Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Baldur's Gate - seria gier

Baldur's Gate (Wrota Baldura) to seria izometrycznych gier RPG osadzonych w uniwersum Forgotten Realms (stworzonym przez kanadyjskiego pisarza high fantasy - Eda Greenwood'a) ze zmodyfikowaną mechaniką z drugiej edycji zasad podręcznika do fabularnego RPG Dungeons and Dragons na licencji firmy Wizards of the Coasts. Za pierwsze dwie odsłony i wydane do nich dodatki odpowiedzialne jest studio BioWare oraz wydawca Black Isle Studios, oba będące częścią Interplay Entertainment (wydaniem w Polsce zajął się CD Projekt). Praca nad trzecią odsłoną, zapowiedzianą po kilkunastu latach, została powierzona belgijskiemu studiu Larian, znanemu za sprawą swoich ciepło przyjętych gier RPG z cyklu Divinity.

Świat Forgotten Realms (Zapomnianych krain), gdzie rozgrywa się akcja gier, pełen jest niebezpiecznych potworów i pułapek, elfów, krasnoludów i smoków oraz walczących ze sobą bóstw. Rozgrywa się w nim akcja wielu powieści, gier paragrafowych i planszowych, komiksów i gier komputerowych. Swój początek uniwersum miało w 1967 roku i cały czas jest rozwijane.

Pierwsza odsłona serii Baldur’s Gate miała swoją premierę w grudniu 1998 roku na PC. Wykorzystano w niej silnik Infinity, którego później użyto do stworzenia klasyków takich jak Planescape: Torment czy Icewind Dale. Gra do dziś cieszy się ogromną popularnością, a wówczas złamała złą passę, jaką cieszył się gatunek RPG, co doprowadziło do stworzenia rok później dodatku o nazwie Baldur's Gate: Opowieści z Wybrzeża Mieczy.

W 2000 roku na komputery osobiste została wydana druga część gry - Baldur’s Gate II: Cienie Amn. Jest to bezpośrednia fabularna kontynuacja pierwszej odsłony, bazująca na doświadczeniu zdobytym w pracach nad BG i na sugestiach graczy. Gra okazała się ogromnym sukcesem, a jej ocena na Metacritic do dziś wynosi 95/100; gra do tej pory umieszczana jest w rankingach najlepszych gier w historii i ma status kultowej w swoim gatunku. Ta część również doczekała się dodatku – wydanego rok później Baldur’s Gate II: Tron Bhaala. W 2003 roku Black Isle Studios rozpoczęło pracę nad trzecią odsłoną gry o roboczym tytule Baldur’s Gate III: Black Hound, jednak nigdy nie miało okazji jej ukończyć. Prace nad grą zostały wstrzymane po tym, jak studio nie było w stanie zapłacić za licencję Dungeons and Dragons.

Wydawało się, że to koniec serii, jednak w czerwcu 2019 roku studio Larian ogłosiło pracę nad Baldur’s Gate III. Do jej stworzenia wykorzystano czwartą wersję autorskiego silnika 3D, na którym powstały dwie gry z serii Divinity: Original Sin.

W międzyczasie pierwsze dwie odsłony doczekały się swoich remaków, za co odpowiedzialne jest studio Overhaul Games. Baldur`s Gate: Enhanced Edition z premierą w 2012 roku przynosi sporo poprawek; stworzony został do niego zupełnie nowy dodatek Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear, którego akcja stanowi pomost fabularny między pierwszą a drugą częścią. Gra została wydana na PC, konsole ósmej generacji i urządzenia mobilne. Z kolei Baldur`s Gate II: Enhanced Edition zostało wydane w listopadzie 2013 roku na tych samych platformach co jej poprzedniczka.

Pomimo kojarzenia serii głównie z PC, doczekała się ona odrębnego cyklu dedykowanego konsolom - Baldur`s Gate: Dark Alliance (2001) i Baldur`s Gate: Dark Alliance II (2004). Gry zostały wydane na platformie PlayStation 2 i Xbox przez Snowblind Studios, na GameCube przez High Voltage Software oraz na Game Boy Advance przez studio Magic Pockets. Nasze rodzime CD Projekt miało w planach wypuszczenie gier na PC, jednak ostatecznie projekt ten został anulowany. Cykl został oparty na zasadach z trzeciej edycji podręcznika Dungeons and Dragons i mechaniką mocno odbiegał od podstawowej serii gry, gdyż zamiast izometrycznego RPG gracze dostawali tu RPG akcji z elementami hack`n`slasha. Również i ta miniseria miała mieć swoją trzecią część, jednak i ją dotknęły problemy finansowe związane z licencją.

Seria Baldur's Gate koncentruje się na przygodach stworzonego przez gracza protagonisty, który zmuszony jest zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem i podjąć walkę ze złem. Przemierzając świat fantasy, mamy możliwość zwerbowania towarzyszy różniących się statystykami, umiejętnościami i charakterem. Odpowiednie stworzenie drużyny z dostępnych kompanów jest kluczowe do wygrywania walk z napotkanymi wrogami. Starcia odbywają się w czasie rzeczywistym z trybem aktywnej pauzy. Jednak największą siłą gry jest fabuła osadzona w kipiącym od detali uniwersum, gdzie poruszając się po rozległych lokacjach, podejmujemy się rozmaitych zadań, które możemy ukończyć na wiele sposobów.

