Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Age of Empires - seria gier

Bestsellerowa seria gier strategicznych czasu rzeczywistego (RTS), nad którą pieczę wydawniczą sprawuje firma Microsoft. Na przestrzeni lat rozwojem cyklu zajmowały się rozmaite studia deweloperskie. Jego trzy pierwsze odsłony zostały opracowane przez nieistniejące już Ensemble Studios, zaś czwarta część serii była dziełem ekip Relic Entertainment oraz World’s Edge (której w 2019 roku powierzono opiekę nad cyklem). Ponadto swoje piętno odcisnęły na tej marce takie studia, jak Forgotten Empires, Griptonite Games, Gas Powered Games, Hidden Path Entertainment, Smoking Gun Interactive oraz TiMi Studios.

W grach z serii Age of Empires gracze przejmują kontrolę nad wybraną cywilizacją i kierują jej rozwojem na przestrzeni różnych epok. Zabawa polega głównie na zbieraniu zasobów, wznoszeniu budynków, rozwoju technologicznym oraz wystawianiu armii i prowadzeniu podbojów. Bawić się można w pojedynkę, w ramach kampanii fabularnych oraz potyczek, a także w trybie multiplayer.

Pierwsze Age of Empires ukazało się w 1997 roku na komputerach osobistych i stanowiło debiutanckie dzieło założonego dwa lata wcześniej Ensemble Studios. Tytuł zebrał bardzo wysokie oceny od branżowych krytyków, co pozwoliło mu zapoczątkować cykl, który w najbliższej przyszłości miał stać się jednym z oczek w głowie firmy Microsoft. Najpierw jednak produkcja otrzymała dodatek The Rise of Rome, który wydano w 1998 roku. Rok 1999 przyniósł premierę pełnoprawnej kontynuacji – Age of Empires II: The Age of Kings – która odniosła wielki sukces artystyczny oraz komercyjny. Z czasem i ta pozycja doczekała się rozszerzenia – wydanego w 2000 roku The Conquerors. Na trzecią część serii – Age of Empires III – gracze musieli czekać znacznie dłużej, bo aż do 2005 roku, gdyż w międzyczasie deweloperzy zajęli się jego spin-offem pod tytułem Age of Mythology. Gra otrzymała dwa dodatki – The WarChiefs (2006) oraz The Asian Dynasties (2007). Czwarta odsłona cyklu, zatytułowana Age of Empires IV, pojawiła się aż 16 lat po poprzedniczce, bo w październiku 2021 roku, a z czasem doczekała się dodatku, czyli wydanego w 2023 roku The Sultans Ascend.

Pomimo że gry z serii Age of Empires powstają z myślą o komputerach osobistych, jej druga część trafiła również na konsole, a dokładnie – PlayStation 2. Podobnie miały się sprawy z czwartą odsłoną cyklu, która z opóźnieniem zawitała na Xboksa One oraz Xboksy Series X/S. Na przestrzeni lat marka doczekała się nie tylko dużych, głównych odsłon, lecz także szeregu spin-offów, które opracowywano z myślą o konsolach przenośnych (Age of Empires: The Age of Kings, Age of Empires: Mythologies), urządzeniach mobilnych (Age of Empires: Castle Siege, Age of Empires Mobile) oraz multiplayerowej rozgrywce (Age of Empires Online). Ostatni z wymienionych tytułów przestał działać w 2014 roku, jednak z czasem został wskrzeszony za sprawą fanowskiego projektu AoEO: Castle Fan Project. Oprócz tego po latach druga część serii doczekała się edycji HD (2013), a następnie przygotowano kompleksowe remastery trzech pierwszych odsłon tego cyklu (wydawanych w latach 2018-2020, każdy z podtytułem Definitive Edition).

Age of Empires Mobile
Age of Empires Mobile

Strategiczne listopad 2024

Spin-off kultowej serii RTS-ów w modelu free-to-play, przygotowany z myślą o urządzeniach mobilnych. W Age of Empires Mobile znajdziemy zarówno elementy charakterystyczne dla tego cyklu, jak i szereg zupełnie nowych rozwiązań, np. turowe potyczki obok bitew w czasie rzeczywistym.

