Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 maja 2021, 12:09

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Uczciwe gry na Androida - płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.

Chrono Trigger

  1. Gatunek: jRPG
  2. Producent: Square Enix
  3. Cena: 23,99 zł
  4. Skąd pobrać: Google Play (Android), App Store (iOS)

Zastanawianie się, co by było gdyby, to chyba jedna z najstarszych fantazji ludzkości. To z niej wzięło się inne marzenie – o podróżach w czasie. I choć zazwyczaj takie historie zamykają się w męczącej pętli konsekwencji i paradoksów, niektórzy zdolni twórcy potrafią to przeskoczyć. W filmach radosną przygodową jazdę zafundował nam Robert Zemeckis w Powrocie do przyszłości, ale gry też mają swojego czempiona. Swoją wielką przygodę o przemierzaniu czasu w poprzek – Chrono Trigger.

Można by myśleć, że po Final Fantasy VI w gatunku dwuwymiarowych jRPG powiedziano już wszystko, ale gdzie tam. Square Enix zebrało drużynę marzeń. Projektanta Final Fantasy, Hironobu Sakaguchi, wsparli tacy giganci jak Yuji Horii (ojciec Dragon Questa), Masato Kato (Ninja Gaiden), kompozytorzy Yasunori Mitsuda oraz Nobuo Uematsu i maszerujący wtedy po światową dominację tytan popkultury – Akira Toriyama (Dragon Ball). Teoretycznie ego każdego z tych talentów powinno rozsadzić projekt od środka, ale zamiast tego panowie dostarczyli jedno z najpiękniejszych przeżyć nie tylko wśród jRPG, ale i gier fabularnych w ogóle.

Wszystko zaczyna się od nieszczęśliwego wypadku z udziałem wehikułu czasu, tajemniczej sympatycznej dziewczyny i wielkiego festynu na koniec milenium. Nasz bohater, chłopak imieniem Crono, rusza na ratunek i nakręca spiralę wydarzeń, która wiedzie do jednej z największych przygód, jakie mieliście okazję zobaczyć na ekranie. Jakimkolwiek ekranie. Chrono Trigger przeciągnie Was przez światy fantasy, science fiction, nawet postapo. Wszystko jest tu jednak spójne, a w dodatku towarzyszy nam galeria barwnych postaci, choć nie tak zakręconych i archetypicznych jak w Final Fantasy.

Pod względem mechaniki to jedno z bardziej rozbudowanych jRPG tamtych lat. Projektanci wyposażyli grę w turowy, ale zarazem dynamiczny system walki, a w dodatku widzieliśmy na mapie każdego przeciwnika, z którym mieliśmy się zmierzyć (chyba że akurat czekał w zasadzce) – ewenement w tym gatunku. Śliczna pikselowa grafika, wspaniała muzyka i intrygująca fabuła zapewniały niesamowite przeżycie. Jeśli o którymś jRPG w 2D można powiedzieć, że jest absolutnym sztosem – to właśnie o tym (i o Final Fantasy VI).

  1. Chrono Trigger w sklepie Google Play
Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Stardew Valley

Stardew Valley

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Star Wars: Knights of the Old Republic

Star Wars: Knights of the Old Republic

Life is Strange

Life is Strange

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 1

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 1

Final Fantasy VI

Final Fantasy VI

Wayward Souls

Wayward Souls

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę
Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

14 świetnych, mobilnych gier o których pewnie nie słyszeliście
14 świetnych, mobilnych gier o których pewnie nie słyszeliście

Tym razem mamy dla Was zestawienie dobrych, ale nie tak znanych gier na urządzenia mobilne. Warto dać im szansę i się pozytywnie zaskoczyć.