Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Pure Farming 2018 - poradnik do gry

Pure Farming 2018 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Wszystkie maszyny i pojazdy w Pure Farming 2018 Pure Farming 2018 poradnik, solucja

Porady do Pure Farming 2018 uwzględniają wszystkie przydatne maszyny, kombajny, ciągniki, traktory, pługi, doczepki, kultywatory itd. - dowiedz się, która maszyna służy do sadzenia, a która do zbierania plonów.

W tym rozdziale opisane zostały wszystkie maszyny, które możesz nabyć w sklepie w Pure Farming 2018. Poza podstawowymi informacjami znajdziesz tu także wskazówki dotyczące ich użytkowania, czy opłacalności zakupu. Podział na kategorie jest taki sam, jak widoczny w sklepie.

Ciągniki

Ciągniki w Pure Farming 2018 dzielą się na pięć kategorii:

Lekkie - używane do najprostszych, lekkich zadań. W tej kategorii znajduje się wyłącznie ciągnik McCormick 4600. Jego niska cena powoduje, że możesz ich zakupić nawet kilka lub nastawić na wykonywanie jednej czynności (np. pozostawić go na stałe przy sadzie). Z powodzeniem wykorzystasz go do:

 1. opryskiwania sadów,
 2. transportu małych dóbr w naczepce Metaltech PH4 (np. nawozu do szklarni, czy przy transporcie ryżu - kombajn ryżowy może rozładować towar tylko na ową naczepkę),
 3. może nawozić pola z użyciem najmniejszego rozsiewacza Sipma RN 610 Antek,
 4. może sadzić ziemniaki z użyciem najmniejszej sadzarki Akpil Planter 300.
Mały ciągnik gąsienicowy dobrze nadaje się do transportu dóbr na niewielkie odległości - Wszystkie maszyny i pojazdy w Pure Farming 2018 - Pure Farming 2018 - poradnik do gry
Mały ciągnik gąsienicowy dobrze nadaje się do transportu dóbr na niewielkie odległości

Gąsienicowe lekkie - podobnie jak wyżej, ta kategoria ma tylko jednego reprezentanta: Landini Trekker 105. Jest stosunkowo mocny, zrywny, lecz nie za szybki. Ma jednak wiele zastosowań, choć nie każdemu musi przypaść do gustu i nie zastąpi dobrego ciągnika średniego. Możesz użyć go do prac polowych z najprostszym sprzętem - orka czy kultywacja czy sadzenie ziemniaków to dla niego nie problem. Najlepiej jednak sprawdza się w transporcie dóbr na małych dystansach: np. przy opróżnianiu kombajnów.

Średnie - to grupa ciągników "podstawowych" - mogą używać większości maszyn, choć słabo radzą sobie przy dużym obciążeniu - po podłączeniu ciężkiego sprzętu wydajność pracy jest niższa niż przy pracy z dedykowanym. Do tej grupy zaliczają się trzy ciągniki: Zetor Major HS 80, Landini 5-115 H oraz Zetor Proxima HS 120. Na uwagę zasługuje ostatni wymieniony - jest jednym z najszybszych ciągników (dlatego jest taki drogi). Rozpędza się nawet do 60 km/h.

Ciężkie - tych ciągników powinieneś używać na co dzień do prac w polu. Dostępne modele nie różnią się znacznie między sobą: różnice w mocach są dość niewielkie dla czterech tańszych modeli, cenę warunkuje głównie ich spalanie. Wyróżniamy tu: Zetor Forterra 150 HD, Zetor Crystal 160, McCormick X7 670, Landini 7-215 oraz JCB 4220 i JCB Fastrac 8330. Przy wyborze ciągników JCB lepiej dopłacić do wersji 8330 - jest znacznie szybsza i mocniejsza od brata przy nieznacznie większym koszcie. Zwróć jednak uwagę, że oba ciągniki JCB nie mogą podpiąć ładowacza czołowego (mogą jednak podpiąć ładowacz tylny).

Gąsienicowe ciężkie - Agromash Ruslan - najsilniejszy ciągnik w grze. Idealnie radzi sobie w pracach na polu i jest bardzo wygodny w sterowaniu. Nie jest jednak bardzo szybki i niestety - gdy zostanie mu przydzielony pracownik, miewa on problemy z obsługą ciągnika.

