Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneWPiOSPCAND
Okładka Age of Empires: Castle Siege (WP)
OkładkaAge of Empires: Castle Siege (WP)

Age of Empires: Castle Siege

Poboczna odsłona bestsellerowego cyklu Age of Empires, zrealizowana w popularnej konwencji free-to-play z mikropłatnościami.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | zagraj za darmo | widok izometryczny | MMO | społecznościowe | historyczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Age of Empires: Castle Siege Premiera

27sie2014

PC

17wrz2014

WP

20maj2015

iOS

6kwi2017

AND

Gry podobne do Age of Empires: Castle Siege

Plants vs Zombies

King of Dragon Pass

Halo: Spartan Assault

Age of Empires: Castle Siege to i dystrybuowana w modelu darmowym z mikropłatnościami strategia czasu rzeczywistego, będąca produkcją poboczną w stosunku do słynnej serii autorstwa studia Ensemble. Za powstanie gry odpowiada zespół Smoking Gun Interactive, a produkcja zadebiutowała równocześnie w wersjach na Windows 8.1 oraz Windows Phone. Po pewnym czasie doczekała się też debiutu na systemach iOS oraz Android.

Fabuła

Akcja osadzona jest w czasach średniowiecza, a gracze mogą wybierać między kilkoma historycznymi frakcjami. Każda z nich posiada unikalne jednostki i budynki oraz własnych bohaterów. Gra ukierunkowana jest na rozgrywkę wieloosobową, jednak twórcy przygotowali także tryb kampanii, będący w praktyce serią kolejnych misji niepołączonych wątkiem fabularnym. Prócz tego, w grze dostępne są również scenariusze zainspirowane słynnymi historycznymi wydarzeniami, takimi jak oblężenie Malborka czy upadek Konstantynopola.

Mechanika

Pod względem mechanizmów rozgrywki wydane na platformę PC, AND i WP Age of Empires: Castle Siege mocno odbiega od wcześniejszych odsłon serii. Zamiast rozbudowanego RTS-a otrzymujemy bowiem grę przypominającą przeglądarkowe i mobilne produkcje pokroju DomiNations, Empires & Allies czy Clash of Clans. Rozgrywka podzielona została na dwie płaszczyzny. W trybie strategicznym zajmujemy się gromadzeniem surowców, prowadzeniem badań technologicznych i konstruowaniem budynków, w tym murów oraz różnorodnych struktur obronnych, takich jak np. wieżyczki strażnicze. Drugą płaszczyzną są bitwy. Wyszkolone wcześniej armie wykorzystujemy do atakowania twierdz należących do sztucznej inteligencji lub innych graczy. Ten aspekt został jednak wyraźnie uproszczony i rezultat potyczki zależy przede wszystkim od tego, jakie oddziały wystawiliśmy do walki. Zwycięstwo zapewnia sporo surowców, które pobierane są ze skarbców i spichlerzy pokonanego gracza.

Jednocześnie autorzy wzbogacili sprawdzoną formułę o kilka nowych elementów. Pierwszym z nich jest wspomniane już zróżnicowanie frakcji. Ponadto gracze mają możliwość wpływania na ruchy jednostek w trakcie starć, podczas gdy większość tego typu produkcji nie pozwala wówczas na jakąkolwiek interakcję poza wyborem miejsca wejścia oddziałów na mapę.

Kwestie techniczne

Age of Empires: Castle Siege oferuje ładną trójwymiarową grafikę utrzymaną w barwnej kreskówkowej stylistyce. Dodatkową atrakcją jest możliwość cross-platformowej zabawy użytkowników Windows Phone oraz Windows 8.1

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 5,7 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Age of Empires: Castle Siege: 12+

Age of Empires: Castle Siege Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • 400 MB HDD
  • Windows 10
Android

Android

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem.
PC
WP
iOS
AND