Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Far Cry - seria gier

Far Cry to seria pierwszoosobowych strzelanek (FPS) z sandboksowym modelem rozgrywki. Wiodącym motywem cyklu są widowiskowe strzelaniny przy użyciu współczesnej broni palnej, ale twórcy nie boją się eksperymentować i co jakiś czas serwują graczom wycieczkę do zupełnie innych realiów, jak odległa prehistoria (gdzie karabiny i miotacze ognia są zastępowane przez łuki i maczugi) czy też alternatywny świat w klimacie cyberpunku (gdzie żołnierze-cyborgi walczą przy użyciu broni laserowej). Seria pozwala nam prowadzić pojazdy, m.in. dżipy czy łodzie z karabinami maszynowymi, a czasem także dosiadać zwierząt (np. słoni). Począwszy od trzeciej części do cyklu zaczęły trafiać elementy rodem z gier RPG, takie jak crafting i rozwój umiejętności bohatera. Późniejsze odsłony wyposażono również w edytory poziomów.

Jednym z wyróżników serii Far Cry jest znakomita oprawa graficzna. Pierwsza część, Far Cry, została opracowana przez firmę Crytek na ich autorskim silniku CryEngine 1 i ukazała się w 2004 roku wyłącznie na PC. W produkcji wcielamy się w byłego komandosa, Jacka Carvera, prowadzącego firmę transportową w rejonie południowego Pacyfiku. Pewnego razu razem z dziennikarką Valerie trafia na tajemnicze wyspy w Mikronezji, gdzie jego łódź zostaje zniszczona i musi stawić czoła armii najemników oraz zastępom mutantów.

Już w roku swojej premiery markę wykupił Ubisoft, który zmarginalizował rolę Crytek w jej rozwoju. Zaraz po przejęciu nowy właściciel zajął się wydawaniem wersji konsolowych tytułu: w 2005 premierę na Xboxie miał Far Cry Instincts, o rozszerzonej względem oryginału zawartości. Wtedy nastąpiło całkowite odsunięcie firmy Crytek od marki. W 2006 ukazał się Far Cry Instincts Evolution (również na Xboxie), po raz kolejny rozbudowujący treść pierwszej odsłony. Tego samego dnia premierę miał Far Cry Instincts Predator, wydany na Xboxa 360, łączący dwie poprzednie odsłony i przygotowany w całości przez Ubisoft Montreal. Kilka miesięcy później na rynek trafił Far Cry Vengeance (w wersji na Wii), przedstawiający dalsze losy Jacka Carvera.

Na pełnoprawny sequel gracze czekali dwa lata. Mający swoją premierę w październiku 2008 roku Far Cry 2 ukazał się jednocześnie na PC, PS3 i Xboxie 360. Jego akcję przeniesiono z tropikalnej wyspy do bliżej nieokreślonego afrykańskiego państwa zasobnego w diamenty i pogrążonego w wojnie domowej. W grze wcielamy się w najemnika, którego zadaniem jest zabicie handlarza bronią o pseudonimie „Szakal”, zaopatrującego walczące frakcje. W trakcie misji protagonista zostaje zainfekowany pasożytem malarii, co ma bezpośrednie przełożenie na rozgrywkę – by zniwelować objawy choroby, musimy regularnie zażywać odpowiednie lekarstwo. Gra zasłynęła realistycznym systemem rozprzestrzeniania się ognia oraz sporym otwartym światem o powierzchni ok. 50 kilometrów kwadratowych. Do stworzenia tytułu po raz pierwszy w historii serii wykorzystano Dunia Engine, będący zmodyfikowaną wersją CryEngine 1. Udział oryginalnego kodu w Dunia szacuje się na kilka procent, całą resztę stanowiły autorskie pomysły deweloperów z Ubisoft Montreal. Kolejne wersje tego silnika są wykorzystywane po dziś dzień do tworzenia nowych odsłon marki.

