Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 listopada 2020, 14:17

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać

Cykl życia PlayStation 4 jako dominującej siły na rynku powoli się kończy – za rok o tej porze będziemy się szykować na dziewiątą generację konsol. Z tej okazji przypominamy najgorsze gry, jakie kiedykolwiek trafiły na tę platformę.

XIII – nie tak powinien wyglądać remake

Premiera remake’u XIII nie należała do udanych. - Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać - dokument - 2020-11-18
Premiera remake’u XIII nie należała do udanych.
  1. Data premiery: 10 listopada 2020
  2. Średnia ocen w serwisie Metacritic: 44/100

XIII to FPS inspirowany serią komiksów o tym samym tytule, w którym cierpiący na amnezję bohater próbuje poznać prawdę o swojej tożsamości i przeszłości. Oryginał wydany w 2003 roku – choć nie był to komercyjny przebój – został przyjęty bardzo ciepło, głównie ze względu na przyjemną dla oka komiksową oprawę graficzną i niebanalną fabułę. Remake, który pojawił się 17 lat później, nie może, niestety, pochwalić się podobnym wyczynem – został oceniony bardzo krytycznie z racji tragicznego stanu technicznego w dniu premiery i braku konkretnych modyfikacji względem pierwowzoru.

Odświeżoną wersję XIII wydano z masą błędów i niedoróbek. Gracze natrafiali na problemy z animacjami umierających postaci, dźwiękiem czy znikającymi przedmiotami do zebrania. Oprócz tego pojawiły się narzekania m.in. na zbyt niski poziom trudności i okrojony tryb multiplayer. Wygląda na to, że twórcom nie zależało na przygotowaniu ambitnej odświeżonej wersji starej gry (ani tym bardziej jej wyczekiwanej kontynuacji), a wyłącznie na wyciągnięciu kasy od fanów marki.

Warto jednak zaznaczyć, że deweloperzy kilka dni po premierze swego działa odpowiedzieli na uwagi fanów i obiecali poprawki, które polepszą stan tej produkcji. Gracze doczekają się również darmowych aktualizacji w ramach trybu multiplayer. Trudno jednak powiedzieć, czy zmieni to w jakikolwiek sposób odbiór remake’u. Ci, którzy sprawdzili premierową wersję, raczej nie wrócą do gry zbyt chętnie, a najwięksi fani marki twierdzą po prostu, że na ten moment wolą odpalić oryginał.

  1. Więcej o grze XIII
TWOIM ZDANIEM

Która konsola ma najlepszą bibliotekę gier?

PlayStation 4
82,3%
Xbox One
9,4%
Nintendo Switch
8,3%
Zobacz inne ankiety
Agony

Agony

Alekhine's Gun

Alekhine's Gun

Tony Hawk's Pro Skater 5

Tony Hawk's Pro Skater 5

Left Alive

Left Alive

Troll and I

Troll and I

Ghostbusters

Ghostbusters

Godzilla

Godzilla

The Quiet Man

The Quiet Man

Road Rage

Road Rage

BRAWL

BRAWL

Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły
Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły

Nie samymi hitami branża gier komputerowych żyje. Oto najgorsze duże gry, jakie dostaliśmy w 2019 roku. Przypomnijmy sobie razem, jak się frustrowaliśmy, wściekaliśmy i załamywaliśmy ręce.

Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku
Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku

2018 rok przyniósł zarówno pozycje wybitne, jak i spektakularne klapy. O tych pierwszych pisaliśmy często i chętnie, teraz jednak pora rozprawić się z najgorszymi grami mijających dwunastu miesięcy. Porządnie sobie na to zasłużyły.

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.