyklu zatytułowanego Dark Alliance. W jego skład weszły gry Baldur's Gate: Dark Alliance i Baldur's Gate: Dark Alliance II. Kłopoty finansowe wydawcy – firmy Interplay Entertainment nie pozwoliły na realizację Baldur's Gate III: The Black Hound oraz Baldur's Gate: Dark Alliance III. Mimo ogromnej rzeszy fanów marka przez długi czas znajdowała się na uboczu. Sytuacje udało się zmienić dzięki staraniom studia Overhaul Games oraz firmy Beamdog, które porozumiały się z koncernem Atari w sprawie przygotowania odświeżonej wersji pierwszej części cyklu, co zaowocowało wydaną w 2012 roku grą Baldur's Gate: Enchanced Edition.

Miejscem akcji gier z cyklu Baldur's Gate jest uniwersum high-fantasy Forgotten Realms, stworzone pierwotnie na potrzeby gry fabularnej typu „pen & pencil” Dungeons & Dragons. Zapożyczenia sięgają jednak znacznie dalej, bo również elementów mechaniki, w tym chociażby systemu walki, sposobu operowania magią czy procesu kreacji i rozwoju postaci. Warto jednak zwrócić uwagę, że o ile gry zaliczane do cyklu Bhaalspawn Saga są typowymi cRPG, o tyle Dark Alliance i Dark Alliance II to produkcje action-RPG.

Mocną stroną serii Baldur's Gate jest bez wątpienia wielowątkowa fabuła. Z uwagi na liczbę pobocznych zadań do wykonania, a także sekretów, jakie można odkryć w trakcie zabawy, rozgrywka liczona jest w dziesiątkach, a nawet setkach godzin (przykładowo zdaniem twórców ukończenie wszystkich misji w Baldur's Gate II: Shadows of Amn powinno zająć około 180 godzin).

Jednym z wyróżników cyklu Baldur's Gate jest efektowna oprawa wizualna. W przypadku Baldur's Gate i Baldur's Gate II dwuwymiarową grafikę z rzutem izometrycznym (charakterystycznym dla gier cRPG z końca lat 90. XX wieku). Baldur's Gate: Dark Alliance i Baldur's Gate: Dark Alliance II oferują z kolei trójwymiarowe środowisko graficzne. Na uwagę zasługuje również znakomita ścieżka dźwiękowa w grach z serii.

Warto odnotować, że sukces komercyjny sagi Baldur's Gate znalazł swoje odbicie w literaturze. Na podstawie fabuły gier Baldur's Gate i Baldur's Gate II: Shadows of Amn powstała trylogia autorstwa Philipa Athansa i Drew Karpyshyna.

Baldur's Gate III
Baldur's Gate III

RPG jeszcze nie ogłoszona

Kontynuacja znanego cyklu izometrycznych gier RPG, przez wielu uważanych za jeden z najlepszych w historii gatunku. Za produkcją Baldur’s Gate III stoją deweloperzy z Larian Studios (autorzy m.in. świetnie przyjętego Divinity: Original Sin 2).

PC

Baldur's Gate II: Enhanced Edition
Baldur's Gate II: Enhanced Edition

RPG 15 listopada 2013

Przygotowana przez studio Overhaul Games odświeżona edycja kultowej gry cRPG Baldur's Gate II: Cienie Amn wraz z dodatkiem Tron Bhaala. Gracze ponownie mają sposobność przenieść się do fantastycznego świata Forgotten Realms (Zapomniane Krainy), by wraz z głównym bohaterem ruszyć na ratunek uprowadzonej siostrze i zmierzyć się z przerażającym dziedzictwem. Podobnie jak w pierwowzorze z 1998 roku, mechanika rozgrywki w Baldur's Gate II: Enhanced Edition oparta została na zasadach określonych w drugiej edycji systemu fabularnego Dungeons & Dragons. Autorzy reedycji pokusili się jednak o szereg dodatkowych misji, przedmiotów, lokacji i postaci. Zmian doczekała się również oprawa wizualna, która dostosowana została do standardu High Definition.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Baldur's Gate: Enhanced Edition
Baldur's Gate: Enhanced Edition