Część trzecia, Far Cry 3, ukazała się w listopadzie 2012 na tych samych platformach. Wróciliśmy w niej do klimatów tropikalnych, jednak jej główny bohater, Jason Brody, nie jest żadnym komandosem, tylko zwykłym nastolatkiem, który podczas wakacji razem z grupą przyjaciół został porwany przez piratów. Jasonowi udaje się uciec z niewoli, a następnie przy wsparciu rebeliantów Rakyat staje do walki z ludźmi psychopatycznego Vaasa Montenegro. Standardowy model strzelanki FPS został tu wzbogacony m.in. o crafting sprzętu (np. leków czy coraz bardziej pojemnych plecaków) oraz o odblokowywanie nowych umiejętności na modłę gier RPG. Do produkcji trafił też zestaw misji kooperacyjnych. W maju 2013 gra otrzymała samodzielny dodatek w klimatach cyberpunku o nazwie Far Cry 3: Blood Dragon.

Far Cry 4 pojawił się w listopadzie 2014 aż na pięciu platformach: PC, Xbox 360, Xbox One, PS3 i PS4. Mobilna aplikacja o nazwie Far Cry 4 Arcade Poker ukazała się w tym samym czasie na urządzeniach Android i iOS. Czwarta odsłona w swoich założeniach jest bardzo podobna do trójki, a jej akcję osadzono w Himalajach. Protagonistą gry jest Ajay Ghale, który chce rozsypać prochy swojej maki gdzieś na terenie fikcyjnego państwa Kyrat. Nim uda mu się tego dokonać, razem z ruchem oporu zwanym Złotym Szlakiem staje do walki z tyranem władającym tym terenem, Paganem Minem.

Cztery lata po poprzedniej głównej odsłonie, na rynku ukazał się Far Cry 5. Produkcja miała premierę na PC, PS4 oraz Xbox One, a akcję przeniesiono do fikcyjnego hrabstwa Hope w amerykańskim stanie Montana. Znajduje się ono pod kontrolą sekty zwanej Bramami Edenu, dowodzonej przez Josepha Seeda. Po raz pierwszy w historii cyklu otrzymaliśmy możliwość wykreowania głównego bohatera/bohaterki, którego/której pierwotnym zadaniem było aresztowanie lidera sekty. Nie przebiegło ono pomyślnie, w wyniku czego w sposób typowy dla cyklu musimy rozpocząć walkę z okupantem. Samą rozgrywkę nieznacznie zmieniono i rozbudowano o dodatkowy sprzęt, m.in. samoloty.

W 2021 roku na PC, PS4, PS5, Xbox One oraz Xbox Series X ukazał się Far Cry 6. Tym razem miejscem akcji zostało fikcyjne państwo Yara, inspirowane Kubą. Obszar kontroluje dyktator Anton Castillo, wychowujący swojego następcę, 13-letniego Diego. Jako Dani Rojas stajemy do partyzanckiej walki z siłami porządkowymi na terenie wyspy, bądź prowadzimy protesty na ulicach stolicy kraju. Po raz pierwszy w historii serii, oprócz dzikich obszarów i niewielkich osad przyjdzie nam również zwiedzić ogromną metropolię, Esperanzę.

Seria obfituje również w poboczne odsłony oraz remastery. W 2016 ukazał się Far Cry Primal, który przeniósł akcję w czasy prehistoryczne i zamienił broń palną na dzidy oraz maczugi. W 2019 z kolei premierę miał Far Cry: New Dawn, utrzymany w postapokaliptycznych klimatach i kontynuujący historię opowiedzianą w Far Cry 5. Oprócz tego w 2014 roku wydano Far Cry Classic, reedycję pierwszej odsłony na konsole Xbox 360 i PlayStation 3, a w 2018 na rynku pojawił się Far Cry 3: Classic Edition, czyli trzecia odsłona cyklu w wersji na PS4 i Xbox One.

Komercyjny sukces gier z serii Far Cry próbowano wykorzystać również w innych formach kultury popularnej. Przykładem tego jest wyreżyserowany przez Uwe Bolla film Far Cry (2008) z udziałem Tila Schweigera oraz Emmanuelle Vaugier.

