Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Outward - poradnik do gry

Outward - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady na start w Outward Outward - poradnik, solucja

Gra Outward nie wybacza błędów. Od początku rozgrywki zostaniesz wrzucony do świata, w którym samodzielnie musisz zadbać o przetrwanie. Twoim przeciwnikiem będą nie tylko bezwzględni bandyci i krwiożercze potwory, ale i nieprzyjazne warunki pogodowe, zatrucia pokarmowe czy odwodnienie. Dobre uzbrojenie nie zapewni ci bezpieczeństwa - równie ważne jest ubranie dostosowane do aktualnej temperatury, odpowiednio przygotowane jedzenie i czysta woda. Niniejsza strona pomoże ci odnaleźć się w zasadach Outward. Porady na start wyjaśnią ci wszystkie najważniejsze elementy produkcji. Dowiesz się tu jak zdobyć najlepszą broń na start, jak skutecznie walczyć, jak regenerować zdrowie czy jak szybko zarabiać. Sprawdź poniższe wskazówki, aby ułatwić sobie pierwsze godziny zabawy.

Najlepsza broń na start

Większego podstawowego uzbrojenia możesz zdobyć za darmo, bez konieczności wydawania srebra u handlarzy. - Porady na start w Outward - Outward - poradnik do gry
Większego podstawowego uzbrojenia możesz zdobyć za darmo, bez konieczności wydawania srebra u handlarzy.

Bez odpowiedniej broni wyjście poza pierwsze miasto (czyli Cierzo) nie ma większego sensu. Na szczęście, już w Cierzo masz możliwość zdobycia kilku darmowych broni. Dzięki temu pokonasz pierwszych przeciwników, a także dowiesz się, jaki typ broni najbardziej pasuje do twojego stylu gry. Na początek zainteresuj się następującymi broniami:

 1. Quarterstaff znajdujący się w żółtych krzakach, tuż po wyjściu z twojego domu.
 2. Felling Greataxe, czyli topór leżący we wschodniej części miasta przez budynkiem Town Hall.
 3. Pitchfork leżący w okolicach karczmy.
 4. Machete, czyli jednoręczna broń znajdująca się na plaży w Cierzo.

Po zdobyciu jednej z powyższych broni, możesz udać się na wyprawę po łuk Simple Bow. Wyjdź z miasta, a następnie skieruj się do północnozachodniej części mapy w kierunku Bandit Camp. Szybko trafisz na półkoliste, drewniane konstrukcje - kieruj się zgodnie z ich położeniem, aż trafisz do lokacji Blister Burrow. W środku, przy zwłokach leżących na początku jaskini, odnajdziesz Simple Bow zadający 23 obrażenia.

Więcej informacji o darmowych broniach odnajdziesz na stronie "Dobra broń na start" w naszym poradniku.

Darmowe wyposażenie

Przedmiot do łowienia ryb znajdziesz na plaży, a kilof w Cierzo Storage. - Porady na start w Outward - Outward - poradnik do gry
Przedmiot do łowienia ryb znajdziesz na plaży, a kilof w Cierzo Storage.

Doskonałym uzupełnieniem darmowych broni jest zdobycie darmowego wyposażenia w postaci Fishing Harpoon oraz Mining Pick. Pierwszy wymieniony przedmiot pozwala na łapanie ryb, a drugi na kopanie rud.

 1. Fishing Harpoon odnajdziesz na plaży w Cierzo. Udaj się na plażę, a następnie skieruj na pomost znajdujący się za dużym budynkiem oczyszczającym wodę. Aby skorzystać z Fishing Harpoon, podejdź do miejsca, w którym pływają ryby i przytrzymaj przycisk widoczny na ekranie - w ten sposób złowisz ryby (a czasami nawet inne przedmioty).
 2. Mining Pick znajduje się w Cierzo Storage. Jest to magazyn we wschodniej części miasta, do którego prowadzi długi pomost. Podczas drogi z twojego domu do centralnej części miasta, na pewno zauważysz wejście do Cierzo Storage. Udaj się do lokacji i dokładnie przeszukaj oświetloną część. Znajdziesz tam wspomniany Mining Pick, ale też inne przedmioty, np. przepis na Gaberry Jam.

Chcesz zdobyć więcej informacji na temat powyższych przedmiotów? Zajrzyj na strony "Jak zdobyć kilof?" oraz "Jak łowić ryby?" w naszym poradniku.

Zebranie zapasów przed wyprawą

Pamiętaj o przygotowaniu odpowiednich zapasów przed wyjściem poza miasto. - Porady na start w Outward - Outward - poradnik do gry
Pamiętaj o przygotowaniu odpowiednich zapasów przed wyjściem poza miasto.

