Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Opinie i oceny gry Pillars of Eternity: The White March Part I

To strona z ocenami gry Pillars of Eternity: The White March Part I. Główna ocena gry to średnia ważona ocen użytkowników, recenzenta GRYOnline.pl oraz ekspertów, którymi są nasi redaktorzy. Ocena użytkowników to średnia not wystawionych przez naszych czytelników grze na konkretnej platformie. Jeżeli dany tytuł posiada w serwisie recenzję z oceną, to w tym miejscu znajduje się wystawiona przez nas nota i ewentualna rekomendacja. Jeżeli gra nie miała jeszcze premiery, użytkownicy mogą wyrazić swoje oczekiwania w stosunku do niej. Nie wpływają one na ocenę gry po premierze. Oceny i oczekiwania są wyrażane w skali 10-punktowej. Gra jest dostępna na platformach PC.

Jak oceniamy gry, oceny redakcji, ocen czytelników?

Komentarze Czytelników (71)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
27.08.2015 12:45
odpowiedz
Telo
24
Chorąży

Ale macie problemy 5 czy 10sek. Pamiętam jak z kolegami siedziałem na amidze i 10min zmienialiśmy dyskietki żeby jedną walkę trwającą 2min w MK2 zagrać :)

27.08.2015 17:42
odpowiedz
AntyGimb
44
Generał

Masz racje. Już się przyzwyczaiłem do tych loadingów. Gram starym teamem na wysokim i w sumie jest łatwo. Przynajmniej na razie.

27.08.2015 20:18
odpowiedz
AntyGimb
44
Generał

Wiecie może jak zdjąć klątwę z dwuręcznego miecza? Wyjąłem go swoim barbem i zonk a bez Barba ciężko mi z Górskim Smokiem.

28.08.2015 08:47
odpowiedz
A.l.e.X
118
Alekde
9.5

Dodatek fenomenalny zresztą tak samo jak PoE. Polecam.

28.08.2015 11:14
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1052162
20
Chorąży

To ludzie jeszcze grają w tego nieklimatycznego gniota?

28.08.2015 18:57
odpowiedz
Nikow1987
67
Pretorianin

@AntyGimb - Daj znać jak to rozkminisz. Też sobie uwaliłem tak Edera, ale i tak się śmiałem jak dziecko, kiedy do tego doszło. Te paragrafowe akcje są bardzo fajne. Oby było ich jak najwięcej w następnym dodatku. Part 1 już skończyłem. Został smok, bo Urwisko już całe wyczyściłem. Całkiem spoko jest ostatnia walka. Na pewno lepsza niż ta z głównej misji.

30.08.2015 12:22
odpowiedz
AntyGimb
44
Generał

Ok mam :D. Świetna zagadka :). Najpierw trzeba iść do Cilant Lis (trzeba wdusić coś na maszynie), później trzeba odpocząć na cmentarzu w Posępnej Knieji, a na końcu idziemy do Ced Nua i klękamy przed Adrowymi Pomnikami (przy kaplicy).

30.08.2015 15:24
odpowiedz
AntyGimb
44
Generał

Smok Górski - masakra... Przynajmniej na wysokim. O ile już znalazłem szybki sposób na pozbycie się jego towarzyszy to tego dziada nie mogę ubić. On jest praktycznie na wszystko odporny. Jedyne co bardzo skuteczne z tego co znalazłem to mur płomieni, ale on zadaje słabe obrażenia.

02.09.2015 10:21
odpowiedz
Rumcykcyk
52
Pan Kopiuj Wklej

Czuć klimat ID w tym dodatku :) polecam

04.09.2015 00:03
odpowiedz
Grave
63
Pretorianin

Chcę tylko zakomunikować, że łatka 2.01 już naprawiła błędy z wersji 2.00 łącznie z tym problemem sztucznej inteligencji (zachowania przestały mi się same przełączać)

06.09.2015 14:40
😊
odpowiedz
Flyby
172
Outsider

Wygląda na to że chwila zakupu przeze mnie White March Part 1 się zbliża .. ;) Rzeczywiście i patch przygotował grę pod tym kątem..

09.09.2015 11:27
odpowiedz
Flyby
172
Outsider

Dobra, już mam - na ocenę za wcześnie, bo właściwie gram prawie od początku ..wypasionych postaci z III aktu, na razie nie ruszam ;)
Lecz może ktoś mi powie, w jakich okolicznościach (gdzie) znajdę owych dodatkowych towarzyszy?

