Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4SwitchXONE
Okładka XIII (PC)

XIII

XIII Remake

Remake FPS-a z 2003 roku pod tym samym tytułem, opracowany przez studio PlayMagic i firmę Microids. W grze XIII wcielamy się w cierpiącego na amnezję bohatera, który został oskarżony o zabójstwo prezydenta USA. Jest to adaptacja belgijskiego komiksu, który powstał w 1984 roku.

Akcji | FPP | FPS | komiksy | reedycje/remastery/remaki | strzelanki | Find Your Next Game

Okładka XIII (PC)

data premiery gry:

10lis2020

PC PS4 XONE

2021

Switch

XIII to remake wydanego w 2003 roku FPS-a pod tym samym tytułem. Produkcja została wydana przez firmę Microids, a za jej stworzenie odpowiadało studio PlayMagic; w skład tego zespołu wchodzą deweloperzy, którzy wcześniej pracowali między innymi nad takimi seriami jak Halo, Call of Duty, Crysis, Condemned czy Operation Flashpoint.

Fabuła

Fabuła gry XIII została oparta na motywach serii komiksów autorstwa belgijskiego autora - Jeana Van Hamme. Głównego bohatera poznajemy w momencie, kiedy ten budzi się na nadmorskiej plaży. Protagonista, na którego barku wytatuowano tytułową rzymską „trzynastkę”, cierpi na amnezję. Zadaniem bohatera jest przede wszystkim odkrycie prawdy na temat swojej tożsamości. Sprawę komplikuje jednak fakt, że po piętach szybko zaczynają mu deptać najemnicy i tajni agenci, gdyż rozpoznano w nim snajpera stojącego za zabójstwem prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Mechanika

W grze XIII akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Produkcja została podzielona na trzydzieści cztery misje, których akcja toczy się w takich miejscach, jak bank, biurowiec FBI, dachy wieżowców czy choćby baza wojskowa usytuowana pośród górskich szczytów. W ich trakcie realizujemy rozmaite zadania oraz eliminujemy przeciwników, robiąc użytek z rozbudowanego arsenału obejmującego broń palną (jak pistolety, karabiny czy wyrzutnie rakiet) oraz białą (pokroju noży do rzucania). Nie brakuje tu również etapów, w których należy działać po cichu, przemykając za plecami wrogów i zabijając ich z zaskoczenia.

Kwestie techniczne

Podobnie jak pierwowzór, XIII wyróżnia się na tle innych gier tego typu za sprawą onomatopei towarzyszących niektórym wydarzeniom; przykładowo, nad przeciwnikiem spadającym z dużej wysokości pojawia się napis „AAAA...”, z kolei nad eksplozją – „BAOOMM”. Autorzy remake’u odświeżyli oprawę audiowizualną, mechaniki rozgrywki pomimo starań pozostały jednak mocno archaiczne.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-4  

Ocena czytelników: 3,5 / 10 na podstawie 41 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5 / 10 na podstawie 40 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 142,99 PLN

Klasyfikacja PEGI XIII

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe XIII

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-4460 3.2 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780 / 4 GB Radeon RX 560 lub lepsza
  • Windows 7
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i5-7400 3.0 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980 / Radeon RX 580 lub lepsza
  • Windows 10
Metacritic przedstawia najgorsze gry 2020 roku
Metacritic przedstawia najgorsze gry 2020 roku

wiadomość28 grudnia 2020

Serwis Metacritic podsumował 2020 rok na rynku gier wideo. Strona przedstawiła choćby najgorzej oceniane gry ostatnich 12 miesięcy, uwzględniające takie produkcje jak The Elder Scrolls: Blades oraz remake XIII.

Remake XIII jest tak zły, że gracze wolą kupować pierwowzór z 2003 roku
Remake XIII jest tak zły, że gracze wolą kupować pierwowzór z 2003 roku

wiadomość21 listopada 2020

Remake XIII okazał się tak tragiczny, że w zeszłym tygodniu w dystrybucji cyfrowej w Wielkiej Brytanii lepiej sprzedawała się oryginalna wersja tej gry, wydana w 2003 roku na PC.

Bugi i niedoróbki - tragiczny remake kultowej gry FPS XIII
Bugi i niedoróbki - tragiczny remake kultowej gry FPS XIII

wiadomość11 listopada 2020

XIII jest grą FPS z 2003 roku, która przykuła uwagę graczy za sprawą komiksowej grafiki. 10 listopada wyszedł wyczekiwany przez fanów remake tytułu. Niestety produkcja wzbudziła niemałe kontrowersje i została zalana negatywnymi ocenami.

Remake XIII z datą premiery. Gameplay trailer już dostępny
Remake XIII z datą premiery. Gameplay trailer już dostępny

wiadomość12 czerwca 2020

W ramach drugiego dnia IGN Expo pojawił się pierwszy pełnoprawny zwiastun XIII. Materiał pokazuje, jak będzie wyglądać rozgrywka w remake'u kultowego FPS-a w komiksowym stylu, oraz zdradza nową datę premiery.

Premiera remake'u gry XIII opóźniona
Premiera remake'u gry XIII opóźniona

wiadomość8 sierpnia 2019

Firma Microids poinformowała, że premiera remake’u gry XIII, która miała odbyć się w listopadzie, została przesunięta na 2020 rok. Odpowiedzialne za ten tytuł studio PlayMagic potrzebuje dodatkowego czasu na wprowadzenie szlifów.

PC
PS4
XONE
Switch