Pamiętaj, że w Pure Farming 2018 nie zawsze użycie silniejszego / większego ciągnika poprawi tempo pracy. Niektóre urządzenia mają narzucone maksymalne tempo pracy.

Zwróć uwagę, że wirtualni pracownicy nie najlepiej radzą sobie z poruszaniem się ciągnikami gąsienicowymi - jeśli je zakupujesz, pomyśl raczej jak możesz je wykorzystać własnoręcznie.

Kombajny

W Pure Farming 2018 występuje wiele rodzajów kombajnów. Pamiętaj, by dokupować także zespoły żniwne do danego typu kombajnu - bez nich maszyna nie może funkcjonować.

 1. Kombajny zbożowe - służą jedynie do zbierania zbóż: żyta, jęczmienia i pszenicy. Różnią się między sobą: mocą (szybkością), pojemnością zbiornika oraz szerokością zespołu żniwnego. Osobiście polecam od razu sprzedać domyślny kombajn Gomselmash i za niewielką dopłatą zainwestować w Agromash 4000. Głównym argumentem jest mała pojemność magazynowania pierwszego wymienionego, zmusza to gracza do częstego opróżniania maszyny podczas jej pracy.
 2. Zbiór konopi - Gomselmash PALESSE FS8060, to jedyny kombajn, który potrafi poradzić sobie z uprawami konopi. Jest szybki i wygodny w obsłudze. Wymaga jednak podłączenia do niego przyczepki Metaltech DB8, nim będziesz mógł rozpocząć pracę, ponieważ nie posiada własnego zbiornika (ta przyczepka jest jedyną, która współpracuje z tym modelem).
 3. Zbiór ryżu - Redlands Champion TR22. Jest to słaby kombajn z małą nakładką, jednak wystarcza do zrealizowania swojego zadania. Ma bardzo małą pojemność - 3200kg, czyli tyle, ile przyczepka Metaltech PH4 - i jest to jedyna, do której możesz wyładować zawartość kombajnu.
Niektóre kombajny w krajach egzotycznych muszą być opróżniane bezpośrednio w skupie / magazynie - Wszystkie maszyny i pojazdy w Pure Farming 2018 - Pure Farming 2018 - poradnik do gry
Niektóre kombajny w krajach egzotycznych muszą być opróżniane bezpośrednio w skupie / magazynie
 1. Zbiór kawy - kombajn Skybury przeznaczony jest do tego zadania. Jest dość dynamiczny i wygodny w obsłudze, a jego zadanie sprowadza się jedynie do prowadzenia go między rzędami krzewów kawy w Kolumbii. Nie możesz opróżnić zbiorów do naczepy - muszą zostać odprowadzone do skupu / magazynu.
 2. Zbiór oliwek i winogron - jeśli przenosisz się do Włoch, musisz skorzystać z jednego z urządzeń: Gregoire G9.330 lub G3.220. Pierwszy model jest samodzielnym kombajnem o większej pojemności (4000kg), bardzo zbliżonym w działaniu do kombajnu Skybury. Mniejszy model jest dużo tańszy, ponieważ musisz podłączyć go do ciągnika. Jeśli posiadasz bardzo silny ciągnik, np. JCB, nie odczujesz dużej różnicy w spadku wydajności, jednak obsługa tego kombajnu jest nieco mniej komfortowa. W obu przypadkach nie możesz opróżnić zbiorów do naczepy - muszą zostać odprowadzone do skupu / magazynu.

Uprawa pól

W tej kategorii znajdują się prawie wszystkie narzędzia, dzięki którym przygotujesz pole pod uprawy.