09.09.2015 20:53
odpowiedz
taifang
16
Chorąży

@Flyby Mnicha Zachuę znajdziesz w beczce koło rybakówki w Krzepie. Natomiast Diablicę z Caroc w warsztacie Galvino w Baterii Durgana, wykonując zadanie z głównego wątku Białej Marchii.
@AntyGimb ze Smokiem Górskim nie musisz walczyć, można go uleczyć, jeśli masz odpowiednio wysokie poziomy cech.

09.09.2015 21:40
odpowiedz
Flyby
172
Outsider

O, dziekuję, taifang - czyli praktycznie rzecz biorąc, gdyby mnie gnębiła ciekawość, powinienem ruszyć starą drużynę - zastanowię się ;)

10.09.2015 06:30
odpowiedz
taifang
16
Chorąży

@Flyby jeśli ruszysz do Białej Marchii wypasioną drużyną to gra poinformuje cię, że masz za wysoki poziom na zawarte tam przygody, zostaniesz też zapytany czy chcesz, aby poziom trudności rozgrywki został podniesiony do aktualnego poziomu drużyny, aby stanowił większe wyzwanie.

10.09.2015 12:21
😊
odpowiedz
Flyby
172
Outsider

Wcale sobie nie życzę manipulowania poziomami trudności ;) I tak miałem nieraz ciężkie, po kilka razy powtarzane starcia za sobą.. Akurat trudności walk specjalnie mnie nie bawią, jak bym tylko tego od PoE chciał, to bym sobie pograł w jakieś Dark Soule, czy inne takie..
Tak czy owak, dziękuję też i za te ostrzeżenie, taifang - najwyżej moja decyzja będzie trudniejsza ;)

10.09.2015 17:50
odpowiedz
taifang
16
Chorąży

Flyby, tam masz wybór: albo podnieść poziom, albo zostawić standardowy (czyli tak jak masz, bez zmian). Ja poszedłem moją drużyną na 12 poziomach i zostawiłem sobie poziom standardowy, bo nie miałem też ochoty na zwiększenie poziomu (też nie mam czasu na zabawy w powtórki walk).

10.09.2015 19:11
odpowiedz
Flyby
172
Outsider

To już lepiej, taifang - skoro jest wybór ;) Dobrze wiedzieć..

12.09.2015 16:52
odpowiedz
nocny_wódz
15
Chorąży

Jest klimat Icewinda, poprawili jakość dialogów (nie ma już tylu zbędnych opisów), graficzne dzieło sztuki, jest moc! :)

14.09.2015 11:42
😍
odpowiedz
Flyby
172
Outsider

Muszę ponarzekać trochę, - inni bez przerwy narzekają, to ja nie mogę? Tylko pozytywów szukam?
Na pierwszy raz po dodatku, wybrałem lokację gdzie jakiś mag przeżywa oblężenie.. Nie pchałem się do Białych Marchii, chociaż zostałem zaproszony.. ;) Co za przeżycie.. Od razu okazało się że na z pozoru zwykłych "najemnikach", nie działają sprawdzone miecze dwójki moich "wymiataczy" - tego jak mu tam, Eldera i Pellegriny ;) To drobiazg, bo potem zjawił się jakiś kapłan z "osiłkiem", który wręcz latał i pomnożył "osiłka" (powielił) do czterech ;) Nieznany mi czar, można powiedzieć, decydujący ;) Po honorowym "wyczyszczeniu" głównego obozu - (były i inne niespodzianki) musiałem się wycofać.
To prawda że mam dopiero dziewiąty poziom i za sobą prawie trzy Akty oraz wszystkie Smoki jakie mogłem dorwać, ale jednak zostały tereny (skąd pochodzi Pellegrina) gdzie jeszcze nie byłem a gdzie według gry pewnie być powinienem.. Więc wracam do głównego wątku, dorobić te cholerne poziomy ;(
..Od sprawdzania zgodności zbroi i oręża, kombinacji czarów i tym podobnych pierdół - dostałem bólu głowy..To teraz a co będzie dalej? Tak skomplikowanych relacji w walce, nie oferowała mi dotąd żadna gra..
"Konia z rzędem" temu, co się w tym wszystkim nie pogubił ;( ..Ja muszę "odpocząć"..

15.09.2015 11:35
odpowiedz
nocny_wódz
15
Chorąży

Flyby, wszystko o czym napisałeś to są zalety jak dla mnie ;P Z czasem ogarniesz, don't worry.