Far Cry 6
Far Cry 6

Akcji 7 października 2021

W Far Cry 6 trafiamy do tropikalnej Yary, a naszym głównym zadaniem jest odsunięcie od władzy krwawego dyktatora – Antona Castillo. Największą nowością w grze jest olbrzymia metropolia, czyli stolica Yary – Esperanza.

PCPS5XSXPS4XONE

Far Cry: New Dawn
Far Cry: New Dawn

Akcji 15 lutego 2019

Bezpośrednia kontynuacja gry Far Cry 5, w której trafiamy do postapokaliptycznej wersji amerykańskiego stanu Montana. Naszym zadaniem jest stawienie czoła podróżującej po całym kraju armii łupieżców znanych jako Highwaymen, dowodzonej przez dwie czarnoskóre bliźniaczki.

PCPS4XONE

Far Cry 3: Classic Edition
Far Cry 3: Classic Edition

Akcji 29 maja 2018

Specjalna wersja gry Far Cry 3, opracowana z myślą o konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One. W Far Cry 3: Classic Edition gracze wcielają się w Jasona Brody'ego, którego zadaniem jest odbicie przyjaciół z rąk psychopatycznych piratów trzęsących archipelagiem Rook Islands.

PS4XONE

Far Cry 5
Far Cry 5

Akcji 27 marca 2018

Piąta pełnoprawna odsłona rozwijanego przez firmę Ubisoft cyklu pierwszoosobowych gier akcji z otwartym światem. W odróżnieniu od poprzednich części serii, fabuła Far Cry 5 nie przenosi nas w żadne egzotyczne miejsca, a na teren Montany, czyli jednego z najsłabiej zaludnionych stanów USA. Gracz wciela się zaś w policjanta (lub policjantkę; płeć i wygląd postaci można personalizować), którego zadaniem jest rozpracowanie i zniszczenie organizacji przestępczej, działającej pod przykrywką fanatycznej sekty. Na jej czele stoi zaś charyzmatyczny Joseph Seed, który w bezwzględny, sadystyczny sposób rozprawia się z przeciwnikami. Pod względem rozgrywki produkcja oferuje największy w historii cyklu otwarty świat, w którym dużą rolę odgrywają pojazdy, a na wykonanie czeka cała masa zadań głównych i pobocznych, a także różnego rodzaju aktywności dodatkowe. Do naszej dyspozycji oddano imponujący arsenał broni oraz całkiem rozbudowany system craftingu. Wzorem poprzedniej części serii, możemy także oswajać dzikie zwierzęta, by pomagały nam w walce.

PCPS4XONE

Far Cry Primal
Far Cry Primal

Akcji 23 lutego 2016

Spin-offowa odsłona serii pierwszoosobowych gier akcji z otwartym światem, rozwijanej od 2004 roku przez koncern Ubisoft. Far Cry Primal stanowi spore odejście od klimatu poprzednich części, przenosząc nas w odległą przeszłość ok. 10 tys. lat p.n.e. W grze wcielamy się w postać myśliwego imieniem Trakkar, którego grupa zostaje wymordowana, a on sam trafia do niebezpiecznej krainy Oros, gdzie ludzie są tylko zwierzyną łowną dla potężnych prehistorycznych bestii. Jak nietrudno się domyślić, jednym z najważniejszych elementów gry staje się więc aspekt przetrwania. Eksplorując świat gry, poświęcamy się realizacji kolejnych zadań fabularnych, polowaniu na rozmaite gady, a także tworzeniu przydatnych przedmiotów oraz nauce nowych umiejętności. W odróżnieniu od pełnoprawnych części cyklu, w arsenale bohatera nie znajdziemy oczywiście broni palnej, ale całą masę prymitywnego oręża, takiego jak dzidy, maczugi i łuki. Brak pojazdów rekompensuje nam zaś możliwość dosiadania rozmaitych zwierząt.