Broń to nie jedyne wyposażenie, jakie musisz ze sobą zabrać - jeśli chcesz opuścić miasto, przygotuj odpowiednie zapasy. Jeżeli w trakcie eksploracji świata nie chcesz ciągle wracać do Cierzo, pamiętaj o zabraniu kilku podstawowych przedmiotów:

 1. Woda - twój bohater musi być nawadniany. W świecie gry znajdziesz wiele źródeł wody, ale nie zawsze woda w nich będzie czysta, więc bezpiecznym rozwiązaniem jest zebranie czystej wody ze sobą. W tym celu udaj się na plażę w mieście, a następnie podejdź do budynku oczyszczającego wodę. Tam znajdziesz przedmiot Waterskin, w którym możesz przechowywać czystą wodę (czystą wodę również zdobędziesz z tego miejsca).
 2. Jedzenie - bohater musi również jeść. Sporo jedzenia zdobędziesz w trakcie eksploracji świata, ale zawsze warto mieć przy sobie kilka sztuk niepsującego się pożywienia w postaci suszonego mięsa czy chleba.
 3. Miejsce do spania - jeśli szykujesz się na dłuższą wyprawę, to nie obędziesz się bez miejsca do spania. W tym celu może posłużyć przenośne łóżko Bedroll (znajdziesz je w swoim domu) albo namiot, który możesz kupić u handlarza Dorana w Cierzo. Na namiot musisz wydać 32 srebra, ale dzięki temu uzyskasz ochronę przez warunkami pogodowymi. Pamiętaj, aby podczas spania w niebezpiecznej okolicy, ustawić również kilka godzin warty - w ten sposób unikniesz ataku wrogów w trakcie snu.
 4. Źródło światła - ciemność w grze bardzo ogranicza widoczność. W nocy na otwartym terenie podróż jest znacząco utrudniona, a poruszanie się bez źródła światła w jaskiniach czy podziemiach jest praktycznie niemożliwe. Z tego względu, musisz ze sobą zabrać pochodnie albo lampę - pochodnie zdobędziesz jeszcze przed dotarciem do miasta, więc nie zapomnij ich zabrać ze sobą.
 5. Herbaty na choroby - w trakcie walki możesz zarazić się chorobą od przeciwnika. Na początku będziesz walczyć głównie z hienami, a te mogą zarazić cię negatywnym efektem Infection. Z tego względu, kup u alchemika Helmi przynajmniej jedną herbatę Bitter Spicy Tea - usuwa ona ten efekt.

Przed wyprawą warto też zapoznać się ze stronami "Jak regenerować zdrowie?" oraz "Jak uzupełnić olej w lampie?" w naszym poradniku.

Zarządzanie ekwipunkiem

Większy plecak warto kupić już w pierwszych godzinach zabawy. - Porady na start w Outward - Outward - poradnik do gry
Większy plecak warto kupić już w pierwszych godzinach zabawy.

Każdy przedmiot ma określoną wagę, a twój ekwipunek ma ograniczoną pojemność. Nawet pieniądze zajmują miejsce w ekwipunku, więc musisz odpowiednio zarządzać swoim wyposażaniem. W trakcie eksploracji świata będziesz zdobywał mnóstwo łupów - przekroczenie maksymalnego udźwigu spowalnia postać, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia poruszanie. Z tego względu, warto zainteresować się poniższymi wskazówkami:

 1. Już na początku rozgrywki zainwestuj w większy plecak. U handlarza Dorana w Cierzo możesz zakupić Nomad Backpack oferujący 50 punktów pojemności, czyli dwa razy więcej od standardowego plecaka otrzymanego na starcie gry.
 2. Pamiętaj, że do dyspozycji otrzymujesz też kieszenie twojego bohatera - jeśli w plecaku zabrakło miejsca, to sprawdź czy nie możesz przenieść kilku przedmiotów do kieszeni (przenoszenie przedmiotów odbywa się w menu ekwipunku).
 3. Srebro (czyli walutę gry) możesz zamieniać na sztabki złota (Gold Bars) - są one dostępne u większości handlarzy. 100 srebra (o wadze równej 1) zamienia się na 1 sztabkę złota (o wadze równej 0.1).
 4. Skrzynia w twoim domu ma nieograniczoną pojemność. Wykorzystaj to i przechowuj w niej przedmioty, których aktualnie nie potrzebujesz. Jeśli udajesz się poza miasto, warto zostawić pieniądze i najcenniejsze rzeczy w skrzyni - dzięki temu masz pewność, że ich nie stracisz w przypadku śmierci twojego bohatera.

Wspomniany wyżej plecak Nomad Backpack oferuje nie tylko większą pojemność, ale i możliwość przypięcia do niego lampy. Dzięki temu możesz swobodnie korzystać z tarczy lub broni dwuręcznej i jednocześnie oświetlać drogę. Więcej informacji odnajdziesz na stronie "Jak przypiąć lampę do plecaka?" w naszym poradniku.

Skuteczna walka

Zwracaj uwagę na pułapki rozstawione przez wrogów - wejście w nie może doprowadzić do natychmiastowej śmierci. - Porady na start w Outward - Outward - poradnik do gry
Zwracaj uwagę na pułapki rozstawione przez wrogów - wejście w nie może doprowadzić do natychmiastowej śmierci.