ANDiOS

Age of Empires IV
Age of Empires IV

Strategiczne 28 października 2021

Age of Empires 4 to czwarta pełnoprawna odsłona słynnego cyklu strategii czasu rzeczywistego, osadzona w średniowieczu. Za jej stworzenie odpowiedzialna jest ekipa Relic Entertainment, znana z takich serii jak Company of Heroes czy Warhammer 40,000: Dawn of War. Pod względem mechaniki tytuł co prawda pozostaje wierny schematowi wypracowanemu przez swoich cenionych poprzedników, jednak wprowadza również sporo nowych rozwiązań.

PCXSXXONE

Age of Empires III: Definitive Edition
Age of Empires III: Definitive Edition

Strategiczne 15 października 2020

Odświeżona i poprawiona wersja Age of Empires III. Age of Empires III: Definitive Edition jest dziełem studia Forgotten Empires, odpowiedzialnego za remastery pierwszej i drugiej części serii. Zmiany objęły przede wszystkim oprawę graficzną i interfejs.

PC

Age of Empires II: Definitive Edition
Age of Empires II: Definitive Edition

Strategiczne 14 listopada 2019

Odświeżona i poprawiona wersja Age of Empires II – drugiej odsłony bestsellerowego cyklu gier strategicznych czasu rzeczywistego. Za jej opracowanie odpowiada zespół Forgotten Empires. Wprowadzone zmiany obejmują przede wszystkim oprawę graficzną i interfejs – sfera wizualna została gruntownie ulepszona, a sama gra może działać nawet w rozdzielczości 4K; zaimplementowano również symfoniczną ścieżkę dźwiękową. W Age of Empires II: Definitive Edition stajemy na czele jednej z kilkunastu nacji i przeprowadzamy ją przez kolejne etapy rozwoju. W trakcie zabawy pozyskujemy surowce, wznosimy budynki i opracowujemy nowe technologie. Oprócz aspektu ekonomicznego istotną rolę odgrywa tutaj walka z siłami przeciwnika, podczas której równie ważne co wystawienie wielkiej i różnorodnej armii (w starciach bierze udział piechota, oddziały konne, a także różnorodne machiny oblężnicze) jest opracowanie skutecznej taktyki. Poza fabularnymi kampaniami dla pojedynczego gracza i możliwością zabawy w trybie szybkiej potyczki tytuł oferuje rozbudowany wariant rozgrywki wieloosobowej.

PCXSXXONE

Age of Empires: Definitive Edition
Age of Empires: Definitive Edition

Strategiczne 20 lutego 2018

Odświeżona wersja gry Age of Empires, czyli strategii czasu rzeczywistego z 1997 roku. Odpowiedzialna za remake firma Microsoft zatroszczyła się nie tylko o znacznie poprawioną oprawę graficzną, którą wzbogacono o wsparcie dla rozdzielczości 4K, lecz także o nagraną od podstaw, symfoniczną ścieżkę dźwiękową. Produkcja oferuje przy tym całą zawartość podstawowej wersji gry oraz dodatku Rise of Rome, a specjalnie na jej potrzeby scenariusze przeznaczone do zabawy w pojedynkę rozbudowano o nowe elementy narracyjne. W trakcie zmagań w Age of Empires: Definitive Edition prowadzimy do boju historyczne cywilizacje z różnych rejonów świata. Rdzeniem mechaniki rozgrywki jest rozbudowa bazy, pozyskiwanie surowców, werbowanie armii i toczenie dynamicznych bitew. Nawigowanie na polu bitwy ułatwia zmodernizowany interfejs, dzięki któremu łatwiej też zarządza się poddanymi. Oprócz trybów solo, opisywana pozycja oferuje rozbudowany multiplayer oparty na systemie Xbox Live.