PCPS4XONE

Far Cry 4 Arcade Poker
Far Cry 4 Arcade Poker

Logiczne 18 listopada 2014

Prosta produkcja logiczno-zręcznościowa z elementami tytułowej gry hazardowej, będąca mobilną aplikacją towarzyszącą kolejnej pełnoprawnej odsłonie kultowej serii Far Cry firmy Ubisoft. Mechanika Far Cry 4: Arcade Poker łączy zasady klasycznego pokera z elementami gier zręcznościowych pokroju Tetrisa. Zadaniem graczy jest łączenie w pokerowe układy spadających z góry kart, zanim te opadną na sam dół ekranu. Elementy pasujące do naszej układanki przeciągamy w odpowiednie miejsce, podczas gdy te nieprzydatne jednym dotknięciem palca wymieniamy na inne. Całą zabawę dodatkowo urozmaicają też zróżnicowane power-upy. Każdy z pokerowych układów jest oczywiście odpowiednio punktowany, a na kolejnych poziomach gry naszym celem jest wykonywanie określonych zadań i przebicie minimalnego wymaganego wyniku punktowego. Swoistą ciekawostkę stanowi zaś fakt, że wygrane w grze wirtualne pieniądze trafiają na konto naszej postaci w grze Far Cry 4.

ANDiOS

Far Cry 4
Far Cry 4

Akcji 18 listopada 2014

Czwarta odsłona niezwykle popularnego cyklu sandboksowych gier akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Zgodnie z polityką koncernu Ubisoft, deweloping tytułu powierzony został kilku wewnętrznym studiom deweloperskim na czele z Ubisoft Montreal i Ubisoft Shanghai. Gracze ponownie mają okazję wcielić się w rolę bohatera, który samotnie musi stawić czoła licznym przeciwnikom i przeszkodom. Z pomocą przychodzi jednak spory arsenał broni palnej i białej. Twórcy pozostali wierni sprawdzonym schematom rozgrywki, pozwalając na dużą swobodę w eksplorowaniu rozległych lokacji oraz wykonywaniu zadań. Od strony technicznej Far Cry 4 wykorzystuje potencjał stale rozwijanego silnika Dunia Engine, zapewniającego wysokiej jakości oprawę audiowizualną oraz realistyczną fizykę.

PCPS4XONEX360PS3

Far Cry Classic
Far Cry Classic

Akcji 11 lutego 2014

Przygotowana z myślą o użytkownikach konsol siódmej generacji reedycja pecetowego przeboju Far Cry z 2004 roku, który zapoczątkował niezwykle popularną serię sandboksowych gier akcji firmy Ubisoft. W grze wcielamy się w postać właściciela firmy przewozowej, który wykonując jedno ze zleceń, trafia na odciętą od świata tropikalną wysepkę. Na miejscu okazuje się, że wyspa opanowana jest przez nieznane jednostki militarne, a zdany wyłącznie na siebie bohater musi przetrwać konfrontację i znaleźć sposób na wydostanie się z tego miejsca. Podobnie jak pecetowy pierwowzór, Far Cry Classic oferuje pełną swobodę eksploracji i interakcji z otoczeniem oraz zróżnicowany zestaw zadań, podczas realizacji których możemy czynić użytek z całkiem sporego arsenału broni oraz gadżetów. W porównaniu z oryginałem, w grze udostępniona została jednak wyłącznie kampania single player i nie znajdziemy tu żadnej formy rozgrywki wieloosobowej.

X360PS3

Far Cry 3
Far Cry 3

Akcji 29 listopada 2012

Trzecia część popularnego wśród graczy cyklu pierwszoosobowych strzelanin (FPS). Gra wyprodukowana została przez studio Ubisoft Montreal, któremu pomagały zespoły deweloperskie Ubisoft Shanghai, Ubisoft Reflections i Massive Entertainment. Głównym bohaterem Far Cry 3 jest Jason Brody, którego wakacje zmieniają się w walkę o przeżycie. Na skutek nieszczęśliwego skoku spadochronowego bohater i jego przyjaciele trafiają na wyspę opanowaną przez psychopatycznych piratów. Protagonista musi oswobodzić swoich bliskich z rąk szaleńców i znaleźć sposób powrotu do cywilizacji. Jak przystało na rasowy FPS, rozgrywka obfituje w sekwencje strzeleckie, w trakcie których można posługiwać się różnymi rodzajami broni. Gra pozwala przy tym na dużą swobodę w eksplorowaniu lokacji, eliminowaniu kolejnych wrogów i wykonywaniu zlecanych zadań.

