Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Far Cry: New Dawn (PC)

Far Cry: New Dawn

Bezpośrednia kontynuacja gry Far Cry 5, w której trafiamy do postapokaliptycznej wersji amerykańskiego stanu Montana. Naszym zadaniem jest stawienie czoła podróżującej po całym kraju armii łupieżców znanych jako Highwaymen, dowodzonej przez dwie czarnoskóre bliźniaczki.

Akcji | FPP | postapokalipsa | sandbox | FPS | kooperacja | strzelanki

Okładka Far Cry: New Dawn (PC)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Ubisoft GmbH

Strona oficjalna

data premiery gry:

15lut2019

PC PS4 XONE

Far Cry: New Dawn to kolejna część bestsellerowej serii FPS-ów, za której rozwój odpowiada firma Ubisoft. Po raz pierwszy w historii cyklu deweloperzy zdecydowali się na stworzenie bezpośredniej kontynuacji poprzedniej części, czyli ciepło przyjętego przez graczy Far Cry 5.

Najświeższe informacje i ciekawostki na temat New Dawn znajdziecie w naszym artykule Wszystko o Far Cry New Dawn. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.

Fabuła

Akcja gry Far Cry: New Dawn toczy się po wydarzeniach przedstawionych w Far Cry 5. Od atomowego ataku, którego ofiarą padła między innymi Ameryka Północna, minęło siedemnaście lat. Nuklearna zima zdążyła już ustąpić, a po niej nadszedł tak zwany „wielki rozkwit” (ang. „super bloom”) – okres nagłego kwitnięcia roślin, przede wszystkim jaskraworóżowych kwiatów.

W trakcie zabawy trafiamy do post-apokaliptycznej wersji znanego z „piątki” hrabstwa Hope. Wcielając się w samodzielnie stworzonego bohatera lub bohaterkę, musimy stawić czoła podróżującej po całym kraju (a raczej po tym, co z niego zostało) bandzie łupieżców zwanych Highwaymen, na której czele stoją dwie czarnoskóre bliźniaczki – Mickey i Lou.

Protagonista może skorzystać z pomocy sprzymierzeńców, wśród których pojawiają się mieszkańcy osady Prosperity, będącej jego bazą wypadową, a także pies rasy Akita imieniem Timber czy choćby przerośnięty dzik – Horatio. Zwierzaki, podobnie jak osoby pokroju snajperki Nany, zasilają szeregi tak zwanych „spluw do wynajęcia”, a więc postaci, które w razie potrzeby będą towarzyszyć nam w misjach i starciach z przeciwnikami.

Mechanika

Rozgrywka w Far Cry: New Dawn nie odbiega od schematu wypracowanego na potrzeby poprzednich części serii. Po raz kolejny otrzymujemy więc strzelankę z otwartym światem, po którym możemy się poruszać na piechotę bądź za sterami różnorodnych pojazdów. Warto odnotować, że produkcja oddaje nam do dyspozycji jedynie część mapy z „piątki”, gdyż na pozostałym obszarze hrabstwa wciąż utrzymuje się wysoka radiacja.

Oprócz wypełniania popychających akcję do przodu zadań fabularnych, podczas rozgrywki zajmujemy się wykonywaniem misji pobocznych i bierzemy udział w kilku aktywnościach opcjonalnych. Jedną z tych ostatnich jest odbijanie posterunków należących do wrogów, które można przejmować bądź jedynie łupić (jeśli zdecydujemy się na to drugie, bandziory powrócą do takiego miejsca i obsadzą je silniejszą załogą, co znacznie utrudni kolejny atak). W grze nie brakuje również przypadkowych spotkań, chociaż jest ich tu zdecydowanie mniej niż w „piątce”, polowań na zwierzęta czy poszukiwań skarbów. Poza tym produkcja pozwala nam wyruszyć z ekspedycją do innych rejonów Ameryki Północnej w ramach trybu wypraw. Dzięki temu możemy odwiedzić między innymi więzienie Alcatraz, gdzie wrogowie również mają swoje twierdze wypełnione zapasami. Każde z takich wyzwań możemy wykonywać trzykrotnie, z coraz bardziej rosnącym poziomem trudności.

Z uwagi na fakt, że w świecie gry roi się od niebezpieczeństw (poszczególni przeciwnicy występują tu w kilku wariantach, zróżnicowanych pod względem aparycji, wytrzymałości i siły ognia), na naszym podorędziu znalazł się rozbudowany arsenał obejmujący karabiny maszynowe czy unikalną kuszę strzelającą piłami. Zabawę urozmaica crafting, odgrywający tu większą rolę niż w poprzednich częściach serii. Surowce zdobywane w trakcie naszych wojaży możemy spożytkować nie tylko na udoskonalenie posiadanego uzbrojenia, lecz także na ulepszenia osady, zapewniane przez tak zwanych specjalistów.

Sporą nowością w serii Far Cry jest wprowadzenie w New Dawn wrogów o określonym poziomie trudności oznaczonym kolorem – od szarego do żółtego. Tak samo zróżnicowana jest broń, co wprowadza do serii jeszcze więcej elementów znanych z gier RPG. W Far Cry: New Dawn warto pamiętać, by atakować przeciwników arsenałem o odpowiednim levelu – inaczej walka będzie bardzo długa i trudna.

Tryby gry

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku piątej odsłony cyklu, w Far Cry: New Dawn można grać w pojedynkę lub w towarzystwie drugiego gracza, w ramach multiplayerowej kooperacji.

Kwestie techniczne

Far Cry: New Dawn działa w oparciu o sprawdzoną technologię Dunia Engine. Trójwymiarowa grafika tej produkcji prezentuje więc jakość zbliżoną do tej z Far Cry 5.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-2  

Ocena czytelników: 4,3 / 10 na podstawie 1400 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,3 / 10 na podstawie 614 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 179,90 PLN

Gry podobne do Far Cry: New Dawn

Klasyfikacja PEGI Far Cry: New Dawn

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Far Cry: New Dawn

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-6350 3.9 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon R9 270X lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290X lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
 • Ultra:
 • (4K / 60 FPS) Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 7 1700X 3.4 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Recenzja gry Far Cry: New Dawn – farbowana apokalipsa
Recenzja gry Far Cry: New Dawn – farbowana apokalipsa

Recenzja 14 lutego 2019, 12:00

Ciekawą nowość stanowią także specjalne wyprawy po surowce. Tutaj największą niespodzianką jest zawsze pierwsza wizyta, bo ekspedycje przenoszą nas w zupełnie nowe scenerie, inne niż lesista Montana. Tereny wokół lotniskowca na Florydzie, kanion Kolorado, Alcatraz czy choćby położone na południu bagna są na tyle duże, że można nawet poruszać się tam pojazdami oraz eksplorować obszar poza celem wyprawy w poszukiwaniu znajdziek.

PC
PS4
XONE