Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3
Okładka God of War: Origins Collection (PS3)

God of War: Origins Collection PS3

Przygotowana z myślą o użytkownikach PlayStation 3 kompilacja dwóch spin-offowych tytułów z serii God of War, które ukazały się pierwotnie tylko na przenośnej konsolce PlayStation Portable.

Akcji | TPP | fantasy | hack'and'slash | pakiet | reedycje/remastery/remaki | obraz w 3D | mitologia grecka | slasher | tytuły ekskluzywne PlayStation | starożytna Grecja

Sony PlayStation 3
Okładka God of War: Origins Collection (PS3)

data premiery gry w wersji PS3:

13września2011

14września2011

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

God of War: Origins to kompilacja gier God of War: Chains of Olympus i God of War: Duchy Sparty, wcześniej dostępnych jedynie dla posiadaczy konsoli PlayStation Portable. Oba tytuły zostały przystosowane do wymagań telewizorów wysokiej rozdzielczości oferując grafikę w trybie 1080p. Oba także zostały poddane odpowiedniej obróbce, dzięki czemu przygodami Kratosa można cieszyć się w stereoskopowym 3D, dźwiękiem przestrzennym 5.1, a także obsługą Trofeów. W Ducha Sparty można zagrać także w pełnej, polskiej wersji językowej.

Na płycie znalazły się także dodatki zatytułowane: God of War: Game Directors Live i Legionnaire Kratos & Forest of the Forgotten.

God of War: Chains of the Olympus jest prequelem pierwszej części God of War, a więc akcja tytułu rozgrywa się przed wydarzeniami przedstawionymi w jedynce i rzuca nowe światło na pewne fakty.

Tytuł jest połączeniem dynamicznej gry akcji nastawionej na walkę z wieloma przeciwnikami z elementami przygodówki (rozwiązywanie prostych zagadek). Bohater, Spartanin Kratos, ma bogaty repertuar ciosów oraz kilka rodzajów broni do swojego użytku, potrafi także korzystać z magii. W trakcie wędrówki protagonista poznaje nowe umiejętności. Z każdego unicestwionego wroga wypadają różnokolorowe sfery – po uzbieraniu odpowiedniej ilości czerwonych, możemy zainwestować je w nasze zdolności.

Seria God of War słynie z „quick time events”. Nie zabrakło ich również w Chains of Olympus. Akcje tego typu polegają na szybkim wciskaniu przycisków, których symbole pojawiają się na ekranie podczas filmów przerywnikowych. Jeśli zareagujemy odpowiednio szybko, główny bohater w bardzo efektowny sposób rozprawi się ze swoją ofiarą. Patent ten wykorzystywany jest najczęściej podczas walk z bossami, ale został sprytnie przemycony również do zwykłych pojedynków.

Fabuła Ghost of Sparta rozgrywa się zaraz po zakończeniu pierwszej odsłony serii, w której Kratos zgładził Aresa i wstąpił na Olimp jako nowy bóg wojny. Okazuje się, że nowe moce bohatera mogą nie wystarczyć do powstrzymania nękających go koszmarów z przeszłości. Żeby rozprawić się ze swoją mroczną historią, brutalny wojownik musi wyruszyć w nową podróż.

Kratos nie mógłby obejść się bez nowych możliwości bojowych. W Ghost of Sparta bohater korzysta oczywiście z charakterystycznych ostrz Ateny i wielu innych broni. Nowością jest natomiast możliwość wykonywania szarży, podczas której wojownik łapie przeciwnika i rzuca nim o ścianę. Repertuar Kratosa został wzbogacony o ciosy w powietrzu, nowe animacje zabijania wrogów oraz kilka innych elementów (np. włócznię i tarczę). Oczywiście powraca również system zbierania energii i punktów doświadczenia oraz rozwijania postaci. W niektórych lokacjach musimy także rozwiązać proste zagadki i łamigłówki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 302 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.9 / 10 na podstawie 74 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

Gry podobne do God of War: Origins Collection

Klasyfikacja PEGI God of War: Origins Collection

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Odświeżony Kratos daje radę - recenzja gry God of War: Origins Collection
Odświeżony Kratos daje radę - recenzja gry God of War: Origins Collection

Recenzja 23 września 2011, 11:26

Przywracaniu blasku starszym grom i tym, które nie miały szansy narodzić się na czymś potężniejszym od elektrycznej szczoteczki do zębów, przyglądam się z niezwykłym zaciekawieniem. Uważam ten trend nie tyle za sensowny co absolutnie konieczny. Po pierwsze – z racji tego, że gry 3D starzeją się szybko jak żadne inne. Po drugie – z powodu podwyższonej rozdzielczości. Stare odbiorniki już trafiły lub zaraz trafią na śmietnik, a kto będzie chciał na swoim wypasionym telewizorze męczyć oczy wyłażącymi z ekranu pikselami? Po trzecie w końcu – PSP jako sprzęcik do grania spisało się raczej średnio, sporo osób nie miało zatem okazji zapoznać się z tymi kilkoma wartymi wzmianki tytułami, które ukazały się na tę konsolę. Owe dwie części God of War to najlepsze, co za żywota dostało PlayStation Portable. Przynajmniej wśród tytułów pochodzących od zachodnich deweloperów, bo przypuszczam, że wielu miłośników japońskiej stylistyki nie podziela moich poglądów. Niemniej jednak jako fan dobrych gier, a dobrych slasherów w szczególności, ani chwili nie wahałbym się z decyzją o nabyciu tego zestawiku. No, chyba że już obie gry przeszliście, wtedy rozważyłbym zakup przy okazji jakiejś promocji. Ale na pewno nie pozostałbym na God of War: Origins obojętny. To po prostu świetny produkt.