15.09.2015 13:47
😃
odpowiedz
Flyby
172
Outsider

"Zalety"? Że nie wiem dlaczego miecze, dotąd skuteczne, stają się "nieskuteczne"? Dlaczego "nieskuteczne"? Bo może wyćwiczony wojownik nie trafił, raz za razem? Albo "czar powielania" ? Można sobie "powielać" drużynę i kto mi podskoczy? ;)) I coraz więcej takich "perełek" jest, co dla masochisty, od biedy mogą być "zaletami ;)
Trochę tego za dużo jest natomiast, dla normalnego gracza..Nie było tego w klasycznych cRPG-ach w takich ilościach i w takim stopniu "skomplikowania" ;) Po prostu odnosi się wrażenie "naćkania" tych "zalet", ponad normę..
Podobne uczucia mam zresztą kiedy gram w inny, niby "staro szkolny" cRPG ..przedobrzony w majsterkowaniu z "zaletami" ;) Oczywiście, specjalnie mnie to dziwi, najwyżej odłożę grę "na półkę", nie szczędząc także słów uznania dla autorów, za ich ambicje i pracę ;)

15.09.2015 15:29
odpowiedz
Battle_Axe
40
Krasnolud

@Flyby

"Zalety"? Że nie wiem dlaczego miecze, dotąd skuteczne, stają się "nieskuteczne"? Dlaczego "nieskuteczne"? Bo może wyćwiczony wojownik nie trafił, raz za razem?

Może dlatego są nieskuteczne, bo przeciwnicy są odporni na typ obrażeń, które zadają? Akurat w Pillars of Eternity w porównaniu do np. starego D&D jest to bardzo przejrzyście wyjaśnione, właśnie po to żeby ludzie, którzy nie są maniakami mechaniki załapali o co chodzi :).

15.09.2015 15:46
odpowiedz
A.l.e.X
118
Alekde

--->Flyby - ty grasz w PoE czy klikasz w tekst i go nie czytasz !? Pellegina jest paladynem i rodowitą mieszkanka wysp Vailiańskich których na mapie gry nie ma, są to odległe tereny i jedyna jej rola to ochrona interesów Kompanii Handlowej która prowadzi handel na dużą skale z Zatoką Buntu. Osobą kwestią jest to że na 9 poziomie nie miałbyś najmniejszych szans z adrowym smokiem, w ogóle szanse z nim ma się dopiero na poziomie 12 + posiadając bardzo duże umiejętności gry i stosowania czarów i taktyki. Smok z dodatku postrach Białej Marchii jest jeszcze trudniejszy. Jeśli poszedłeś pod oblężoną wieżę Cragholdta to zapewne wiesz że mieszka w niej jeden z najpotężniejszych magów tego świata, którego rożne czary masz dostępne w grze jak np. Żrąca Pijawka Concelhauta ta lokacja jest przewidziana tak naprawdę na 13-14 poziom pójście tam niżej jest samobójstwem, min. także dlatego że oblega ich znana chorągwią o której też można poczytać + przeciwnicy używający specjalnych trybów z 11-13 poziomu głównie Barbarzyńskiego, Wojowników i Mnichów. Generalnie POE to gra w której lore jest ważne, jak się nie czyta to potem nie wie się o co chodzi :)

Jeszcze parę słów o mechanice walki, jest naprawdę genialna masz nie tylko podział na RO zależny od klasy i rodzaju pancerza, ale także RO na rodzaj broni, jeśli dobrze doczytasz bestariusz będziesz w miarę przygotowany do każdego starcia. Na ścieżce potępionych tak naprawdę nie ma możliwości grania bez poznania dogłębnie mechaniki gry. Każda umiejętność specjalna która na poziomie normalnym może być ominięta, na ścieżce jest na wagę złota i używana non stop. Inna kwestą są czary i ich skuteczność plus skuteczność względem siebie, np. zamieniając kogoś w kamień pociski zadające obrażenia obuchowe jak i bron obuchowa ma o wiele większą skuteczność. Tak samo jest z enchantami i żywiołami. Generalnie jeśli chodzi o mechanikę gry i jej głębie to w sumie niczego od POE w tym roku nie było :) Czekam z niecierpliwością na kolejną część dodatku !