RPG 28 listopada 2012

Zremasterowana edycja legendarnej gry cRPG, opracowanej przez studio BioWare w 1998 roku. Za odświeżenie gry odpowiada studio Overhaul Games, zaś przygotowany przez nie pakiet zawiera grę podstawową wraz z oficjalnym dodatkiem Opowieści z Wybrzeża Mieczy. Fabuła przenosi nas do popularnego uniwersum Forgotten Realms, gdzie śledzimy przygody sześcioosobowej drużyny na czele z głównym bohaterem – sierotą wychowaną przez przybranego ojca. Nasz protoplasta wyrusza w niebezpieczną podróż, aby stawić czoła złu i poznać przerażającą prawdę o swoim pochodzeniu. Rozgrywka toczy się wg zasad systemu Dungeons & Dragons. Odświeżona wersja gry niesie ze sobą przede wszystkim podrasowaną oprawę graficzną oraz zupełnie nową zawartość w postaci questów i przedmiotów opracowanych specjalnie na potrzeby tej edycji we współpracy z twórcami oryginału.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Saga Baldur's Gate: Edycja Kolekcjonerska
Saga Baldur's Gate: Edycja Kolekcjonerska

RPG 17 grudnia 2001

Saga Baldu’s Gate to kolekcjonerskie wydanie wszystkich części tej niezwykle popularnej epopei cRPG. W komplecie znalazły się: Wrota Baldura wraz dodatkiem Opowieści z Wybrzeża Mieczy, Baldur’s Gate II: Cienie Amn wraz z kompaktem bonusowym oraz dodatkiem Baldur’ s Gate II: Tron Bhaala.

PC

Baldur's Gate II: Cienie Amn
Baldur's Gate II: Cienie Amn

RPG 22 września 2000

Kontynuacja bestsellerowej gry RPG studia BioWare z 1998 roku. Fabuła Baldur’s Gate II: Shadows of Amn stanowi kontynuację opowieści z części pierwszej, w której protagonista stawiał czoła samemu synowi Bhaala i swemu rodzonemu bratu Sarevokowi. Tym razem losy rzuciły bohatera do nieznanej krainy Amn, znajdującej się w południowej części Wybrzeża Mieczy, gdzie wraz z całą drużyną zostaje on porwany przez potężnego maga Irenicusa. Zadaniem gracza jest zaś odszukanie Imoen – przyjaciółki bohatera z dzieciństwa - i stawienie czoła złemu czarnoksiężnikowi. Pod względem mechaniki tytuł nie odbiega w zasadzie od swojego pierwowzoru, oferując rozległe, nieznane dotąd tereny do eksploracji oraz całą masę nowych zadań i przeciwników. W grze pojawiły się jednak również nowe klasy postaci oraz niedostępne wcześniej umiejętności, czary i przedmioty. Wyraźnej poprawie uległa też oprawa graficzna, która wyświetlana jest w rozdzielczości 800x600 z wykorzystaniem akceleratorów 3D.

PC

Wrota Baldura
Wrota Baldura

RPG 23 grudnia 1998

Odwołująca się do korzeni gatunku gra cRPG w realiach fantasy, oddająca wiernie zasady drugiej edycji systemu D&D. Akcja gry rozpoczyna się w twierdzy Candlekeep, umiejscowionej na Wybrzeżu Mieczy w świecie Forgotten Realms, a jej bohaterem jest młodzieniec wychowywany przez swojego przybranego ojca Goriona. Kiedy na jego życie zaczynają czyhać nieznane osoby, obaj bohaterowie szykują się do ucieczki, podczas której Gorion poświęca się, ratując syna. Celem protagonisty staje się odkrycie swego prawdziwego przeznaczenia oraz przyczyn niewyjaśnionych zdarzeń. Opracowany przez kanadyjskie studio BioWare Baldur’s Gate oferuje klasyczny widok izometryczny i możliwość kontrolowania drużyny zróżnicowanych postaci o odmiennych osobowościach i statystykach. Zabawa koncentruje się na eksploracji rozległych terenów świata Forgotten Realms, wykonywaniu całej masy zadań głównych i pobocznych oraz walce rozgrywającej się w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą.

PC