Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneNDS
Okładka Age of Empires: The Age of Kings (NDS)
OkładkaAge of Empires: The Age of Kings (NDS)

Age of Empires: The Age of Kings NDS

Strategia turowa opracowana przez studio Digital Eclipse z myślą o konsoli Nintendo DS. Gracze wcielają się w role przywódców jednej z pięciu nacji (Brytów, Franków, Saracenów, Mongołów oraz Japończyków), które prowadzą do zwycięstwa w unikalnych kampaniach.

Strategiczne | turowe | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Age of Empires: The Age of Kings Premiera NDS

14lutego2006

producent: Digital Eclipse wydawca: Majesco Entertainment Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Age of Empires: The Age of Kings

Anno: Create a New World

Majesty 2: Pocket Kingdom

Anno 1701: Dawn of Discovery

Age of Empires: The Age of Kings jest, w przeciwieństwie do starszych braci wydanych na komputery osobiste i konsolę PS2, strategią turową. Nad tytułem pieczę sprawowała firma Digital Eclipse, specjalizująca się w tworzeniu gier na konsole przenośne (m.in. Grand Theft Auto na GBA). Wydawcą jest Majesco.

Gracze mogą wybierać spośród pięciu nacji. Są nimi Brytowie, Frankowie, Mongołowie, Saraceni oraz Japończycy. Każda oferuje własną, unikatową kampanię, podczas której należy zdobywać surowce, wykorzystywać je, stawiać różnorakie budowle oraz, co najważniejsze, dokonywać odkryć naukowych prowadzących do podnoszenia poziomu wiedzy, a tym samym rozwoju technologii (balistycznych, chemicznych itd.). Kolejnym etapem rozgrywki jest rozbudowa armii, prowadzenie wojen oraz zdobywanie terytoriów i kolejnych źródeł surowców. Autorzy stworzyli 45 różnych typów jednostek, które mają w założeniach pomóc nam w ekspansji. Oprócz nich do dyspozycji graczy oddane zostało całe grono bohaterów – zarówno tych historycznych, jak i legendarnych (m.in. Ryszard Lwie Serce, Saladyn, Joanna D’Arc oraz Robin Hood). Ukończenie kampanii otwiera dostęp do szeregu dodatków: map, które można wykorzystać w rozgrywce wieloosobowej oraz jednostek. W razie jakichkolwiek problemów można skorzystać z wbudowanego poradnika, przy pomocy którego każda sytuacja „sporna” zostanie w mig rozwiązana.

Górny ekran konsoli Nintendo DS prezentuje charakterystyki jednostek oraz informacje dodatkowe dotyczące np. ilości surowców. Ponadto obserwujemy na nim pojedynki wojowników. Dolny, dotykowy wyświetlacz umożliwia swobodne operowanie po mapie oraz planowanie kolejnych ruchów przy pomocy stylusa (przemieszczanie jednostek, budowanie, wydobywanie surowców).

Rozgrywka odbywa się na ręcznie rysowanych mapach wspieranych przez trójwymiarowe, bardzo szczegółowe jednostki. Surowcami, budową nowych budynków i szkoleniem kolejnych wojaków zarządzamy z poziomu prostych i czytelnych okien. Autorzy przygotowali również opcję multiplayer (Wi-Fi) dla maksymalnie czterech osób. Mogą one wziąć udział w dodatkowych misjach stworzonych właśnie z myślą o tego typu rozgrywce.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 7,5 / 10 na podstawie 77 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.6 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Age of Empires: The Age of Kings

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.