PCX360PS3

Far Cry 2
Far Cry 2

Akcji 21 października 2008

Pierwszoosobowa strzelanina (FPS), będąca sequelem hitu z 2004 roku. Dewelopingiem Far Cry 2 zajęło się studio Ubisoft Montreal, które przejęło pałeczkę po ekipie Crytek Studios. Osią fabuły gry jest wojna domowa w małym, ale zasobnym w diamenty afrykańskim państwie. Gracz wciela się w rolę najemnika wysłanego z misją zlikwidowania Szakala, groźnego handlarza broni, którego nielegalna działalność przyczynia się do eskalacji konfliktu. Zadaniem komplikuje fakt, że bohater zapada na malarię i potrzebuje lekarstw. Rozgrywka zachowała sandboksowy charakter, pozwalając na dużą swobodę w wykonywaniu zadań i przemieszczaniu się w terenie. W porównaniu z pierwszą częścią serii, Far Cry 2 oferuje bardziej dopracowaną AI przeciwników, a także oprawę wizualną wykorzystującą potencjał bibliotek DirectX 10.

PCX360PS3

Far Cry: Vengeance
Far Cry: Vengeance

Akcji 12 grudnia 2006

Far Cry: Vengeance jest pierwszą próbą przeniesienia na platformę Wii popularnej marki gier z gatunku FPS. Ludzie z korporacji Ubisoft Entertainment zrobili znakomity użytek z bezprzewodowego pilota i dołączonego do niego Nunchuka.

Wii

Far Cry Instincts Predator
Far Cry Instincts Predator

Akcji 28 marca 2006

Far Cry Instincts Predator to strzelanka stworzona przez programistów ze studia Ubisoft w Montrealu. Stanowi ona połączenie podstawowej wersji Far Cry Instincts z rozszerzeniem, zatytułowanym Evolution.

X360

Far Cry Instincts Evolution
Far Cry Instincts Evolution

Akcji 28 marca 2006

Far Cry Instincts Evolution to pierwszoosobowa strzelanka, wykonana przez niemiecką firmę Crytek Studios we współpracy z Ubisoft Entertainment. Według założeń twórców gra stanowi rozwinięcie pomysłów, które zaimplementowali w wydanym w 2005 roku Far Cry Instincts.

XBOX

Far Cry Instincts
Far Cry Instincts

Akcji 27 września 2005

Konsolowa wersja strzelaniny FPP, której akcja rozgrywa się na tropikalnej wyspie. W grze zmierzymy się z serią zróżnicowanych przeciwników, eksplorując przy tym tropikalną dżunglę, w poszukiwaniu zaginionej dziennikarki. Do naszej dyspozycji oddano szereg broni i pojazdów. Grafika prezentuje się rewelacyjnie, a efekty specjalne i dźwiękowe są na najwyższym poziomie.

PS2XBOX

Far Cry
Far Cry

Akcji 23 marca 2004

Pierwszoosobowa strzelanina (FPS) w tropikalnych plenerach. Far Cry jest pierwszą komercyjną produkcją w dorobku niemieckiego studia Crytek. Jack Carver, główny bohater gry to były komandos, który po odejściu ze służby prowadzi niewielką firmę transportową. Protagonista przyjmuje zlecenie przewozu młodej dziennikarki na archipelag Mikronezji. W trakcie wyprawy łódź Carvera zostaje zatopiona przez nieznaną jednostkę wojskową, klientka znika, a on sam ląduje na pełnej żołnierzy wyspie. Bohater musi skorzystać ze swych nietuzinkowych umiejętności, by wyjść cało z opresji. Sandboksowy model rozgrywki w Far Cry nie narzuca z góry ustalonego biegu akcji, pozwalając na dużą swobodę w eksplorowaniu tropikalnych lokacji i wykonywaniu zadań. Efektowna oprawa wizualna w grze generowana jest przez silnik CryEngine.

PC