Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

ZeniMax Online Studios

Firma producent wydawca

Studio deweloperskie powołane przez firmę-matkę Bethesdy Softworks, czyli ZeniMax Media. Ów amerykański zespół, którego siedziba mieści się w Hunt Valley w stanie Maryland (poza tym posiada on oddziały w irlandzkim Galway i Austin w Teksasie), stworzył grę MMORPG zatytułowaną The Elder Scrolls Online oraz odpowiada za jej wsparcie.

Historia

Studio rozpoczęło działalność w 2007 roku, a jego szefem został Matt Firor, który wcześniej przez jedenaście lat pracował w firmie Mythic Entertainment. Przez następne lata dynamicznie rozrastający się zespół nawiązywał współpracę z kolejnymi firmami; mowa między innymi o Simutronics, której silnik graficzny HeroEngine zamierzał wykorzystać w swojej debiutanckiej grze. Na ujawnienie tej ostatniej trzeba było poczekać aż do 2012 roku.

The Elder Scrolls Online

Wówczas to firma zaprezentowała światu The Elder Scrolls Online, czyli MMORPG-a osadzonego w fantastycznym uniwersum stworzonym przez Bethesdę Softworks. Tytuł zadebiutował na komputerach osobistych w 2014 roku, a rok później trafił na PlayStation 4 oraz Xboksa One. Choć początkowo produkcja wymagała opłacania abonamentu, debiut na nowych platformach stanowił dla wydawcy okazję do wprowadzenia nowego modelu dystrybucji – od tej pory do rozpoczęcia przygody miał wystarczyć jednorazowy zakup gry.

Z czasem The Elder Scrolls Online doczekało się szeregu rozszerzeń, z których największe to: Imperial City, Orsinium, Thieves Guild, Dark Brotherhood, Morrowind, Clockwork City i Summerset. Poza tym gra została wzbogacona o mniejsze dodatki, jak choćby Shadows of the Hist, Horns of the Reach, Dragon Bones czy Wolfhunter.