PC

Age of Empires: Castle Siege
Age of Empires: Castle Siege

Strategiczne 27 sierpnia 2014

Poboczna odsłona bestsellerowego cyklu Age of Empires, zrealizowana w popularnej konwencji free-to-play z mikropłatnościami. Stworzeniem gry pod czujnym okiem Microsoftu zajęło się studio Smoking Gun Interactive, mające na swoim koncie szereg produkcji na konsolę Xbox 360 z Kinect oraz urządzenia mobilne. Akcja gry osadzona jest w średniowieczu, a gracze mogą stanąć po stronie jednej z kilku historycznych frakcji. Mechanika zabawy różni się znacząco od pełnoprawnych odsłon serii i dość wyraźnie dzieli się na warstwę ekonomiczną (gromadzenie surowców, rozbudowa zamku i rozwój technologii) oraz strategiczną, gdzie stworzona przez nas armia atakuje twierdze kontrolowane przez SI lub innych graczy. Sednem rozgrywki jest tryb multiplayer, w którym bawić się mogą wspólnie posiadacze PC i urządzeń przenośnych. Twórcy przewidzieli także wariant jednoosobowy, w którym możemy rozegrać złożoną z ciągu misji kampanię oraz pojedyncze scenariusze zainspirowane słynnymi potyczkami historycznymi.

PCANDiOSWP

Age of Empires II: HD Edition
Age of Empires II: HD Edition

Strategiczne 9 kwietnia 2013

Odświeżona wersja popularnej strategii czasu rzeczywistego (RTS) - Age of Empires II: The Age of the Kings oraz rozszerzenia Age of Empires II: The Conqueror. Reedycja przygotowana została przez studio Hidden Path Entertainment we współpracy z firmą Microsoft Game Studios. W porównaniu z oryginałem z 1999 roku, zmiany wprowadzone w Age of Empires II: HD Edition objęły przede wszystkim oprawę wizualną, która została zremasterowana do standardu HD (High Definition). Deweloperzy pozostali natomiast wierni klasycznej mechanice rozgrywki - gracze mają okazję wcielić się w role przywódców 18 historycznych nacji i pokierować ich rozwojem na przestrzeni wieków. Zwycięstwo osiągnąć można na wiele sposób, w tym poprzez podbój militarny, dyplomację oraz ekspansję gospodarczą.

PC

Age of Empires Online
Age of Empires Online

Strategiczne 16 sierpnia 2011

Kolejna odsłona niezwykle popularnej serii gier strategicznych, opracowana przez studio Gas Powered Games z myślą o sieciowej rozgrywce. Gracz wciela się w rolę przywódcy wybranej przez siebie nacji, którego zadaniem jest rozbudowa własnego miasta, pozyskiwanie surowców, opracowywanie nowych technologii oraz wystawienie jak największej armii i ekspansja na nowe terytoria. Poza stolicą kontrolowanej przez nas cywilizacji, w Age of Empires Online możemy odwiedzać inne metropolie, gdzie znajdziemy nie tylko sklepy, lecz także różnorodne zadania, które możemy wykonywać zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie innych graczy. Ponadto, zaprawieni w bojach wodzowie mogą sprawdzić swe umiejętności w specjalnym poziomie trudności misji „Elite”. Na tle poprzednich gier z cyklu, tytuł wyróżnia kreskówkowa oprawa graficzna. Gra dystrybuowana jest w modelu darmowym, choć nowe cywilizacje, dodatki i bonusowe misje wymagają zapłaty w realnej gotówce. 1 lipca 2014 roku rozwój omawianej produkcji został zakończony – zamknięto również jej serwery.

PC

Age of Empires: Mythologies
Age of Empires: Mythologies

Strategiczne 24 listopada 2008

Kolejna odsłona serii strategii turowych, stworzona przez zespół Griptonite Games z myślą o konsoli NDS. Tytuł korzysta nie tylko z rozwiązań opracowanych na potrzeby Age of Empires: The Age of Kings, lecz przede wszystkim z dorobku głównego cyklu - niezwykle popularnych RTS-ów.

NDS

Age of Empires: Złota Edycja
Age of Empires: Złota Edycja

Strategiczne 19 lipca 2006

Specjalna edycja Age of Empires – pierwszej odsłony kultowej serii gier strategicznych czasu rzeczywistego, nad którą pieczę sprawował zespół Ensemble Studios. Gracz wciela się w rolę przywódcy jednej z kilkunastu cywilizacji, wśród których pojawiają się Egipt, Babilon, Grecja, czy choćby Persja i Fenicja. Rozgrywka koncentruje się na rozbudowie osady, opracowywaniu nowych technologii, przeprowadzaniu nacji przez kolejne fazy rozwoju (od epoki kamienia po epokę żelaza) oraz na wystawaniu jak najpotężniejszych armii i na konfrontacjach z siłami przeciwnika. W starciach bierze udział zarówno piechota, jak i konnica czy skomplikowane machiny oblężnicze. Dodatkową atrakcję stanowi zintegrowany z grą edytor poziomów, pozwalający na tworzenie własnych scenariuszy. Age of Empires: Złota Edycja to również dopracowana, dwuwymiarowa oprawa graficzna.

