Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria God of War - seria gier

God of War to seria przygodowych gier akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Autorzy cyklu mocno nawiązują do konwencji tzw. slasherów (hack’n’slash) – esencją rozgrywki jest tu brutalna eliminacja hord przeciwników oraz walka z gigantycznymi bossami. Krwawa rzeźnia przetykana jest prostymi zagadkami logicznymi oraz prostymi elementami platformowymi. Seria oferuje również możliwość rozwijania bohatera i ulepszania jego arsenału.

Tytuły z cyklu God of War zwykle zawierają wyłącznie rozgrywkę dla jednego gracza. Gracz wciela się w spartańskiego wojownika Kratosa, który w wyniku machinacji helleńskich bogów stracił swoją rodzinę. Opętany gniewem i dręczony przez koszmary, Kratos mści się na wszelkiej maści mitologicznych postaciach. Od jego ostrzy padają ludzie, pokraczne bestie z Hadesu rodem, a nawet sami bogowie olimpijscy. Wraz ze swoistym restartem serii w roku 2018, cykl opuścił Grecję i zawitał na dalekiej północy, gdzie zaczął nawiązywać treścią do mitologii nordyckiej.

Część pierwsza, God of War, opracowana i wydana przez Sony Interactive Entertainment, pojawiła się na PlayStation 2 w roku 2005. Bezpośrednia kontynuacja, God of War II, ukazała się dwa lata później na tej samej platformie. W 2008 na przenośną konsolę PlayStation Portable wydano prequel, God of War: Chains of Olympus, opracowany przez Ready At Dawn Studios. W 2009 Bluepoint Games wydało zestaw God of War Collection, zawierający remastery dwóch pierwszych pełnoprawnych gier w wersji na PlayStation 3. Ta sama kolekcja w 2014 roku ukazała się na PlayStation Vita. W 2010 premierę miała druga gra na PSP autorstwa Ready At Dawn Studios – God of War: Duch Sparty. W tym samym roku na PS3 zawitała pełnoprawna część trzecia, God of War III, stanowiąca zwieńczenie dotychczasowych wątków. W 2011 dwa wcześniejsze tytuły z konsoli PSP wydano na PS3 w ramach zestawu God of War: Origins Collection. W 2013 roku na PlayStation 3 ukazał się prequel o nazwie God of War: Wstąpienie, który po raz pierwszy w historii serii zaoferował tryb multiplayer. W 2015 na PlayStation 4 pojawiła się odświeżona wersja części trzeciej, God of War III Remastered. W 2018 roku na PS4 zawitała gra o nazwie identycznej jak pierwowzór z 2005. Nowy God of War stał się swego rodzaju restartem serii, wprowadzając zmiany w charakterze rozgrywki oraz przenosząc cykl w nowe realia (mitologia grecka została zastąpiona nordycką). Nową formułę rozwinięto w God of War: Ragnarok, kontynuacji wydanej cztery lata później. Na kilka miesięcy przed jej premierą seria po raz pierwszy ukazała się poza platformą Sony, bowiem na PC wydano odsłonę z 2018 roku.

Seria God of War uznawana jest za jedną z najsilniejszych marek w portfolio wydawniczym Sony Computer Entertainment. Według danych szacunkowych do końca 2021 roku na całym świecie sprzedano ponad 30 milionów gier z tego cyklu. Przygody Kratosa stały się także inspiracją dla rysowników komiksów i pisarzy.

Główną atrakcją serii są widowiskowe walki. Na drodze protagonisty stają całe armie żołnierzy i mitycznych bestii. Oprócz zwykłych ataków, które można łączyć w tzw. combosy, Kratos ma też do dyspozycji krwawe finishery, pozwalające w brutalny sposób wykończyć przeciwnika. Spartanin wyrywa oczy cyklopom, skrzydła Walkiriom, a słabszych wojaków dosłownie rozrywa na strzępy. Sporym wyzwaniem są pojedynki z gigantycznymi istotami, nierzadko osiągającymi wielkość kilku bloków mieszkalnych. Ożywiony Kolos Rodyjski wcale nie jest największym przeciwnikiem, z jakim Kratosowi przychodzi się mierzyć.

W odsłonach poświęconych mitologii greckiej głównym orężem protagonisty są dwa ostrza umocowane do jego rąk za pomocą łańcuchów, w częściach „nordyckich” prym wiedzie topór Lewiatan. Kratos może wyrzucać broń na sporą odległość, tworzyć śmiercionośne wiry rażące wszystkich pobliskich przeciwników oraz wykorzystywać masę innych ruchów. W arsenale bohatera znajdziemy też inne rodzaje broni białej, a także magiczne sztuczki (rzucanie piorunami, strzelanie z magicznego łuku, zamiana wrogów w kamień, uderzanie tarczą).

