Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGXONEPCPS4
Okładka The Elder Scrolls Online: Greymoor (XONE)
OkładkaThe Elder Scrolls Online: Greymoor (XONE)

The Elder Scrolls Online: Greymoor

Czwarty duży dodatek (określany mianem rozdziału) do The Elder Scrolls Online. Greymoor pozwala graczom zwiedzić zachodnią część prowincji Skyrim. Kraina ta została nawiedzona przez Lorda Wampirów.

To jest dodatek do gry The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited.

RPG | FPP | TPP | fantasy | PvP | PvE | MMORPG | The Elder Scrolls | wampiry | MMO

The Elder Scrolls Online: Greymoor Premiera

26maj2020

PC

9cze2020

XONE PS4

Gry podobne do The Elder Scrolls Online: Greymoor

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

Neverwinter

Citadel: Forged with Fire

The Elder Scrolls Online: Greymoor jest czwartym dużym dodatkiem do popularnej gry MMORPG z 2014 roku - The Elder Scrolls Online. Za opracowanie rozszerzenia ponownie odpowiada studio ZeniMax Online.

Fabuła

Akcja The Elder Scrolls Online: Greymoor osadzona jest w zachodnim Skyrim, na tysiąc lat przed wydarzeniami znanymi z The Elder Scrolls V. Rejon ten nawiedzany jest przez tajemnicze, nadnaturalne burze Harrowstorms, które zamieniają niewinnych mieszkańców krainy w krwiożercze potwory. Motywem przewodnim rozszerzenia jest konieczność zmierzenia się z armią starożytnych krwiopijców, na czele której stoi potężny Lord Wampirów dążący do zniewolenia całego Tamriel. Zadaniem gracza jest pokrzyżowanie jego planów. Warto zaznaczyć, że w głównym wątku fabularnym dodatku Greymoor oprócz wampirów ważne role odgrywają też wiedźmy i wilkołaki.

Ukończenie głównej linii fabularnej w Greymoor powinno zająć około 30 godzin. Czyni to z Greymoor jedno z większych rozszerzeń do TESO.

Mechanika

The Elder Scrolls Online: Greymoor wprowadza nową interesującą mechanikę rozgrywki – system antyków. Gracz może wcielić się w postać archeologa i przemierzać wszystkie krainy gry w poszukiwaniu bardzo rzadkich i cennych artefaktów. Lokalizowanie i wydobywanie z ziemi artefaktów zrealizowane zostało w formie minigry - należy znaleźć poszlaki na temat przybliżonej lokalizacji artefaktu, skorzystać z dekodera celem zawężenia obszaru poszukiwań i ostatecznie doprowadzić do wykopania skarbu. Pozyskiwane artefakty mają różne zastosowania - mogą być elementami wyposażenia gwarantującymi premie do statystyk, rodzajami biżuterii czy meblami do eksponowania w posiadanych domach.

W nowej krainie - zachodnim Skyrim - na graczy czekają nowe przygody i oprócz questów głównej linii fabularnej do zaliczenia są też różnorakie poboczne zadania. Nowe obszary zamieszkiwane są przez interesujące odmiany potworów, m.in. przez lodowe pająki, wampiry, gargulce czy wilkołaki. Uczestnicy rozgrywki mogą również odkrywać m.in. nowe publiczne lochy, nowe legowiska bossów czy nowe skyshardy.

Na podróżników w Greymoor czekają cenne nagrody. Do zdobycia są m.in. nowe elitarne zestawy pancerza, nowe odmiany składników do craftingu czy kolejne osiągnięcia i trofea.

Tryby gry

Wszystkie questy w dodatku Greymoor można zaliczać w pojedynkę bądź też w kooperacji z innymi graczami. Do nowej linii fabularnej wprowadza specjalny quest prologu - można go rozegrać rozwiniętą postacią, bądź też automatycznie załączy się on w przypadku utworzenia nowego bohatera.

The Elder Scrolls Online: Greymoor wprowadza nową próbę – 12-osobowe Kyne's Aegis. Dotyczy ona obronienia wioski przed gigantami i zapewnia szansę pozyskania wysokiej jakości lootu. Dostępne są także globalne wydarzenia Harrowstorms, które przygotowano z myślą o grupach doświadczonych śmiałków.

Kwestie techniczne

Greymoor jest dodatkiem niesamodzielnym, więc do działania wymaga posiadania podstawowej wersji gry The Elder Scrolls Online. Dodatek jest dostępny dla graczy ze wszystkich poziomów - nie ma wymogu awansowania sterowanej postaci do żadnego konkretnego poziomu doświadczenia. Przygodę z nową krainą można rozpocząć nawet zupełnie nową postacią z pierwszego poziomu doświadczenia.

Zachodnie Skyrim oferuje liczne ośnieżone tereny do zbadania, w tym także trudniej dostępne górskie szczyty. Tego typu krajobraz jest dużym urozmaiceniem w porównaniu z wcześniej udostępnianymi krainami. Z racji tego, że akcja dodatku rozgrywa się 1000 lat przed wydarzeniami gry Skyrim, wiele znanych lokacji wygląda zupełnie inaczej i jest to dodatkową motywacją do ich odkrywania. The Elder Scrolls Online: Greymoor oferuje także opcję eksploracji rozległego kompleksu jaskiń Blackreach.

Wymagania sprzętowe gry The Elder Scrolls Online nie zmieniają się po zainstalowaniu dodatku DLC Greymoor. Oferuje on zbliżony poziom jakości oprawy graficznej do poprzednich dużych rozszerzeń.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 4,9 / 10 na podstawie 38 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,7 / 10 na podstawie 129 głosów czytelników.

The Elder Scrolls Online: Greymoor cena w dniu premiery: 169,99 PLN

Klasyfikacja PEGI The Elder Scrolls Online: Greymoor

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

The Elder Scrolls Online: Greymoor Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-540 3.06 GHz / AMD A6-3620 2.2 GHz
 • 3 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon HD 6850 lub lepsza
 • 85 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 85 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
PC
XONE
PS4