PC

Age of Empires: The Age of Kings
Age of Empires: The Age of Kings

Strategiczne 14 lutego 2006

Strategia turowa opracowana przez studio Digital Eclipse z myślą o konsoli Nintendo DS. Gracze wcielają się w role przywódców jednej z pięciu nacji (Brytów, Franków, Saracenów, Mongołów oraz Japończyków), które prowadzą do zwycięstwa w unikalnych kampaniach. Rozgrywka koncentruje się na pozyskiwaniu surowców, rozbudowie osady o różnorodne konstrukcje i dokonywaniu odkryć naukowych, zaś wszystko to ma umożliwić wystawienie jak najpotężniejszej armii. Do naszej dyspozycji oddano 45 zróżnicowanych jednostek, których listę uzupełniają bohaterowie, tacy jak Ryszard Lwie Serce, Saladyn czy choćby Robin Hood. Age of Empires: The Age of Kings wykorzystuje unikalne możliwości handhelda – na głównym ekranie prezentowane są charakterystyki jednostek i dodatkowe informacje, a także starcia z siłami przeciwnika; dolny wyświetlacz pozwala z kolei na swobodną nawigację po mapie i planowanie kolejnych ruchów. Oprócz trybu dla pojedynczego gracza, w grze pojawia się wariant multiplayer przeznaczony dla maksymalnie czterech osób.

NDS

Age of Empires III
Age of Empires III

Strategiczne 18 października 2005

Trzecia pełnoprawna odsłona legendarnego cyklu strategii RTS, opracowanych i rozwijanych pod czujnym okiem firmy Microsoft. W przeciwieństwie do poprzednich części cyklu, których akcja osadzona była w starożytności i średniowieczu, tym razem prześledzimy czasy kilkusetletniego podboju Ameryki, zamykające się w przedziale od XVI do XIX wieku. Dzięki skupieniu się na szerszym i bardziej współczesnym horyzoncie czasowym, w grze możemy pokierować zarówno jednostkami wywodzącymi się ze średniowiecza, jak i korzystającymi z najnowszych osiągnięć techniki. Twórcy postawili na sprawdzoną mechanikę rozgrywki, poszerzając ją o szereg nowych elementów. Osią rozgrywki jest rozbudowana kampania fabularna, bazująca na wydarzeniach historycznych i fikcyjnych. W trybie rozgrywki wieloosobowej możemy zaś pokierować jedną z ośmiu grywalnych nacji, charakteryzujących się własnymi, unikalnymi cechami. Nowa odsłona gry to także efektowna, trójwymiarowa oprawa, wspomagana silnikiem fizycznym Havok.

PC

Age of Empires: Edycja Kolekcjonerska
Age of Empires: Edycja Kolekcjonerska

Strategiczne 2 listopada 2000

Pakiet kolekcjonerski gier z serii Age of Empires. W jego skład wchodzą: Age of Empires, Age of Empires: Rise of Rome, Age of Empires II: The Age of Kings oraz Age of Empires II: The Conquerors. Pieczę nad wszystkimi pozycjami sprawował niezrównany zespół Ensemble Studios. Niezależnie od wybranego tytułu, gracz wciela się w rolę przywódcy jednej z kilkunastu dostępnych cywilizacji, a zadaniem, jakie przed nim stoi, jest przeprowadzanie jej przez kolejne fazy rozwoju. Rozgrywka koncentruje się na rozbudowie miasta, pozyskiwaniu cennych surowców, opracowywaniu nowych technologii oraz na wystawianiu niezwyciężonych armii i walce z siłami przeciwnika. W starciach biorą udział zarówno piechota, jak i oddziały konnicy, skomplikowane machiny oblężnicze, a nawet jednostki specjalne pokroju kapłanów leczących naszych podkomendnych. W każdym z elementów zestawu Age of Empires: Edycja Kolekcjonerska znalazło się miejsce dla kampanii, których fabułę oparto na wydarzeniach historycznych. Obrazu całości dopełnia szczegółowa, dwuwymiarowa oprawa graficzna.