Dużym atutem gier jest klimatyczna ścieżka dźwiękowa oraz profesjonalny dubbing do dwóch pierwszych odsłon. Wystąpił w nim chociażby Piotr Fronczewski i to jemu zawdzięczamy kultową dla wielu graczy po dziś dzień kwestię: „Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”.

Baldur's Gate III
Baldur's Gate III

RPG 2023

Trzecia część kultowej serii gier RPG, opracowana przez zespół Larian Studios. Akcja gry Baldur’s Gate 3 toczy się około sto lat po wydarzeniach z Baldur’s Gate II: Thron Bhaala. Wśród najważniejszych zmian znalazł się turowy system walki. Poza tym autorzy zmodyfikowali między innymi system dialogów i zasady rozwoju drużyny.

PC

Baldur's Gate II: Enhanced Edition
Baldur's Gate II: Enhanced Edition

RPG 15 listopada 2013

Przygotowana przez Overhaul Games odświeżona edycja kultowej gry RPG Baldur's Gate 2: Cienie Amn wraz z dodatkiem Tron Bhaala. Oprawa graficzna Baldur's Gate 2 Enhanced Edition dostosowana została do standardu HD, a sama gra oferuje nową zawartość.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Baldur's Gate: Enhanced Edition
Baldur's Gate: Enhanced Edition

RPG 28 listopada 2012

Zremasterowana edycja legendarnej gry cRPG, opracowanej przez studio BioWare w 1998 roku. Za odświeżenie gry odpowiada studio Overhaul Games, zaś przygotowany przez nie pakiet zawiera grę podstawową wraz z oficjalnym dodatkiem Opowieści z Wybrzeża Mieczy. Fabuła przenosi nas do popularnego uniwersum Forgotten Realms, gdzie śledzimy przygody sześcioosobowej drużyny na czele z głównym bohaterem – sierotą wychowaną przez przybranego ojca. Nasz protoplasta wyrusza w niebezpieczną podróż, aby stawić czoła złu i poznać przerażającą prawdę o swoim pochodzeniu. Rozgrywka toczy się wg zasad systemu Dungeons & Dragons. Odświeżona wersja gry niesie ze sobą przede wszystkim podrasowaną oprawę graficzną oraz zupełnie nową zawartość w postaci questów i przedmiotów opracowanych specjalnie na potrzeby tej edycji we współpracy z twórcami oryginału.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Saga Baldur's Gate: Edycja Kolekcjonerska
Saga Baldur's Gate: Edycja Kolekcjonerska

RPG 17 grudnia 2001

Saga Baldu’s Gate to kolekcjonerskie wydanie wszystkich części tej niezwykle popularnej epopei cRPG. W komplecie znalazły się: Wrota Baldura wraz dodatkiem Opowieści z Wybrzeża Mieczy, Baldur’s Gate II: Cienie Amn wraz z kompaktem bonusowym oraz dodatkiem Baldur’ s Gate II: Tron Bhaala.

PC

Baldur's Gate II: Cienie Amn
Baldur's Gate II: Cienie Amn

RPG 22 września 2000

Kontynuacja bestsellerowej gry RPG studia BioWare z 1998 roku. Fabuła Baldur’s Gate II: Shadows of Amn stanowi kontynuację opowieści z części pierwszej, w której protagonista stawiał czoła samemu synowi Bhaala i swemu rodzonemu bratu Sarevokowi. Tym razem losy rzuciły bohatera do nieznanej krainy Amn, znajdującej się w południowej części Wybrzeża Mieczy, gdzie wraz z całą drużyną zostaje on porwany przez potężnego maga Irenicusa. Zadaniem gracza jest zaś odszukanie Imoen – przyjaciółki bohatera z dzieciństwa - i stawienie czoła złemu czarnoksiężnikowi. Pod względem mechaniki tytuł nie odbiega w zasadzie od swojego pierwowzoru, oferując rozległe, nieznane dotąd tereny do eksploracji oraz całą masę nowych zadań i przeciwników. W grze pojawiły się jednak również nowe klasy postaci oraz niedostępne wcześniej umiejętności, czary i przedmioty. Wyraźnej poprawie uległa też oprawa graficzna, która wyświetlana jest w rozdzielczości 800x600 z wykorzystaniem akceleratorów 3D.

PC

Wrota Baldura
Wrota Baldura

RPG 23 grudnia 1998

Odwołująca się do korzeni gatunku gra cRPG w realiach fantasy, oddająca wiernie zasady drugiej edycji systemu D&D. Akcja gry rozpoczyna się w twierdzy Candlekeep, umiejscowionej na Wybrzeżu Mieczy w świecie Forgotten Realms, a jej bohaterem jest młodzieniec wychowywany przez swojego przybranego ojca Goriona. Kiedy na jego życie zaczynają czyhać nieznane osoby, obaj bohaterowie szykują się do ucieczki, podczas której Gorion poświęca się, ratując syna. Celem protagonisty staje się odkrycie swego prawdziwego przeznaczenia oraz przyczyn niewyjaśnionych zdarzeń. Opracowany przez kanadyjskie studio BioWare Baldur’s Gate oferuje klasyczny widok izometryczny i możliwość kontrolowania drużyny zróżnicowanych postaci o odmiennych osobowościach i statystykach. Zabawa koncentruje się na eksploracji rozległych terenów świata Forgotten Realms, wykonywaniu całej masy zadań głównych i pobocznych oraz walce rozgrywającej się w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą.

PC