 1. Pługi - dostępne są trzy modele: Akpil KM 80 3+1, Akpil KM 180 HP / VARIO 5+1, Akpil Maximus. Dwa pierwsze przeznaczone są dla zwykłych ciągników średnich i ciężkich. Powinieneś przy nich pozostać, dopóki twoje pola nie przekraczają 2ha. Akpil Maximus potrzebuje najsilniejszych ciągników do poprawnego działania. Nie sprawdzi się na małych polach, gdyż jest toporny w manewrowaniu. Różnice w modelach to szerokość działania.
 2. Kultywatory - drugi etap prac polowych to kultywacja, może być także wykonana zamiast orki. Z tego względu warto zainwestować przynajmniej w drugi z trzech dostępnych modeli: Akpil Rylec 3, Akpil Rylec XL 6, Galucho GXM. Kultywatory wymagają mniej mocy niż pługi, dlatego śmiało możesz wybrać Akpil Rylec XL 6. Galucho jest niestety dość toporny w obsłudze, więc zdecyduj się na niego dopiero, gdy posiadasz duże pola do uprawy (pow. 2ha).
 3. Akpil Gepard Drill 3 - jest to unikalna maszyna, którą powinieneś nabyć szybko we wczesnych fazach gry, o ile nie planujesz zmiany typu upraw na inne, niż zboże. Łączy on w sobie kultywator i siewnik zboża, dlatego w praktyce użycie tylko tej maszyny wystarczy, aby na polu pojawił się plon. Do obsługi wystarczy tańszy ciągnik ciężki, choć średni także poradzi sobie z urządzeniem.
 4. Redlands Champion RP 824 - ta maszyna ma tylko jedno zadanie - sianie ryżu. Jest pojazdem samodzielnym, jest powolny, ciężki w użytkowaniu i posiada mały zbiornik, na szczęście jest bardzo tani.
 5. Akpil Kartoffel - jest to kombajn dołączany do ciągnika, który pozwala na zbieranie ziemniaków. Nie musisz podłączać go do mocnego ciągnika, maszyna z natury jest powolna. Główną jej wadą jest to, że bardzo szybko ulega pełnemu załadowaniu, więc w pogotowiu musisz mieć przygotowany inny ciągnik z naczepą / transporter do stałego odbierania kolejnych partii zbioru.
 6. Sadzenie ziemniaków - Akpil Planter 300 / Akpil Power Plant 4. Warto od razu inwestować w droższy model sadzarki - posiada znacznie większą pojemność, a nie obciąża znacząco ciągnika. Aby wypełnić sadzarkę, udaj się pod skład ziemniaków - tam znajdują się młode sadzonki.
 7. Rozsiewacze nawozu - najprostsze rozsiewacze nawozu to Sipma RN 610 ANTEK oraz SIPMA RN 1000 BORYNA. Jeśli zastanawiasz się, który wybrać, wybierz tańszy, szczególnie jeśli zlecasz nawożenie pracownikom. Większy model posiada jedynie pojemniejszy zbiornik, a pracownicy sami dokupują nawóz w trakcie pracy. Jednocześnie droższy model jest cięższy, a więc praca posuwa się wolniej, przy tej samej szerokości rozrzutu nawozu.
 8. Sipma NR 1600 - ta przyczepa służy do nawożenia pola obornikiem. Zdobędziesz go poprzez hodowlę krów, dzięki czemu będziesz mógł nawozić pola za darmo. Jest także wymagana, aby przetransportować obornik do skupu w biogazowni. Aby ją załadować musisz użyć ciągnika z dołączonym ładowaczem czołowym wyposażonym w łopatę. Nie warto używać jej do nawożenia pól - przyczepa (szczególnie w pełni załadowana) jest bardzo ciężka, co znacząco spowalnia pracę.
 9. Sianie - do tego etapu możesz wykorzystać jedną z dwóch maszyn (nie licząc wymienionego wcześniej Akpil Gepard Drill 3). Dwa modele GreatPlains różnią się znacznie swoimi parametrami. Z tańszego modelu warto zrezygnować na rzecz wspomnianej maszyny marki Akpil, zaś droższy model przeznaczony jest do pól powyżej 2ha i zaleca się do jego obsługi przynajmniej tani ciągnik ciężki. Modele te służą tylko do siania zboża.
 10. Opryskiwanie - maszyna przedstawiona w tym dziale - Akpil Chwast XL - służy do opryskiwania pola w ostatnim etapie obróbki, czyli gdy pojawią się zaczątki roślin. Warto szybko zainwestować w tą maszynę, gdyż praca nią należy do najszybszych zajęć do wykonania na polu, a twoje plony zwiększą się przynajmniej o 10%.