Część pierwsza obraca się wokół boga wojny Aresa. Patron wojowników i były mistrz Kratosa zaatakował Ateny, zalewając region hordami nieumarłych żołnierzy i mitycznych bestii. Bogini Atena prosi protagonistę o zabicie Aresa, za co nagrodą ma być wybaczenie jego grzechów. Motywem przewodnim gry jest poszukiwanie legendarnej Puszki Pandory – jedynej broni umożliwiającej śmiertelnikowi zgładzenie boga. Podczas poszukiwań protagonista ma okazję zwiedzić zadziwiające lokacje, jak choćby świątynię zbudowaną na plecach gigantycznego tytana Kronosa.

Części druga i trzecia opowiadają o krucjacie Kratosa przeciwko bogom Olimpu. Mianowany nowym bogiem wojny, Kratos spędza czas, wspierając armię Spartan w niszczycielskim marszu przez Grecję. Jego zachowanie wywołuje gniew bogów, którzy zdradzają go i zsyłają do świata zmarłych. Z opresji ratuje go tytanka Gaja, której rasa została przed laty pokonana przez bogów Olimpu. Kratos wyrusza dokonać zemsty na Zeusie i jego poplecznikach. W trakcie swojej wendetty protagonista mierzy się z licznymi greckimi bóstwami, a także ze znanymi bohaterami mitów, np. Herkulesem.

God of War: Wstąpienie jest w istocie prequelem serii. Po wypowiedzeniu posłuszeństwa swemu mistrzowi Aresowi, Kratos staje się celem Furii – trzech demonicznych sióstr zajmujących się ściganiem zdrajców i krzywoprzysięzców. Uwięziony i torturowany, Kratos musi pokonać Furie i odkryć ukrywane przed nim sekrety przeszłości. Zrywając z tradycją serii, oprócz historii fabularnej Wstąpienie zaoferowało też tryb multiplayer.

Drugim prequelem, dziejącym się po Wstąpieniu, a przed God of War (2005), jest pierwsza z gier wydanych na przenośną konsolę PSP - God of War: Chains of Olympus. Produkcja opowiada o przygodach Kratosa w służbie bogów Olimpu. Mamy tu okazję zmierzyć się z perskim bazyliszkiem oraz odwiedzić okolice kolumny wspierającej świat.

Druga gra na PSP, God of War: Ghost of Sparta, dzieje się pomiędzy God of War (2005), a God of War II. Mimo zajęcia stanowiska boga wojny, Kratos wciąż jest dręczony przez koszmary. Jedna z wizji skłania bohatera do zbrojnej podróży do mitycznego miasta Atlantyda. W trakcie nowej wędrówki nasz protagonista ma okazję poznać losy swego dawno utraconego brata.

God of War z 2018 roku stanowi swoisty reboot serii. Mitologia grecka została zastąpiona nordycką, a rozgrywka zyskała o wiele więcej elementów RPG. Gra skupia się na przygodach starszego i poważniejszego Kratosa, który po dramatycznych wydarzeniach w części trzeciej wyruszył na daleką północ. W ośnieżonych lasach krainy wikingów Spartanin znalazł nową miłość, założył dom i doczekał się syna Atreusa. W nowych przygodach Atreus podróżuje przy jego boku, oferując przydatne informacje oraz wspierając go w walce. Skomplikowane relacje ojca z synem stanowią jeden z filarów historii opowiadanej w grze.

God of War: Ragnarok kontynuuje formułę poprzedniczki, rozwijając wprowadzone w niej elementy. Historię tytułu oparto o mityczną walkę pomiędzy bogami a gigantami, stanowiącą koniec świata: Ragnarok. Akcja gry ma miejsce kilka lat po wydarzeniach z poprzedniej części: Atreus zaczyna dojrzewać, co ma niebagatelny wpływ na przedstawione wydarzenia.

God of War: Ragnarok
God of War: Ragnarok

Akcji 9 listopada 2022

Przygodowa gra akcji TPP, będąca piątą częścią serii God of War. W God of War Ragnarok ponownie wcielamy się w Kratosa, który wraz z synem Atreusem przemierza wszystkie dziewięć światów, starając się uniknąć udziału w tytułowym konflikcie nordyckich bogów i olbrzymów.

PS5PS4

God of War
God of War

Akcji 20 kwietnia 2018

Czwarta pełnoprawna odsłona słynnej serii God of War, stanowiącej od lat jeden z najważniejszych tytułów ekskluzywnych konsol Sony. Kratos, po wypełnionych gniewem i szaleństwem greckich przygodach zwieńczonych zniszczeniem Olimpu, ucieka na daleką Północ, szukając wytchnienia.