PC

Age of Empires II: The Age of Kings
Age of Empires II: The Age of Kings

Strategiczne 28 września 1999

Druga odsłona niezwykle popularnego cyklu gier strategicznych czasu rzeczywistego, opracowana przez zespół Ensemble Studios. Gracz staje na czele jednej z trzynastu cywilizacji, które prowadzi przez kolejne etapy rozwoju. Do jego dyspozycji oddano między innymi Franków, Wikingów, Mongołów, czy choćby Celtów. W porównaniu z pierwszą częścią serii, poprawie uległa nie tylko oprawa graficzna, która teraz jest bardziej szczegółowa, lecz także sztuczna inteligencja naszych podkomendnych – dzięki temu możemy wydawać im dodatkowe rozkazy pokroju patrolowania okolicy, strzeżenia wyznaczonego miejsca bądź podążania za określonym celem. Ponadto, wprowadzono możliwość ustawiania oddziałów w różnorodne formacje, a także handlu i manipulowania cenami surowców. W Age of Empires II: The Age of the Kings pojawia się zarówno kampania dla pojedynczego gracza, opowiadająca o szkockim bohaterze Williamie Wallace'ie, jak i tryb potyczki oraz wieloosobowy wariant rozgrywki.

PCPS2

Age of Empires
Age of Empires

Strategiczne 30 czerwca 1997

Gra strategiczna czasu rzeczywistego opracowana przez zespół Ensemble Studios. Gracze przejmują kontrolę nad jedną z dwunastu cywilizacji, wśród których pojawia się Babilonia, Egipt, Grecja, czy choćby Korea, a ich głównym zadaniem jest przeprowadzenie jej przez cztery etapy rozwoju, rozciągające się na przestrzeni ponad 10 tysięcy lat. Rozgrywka opiera się na rozbudowie własnego miasta (utrzymanego w jednym z czterech stylów architektonicznych: azjatyckim, egipskim, bliskowschodnim lub greckim), pozyskiwaniu niezbędnych surowców (drewno, żywność, kamień, złoto), opracowywaniu nowych technologii i produkcji jednostek, a w efekcie – na wystawianiu potężnych armii i na konfrontacjach z siłami przeciwnika. Oprócz czterech fabularnych kampanii dla pojedynczego gracza, Age of Empires oferuje specjalne scenariusze, tryb potyczki ze sztuczną inteligencją oraz wieloosobowy wariant rozgrywki dla maksymalnie ośmiu uczestników. Całości dopełnia dopracowana, dwuwymiarowa oprawa graficzna.

PC

Age of Empires: World Domination
Age of Empires: World Domination

Strategiczne prace wstrzymane

Dostępna w modelu darmowym z mikropłatnościami mobilna strategia czasu rzeczywistego, stworzona na licencji kultowej serii strategicznej Microsoftu przez singapurskie studio KLab Global. W grze przejmujemy kontrolę nad jedną z wielkich historycznych cywilizacji, a naszym zadaniem jest rozwój jej potęgi i dążenie do osiągnięcia przez nią tytułowej dominacji nad światem. Do dyspozycji graczy oddano Celtów, Brytów, Wikingów, Japończyków, Chińczyków, Franków, Saracenów i Hunów. Każda z nacji odznacza się oczywiście odmiennymi drzewkami technologii, budynkami i jednostkami, wśród których znalazły się także legendarne postaci historyczne o unikalnych zdolnościach. Zgodnie z prawidłami serii, zabawa w Age of Empires: World Domination sprowadza się do pozyskiwania surowców i ustawicznego rozwoju królestwa pod względem gospodarczym oraz toczenia kolejnych bitew, które choć ukazane w znacznie mniejszej skali niż w pecetowych odsłonach serii, odznaczają się jednak sporą głębią taktyczną.

ANDiOSWP