Przyczepy

Większość przyczep w Pure Farming 2018 dzieli się na dwie podstawowe kategorie: do przewozu dóbr sypkich oraz stałych, takich jak skrzynie z warzywami z cieplarni. Dodatkowo przewidziano zbiorniki na wodę (służą do nawadniania pól i transportu wody do sadów / cieplarni), obornik płynny (do transportu obornika płynnego od krów do biogazowni lub rozprowadzenia go po polach), czy przyczepa do transportu mleka.. Dalej można wymienić także naczepy siodłowe oraz lawetę do transportu pojazdów, przeznaczone do ciągnika siodłowego DAF, lecz możesz podłączyć je do dowolnego ciągnika - używając przejściówki Wielton PRD-2.

Ta mała naczepka świetnie sprawdza się przy małych szklarniach - Wszystkie maszyny i pojazdy w Pure Farming 2018 - Pure Farming 2018 - poradnik do gry
Ta mała naczepka świetnie sprawdza się przy małych szklarniach
 1. Metaltech PH4 - najmniejsza naczepka o minimalnej pojemności 3200kg. Może ją obsługiwać każdy ciągnik, także lekki. Znajduje zastosowanie przy cieplarniach (możesz przewozić w niej worki z nawozem) oraz jako jedyna może odbierać zawartość kombajnu do ryżu. Poza pickupem jako jedyna może przewozić jaja do skupu.
1 - Wszystkie maszyny i pojazdy w Pure Farming 2018 - Pure Farming 2018 - poradnik do gry
 1. Metaltech DB8 - podstawowa i uniwersalna naczepa. Jej główną cechą jest możliwość połączenia kilku naczep. Po podłączeniu jednej wystarczy zajechać tyłem naczepy do kolejnej, aby ją dopiąć. Dzięki temu niskim kosztem możemy uzyskać sporą pojemność do zwożenia dóbr do skupów, a pojedynczo świetnie sprawdzą się np. do opróżniania kombajnu.
 2. Wielton PRC-2B/W 10t - ta naczepka zasługuje na uwagę tylko dlatego, że posiada możliwość przewożenia worków z nawozem do cieplarni. Z tego względu świetnie nadaje się do tej pracy, ponieważ może także odebrać zbiory.
Galucho Transcow - Wszystkie maszyny i pojazdy w Pure Farming 2018 - Pure Farming 2018 - poradnik do gry
Galucho Transcow
 1. Przyczepa Galucho Transcow służy do transportu dużych zwierząt - niestety potrafi pomieścić na raz tylko 4 osobniki
 2. Przewidziano także przyczepkę Sipma NP. 1400 KOMBO, która pozwala na załadowanie na nią beli siana / trawy bądź kiszonki. Niezależnie od usytuowania beli, gdy wsiądziesz do ciągnika z podłączoną naczepką uzyskują one nadzwyczajną stabilność.

Transport

Poza domyślnym pickupem występują także inne pojazdy transportowe...:

 1. Mitsubishi L200 - ten domyślny pickup służy do szybkiego przemieszczania się, a także do transportu dóbr skrzyniowych: plony z cieplarni, a także worki z nawozem, czy jaja.
 2. DAF Euro 6 FAT / DAF CF Euro 6 - oba te transportery zasługują na najwyższą uwagę. Polecam jednak model FAT, gdyż znajduje dużo więcej zastosowań na farmie. Są to najlepsze transportery dostępne w grze, ponieważ są najszybsze przy bardzo wysokiej pojemności (16t).
 3. DAF XF Euro 6 - ciągnik siodłowy, możesz podpiąć do niego tylko najcięższe naczepy siodłowe oraz lawetę do transportu pojazdów. Pojazd sprawdza się dobrze, a ciągnięte naczepy mają pojemność 25t. Jednakże - słabo radzi sobie w trudnym terenie i poza szosą, szczególnie startując przy skręconych kołach. Jego główne przeznaczenie to odbieranie dużych ilości dóbr z magazynu i zawożenie ich do skupu.

Inne

W tej kategorii znajdują się urządzenia przeznaczone do obróbki trawy i jej pochodnych (siana / kiszonki), z przeznaczeniem na sprzedaż lub do karmienia krów.