PCPS4

God of War III Remastered
God of War III Remastered

Akcji 14 lipca 2015

Zremasterowana wersja trzeciej odsłony kultowej serii gier hack’n’slash, znanej z kolejnych generacji konsol firmy Sony. Produkcję przygotowano dla uczczenia dziesiątej rocznicy powstania cyklu, z myślą o użytkownikach PlayStation 4. Fabuła gry stanowi bezpośrednią kontynuację God of War II i opowiada o podsycanych przez Kratosa wojnach tytanów z bogami. W tej odsłonie gracze otrzymują zupełnie nowe rodzaje broni, z których każdy wymaga nieco innego stylu walki. Kratos korzysta także z nowego systemu magii oraz przydatnych artefaktów, takich jak skrzydła Ikara, Złote Runo czy głowa Heliosa. W porównaniu z poprzednimi odsłonami cyklu, znacząco poprawiono inteligencję przeciwników oraz bossów, dzięki czemu rozgrywka stała się ciekawsza i nieco bardziej wymagająca. Ciekawostkę stanowi też możliwość pokierowania uprzednio zranionymi potworami np. cyklopami. W porównaniu z pierwowzorem z roku 2010, największą zmianą jest oczywiście oprawa graficzna, wspierająca rozdzielczość 1080p.

PS4

God of War: Wstąpienie
God of War: Wstąpienie

Akcji 12 marca 2013

Czwarta odsłona przygód spartiaty Kratosa, stanowiąca fabularny prequel trylogii God of War. Główny bohater, który zwiedziony przez Aresa wymordował swoją rodzinę, wypowiada posłuszeństwo bogowi wojny, za co zostaje zesłany do więzienia tytanów. Mimo szaleństwa i tortur nie traci jednak nadziei na zemstę. Kiedy wreszcie udaje mu się zbiec, może powziąć krwawy odwet na bogach Olimpu. Deweloperzy ze studia Sony Santa Monica pozostali wierni rozgrywce opierającej się głównie na widowiskowych pojedynkach z potężnymi (nierzadko gigantycznych rozmiarów) przeciwnikami. Mechanika gry wzbogacona została jednak o szereg nowych elementów z trybem wieloosobowym na czele, pozwalającym na wspólną zabawę maksymalnie ośmiu graczom za pośrednictwem sieci Internet.

PS3

God of War: Origins Collection
God of War: Origins Collection

Akcji 13 września 2011

Przygotowana z myślą o użytkownikach PlayStation 3 kompilacja dwóch spin-offowych tytułów z serii God of War, które ukazały się pierwotnie tylko na przenośnej konsolce PlayStation Portable. Pierwsza z nich, Chain of Olympus, jest prequelem całego cyklu i rozgrywa się przed wydarzeniami ukazanymi w pierwszej części gry, kiedy to protagonista serii, Kratos, jest jeszcze spartańskim wojownikiem. Akcja drugiej z gier, Ghost of Sparta, toczy się po wydarzeniach przedstawionych w jedynce, kiedy nasz bohater po zgładzeniu Aresa wstępuje na Olimp jako nowy bóg wojny i próbuje ostatecznie rozprawić się ze swoją mroczną przeszłością. Pakiet God of War: Origins Collection zawiera oba wspomniane tytuły dostosowane do wymagań telewizorów wysokiej rozdzielczości i oferujące grafikę w 1080p. Obie gry poddane zostały także odpowiedniej obróbce, dzięki czemu możemy cieszyć się stereoskopowym obrazem 3D, dźwiękiem przestrzennym w standardzie 5.1 oraz obsługą trofeów.

PS3

God of War: Duch Sparty
God of War: Duch Sparty

Akcji 2 listopada 2010

Kolejna odsłona serii brutalnych gier akcji. Ponownie wcielamy się pałającego nienawiścią do bogów spartiatę Kratosa, który tym razem musi zmierzyć się z własną przeszłością. Gra pozostaje wierna tradycjom odsłon z domowych konsol i oferuje starcia z potężnymi bossami, zaawansowany system walki, epicką fabułę nawiązującą do greckiej mitologii oraz świetną oprawę wizualną

PSP

God of War III
God of War III

Akcji 16 marca 2010

Trzecia odsłona bestsellerowej serii slasherów God of War i jednocześnie pierwsza część cyklu, stworzona z myślą o konsoli PlayStation 3. Fabuła gry kontynuuje wątki, zapoczątkowane w dwóch poprzednich odsłonach i koncentruje się na podsycanej przez żądnego zemsty Kratosa wojnie tytanów z olimpijskimi bogami. Sama rozgrywka nie odbiega w zbyt dużym stopniu od standardów cyklu, koncentrując się na niezwykle widowiskowych pojedynkach Kratosa z kolejnymi przeciwnikami oraz potężnymi bossami. W God of War III otrzymujemy jednak do dyspozycji całkiem nowe rodzaje broni, z których każda wymaga od nas zastosowania nieco innej taktyki walki. Nasz protagonista korzysta zaś z zupełnie nowego systemu magii oraz nowych, przydatnych artefaktów, takich jak skrzydła Ikara, Złote Runo czy odcięta głowa Heliosa. Dzięki znacznie większym możliwościom konsoli PlayStation 3, tytuł odznacza się też wyraźnie lepszą oprawą graficzną oraz znacznie poprawioną sztuczną inteligencją przeciwników.