15.09.2015 19:57
😊
odpowiedz
Flyby
172
Outsider

[62]
Powiedzmy A.l.e.X że odpowiedziałeś na moje wątpliwości w sposób tak ogólny, że będę musiał (o ile będzie mi się chciało) odpowiedzieć sobie na nie, sam ;) Czytanie tekstu na ogół dobrze mi wychodzi, w końcu to kwestia wieloletniej wprawy. ;)
Niemniej zdaję sobie sprawę że zrobiłem błąd, pchając się na dziewiątym poziomie w miejsce, gdzie są użyciu, nowe techniki walki i czary.. Kilka całkiem wielkich smoków, "zaliczyłem" - o ile były dostępne jeszcze przed lokacjami, gdzie właśnie mam iść z Pelleginą ;) Nie pamiętam czy któryś z nich był "adrowy" - pamiętam że sprawiły mi kłopot o wiele większy niż smoki z Dragon Age Inkwizycja i Skyrim ;)
Poza tym potwierdziłeś że trzeba pilnować poziomów, przy odpowiednich (kolejnych) ścieżkach eksploracji (i czytania) ;)
Poradniki do gry, czytałem kiedyś - teraz bawię się, poznając grę na swój sposób.. To są właśnie moje wrażenia z gry - nie muszą być podzielane..
[61]
Battle Axe - jak pisałem wyżej, musiało mnie ominąć owe "przejrzyste wyjaśnienie", tyczące się użycia mieczów oraz nowych czarów, co być może, było moją winą.
Tak czy owak, moja konkluzja, tycząca się nawarstwiania (naćkania ;)) zasad i sposobów walk, nadal pozostaje w mocy. Grałem w stare cRPG-i i żaden z nich nie był przeładowany do tego stopnia, ilością zasad użycia broni, ilością czarów wraz ze stopniowaniem (gotowością) ich użycia, zależnościami (odpornościami) zwierzątek, potworków, oraz ludzi i półludzi.. Pisałem że to mogą być "zalety", tyle że nie dla każdego miłośnika cRPG-ów ;)

16.09.2015 22:28
😃
odpowiedz
Flyby
172
Outsider

A.l.e.X mi zarzucił że nie czytam tekstu ;( Też coś.. Przeczytałem nawet opinię Hiravicisa na temat "kloaki" Palleginy ;) Przyznaję, bardzo interesująca.. nie wpadłbym na to ;)

17.09.2015 20:54
😊
odpowiedz
Flyby
172
Outsider

Poza tym, polecę mu książeczkę z biblioteki, w Teir Evron, "Codzienne koronki o dokładności i wydajności" ;)
Na pewno mu się spodoba..

19.10.2015 22:00
odpowiedz
nesquick
7
Legionista

Nie kupiłem wcześniej PoE, gdyż czekałem wiadomo na jakie rodzime arcydzieło :P Wczoraj jednak znajomy podrzucił mi preorderka. Męczył Wieśka, męczył i przestał męczyć ze słowami "Veni vidi za 150 godzin może vici" więc PoE mi oddał :P Ja z natury nie umiem grać długo w 1 grę choćby nie wiem jak zayebistym arcydziełem była, wolę książki :P (nie wiem co ma to do grania, ale chcę napisać długi komentarz). Wobec tego PoE... akronim nie mający nic wspólnego z Edgarem Allanem, a mimo to chce się rzec "Never more..."- tak właśnie ;P, dopiero się od niej oderwałem... nienawidzę takich gier, ID, BG, NN, DS (Drakensang - polecam jak ktoś nie grał), a dlaczego ich nienawidzę ? Wciągają jak dobre książki, odejść od monitora się nie da ;x (dzisiaj dokupiłem dodatek, bo noob jestem i dopiero dzisiaj się o nim doczytałem :P) A zresztą nie chce mi się już pisać tego komentarza dodatek się zainstalował ;P Peace. Gra dla lubiących czytać :D (a myślałem że po Original Sin już nic mnie pozytywnie w dziedzinie rpg nie zaskoczy ;P )

20.10.2015 18:53
😊
odpowiedz
Flyby
172
Outsider

..zauważę tylko, nesquick - ogólnie zgadzając się z treścią postu, że niezależnie od starań twórców - filmy i gry psują mi na ogół wrażenia z wcześniej poznanych dobrych książek. Dobry autor, siłą swojej literackiej wizji, niejako podporządkowuje moją wyobraźnię, zmuszając ją do tworzenia własnych obrazów. Tak powstaje jedyna w swoim rodzaju całość.
Wtedy każda adaptacja znanego mi i lubianego dzieła - budzi we mnie, potocznie dysonans i dyskomfort ;) Moje obrazy, oceny i wspomnienia, są przekręcane i zabierane ;) Oczywiście, mogę się z tymi skutkami adaptacji (obojętnie, film to czy gra) godzić i korzystać z niej, lecz rzadko mi się ta sztuka udaje ;)

22.11.2015 13:30
odpowiedz
2 odpowiedzi
flash2
34
StarKiller
9.0

Czekam nieciepliwie na cz.II :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze