Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneNDS
Okładka Age of Empires: The Age of Kings (NDS)

Age of Empires: The Age of Kings NDS

Strategia turowa opracowana przez studio Digital Eclipse z myślą o konsoli Nintendo DS. Gracze wcielają się w role przywódców jednej z pięciu nacji (Brytów, Franków, Saracenów, Mongołów oraz Japończyków), które prowadzą do zwycięstwa w unikalnych kampaniach.

Strategiczne | turowe | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo DS
Okładka Age of Empires: The Age of Kings (NDS)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji NDS:

14lutego2006

Age of Empires: The Age of Kings jest, w przeciwieństwie do starszych braci wydanych na komputery osobiste i konsolę PS2, strategią turową. Nad tytułem pieczę sprawowała firma Digital Eclipse, specjalizująca się w tworzeniu gier na konsole przenośne (m.in. Grand Theft Auto na GBA). Wydawcą jest Majesco.

Gracze mogą wybierać spośród pięciu nacji. Są nimi Brytowie, Frankowie, Mongołowie, Saraceni oraz Japończycy. Każda oferuje własną, unikatową kampanię, podczas której należy zdobywać surowce, wykorzystywać je, stawiać różnorakie budowle oraz, co najważniejsze, dokonywać odkryć naukowych prowadzących do podnoszenia poziomu wiedzy, a tym samym rozwoju technologii (balistycznych, chemicznych itd.). Kolejnym etapem rozgrywki jest rozbudowa armii, prowadzenie wojen oraz zdobywanie terytoriów i kolejnych źródeł surowców. Autorzy stworzyli 45 różnych typów jednostek, które mają w założeniach pomóc nam w ekspansji. Oprócz nich do dyspozycji graczy oddane zostało całe grono bohaterów – zarówno tych historycznych, jak i legendarnych (m.in. Ryszard Lwie Serce, Saladyn, Joanna D’Arc oraz Robin Hood). Ukończenie kampanii otwiera dostęp do szeregu dodatków: map, które można wykorzystać w rozgrywce wieloosobowej oraz jednostek. W razie jakichkolwiek problemów można skorzystać z wbudowanego poradnika, przy pomocy którego każda sytuacja „sporna” zostanie w mig rozwiązana.

Górny ekran konsoli Nintendo DS prezentuje charakterystyki jednostek oraz informacje dodatkowe dotyczące np. ilości surowców. Ponadto obserwujemy na nim pojedynki wojowników. Dolny, dotykowy wyświetlacz umożliwia swobodne operowanie po mapie oraz planowanie kolejnych ruchów przy pomocy stylusa (przemieszczanie jednostek, budowanie, wydobywanie surowców).

Rozgrywka odbywa się na ręcznie rysowanych mapach wspieranych przez trójwymiarowe, bardzo szczegółowe jednostki. Surowcami, budową nowych budynków i szkoleniem kolejnych wojaków zarządzamy z poziomu prostych i czytelnych okien. Autorzy przygotowali również opcję multiplayer (Wi-Fi) dla maksymalnie czterech osób. Mogą one wziąć udział w dodatkowych misjach stworzonych właśnie z myślą o tego typu rozgrywce.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   sieć lokalna     Liczba graczy: 1-4  

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 77 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.6 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Gry podobne do Age of Empires: The Age of Kings

Klasyfikacja PEGI Age of Empires: The Age of Kings

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Age of Empires: The Age of Kings - recenzja gry
Age of Empires: The Age of Kings - recenzja gry

Recenzja 17 maja 2006, 12:39

Liczba jednostek jest naprawdę imponującą. Są łucznicy, pikinierzy, kawaleria, katapulty, mnisi... W sumie jest około 40 rodzajów wojowników gotowych do walki, co jest liczbą naprawdę imponującą. Każda jednostka ma zalety i wady. Pikinierzy to przekleństwo dla jazdy, bo ich długie dzidy bardzo skutecznie studzą zapał wroga. Łucznicy potrafią atakować nieprzyjaciela na dystans, co jest bardzo ważne i nierzadko decyduje o rozstrzygnięciu bitwy na naszą korzyść. Niemniej jednak, jeżeli nie zapewnimy im dostatecznej ochrony ze strony ciężko opancerzonych żołnierzy, kawaleria szybko rozprawi się z bezbronnymi strzelcami.