PS3

God of War Collection
God of War Collection

Akcji 17 listopada 2009

Zestaw dwóch pierwszych odsłon bestsellerowego cyklu God of War, zremasterowany z myślą o użytkownikach konsol kolejnej generacji. W obu grach, wydanych pierwotnie w latach 2005-2007 na PlayStation 2, poznajemy historię byłego spartańskiego wojownika imieniem Kratos, pełniącego obecnie rolę specjalisty od brudnej roboty, znajdującego się na usługach Olimpu. Całość zrealizowana została w konwencji brutalnego, trzecioosobowego slashera, a w toku rozgrywki rozprawiamy się z całą masą mitycznych potworów, a także potężnych bogów jak Ares czy sam Zeus. W grze spotykamy też cały wachlarz słynnych postaci z mitologii i zdobywamy szereg mitycznych artefaktów, które na różne sposoby pomagają nam w walce. God of War Collection oferuje odświeżone przez studio Bluepoint Games wersje pierwszej i drugiej części cyklu, działające w rozdzielczości 720p z prędkością 60 klatek na sekundę. Nie zapomniano także o dodaniu zestawu trofeów do odblokowania, nieobecnych w oryginalnych wersjach z PlayStation 2.

PS3PSV

God of War: Chains of Olympus
God of War: Chains of Olympus

Akcji 4 marca 2008

Kolejna odsłona legendarnej serii slasherów God of War, która w została przygotowana z myślą o konsoli PlayStation Portable. Autorzy wykorzystują moc urządzenia, by zapewnić widowiskową akcję oraz oprawę graficzną, niemożliwą do osiągnięcia w owym czasie na konkurencyjnych urządzaniach mobilnych.

PSP

God of War II
God of War II

Akcji 13 marca 2007

Kontynuacja bestsellerowego slashera firmy Sony z 2005 roku, którego fabuła luźno nawiązuje do postaci i wydarzeń znanych z mitologii greckiej. W God of War II wcielamy się ponownie w postać szukającego zemsty spartańskiego wojownika Kratosa, który po zabiciu Aresa stał się nowym bogiem wojny. Dręczony koszmarami z przeszłości heros, mimo ostrzeżeń bogini Ateny, zstępuje ponownie na Ziemię, aby pomóc Spartanom opanować Rodos. Fakt ten budzi wzburzenie Zeusa, który osłabia i zabija naszego bohatera. Trafiając do Hadesu, Kratos dowiaduje się, że aby móc cofnąć się w czasie i odmienić swoje przeznaczenie, musi odnaleźć i zabić trzy mityczne Siostry Przeznaczenia. Pod względem mechaniki druga odsłona od of War nie odbiega znacząco od swojego pierwowzoru. Twórcy oddali jednak do dyspozycji graczy szereg zupełnie nowych ataków i zaserwowali Kratosowi masę zagadek natury logicznej, wymagających oprócz zręcznych palców także wysilenia szarych komórek.

PS2

God of War (2005)
God of War (2005)

Akcji 22 marca 2005

Trzecioosobowa przygodówka akcji w konwencji hack-and-slash, opracowana ekskluzywnie na konsolę PlayStation 2. Fabuła God of War skupia się na perypetiach Kratosa, legendarnego spartańskiego wojownika, pełniącego obecnie na Olimpie niewdzięczną rolę specjalisty od tzw. mokrej roboty. Kiedy grecki bóg wojny Ares rozpętuje w Atenach prawdziwe piekło, wypuszczając na świat setki żołnierzy-zombie oraz innych przerażających bestii, Kratos zostaje wysłany na Ziemię celem odnalezienia puszki Pandory i zgładzenia przy jej pomocy oszalałego Aresa. Istotą rozgrywki są widowiskowe pojedynki naszego protagonisty, dysponującego w swoim arsenale dwoma śmiercionośnymi ostrzami, pozwalającymi na wykonywanie efektownych kombosów. W trakcie rozgrywki zbieramy też magiczne artefakty, które pozwalają nam wykorzystywać szereg przydatnych zaklęć o kilku poziomach mocy. Całość uzupełniona została okazjonalnymi zagadkami logicznymi, dzięki którym gracze muszą też od czasu do czasu wysilić swoje szare komórki.

PS2