Podczas eksploracji świata, niejednokrotnie trafisz na przeciwników - pokonanie ich często otwiera dostęp do cennych przedmiotów. Musisz jednak pamiętać, że walka w Outward jest wymagająca. Na początku rozgrywki każdy wróg może sprawić ci wiele trudności. Aby ułatwić sobie walkę, skorzystaj z następujących porad:

 1. Podstawowa zasada - przed każdą walką zrzuć z siebie plecak. Śmierć w grze najczęściej sprawia, że zostajesz przeniesiony do innej lokacji i niejednokrotnie tracisz część albo nawet całość wyposażenia. Zostawiony plecak możesz ponownie założyć - będzie on w tym samym miejscu, a jego lokalizacja zostanie oznaczona na kompasie.
 2. Dobierz broń do swojego stylu gry. W Cierzo możesz znaleźć bronie każdego typu. Przetestuj je i sprawdź, którą walczy ci się najlepiej. Bronie jednoręczne są szybsze i umożliwiają korzystanie z tarczy, a bronie dwuręczne zadają większe obrażenia i są dłuższe. Kilka propozycji darmowych broni odnajdziesz na stronie "Dobra broń na start" w naszym poradniku.
 3. Obserwuj poziom staminy. W lewym dolnym rogu ekranu ujrzysz żółty wskaźnik oznaczający poziom staminy. Stamina jest wykorzystywana do wszystkich działań w czasie walki - ataków, uników oraz bloków. Jeśli poziom staminy spadnie do zera, twoja postać staje się bezużyteczna w walce. Stamina regeneruje się wraz z upływem czasu, więc możesz na chwilę zaprzestać działań w walce, aby odnowić pasek staminy. Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w mikstury odnawiające staminę (możesz je kupić u alchemika w Cierzo), a także wypicie wody tuż przed walką, by uzyskać bonus do regeneracji staminy.
 4. Zanim przystąpisz do walki w zwarciu, ostrzelaj wrogów z dystansu. Na stronie "Jak zdobyć łuk?" dowiesz się, w jakiej lokacji można znaleźć darmowy łuk. Postaraj się go jak najszybciej zdobyć, by dzięki niemu ułatwić sobie walkę. Mając łuk, możesz na początek osłabić wrogów z dystansu i dopiero wtedy zaatakować ich z bliska.
 5. Cały czas poruszaj się w trakcie walki. W ten sposób masz szansę na uniknięcie obrażeń. Dobrym pomysłem jest też blokowanie ataków, ale pamiętaj, że takie działanie zmniejsza poziom staminy.
 6. Uważaj na pułapki rozstawione w lokacjach przejętych przez wrogów - najczęściej spotkasz je w obozowiskach bandytów. Zwracaj uwagę czy na podłożu nie są widoczne niewielkie dziury - gdy w nie wejdziesz, otrzymasz sporo obrażeń.
 7. Twoje wyposażenie się psuje. Musisz pamiętać o regularnym naprawianiu przedmiotów - w innym przypadku staną się one bezużyteczne. W menu ekwipunku ujrzysz wskaźnik wytrzymałości używanych przez ciebie przedmiotów (broni, pancerzy czy ubrań). Jeśli wskaźnik jest na niskim poziomie, udaj się spać. W menu snu możesz ustawić ile godzin chcesz przeznaczyć na naprawę ekwipunku. Proces jest darmowy i jedyne, co musisz poświęcić, to czas w grze.

Więcej informacji o skutecznym zabijaniu przeciwników odnajdziesz na stronie "Walka" w naszym poradniku.

Regeneracja zdrowia

Spanie to darmowy sposób na regenerację zdrowia. - Porady na start w Outward - Outward - poradnik do gry
Spanie to darmowy sposób na regenerację zdrowia.

W trakcie walki będziesz tracił zdrowie. Musisz więc wiedzieć, w jaki sposób może odnawiać zdrowie po zakończeniu walki, jak i w trakcie niej. W Outward możesz skorzystać z kilku sposobów uzupełniania paska życia:

 1. Sen - spanie to darmowy i najprostszy sposób na regenerację zdrowia. Wystarczy, że pójdziesz spać na kilka godzin, a twój pasek zdrowia się uzupełni. Sen w twoim domu jest całkowicie bezpieczny, ale często będziesz zmuszony do spania poza miastem. W takiej sytuacji skorzystaj z przenośnego łóżka Bedroll, które znajdziesz w swoim domu albo z namiotu, który możesz kupić od handlarza Dorana w Cierzo. Pamiętaj, aby podczas spania w niebezpiecznej okolicy, ustawić kilka godzin warty - w ten sposób unikniesz napadu.
 2. Bandaże - użycie bandaża regeneruje niewielką ilość zdrowia. Bandaże możesz tworzyć samodzielnie przy użyciu dwóch sztuk przedmiotu Linen Cloth.
 3. Mikstury i pożywienie - mikstury świetnie sprawdzają się w odzyskiwaniu zdrowia podczas walki. Podstawowe mikstury Life Potion możesz kupić u alchemika Helmi w Cierzo. W grze istnieją również specjalne potrawy regenerujące zdrowie (np. Luxe Lichette).

Temat przywracania zdrowia został szerzej opisany na stronie "Jak regenerować zdrowie?" w naszym poradniku.