 1. Metaltech WP6 - paszowóz. Wrzuć do niego bele siana, trawy i kiszonki w równych proporcjach, by stworzyć zbalansowany pokarm dla krów. Podczas sypania (od góry) pojawi się notyfikacja o zajętości i proporcjach paszowozu. Jest to jedyna maszyna, która może rozprowadzić pokarm w oborze, nawet niezbalansowany.
 2. Metaltech ROTO 10 - to przyczepa samozbierająca. Skoś trawę i aktywuj ową naczepę, a ujrzysz, jak trawa wypełnia zbiornik. Po wypełnieniu możesz go opróżnić przy oborze w specjalnych betonowych pryzmach i załadować później z użyciem łyżki ładowacza czołowego i wrzucać do paszowozu.
 3. Akpil Bale - najprostsza maszyna do tworzenia owijanych beli z przeznaczeniem na kiszonkę. Podepnij ją pod ciągnik i opuść, a drugim ciągnikiem z ładowaczem czołowym wrzucaj na urządzenie bele trawy. Maszyna jest dość toporna w użytkowaniu, lecz tania.
 4. Akpil Saturn 2.8 - jedyna kosiarka w grze. Aktywuj ją i opuść, by rozpocząć ścinanie trawy w dowolnym miejscu. Trawa odrasta po dobie.
 5. Sipma PZ 1832 PRIMA - podstawowa prasa do tworzenia bel. Przejedź po pasie trawy, a gdy zbiornik zapełni się, naciśnij klawisz, aby sprasować zawartość w belę, która wypadnie z tyłu - ty możesz kontynuować pracę.
 6. Akpil Tajfun - jest to zgrabiarka. Służy go zagrabienia wielu pasów skoszonej trawy w jeden, łatwiejszy do zebrania / prasowania.
 7. Sipma OS 7535 MAJA - w porównaniu do Akpil Bale ta maszyna samodzielnie załadowuje bele i automatycznie je owija na kiszonkę. Praca z tym narzędziem jest dużo szybsza i przyjemniejsza.
 8. Sipma WS 6510 DROMADER - jest to przyczepka, która samodzielnie zbiera bele. Wystarczy do takowego podjechać z włączoną maszyną, a bela zostanie załadowana i przygotowana do transportu.
Opryskiwacz to podstawowe narzędzie pracy w sadzie - Wszystkie maszyny i pojazdy w Pure Farming 2018 - Pure Farming 2018 - poradnik do gry
Opryskiwacz to podstawowe narzędzie pracy w sadzie
 1. Akpil Chwast XL SAD - ten mały rozsiewacz służy do oprysku sadów. Może być używany nawet przez ciągnik lekki. Napełnij zbiornik przy wiacie i opryskaj pole, by rozpoczął się proces wzrostu owoców - wystarczy opryskać sad tylko, by zainicjować wzrost.

Ładowacze i obciążniki

W tej kategorii znajdziesz ładowacze czołowe wraz z końcówkami oraz obciążniki.

Dostępne są także ładowacz podpinane z tyłu ciągnika - Wszystkie maszyny i pojazdy w Pure Farming 2018 - Pure Farming 2018 - poradnik do gry
Dostępne są także ładowacz podpinane z tyłu ciągnika
 1. Ładowacze czołowe - do średnich i ciężkich ciągników możesz podpiąć ładowacz czołowy, do którego zaś podłączana jest wybrana końcówka: łyżka - do załadunku trawy / siana / kiszonki do paszowozu lub obornika do naczepy; widły - służą do podnoszenia bel, które nie zostały owinięte do kiszenia; chwytak do bel - może pochwycić bele owinięte jak i nieowinięte (choć z pewną trudnością) i przenieść je do miejsca docelowego. Zwróć uwagę, aby zakupić ładowacz czołowy odpowiedni do typu ciągnika (średni / ciężki). Do ciągników takich jak JCB, do których nie można podłączyć ładowacza czołowego, przewidziano ładowacz tylny, który działa w identyczny sposób. Ładowacze znajdują zastosowanie jedynie przy hodowli krów i obróbce trawy i jej pochodnych produktów.
 2. Obciążniki - proste elementy, które podpinane są na przód ciągnika, aby zbalansować jego obciążenie. Przydatne i polecane dla każdego ciągnika: na pewno zauważysz, jak ciągnik próbuje sam skręcać podczas używania np. pługu czy kosiarki lub zgrabiarki. Obciążniki pomagają naprawić nieco te problemy.